Shaman
12.05.10,19:16
Neviem ci sa to tu uz nahodou nepreberalo, ale skutocne by som rad vedel kto vymyslel tuto nehoraznu zlodejinu - ZRAZKOVU DAN z rocneho zuctovania zdravotneho poistenia.
Ak niekto nevie o co ide...

Napr. dochodca SZCO plati preddavky a v predpisanom termine mu zdravotna poistovna ma vratit na zaklade RZZP vsetky odvedene preddavky, lebo dosiahol zisk nizsi ako stanovena hranica. Ale tato poistovna mu vrati len cast preddavkov, pretoze ona mu tieto vratene preddavky zdani.
Takze dochodca vlastne pozicia zdravotnej poistovni na rok peniaze, ktore ona zadarmo pouziva a ona mu ich po vyse roku vrati a namiesto aby mu k nim prihodila urok, tak mu ich zdani.
NEUVERITELNE ale na Slovensku sme si uz akosi zvykli, vsakze?
Druhy dochodca - rovnaky pripad - neplatil ziadne preddavky, tak v rocnom zuctovani mu nevyjde ziaden preplatok ani nedoplatok a skonci na nule. A ten prvy, ktory plati poctivo napr 50€ mesacne, tak toho stat OKRADNE o 114€, ktore uz nikdy neuvidi. Ak platil vyssie preddavky, tak samozrejme ho stat okradne este o viac.
Tak je to s kazdym, kto ma preplatok RZZP ale priklad dochodcu som dal zamerne, lebo ziaden dochodca sa k tej zrazenej dani nikdy nema sancu nijak dostat. Niektori zivnostnici sa k nej mozno o rok dostanu, ale dochodca ci zivnostnik popri zamestnani nikdy.
Takze cele to vyzera zjednodusene tak, ze zdravotka dostane od SZCO zalohu (pozicku) a ked mu ju vrati, tak zdravotka strhne z vratenia tejto zalohy (pozicky) DAN!!!


Ak pisem o niecom, co uz vsetci viete, tak pardon, lebo uz sem nejak casto nechodievam a neprispievam, ale tato vec mi prisla taka zavazna, ze som proste musel...
Tweety
12.05.10,17:17
Neviem ci sa to tu uz nahodou nepreberalo, ale skutocne by som rad vedel kto vymyslel tuto nehoraznu zlodejinu - ZRAZKOVU DAN z rocneho zuctovania zdravotneho poistenia.
Ak niekto nevie o co ide...

Napr. dochodca SZCO plati preddavky a v predpisanom termine mu zdravotna poistovna ma vratit na zaklade RZZP vsetky odvedene preddavky, lebo dosiahol zisk nizsi ako stanovena hranica. Ale tato poistovna mu vrati len cast preddavkov, pretoze ona mu tieto vratene preddavky zdani.
Takze dochodca vlastne pozicia zdravotnej poistovni na rok peniaze, ktore ona zadarmo pouziva a ona mu ich po vyse roku vrati a namiesto aby mu k nim prihodila urok, tak mu ich zdani.
NEUVERITELNE ale na Slovensku sme si uz akosi zvykli, vsakze?
Druhy dochodca - rovnaky pripad - neplatil ziadne preddavky, tak v rocnom zuctovani mu nevyjde ziaden preplatok ani nedoplatok a skonci na nule. A ten prvy, ktory plati poctivo napr 50€ mesacne, tak toho stat OKRADNE o 114€, ktore uz nikdy neuvidi. Ak platil vyssie preddavky, tak samozrejme ho stat okradne este o viac.
Tak je to s kazdym, kto ma preplatok RZZP ale priklad dochodcu som dal zamerne, lebo ziaden dochodca sa k tej zrazenej dani nikdy nema sancu nijak dostat. Niektori zivnostnici sa k nej mozno o rok dostanu, ale dochodca ci zivnostnik popri zamestnani nikdy.

Ak pisem o niecom, co uz vsetci viete, tak pardon, lebo uz sem nejak casto nechodievam a neprispievam, ale tato vec mi prisla taka zavazna, ze som proste musel...
Dane, dane, a nielen Dane.:mad:
veronikasad
12.05.10,17:19
Ak príjem dôchodcu = tržby nedosiahli 1/2 NČZD, môže podať daňové priznanie (nesleduje sa výška dôchodku) a DU mu zrážkovú daň z preddavkov na zdr. poistenie vráti.
Jozef Mihál
12.05.10,17:26
Veronika, to je síce fakt, ale čo prípady dôchodcov, ktorí príjem už majú z podnikania a preto tento daňový trik využiť nemôžu.

Je to tak, ako píše Shaman.
Xanti
12.05.10,17:29
Určite sa istej skupine ludí oplatí mať radšej nedoplatky ako preplatky v RZZP. Radšej dlhovať a doplatiť ako zaplatiť viac a stiahnu s toho daň.
Rozalka
12.05.10,18:02
Priznám sa dobrovoľne, RZZP nie je moja parketa, ale ak tie odvody platím, znižujem si základ dane a tým aj daň. Ak mi vznikne preplatok, ZP mi stiahne tú daň, ktorú som si predtým ušetrila.
Alebo to chápem zle?
Pepa
13.05.10,14:58
Priznám sa dobrovoľne, RZZP nie je moja parketa, ale ak tie odvody platím, znižujem si základ dane a tým aj daň. Ak mi vznikne preplatok, ZP mi stiahne tú daň, ktorú som si predtým ušetrila.
Alebo to chápem zle?
Príklad:
za rok 2008 neplatím preddavky lebo som začínajúca SZČO-dôchodca a rozhodol som sa neplatiť preddavky urobím RZZP na základe, ktorého mi vznikne povinnosť platiť preddavky od 1.7.2009 v určitej výške - v roku 2008 si neznižujem základ dane o preddavky, lebo ich neplatím
rok 2009 -platím preddavky, mám nízky príjem, nie som povinná podať DP - nevzniká mi daňová povinnosť
za rok 2009 urobím RZZP a vyjde mi preplatok, z ktorého mi ZP
strhne daň ...............
Kdeže je tá ušetrená daň?
veronikasad
13.05.10,15:00
Príklad:
za rok 2008 neplatím preddavky lebo som začínajúca SZČO-dôchodca a rozhodol som sa neplatiť preddavky urobím RZZP na základe, ktorého mi vznikne povinnosť platiť preddavky od 1.7.2009 v určitej výške - v roku 2008 si neznižujem základ dane o preddavky, lebo ich neplatím
rok 2009 -platím preddavky, mám nízky príjem, nie som povinná podať DP - nevzniká mi daňová povinnosť
za rok 2009 urobím RZZP a vyjde mi preplatok, z ktorého mi ZP
strhne daň ...............
Kdeže je tá ušetrená daň?
čo je to nízky príjem ? Ak tvoj príjem je do 1/2 NČZD pri uplatnení § 46 a podaní DP ti DU zrazenú daň vráti .
marjankaj
13.05.10,15:16
čo je to nízky príjem ? Ak tvoj príjem je do 1/2 NČZD pri uplatnení § 46 a podaní DP ti DU zrazenú daň vráti .

Ale to až v apríli roku 2011.:eek: Toho sa dôchodca ani nemusí dožiť.:confused:
marjankaj
13.05.10,15:33
Ale nízky príjem mám v roku 2009 a tam zrazenú daň z RZZP nemám, za rok 2009 podávam RZZP v roku 2010, vyjde mi preplatok a zrazí sa daň, za rok 2010 podávam DP, kde zrazenú daň neviem uplatniť lebo ..........

lebo si ju môžeš uplatniť v roku 2011 za príjmy v roku 2010 (keď ti vyplatia ten preplatok na RZZP).
Pepa
13.05.10,15:40
lebo si ju môžeš uplatniť v roku 2011 za príjmy v roku 2010 (keď ti vyplatia ten preplatok na RZZP).
Za rok 2010 DP, mám príjmy vyššie čiže zrážkovú daň si len započítam - mám ju "zaplatenú dopredu" - nedostanem nič. A ........ :)
a_je_to
13.05.10,18:12
Neviem ci sa to tu uz nahodou nepreberalo, ale skutocne by som rad vedel kto vymyslel tuto nehoraznu zlodejinu - ZRAZKOVU DAN z rocneho zuctovania zdravotneho poistenia.
Ak niekto nevie o co ide...

Napr. dochodca SZCO plati preddavky a v predpisanom termine mu zdravotna poistovna ma vratit na zaklade RZZP vsetky odvedene preddavky, lebo dosiahol zisk nizsi ako stanovena hranica. Ale tato poistovna mu vrati len cast preddavkov, pretoze ona mu tieto vratene preddavky zdani.
Takze dochodca vlastne pozicia zdravotnej poistovni na rok peniaze, ktore ona zadarmo pouziva a ona mu ich po vyse roku vrati a namiesto aby mu k nim prihodila urok, tak mu ich zdani.
NEUVERITELNE ale na Slovensku sme si uz akosi zvykli, vsakze?
Druhy dochodca - rovnaky pripad - neplatil ziadne preddavky, tak v rocnom zuctovani mu nevyjde ziaden preplatok ani nedoplatok a skonci na nule. A ten prvy, ktory plati poctivo napr 50€ mesacne, tak toho stat OKRADNE o 114€, ktore uz nikdy neuvidi. Ak platil vyssie preddavky, tak samozrejme ho stat okradne este o viac.
Tak je to s kazdym, kto ma preplatok RZZP ale priklad dochodcu som dal zamerne, lebo ziaden dochodca sa k tej zrazenej dani nikdy nema sancu nijak dostat. Niektori zivnostnici sa k nej mozno o rok dostanu, ale dochodca ci zivnostnik popri zamestnani nikdy.
Takze cele to vyzera zjednodusene tak, ze zdravotka dostane od SZCO zalohu (pozicku) a ked mu ju vrati, tak zdravotka strhne z vratenia tejto zalohy (pozicky) DAN!!!
Ak pisem o niecom, co uz vsetci viete, tak pardon, lebo uz sem nejak casto nechodievam a neprispievam, ale tato vec mi prisla taka zavazna, ze som proste musel...


Veronika, to je síce fakt, ale čo prípady dôchodcov, ktorí príjem už majú z podnikania a preto tento daňový trik využiť nemôžu.

Je to tak, ako píše Shaman.

Nechápem, ako toľko popredných poraďákov mohlo súhlasiť s týmito príspevkami. Žeby som niečomu predsa len nerozumel ? Jasné, že každá daň je nežiadúci neobľúbený a nedobrovoľný výdavok občana, poberajúceho zdaniteľné príjmy .... na chod "sociálneho" štátu a politického systému, ktorý každému, okrem poberateľov jeho výhod, ide na nervy. Ale, nemožno povedať, že by v rámci integrovaného systému zdaňovania šlo o nejakú výstrednú daňovú nespravodlivosť a nevymožiteľnosť.
Úrok ... od takého sociálneho ústavu, ako zdravotná poisťovňa ? A zo sumy preplatku ? Veď dnes nedávajú úrok ani komerčné banky .... a z rádovo násobne vyšších súm !
Zdaňovanie vráteného preplatku ZP zrážkovou daňou nie je nespravodlivosťou ZP, ale nariadenou daňovou povinnosťou, kde zdravotná poisťovňa nie je oprávnenou, ale povinnou osobou, ktorá si túto povinnosť nevybrala dobrovoľne, ba dokonca v prvom roku platnosti ju laicky odflákla a plnila dodatočne. Je druhá otázka, či aj toto malo byť zdaňované u zdroja, keď sú dostačujúce páky a menej byxrokracie, ak by to zostalo zdaňované u príjemcu preplatku, alebo bolo dokonca ako satisfakcia za "stratené úroky" oslobodené.
Ak dôchodca platil 50 Eur mesačne a viac preddavkov na ZP, tak mal riadne slušný základ v minulom roku .... a je to ok. Nemožno tvrdiť, že zrazenú daň, ako ukradnutú už nikdy neuvidí. Pretože buď ju môže uplatniť ako zaplatený preddavok na daňovú povinnosť, alebo vyžiadať ako daňový preplatok v daňovom priznaní za najbližší rok. Z rovnakých dôvodov nie je pravdou, že dôchodca, aj živnostník popri zamestnaní sa k nej nemá šancu dostať.
Mnohým menej skúseným účtovníkom a podnikateľom sa táto zrážková daň stratí, iba kvôli zlému zaúčtovaniu v JÚ, ale aj PÚ. Zaúčtujú totiž iba čistý príjem preplatku .... a to ešte do daňových príjmov - výnosov, aby ho znova zdanili .... a súčasne stratia z účtovníctva uplatniteľný výdavok zrážkovej dane. Treba si vyžiadať od ZP doklad o zdanení vráteného preplatku a zaúčtovať v hrubej sume ten, nie vrátenú čistú sumu. Ak som mal podľa potvrdenia ZP preplatok 119 Eur a bola mi zrazená zrážková daň 19 Eur, vrátené 100 Eur, tak do príjmu neúčtujem 100 Eur. Ale do zdaniteľného príjmu 119 Eur ... a do výdavku 19 Eur ... podľa potvrdenia ZP. To sa mi pri zostavovaní účtovnej závierky aj v JÚ, aj v PÚ nestratí a objaví ako zaplatená daň bežného roka, ktorú uplatním buď ako preddavok na daň, alebo preplatok na vrátenie. A u každého daňovníka, vrátane dôchodcu,.... a ostatných bez výnimky.
Brutálnou vecou, s ktorou som sa stretol v tomto roku bolo, že ZP vyčíslila uznaný preplatok, zdanila ho .... a zo zdaneného zbytku ešte odpočítala časť na vyrovnanie nejakého nedoplatku minulých rokov. To bola fakt sila .... ale pre nevýznamnú sumu som to nechal tak.
Ospravedlňujem sa všetkým napadnutým .... nie som ani advokát ZP, ani fanúšik týchto ustanovení. Ide mi iba o metodické ujasnenie a o zabránenie nespravodlivého posúdenia spravodlivosti. Ak je to inak, rád sa dám poučiť o opaku.
metis
20.07.12,08:35
Vie mi prosím niekto povedať, či je zdravotná poisťovňa nejakým právnym ustanovním povinná ma informovať o výške dane, ktorú mi z preplatku z ročného zútovania zrazila. Neviem nič nájsť.
Dôvod viď príloha.
Ďakujem