janek77
12.05.10,13:12
Tých čo sa to týka, možno vedia že prišlo k schváleniu novely zákona č 105/2004 o podmienkach predaja spotrebitelského balenia liehu. Kde prevádzkovatel velkoskladu s alkoholom bude musieť splniť okrem iného tri podmienky:
- plocha 200m2
- obrat 100.000€ ročne
- počet zamestnancov viac ako 10 v trvalom prac. pomere
Drobný podnikatelia ako ja tieto podmienky nesplnia a budú musieť k 1.1.2011 ukončiť činnosť. Tento zákon je podla mňa a mnou získaných informácií v rozpore zo stanovami EU ako aj v rozpore s ústavou SR.
Hladám právneho zástupcu, ktorý je ochotný sa tomuto problému venovať a dotiahnuť ho až do konca. Tak isto pokial je niekto v rovnakej situácii budem rád keď sa pridá. V jednote je sila.
veronikasad
12.05.10,11:43
janek77
12.05.10,12:07
ďakujem, tú tému mám prečítanú. Zatáža ma že sa nikto proti tomu neohradzuje.
Kvaka
13.05.10,11:21
ďakujem, tú tému mám prečítanú. Zatáža ma že sa nikto proti tomu neohradzuje.
Zatiaľ sa ešte nový § 44a v zákone o spotrebnej dani z liehu nedostal do povedomia tých, ktorých sa to týka. Predpokladám, že vlna protestov príde, keď sa bude blížiť jeho účinnosť, ktorá je 1.1 2011, resp. keď nadobudne 1.10.2010 účinnosť prechodné ustanovenie § 51j. Vtedy pochopia mnohí, ktorí obchodujú z liehovinami, ale sami liehoviny nevyrábajú ani nevozia zo zahraničia, že skončili. Výrobcovia, dovozcovia a oprávnení príjemcovia totiž dostanú povolenie na distribúciu spotrebiteľského balenia liehu automaticky. Na nich sa nevzťahujú podmienky
- skladovacia plocha 200 m2,
- ročný obrat z predaja spotrebiteľského balenia minimálne 100 000 eur a
- minimálny počet zamestnancov v stálom pracovnom pomere viac ako 10.
Kvaka
15.05.10,10:31
Ak sa do konca roku nezmení zákon, tak by som doporučovala každému, kto chce mať povolenie na distribúciu liehovín a nespĺňa podmienky
- skladovacia plocha 200 m2,
- ročný obrat z predaja spotrebiteľského balenia minimálne 100 000 eur a
- minimálny počet zamestnancov v stálom pracovnom pomere viac ako 10,
aby sa zaregistroval ako oprávnený príjemca liehovín, alebo zaevidoval ako dovozca liehovín. Stačí, ak si zabezpečí nejakého zahraničného dodávateľa.
V zákone č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu je potrebné si pozrieť podmienky a povinnosti, ktoré vyplývajú pre dovozcov (§ 10 ods. 13 a ďalej) a pre oprávnených príjemcov (§ 27).
janek77
16.05.10,04:58
Ďakujem za každé info, porozmýšlam aj nad takou alternatívou, ale stále si myslím že je to hádzanie polien pod nohy malým podnikateľom.
mailer23
23.07.10,08:39
Zatial ako vhodné riešenie vidím podnet na generálnu prokuratúru asi ako občan SR voči zákonu, ktorý je v nesúlade s ústavou SR a v nesúlade s inými zákonmi. Nie som však právnik. Prekonať zaujmové skupiny, ktoré vyrobili tento zákon, by však už nemuselo byť veľký problém, kedže medzičasom sa zmenila vláda na demokratickú. Myslím, že ciel záujmových skupín je zabudovaný do zákona amatérsky, kedže je priamo v rozpore s ústavou, so zákonom o hospodárskej súťaže atď. Slušný človek sa musí chytať za hlavu pri čítaní tohto zákona. Rád sa pridám k akejkoľvek aktivite v tomto smere, právnika som zatial nevyhladal, ale zvažujem to.
milenia
28.07.10,12:16
Stanovisko z colnice:
Odpoveď:
27.07. 2010
Pre bary, reštaurácie, puby (držitelia povolenia na predaj) sa podmieky, ktoré ste vymenovali nevzťahujú.

Dané podmienky sa vzťahujú pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá chce byť držiteľom oprávnenia na distribúciu podľa zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o zmene a doplnení zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v znení zákona č. 211/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 105/2004 Z. z.“).
Držiteľ na predaj a držiteľ oprávnenia na distribúciu sú 2 rozlišné pojmy.
Kvaka
28.07.10,12:50
Stanovisko z colnice:
Odpoveď:
27.07. 2010
Pre bary, reštaurácie, puby (držitelia povolenia na predaj) sa podmieky, ktoré ste vymenovali nevzťahujú.

Dané podmienky sa vzťahujú pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá chce byť držiteľom oprávnenia na distribúciu podľa zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o zmene a doplnení zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v znení zákona č. 211/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 105/2004 Z. z.“).
Držiteľ na predaj a držiteľ oprávnenia na distribúciu sú 2 rozlišné pojmy.
Samozrejme, podľa zákona musí spĺňať tie podmienky len držiteľ oprávnenia na distribúciu, teda obchodník s liehovinami. Ak predáva niekto liehoviny na konečnú spotrebu, to znamená na konzum v podnikoch, ktoré predávajú liehoviny zo spotrebiteľského balenia, alebo obchodník neznámemu konečnému spotrebiteľovi, tak mu bude stačiť povolenie na predaj tak, ako doteraz.
janek77
25.08.10,14:21
Ďakujem za príspevky. Samozrejme barov, reštaurácií a iných zariadení sa to priamo netýka. Ja som hneď v druhej vete uviedol že mám veľkoobchod s alkoholom. Barov sa to týka len tak že keď drobný veľkoobchodníci kvôli tomuto zákonu zaniknú, tak veliké veľkosklady nebudú mať žiadnu konkurenciu a budú si udávať ceny aké chcú. Takže pamätajte na moje slová že od januára alkohol zdražie.