Kerberos_1
12.05.10,12:56
Ako je to z odvodami, ak je človek živnostník a ak ho zamestnajú ako zamestnanca v zahraničí (francúzsko)? A ak je zamestnaný ako zamestnanec stráca právo fakturácie pre zamestnávateľa? Taktiež jeho zárobok musí byť evidovaný v účtovníctve ako príjem aj keď nie je zo živnosti?
Laco-monter
12.05.10,11:01
Asi tak, že treba živnosť POZASTAVIŤ !

Najlepšie ku poslednemu v mesiaci, alebo k prvému , aby nevznikali komplikacie pri DP a RZZP.
Martin Mocko
12.05.10,11:16
Laco-monter..neodpovedám za každú cenu! (Etiketa bod. 18)

Zdravotné poistenie - je povinnosť platiť. Ak však budeš mať PP v zahraničí, je možné "odhlásiť" sa zo slovenskej zdravotky (bude potrebné potvrdenie, že zdravotné poistenie bude platené v inom štáte)
Sociálne poistenie - neviem či bola povinnosť platiť pri živnosti. Ale pri pozastavení živnosti padá povinnosť i sociálnych odvodov.

Mzda z FRA bude vysporiadaná v rámci daňového priznania ako príjem zo zahraničia (zamestnávateľ by mal dať potvrdenie o odvedenej dani a prijatej mzde). Nejde o zdaniteľný príjem v rámci živnosti.

Pozastaviť živnosť k "vybranému" dňu nie je možné. Živnostenský úrad zaeviduje žiadosť o pozastavenie živnosti a dňom prevzatia pozastavenia živnosti je rozhodnutie účtinné.
danushka
12.05.10,11:20
Ako je to z odvodami, ak je človek živnostník a ak ho zamestnajú ako zamestnanca v zahraničí (francúzsko)? A ak je zamestnaný ako zamestnanec stráca právo fakturácie pre zamestnávateľa? Taktiež jeho zárobok musí byť evidovaný v účtovníctve ako príjem aj keď nie je zo živnosti?
Nie je dôvod na pozastavenie živnosti.
V daňovom priznaní svoje príjmy rozpíšeš podľa toho, či plynuli zo živnosti, alebo zo závislej činnosti.
Ak si SZČO a zamestnanec a máš povinnosť platiť do SP, toto budeš platiť naďalej, ako zamestnanec nemusíš platiť odvody do ZP /avšak skutočnosť, že si sa stal zamestnancom, musíš svojej ZP nahlásiť/.
Príjmy prehodnotíš v RZZP a vzniknutý nedoplatok ZP doplatíš.

Nechápem Tvojej otázke:confused:
A ak je zamestnaný ako zamestnanec stráca právo fakturácie pre zamestnávateľa?
Pokiaľ si fakturoval svoje služby a tovar partnerovi, ktorý sa teraz stal aj Tvojim zamestnávateľom, nevidím prečo by si mu naďalej nemohol to isté fakturovať ako SZČO, pokiaľ živnosť naďalej trvá.
danushka
12.05.10,11:30
Asi tak, že treba živnosť POZASTAVIŤ !

Najlepšie ku poslednemu v mesiaci, alebo k prvému , aby nevznikali komplikacie pri DP a RZZP.

O akých komplikáciách nám to tu Lacko hovorí?
Daňové priznananie typu B pre fyzické osoby ráta so všetkými možnými aj nemožnými príjmami, dokonca aj s príjmami zo zahraničia.
To isté RZZP.

Mohol by si Ladislav konečne prestať prispievať do tém, ktoré sú odborné a ktorým nerozumieš?
Laco-monter
12.05.10,13:45
Nie je dôvod na pozastavenie živnosti.
V daňovom priznaní svoje príjmy rozpíšeš podľa toho, či plynuli zo živnosti, alebo zo závislej činnosti.
Ak si SZČO a zamestnanec a máš povinnosť platiť do SP, toto budeš platiť naďalej, ako zamestnanec nemusíš platiť odvody do ZP /avšak skutočnosť, že si sa stal zamestnancom, musíš svojej ZP nahlásiť/.
Príjmy prehodnotíš v RZZP a vzniknutý nedoplatok ZP doplatíš.

Nechápem Tvojej otázke:confused:
A ak je zamestnaný ako zamestnanec stráca právo fakturácie pre zamestnávateľa?
Pokiaľ si fakturoval svoje služby a tovar partnerovi, ktorý sa teraz stal aj Tvojim zamestnávateľom, nevidím prečo by si mu naďalej nemohol to isté fakturovať ako SZČO, pokiaľ živnosť naďalej trvá.
Jednoducho su iste dovody PREČO sa niekto rozhodne pre firmu pracovať ako živnostník, a tiež su iste DOVODY prečo firma dovoli aby onen človek pre firmu pracoval ako živnostník.
Daný človek FO sa rozhodne ako je pre neho výhodnejšie, a NEBUDE zbytočne platiť odvody ak sa rozhodne prejsť za zamestnanca a sučasne má aj živnosť, keď to má ako povinnosť ,platiť za neho odvody jeho zamestnavateľ.

Ja si myslím, že ten kto chce za každú cenu radiť len preto, aby všetci ostatní videli jeho erudovanosť tu NIE SOM JA !
Martin Mocko
12.05.10,14:42
Jednoducho su iste dovody PREČO sa niekto rozhodne pre firmu pracovať ako živnostník, a tiež su iste DOVODY prečo firma dovoli aby onen človek pre firmu pracoval ako živnostník.....


14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

"Pracovať pre firmu ako živnostník" je jednoznačné porušenie živnostenského zákona.
Laco-monter
12.05.10,14:47
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

"Pracovať pre firmu ako živnostník" je jednoznačné porušenie živnostenského zákona.

Nie je to žiadne navadzanie na porušenie zákona,

ja som nešpecifikoval sposob ako FO bude spolupracovať s nejakou firmou.

Neuviedol som AKU zmluvu uzatvoria , alebo niečo podobné.

Čo si vysvetĺuješ Ty je len tvoja vec.
danushka
12.05.10,15:07
Jednoducho su iste dovody PREČO sa niekto rozhodne pre firmu pracovať ako živnostník, a tiež su iste DOVODY prečo firma dovoli aby onen človek pre firmu pracoval ako živnostník.
Daný človek FO sa rozhodne ako je pre neho výhodnejšie, a NEBUDE zbytočne platiť odvody ak sa rozhodne prejsť za zamestnanca a sučasne má aj živnosť, keď to má ako povinnosť ,platiť za neho odvody jeho zamestnavateľ.

Ja si myslím, že ten kto chce za každú cenu radiť len preto, aby všetci ostatní videli jeho erudovanosť tu NIE SOM JA !

Ďakujem pán Ladislav, za odborný výklad.
My sme tu takí idioti, ktorí o zákonoch nemajú páru a z dlhej chvíle občas niečo napíšeme.
A navyše si dovoľujeme upozorniť ,,odborníkov", že nemajú pravdu.

Vo svojich odpovediach sa striktne dodržujme zákona, čo nám aj prikazuje etiketa tohto fóra a tým sme vlastne smiešni.
Ak dovolíte pán Ladislav, po mojom líčku si tu môže plesnúť ten, komu to dovolím a dovolím to naozaj človeku, ktorý ma tu už niečo naučil.
Vy tu len dristáte, kecáte, zákony tohto štátu nieže nerešpektujete, totiž vy ich neovládate, ale plným hrdlom tu zavádzate ľudí, ktorí tu prišli hľadať pomoc a o ktorej sú presvedčení, že bude odborná.

Prepáčte vážení, ale Poradou otriasa anarchia ako hrom.
Je nevídané, aby človek, ktorý sa do problematiky ako tak rozumie /ako tak používam zámerne/ - bol okrikovaný človekom, ktorý sa tomu rozumie ako hus do piva.
Veľa zdaru naša PORADA, nech Ťa Richard ochraňuje ako len vie.
Laco-monter
12.05.10,15:10
Ďakujem pán Ladislav, za odborný výklad.
My sme tu takí idioti, ktorí o zákonoch nemajú páru a z dlhej chvíle občas niečo napíšeme.
A navyše si dovoľujeme upozorniť ,,odborníkov", že nemajú pravdu.

Vo svojich odpovediach sa striktne dodržujme zákona, čo nám aj prikazuje etiketa tohto fóra a tým sme vlastne smiešni.
Ak dovolíte pán Ladislav, po mojom líčku si tu môže plesnúť ten, komu to dovolím a dovolím to naozaj človeku, ktorý ma tu už niečo naučil.
Vy tu len dristáte, kecáte, zákony tohto štátu nieže nerešpektujete, totiž vy ich neovládate, ale plným hrdlom tu zavádzate ľudí, ktorí tu prišli hľadať pomoc a o ktorej sú presvedčení, že bude odborná.

Prepáčte vážení, ale Poradou otriasa anarchia ako hrom.
Je nevídané, aby človek, ktorý sa do problematiky ako tak rozumie /ako tak používam zámerne/ - bol okrikovaný človekom, ktorý sa tomu rozumie ako hus do piva.
Veľa zdaru naša PORADA, nech Ťa Richard ochraňuje ako len vie.

Nikomu po líčku ja pleskať neidem.

A kto si ako a u koho chce prihrievať svoju polievočku , do toho mňa NIČ nie je .