angela85
12.05.10,16:35
Dobrý deň, mám chatu a som slobodná, lenže každý rok pri platení daní z nehnuteľností platím aj za komunálny odpad, ale až za dve osoby. No ako som uviedla na začiatku som slobodná, tak prečo platím za dve osoby, pričom toho odpadu na chate až toľko nevytvoríme a chodievam tam iba na víkendy a aj to nie každý. A ako často by obec mala vynášať kontajner, lebo ho niekedy nevynesú veľmi dlho, až sa odpadky hromadia aj okolo kontajneru a tým sa znehodnocuje tá krásna príroda kvôli ktorej tam vlastne chodím.
Dopredu ďakujem za rady
arizona
12.05.10,14:46
Dobrý deň, mám chatu a som slobodná, lenže každý rok pri platení daní z nehnuteľností platím aj za komunálny odpad, ale až za dve osoby. No ako som uviedla na začiatku som slobodná, tak prečo platím za dve osoby, pričom toho odpadu na chate až toľko nevytvoríme a chodievam tam iba na víkendy a aj to nie každý. A ako často by obec mala vynášať kontajner, lebo ho niekedy nevynesú veľmi dlho, až sa odpadky hromadia aj okolo kontajneru a tým sa znehodnocuje tá krásna príroda kvôli ktorej tam vlastne chodím.
Dopredu ďakujem za rady
Informuj sa osobne na obecnom úrade pod ktorý chata spadá.Oni Ti presne povedia, kedy a ako často sa odpad vyváža, lebo to môže byť rozdielne v rôznych dedinách.( u nás napr. raz za dva týždne )
Tam sa tiež môžeš (najlepšie písomne) sťažovať, ak odpad nie je pravidelne odnášaný a robí neporiadok po okolí.
A prečo platíš za dve osoby? To ozaj neviem, možno majú na obci zlé , alebo staré údaje, ak si jedinou vlastníčkou , tak im prines napr. LV a nech si údaje zaktualizujú ;)
angela85
13.05.10,09:33
jaj, tak ja skusim skočiť na ten obecný úrad
Mária27
13.05.10,18:29
jaj, tak ja skusim skočiť na ten obecný úrad
stačí sa pzrieť na ich web
bupi
14.05.10,07:00
Tak sa mi mari, ze ak by si doniesla potvrdenie na obecny urad ,kde mas chatu, ze platis za odvoz odpadu v mieste trvaleho bydliska, nemusis platit za odvoz odpadu na dvoch miestach. Na chate by si teda nemusela platit. Nemozes byt predsa naraz na dvoch miestach a produkovat tam odpad. Respektive, ak to s nimi nepojde dohodnut sa, tak jedno odhlas na urcity cas, kde nie si a druhe, kde si, zaplat.
wagner
14.05.10,18:45
Tak sa mi mari, ze ak by si doniesla potvrdenie na obecny urad ,kde mas chatu, ze platis za odvoz odpadu v mieste trvaleho bydliska, nemusis platit za odvoz odpadu na dvoch miestach. Na chate by si teda nemusela platit. Nemozes byt predsa naraz na dvoch miestach a produkovat tam odpad. Respektive, ak to s nimi nepojde dohodnut sa, tak jedno odhlas na urcity cas, kde nie si a druhe, kde si, zaplat.

Ten zákon sa menil, teraz platí zákon č. 582/2004 a hovorí nasledovné:

MIESTNY POPLATOK ZA KOMUNÁLNE
ODPADY A DROBNÉ STAVEBNÉ ODPADY

§ 77

(1) Miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len "poplatok") sa platí za komunálne odpady okrem elektroodpadov 26a)a drobné stavebné odpady, ktoré vznikajú na území obce.

(2) Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je

a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt 27) alebo prechodný pobyt 28) alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu 29) alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu, 30) vinicu, 31) ovocný sad, 32) trvalý trávny porast 33) na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku 34) a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha 35) (ďalej len "nehnuteľnosť"),
b) právnická osoba, ktorá je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na iný účel ako na podnikanie,
c) podnikateľ, ktorý je oprávnený užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na účel podnikania.

(3) Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci súčasne trvalý pobyt a prechodný pobyt, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu. Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt a súčasne je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť na iný účel ako na podnikanie, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu. To neplatí, ak sa na poplatníka vzťahuje množstvový zber v príslušnej časti obce.

(4) Poplatníkom nie je osoba, ktorej oprávnenie užívať nehnuteľnosť vyplýva z povahy právneho vzťahu s poplatníkom podľa odseku 2, ak na jeho základe

a) užíva priestory nehnuteľnosti vyhradené na prechodné ubytovanie v zariadení na to určenom,
b) je hospitalizovaná v zariadení poskytujúcom služby zdravotnej starostlivosti,
c) užíva z dôvodu plnenia povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu alebo iného obdobného vzťahu s poplatníkom nehnuteľnosť, ktorú má právo užívať alebo ju užíva aj poplatník, alebo
d) v nehnuteľnosti, ktorú má poplatník právo užívať alebo ju užíva, vykonáva pre poplatníka práce alebo mu poskytuje iné služby v rámci výkonu svojej činnosti a pri tejto činnosti produkuje len komunálne odpady alebo drobné stavebné odpady.

(5) Ak tak obec ustanoví vo všeobecne záväznom nariadení, 11) poplatok od poplatníka v ustanovenej výške pre obec vyberá a za vybraný poplatok ručí

a) vlastník nehnuteľnosti; ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve viacerých spoluvlastníkov alebo ak ide o bytový dom, 36) poplatok vyberá a za vybraný poplatok ručí zástupca alebo správca určený spoluvlastníkmi, ak s výberom poplatku zástupca alebo správca súhlasí,
b) správca, 37) ak je vlastníkom nehnuteľnosti štát, vyšší územný celok alebo obec (ďalej len "platiteľ").

(6) Platiteľ a poplatník sa môžu písomne dohodnúť, že poplatok obci odvedie priamo poplatník; za odvedenie poplatku obci ručí platiteľ.

(7) Ak viacero poplatníkov podľa odseku 2 písm. a) žije v spoločnej domácnosti, plnenie povinností poplatníka môže za ostatných členov tejto domácnosti na seba prevziať jeden z nich. Za poplatníka, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu, plní povinnosti poplatníka jeho zákonný zástupca, prípadne opatrovník. Povinnosti poplatníka nesmie za iného prevziať alebo plniť osoba, ktorá sa dlhodobo zdržiava mimo územia Slovenskej republiky alebo je nezvestná. Tieto skutočnosti, ako aj ich zmeny je osoba, ktorá za iného plní povinnosti poplatníka, povinná oznámiť obci.

(8) Poplatková povinnosť vzniká dňom, ktorým nastane skutočnosť uvedená v odseku 2.
hanusvas
17.05.10,11:21
To je POTOM ALE ABSOLUTNE KOCURKOVO. Ake typicke v tejto krajine! Produkcia odpadu nie je viazana na cloveka, ale na nehnutelnost???? Ake mnozstvo uz len vyprodukuje nehnutelnost, ktoru nejaka osoba ma pravo uzivat, ale realne ju neuziva??? !!! ??? Ruozne dedicstva apod. Ak predsa byvam v nejakej nehnutelnosti cez tyzdne kvouli uniestnenia zamestnania a cez vikend byvam inde, tak produkujem viac odpadu ako keby som byval neustale na jednom mieste???? Viac toho skonzumujem? Viac sa vyprazdnujem, alebo co??? Ubohe!
lubko6394
17.05.10,11:39
To je POTOM ALE ABSOLUTNE KOCURKOVO. Ake typicke v tejto krajine! Produkcia odpadu nie je viazana na cloveka, ale na nehnutelnost???? Ake mnozstvo uz len vyprodukuje nehnutelnost, ktoru nejaka osoba ma pravo uzivat, ale realne ju neuziva??? !!! ??? Ruozne dedicstva apod. Ak predsa byvam v nejakej nehnutelnosti cez tyzdne kvouli uniestnenia zamestnania a cez vikend byvam inde, tak produkujem viac odpadu ako keby som byval neustale na jednom mieste???? Viac toho skonzumujem? Viac sa vyprazdnujem, alebo co??? Ubohe!

Vitaj na Slovensku. Asi si bol dlho preč. Ale dá sa to aj inak. Ak nevlastníš nehnuteľnosť, tak sa prihlásiš na trvavý pobyt v mieste A a ak pracuješ v mieste B, tak na miesto A donsieš doklad, že sa vlastne stále zdržiavaš v mieste pracoviska teda B. V mieste A teda neplatíš a v mieste B tak isto. Ľudovo by som to nazval daň za to, že čosi máme a neprepili to radšej.
hanusvas
17.05.10,13:11
No, mna skor rozculila situacia - ak VLASTNIS na viacerach miestach. Kazdopadne s tvoujou poslednou vetou ANSOLUTNE SUHLASIM - dan za to, ze si nieco neprepil, neskonzumoval, nerozfrckal. A vypoveda to o vnutornej povahe slovakov....
hanusvas
17.05.10,13:16
No, ale identifikacia problemu v legislative je jasna, a vedel som o nej uz od jej vzniku. Odkedy sa poplatok za likvidaciu plati natvrdo od miesta trvaleho pobytu. To je absolutne stupidne a kolektivisticke nariadenie. Mnozstvo ludi zije (produkuje odpad) na uplne inach loaciah ako ich miesto form alneho trvaleho pobytu. A naviac pausalna sadzba, ktora je v principe rovnaka pre kazdeho obcana je spinavost, lebo de facto byvaju rozdiely v mnozstve produkovaneho odpadu i dvojnasobne a snad i viac pre ruoznych jedincov.
doktor01
17.05.10,13:51
To je POTOM ALE ABSOLUTNE KOCURKOVO. Ake typicke v tejto krajine! Produkcia odpadu nie je viazana na cloveka, ale na nehnutelnost???? Ake mnozstvo uz len vyprodukuje nehnutelnost, ktoru nejaka osoba ma pravo uzivat, ale realne ju neuziva??? !!! ??? Ruozne dedicstva apod. Ak predsa byvam v nejakej nehnutelnosti cez tyzdne kvouli uniestnenia zamestnania a cez vikend byvam inde, tak produkujem viac odpadu ako keby som byval neustale na jednom mieste???? Viac toho skonzumujem? Viac sa vyprazdnujem, alebo co??? Ubohe!
Máš pravdu, je to absurdné. Ja vlastním nehnuteľnosť (po rodičoch) nebývam tam, 2 x do roka to tam idem skontrolovať. Obec si schválila VZN na základe ktorého musím platiť poplatok len preto, že mám možnosť užívať nehnuteľnosť. Nikoho nezaujíma, že poplatok za odpad platím v mieste trvalého bydliska a od danej nehnuteľnosti sa odpad viac ako 3 roky nič nevyváža, nakoľko nie je čo.
PS: Podal som odvolanie voči rozhodnutiu a tak uvidím. Predpokladám, že úradníkov nebude zaujímať či sa tam ten odpad produkuje a vyváža ale súlad so zákonom. To je v môj neprospech. Na Slovensku je to tak, aj keď postavené na hlavu.
wagner
17.05.10,14:54
Máš pravdu, je to absurdné. Ja vlastním nehnuteľnosť (po rodičoch) nebývam tam, 2 x do roka to tam idem skontrolovať. Obec si schválila VZN na základe ktorého musím platiť poplatok len preto, že mám možnosť užívať nehnuteľnosť. Nikoho nezaujíma, že poplatok za odpad platím v mieste trvalého bydliska a od danej nehnuteľnosti sa odpad viac ako 3 roky nič nevyváža, nakoľko nie je čo.
PS: Podal som odvolanie voči rozhodnutiu a tak uvidím. Predpokladám, že úradníkov nebude zaujímať či sa tam ten odpad produkuje a vyváža ale súlad so zákonom. To je v môj neprospech. Na Slovensku je to tak, aj keď postavené na hlavu.

Máš pravdu, že to nikoho nebude zaujímať. Jednoducho je to tak v zákone, následne vo VZN a v súlade so schváleným VZN je vyrubený poplatok za odpad. Takže odvolanie je zbytočné. Akurát si budeš s nimi dopisovať.
marjankaj
17.05.10,15:10
Máš pravdu, že to nikoho nebude zaujímať. Jednoducho je to tak v zákone, následne vo VZN a v súlade so schváleným VZN je vyrubený poplatok za odpad. Takže odvolanie je zbytočné. Akurát si budeš s nimi dopisovať.

No to odvolanie má zmysel. Keď je sama, tak by nemala platiť za dvoch. Ktovie ako a či to oznamovala.
wagner
17.05.10,16:04
No to odvolanie má zmysel. Keď je sama, tak by nemala platiť za dvoch. Ktovie ako a či to oznamovala.

Myslím si, že podstatou odvolania je vôbec platenie za komunálny odpad, keď tam nebýva. Samozrejme, že pokiaľ je sama, tak nemá čo platiť za dvoch.
marjankaj
17.05.10,16:09
Myslím si, že podstatou odvolania je vôbec platenie za komunálny odpad, keď tam nebýva. Samozrejme, že pokiaľ je sama, tak nemá čo platiť za dvoch.

V §83 je uvedené, na čo sa môže odvolávať. Neviem, čo všetko si obec dala do VZN. Treba si prečítať zákon o miestnych daniach ako aj príslušné VZN.
doktor01
21.06.10,10:21
Máš pravdu, že to nikoho nebude zaujímať. Jednoducho je to tak v zákone, následne vo VZN a v súlade so schváleným VZN je vyrubený poplatok za odpad. Takže odvolanie je zbytočné. Akurát si budeš s nimi dopisovať.
Tak dnes som dostal odpoveď na moje odvolanie. DR zrušilo platobný výmer obce nakoľko daňová povinnosť alebo priznať práva sa dajú len rozhodnutím. Rozhodnutie obce neexistuje (len platobný výmer). DR síce výmer zrušilo ale aj vrátilo to obci na ďalšie konanie. TJ. znovu začínam nanovo. Obec vydá nové rozhodnutie a výmer a ja ďalšie odvolanie.
PS: Uspel už niekto s odvolaním ohľadom poplatku za odpad?
angela85
29.08.10,07:41
no po veľmi dlhom čase som tu znovu. Už som to vybavila, už platím len za seba. A viete čo mi povedala tá pani "dôvtipná" na úrade, že keď vlastním chatu, že tak som určite vydatá.
misoft
29.08.10,11:26
že keď vlastním chatu, že tak som určite vydatá.
Tak toto je teda veľmí "dôvtipná" dedukcia, hodná IQ našich úradníkov.
Composite
01.09.10,11:48
To si na tom dobre, jedna 70 ročná pani chodí na chatu 10 krát do roka a musí obci platiť 20€ ročne za odpad, ktorý aj tak musí 2 km ťahať, lebo obec nepríde preň, resp. tých odpadkov je toľko, že sa dajú hodiť do kasy a odniesť domov (majú hmotnosť asi 100g). Pritom v tej obci bývala 40 rokov.

Domáci platia ročne iba 5€. Nedá sa s ním nič robiť, obec si môže dať poplatok aký chce, ani ich nezaujíma, že platí v inom meste, v meste, ktoré zabezpečuje odvoz odpadu z danej obce.

starosta sa vyhovára na poslancov a poslanci na starostu, ale absolutne ich netankuje, že okrádajú svojho bývalého občana vo veku 70 rokov.
mamka Danka
08.09.10,09:27
V dedine, kde máme chalupu to funguje tak, že každý dom musí mať kúpenú nádobu na odpad. Na miestnom úrade si kúpite žetóny na vývoz odpadu. Keď prídu smetiari vysypú tie nádoby, na ktorých visí žetón a zároveň ho strhnú. Keď sa vám žetóny minú kúpite si ďalšie.
My si smeti vozíme domov a tam ich vyhodíme pred panelákom, kde musíme platiť. Na chalupe minieme tak 4 žetóny ročne. Je to podľa mňa najspravodlivejšie ako sa dá.
Mária27
08.09.10,09:44
V dedine, kde máme chalupu to funguje tak, že každý dom musí mať kúpenú nádobu na odpad. Na miestnom úrade si kúpite žetóny na vývoz odpadu. Keď prídu smetiari vysypú tie nádoby, na ktorých visí žetón a zároveň ho strhnú. Keď sa vám žetóny minú kúpite si ďalšie.
My si smeti vozíme domov a tam ich vyhodíme pred panelákom, kde musíme platiť. Na chalupe minieme tak 4 žetóny ročne. Je to podľa mňa najspravodlivejšie ako sa dá.
Súhlasím, pokiaľ sa nekradnú žetóny alebo nehádžu smeti do cudzích smetiakov :D
angela85
09.09.10,08:25
tak to by som brala aj ja, bolo by to jednoduchsie, zaplatis za to co naozaj vyuzivas. Ale mi sme na lazoch pri lese, kde je tazke sa dostat aj autom a mi to vynasame do velkeho kontajnera, ktory mame spolocny s dalsou chatovou osadou, kde je tiez zopar chat. ale ja mam pocit akoby do toho kontajnera vynasala cela dedina. lebo po vyneseni je kontajner plny a odpadky sa povaloju na kopach okolo a je to strasne, a este paradoxom je aj to ze kusok od kontajnera je tabula s napisom chranena oblast
mamka Danka
09.09.10,09:07
tak to by som brala aj ja, bolo by to jednoduchsie, zaplatis za to co naozaj vyuzivas. Ale mi sme na lazoch pri lese, kde je tazke sa dostat aj autom a mi to vynasame do velkeho kontajnera, ktory mame spolocny s dalsou chatovou osadou, kde je tiez zopar chat. ale ja mam pocit akoby do toho kontajnera vynasala cela dedina. lebo po vyneseni je kontajner plny a odpadky sa povaloju na kopach okolo a je to strasne, a este paradoxom je aj to ze kusok od kontajnera je tabula s napisom chranena oblast
Možno vy pomohlo kontajner zamknúť, alebo ho oplotiť do klietky a kľúče by mali len tí, ktorý platia. V mestách je to už bežná vec.
mamka Danka
09.09.10,09:10
Súhlasím, pokiaľ sa nekradnú žetóny alebo nehádžu smeti do cudzích smetiakov :D
žetóny sa nemôžu kradnúť, lebo sa na každý píše meno a číslo domu.
Smeti sa do cudzích smetiakov nehádžu, lebo ho má každý vo dvore a na ulicu ho dá v deň vývozu a dá ho tam, len keď ho má kopcom, tak že nie je kam dosypať.
angela85
22.02.11,13:21
ozaj a este k tej dani, to akoze platime len tak, pretoze musime? alebo ma obec aj nejake povinnosti? lebo minuly rok sa skoro v celej dedine opravovala cesta, ale ta nasa co vedie k lazom ostala nedotknuta, a je v strasnom stave, boky asfaltu su uplne vymyte, len v strede je trochu a to mam co robit aby som nedonicila cele auto.
Composite
24.02.11,11:59
ano platíte len tak, ako obec schváli tak platíte
sviatok
10.05.11,14:54
Ľudia musím vás zastaviť...
Platí sa len tam kde produkujete odpad. Je pekné, že je tu uvedená časť zákona 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku
za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktorý hovorí o povinnosti platiť miestny poplatok za odpad. Ale zákon si treba vždy prečítať celý a v súvislostiach. Doplňujem ďalej:
§80 - Ohlásenie.
ods. (2) Poplatník je oprávnený podať obci ohlásenie aj v prípade, ak zistí, že jeho povinnosť platiť poplatok má byť nižšia, ako mu bola vyrubená, alebo ak žiada o zníženie poplatku z dôvodu, že neužíva nehnuteľnosť, ktorú je oprávnený užívať.
Je potrebné poslať obci písomné ohlásenie, v ktorom uvediete že vaša poplatková povinnosť má byť nižšia ako bola vyrubená v platobnom výmere (najlepšie formou odvolania voči platobnému výmeru v zákonom stanovenej lehote -15 dní) z dôvodu, že neužívate nehnuteľnosť, ktorú ste oprávnení užívať v celom období, t.j. po celý rok (365 dní) ale užívate ju len XX dní (uvediete skutočnosť v dňoch). Obec vám musí následne upraviť platobný výmer, ak bolo odvolanie podané v lehote odvolania proti platobnému výmeru.
Ak bolo ohlásenie (pozor tu už nie odvolanie) podané po lehote odvolania voči platobnému výmeru, tak obec postupuje v zmysle §81 ods.3) a následne v zmysle §82 ods.2) zákona 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady .

Dúfam že som trochu pomohol...
AlaNR
11.05.11,07:31
Otočme to z pohľadu obce. Každá obec samozrejme platí firmu, ktorá odpad odváža a spracováva.
Pochybujem, že je niekde na Slovensku obec, ktorej vyinkasované poplatky za smeti pokryjú náklady na vývoz odpadu. Ak sa mýlim, tak im gratulujem.
Obec prostredníctvom firmy odváža odpad bez rozdielu, či má uhradené všetky poplatky alebo nie.
Tým pádom odvoz smetí dotuje z peňazí, ktoré by mohla využiť inak, napríklad na to, aby opravili dolu spomenutú cestu.

Poznám prípad, kedy majiteľ nehnuteľnosti má trvalý pobyt inde, napriek tomu chodí na "chatu" každý víkend, pokosí záhradu, ostrihá stromy, pohrabe lístie, vyhodí smeti z kuchyne - a šup so všetkým do kontajnera pred cintorínom, ktorý slúži výlučne na odpad z cintorína. Napriek tomu, že je okolo neho 2metrový plot. No a to všetko bez toho, aby čo i len korunu obci za odvoz odpadu zaplatil....:mad:
angela85
17.06.11,16:28
a este sa treba pozriet na to aj zo strany obcanov, ktory tam ten odpad nahadzali. mozno keby obec robila pravidelny zber roznych nadrozmernych, stavebnych ci zelenych odpadov, tak by to nemuseli ludia nosit kade tade