Torhorc
20.10.05,10:40
Zdravím. Naša obchodná firma doviezla tovar z tretej krajiny (Chorvástko) na Slovensko ktorý bol uložený do colného skladu. Následne ho predala slovenskej firme (má pridelené IČ DPH). Táto firma ho následne vyviezla do členskej krajiny (Poľsko).

Je potrebné fakturovať predaj tejto slovenskej firme s DPH (tovar bol predaný v colnom sklade)? Ak nie, o aký § sa mám oprieť.

Šéfstvo sa neustále odvoláva na klasický reexport. V zákone o DPH nič také nie je. DPH sa nezadržateľne blíži a ja neviem čo s tým.
Marian
22.10.05,13:53
Ak ste tovar predali priamo v colnom sklade fakturujte bez DPH. Opora v zákone -> viď §2 Predmet dane. Nedodali ste predsa tovar v tuzemsku, lebo tovar v colnom sklade nemá štatút tuzemského tovaru. Predali ste tovar ešte pred jeho vstupom do spoločenstva, t.j. zákon na zákon o DPH
zabudnite.
V každom prípade ale tovar musel byť dodaný niekde na colnicu na prejednenie dovozu. Ak tomu správne rozumiem tak slovenskí colníci ho poslali s tranzitnými papiermi do Poľska a tam sa preclí a zdaní. Čiže miesto dovozu je Poľsko - viď §18 ods. 2.
horka
10.03.11,07:52
Klient platca DPH na Slovensku plánuje dovážať tovar z Číny priamo do Ukrajiny. Faktúra by šla z číny na našu firmu a my budeme fakturovať ukrajinskej firme avšak tovar pôjde priamo z číny do Ukrajiny. Môžem to fakturovať ako export? Akým spôsobom mi vstúpi do DPH nákup takéhoto tovaru?
Máte s tým niekto skúsenosť?
horka
15.03.11,13:41
NIKTO NEPORADI????
Katarína Cigánová
15.03.11,13:53
Klient platca DPH na Slovensku plánuje dovážať tovar z Číny priamo do Ukrajiny. Faktúra by šla z číny na našu firmu a my budeme fakturovať ukrajinskej firme avšak tovar pôjde priamo z číny do Ukrajiny. Môžem to fakturovať ako export? Akým spôsobom mi vstúpi do DPH nákup takéhoto tovaru?
Máte s tým niekto skúsenosť?
Vychádzala by som z ustanovenia §2 zákona o DPH , ktorý hovorí čo je predmetom dane . v tomto ustanovení sa hovorí , že je to dodanie :
1, za protihodnotu
2, uskutočnené zdanitelnou osobou / ktorá koná v postavení zodanitelnej osoby
3, s miestom dodania v tuzemsku .
Musia byt naplnené všetky tri podmienky.
Mám za to , že obchod , ktorý bude vykonávat tvoj klient nie je predmetom dane .
vyjadria sa skusenejší ?
horka
15.03.11,20:42
Tak nejak som uvažovala aj ja. Že by to celé malo ísť mimo DPH, ale fakt som nič také doteraz neriešila, tak som si nie istá... :(