vandenberg
12.05.10,20:44
Dobrý deň

Ako zaúčtujem príspevok z úradu práce na SZČO? účtujem v jednoduchom účtovníctve a nie som platca DPH.
Timka1
12.05.10,18:50
Dobrý deň

Ako zaúčtujem príspevok z úradu práce na SZČO? účtujem v jednoduchom účtovníctve a nie som platca DPH.

príspevok z Úradu práce - účtuješ ako príjem neovplyvňujúci základ dane
veronikasad
12.05.10,19:22
príspevok z Úradu práce - účtuješ ako príjem neovplyvňujúci základ dane
... doplním - na konci roka interným dokladom zaúčtuješ vyčerpanú časť príspevku ako príjem ovpl. základ dane
vandenberg
12.05.10,19:25
A výdavky teda nákup vecí za tento príspevok účtujem ako ?

ĎAkujem za odpoveď
veronikasad
12.05.10,19:26
A výdavky teda nákup vecí za tento príspevok účtujem ako ?

ĎAkujem za odpoveď
ako výdavok ovpl.základ dane v členení podľa podn. plánu.

Čerpanie dotácie má nulový dopad na základ dane
Timka1
12.05.10,19:26
... doplním - na konci roka interným dokladom zaúčtuješ vyčerpanú časť príspevku ako príjem ovpl. základ dane

....... alebo ak použiješ paušálne výdaje, tak celá výška dotácie ti vstupuje do príjmov ovplyvňujúcich základ dane bez ohľadu na to v akej výške bola vyčerpaná :)
veronikasad
12.05.10,19:27
....... alebo ak použiješ paušálne výdaje, tak celá výška dotácie ti vstupuje do príjmov ovplyvňujúcich základ dane bez ohľadu na to v akej výške bola vyčerpaná :)
v prvom príspevku píše, že vedie jednoduché účtovníctvo
Timka1
12.05.10,19:30
v prvom príspevku píše, že vedie jednoduché účtovníctvo

to som prehľadla, ale má to aspoň pre informáciu :)
farbo
13.05.10,12:16
Aky to ma suvis s tym, ze vedie jednoduche uctovnictvo? Trochu som sa v tom zrejme stratil. Ako zivnostnik si predsa moze vybrat, ci bude vykazovat skutocne vydavky alebo si uplatni pausalne vydavky.
Lenka1979
13.05.10,12:25
Aky to ma suvis s tym, ze vedie jednoduche uctovnictvo? Trochu som sa v tom zrejme stratil. Ako zivnostnik si predsa moze vybrat, ci bude vykazovat skutocne vydavky alebo si uplatni pausalne vydavky.

... lebo Timka napísala, že keby použil paušál, tak celá časť dotácie mu pôjde do POZD.. a zadávateľ otázky píše, že vedie JU (čiže nie paušál).
Samozrejme,že si môžeš vybrať, či budeš vykazovať skutočné výdaje alebo si budeš uplatňovať paušálne výdavky.
grammatika
13.05.10,12:32
doplním :) ak účtuješ v JU:
príspevok - príjem v banke = PNZD + kniha záväzkov
výdavky, ktoré sú schválené v projekte = VOZD
interný doklad vo výške skutočných výdavkov = POZD + zníženie záväzku v knihe záväzkov.

(zároveň odporúčam viesť evidenciu čerpania dotácie - napr.aj v exceli)
farbo
13.05.10,12:40
Jasne, pardon. Ja si priebezne vediem uctovnictvo a na konci roka sa rozhodujem, ci pausal alebo skutocne.
farbo
13.05.10,12:47
doplním :) ak účtuješ v JU:
príspevok - príjem v banke = PNZD + kniha záväzkov
výdavky, ktoré sú schválené v projekte = VOZD
interný doklad vo výške skutočných výdavkov = POZD + zníženie záväzku v knihe záväzkov.

(zároveň odporúčam viesť evidenciu čerpania dotácie - napr.aj v exceli)

Ja som to chcel tiez tak riesit, ale narazil som na problem v Money S3. Nie je tam mozne v internych dokladoch vybrat "predkontaciu", t.j. do akych vydavkov (alebo aj prijmov) danu ciastku zauctovat.
veronikasad
13.05.10,13:07
Ja som to chcel tiez tak riesit, ale narazil som na problem v Money S3. Nie je tam mozne v internych dokladoch vybrat "predkontaciu", t.j. do akych vydavkov (alebo aj prijmov) danu ciastku zauctovat.
stiahni si bezplatnú demoverziu ALFy z krosu - tam nepotrebuješ predkontácie, určíš si stlpec podľa peň.denníka /rozpíš čerpanie dotácie - poradíme ktorý)
farbo
13.05.10,13:13
Uz je aj tak neskoro, danove je podane. :-) Nakoniec som to riesil inac. Len teraz nemam pri sebe Money, tak som zabudol. Osetril som to v danovom priznani.
felama67
13.05.10,16:25
... lebo Timka napísala, že keby použil paušál, tak celá časť dotácie mu pôjde do POZD.. a zadávateľ otázky píše, že vedie JU (čiže nie paušál).
Samozrejme,že si môžeš vybrať, či budeš vykazovať skutočné výdaje alebo si budeš uplatňovať paušálne výdavky.
No mne sa zdá, že v zmluvách z úradu práce je podmienka viesť účtovníctvo, takže tie paušálne výdaje neviem-neviem!
farbo
14.05.10,04:41
Nepise sa to tam, mam dokonca vyjadrenie z UPSVAR a DU, ze nikde nie je napisane, ci viest JU alebo pouzit pausalne vydavky.
farbo
17.05.10,17:02
stiahni si bezplatnú demoverziu ALFy z krosu - tam nepotrebuješ predkontácie, určíš si stlpec podľa peň.denníka /rozpíš čerpanie dotácie - poradíme ktorý)

Tak som sa pozrel do penazneho dennika.

Prijem dotacie - PNZD
Nakup z dotacie v zmysle schvaleneho rozpoctu - VNZD

Viem, ze to nie je uplne spravne, ale v danovom priznani je zohladnene vsetko ako ma byt.

Bohuzial, Money S3 a ich podpora mi neboli schopni povedat ako to mam zauctovat tak, aby to bolo v poriadku. :-(

Myslis, ze mozem mat problem pri danovej kontrole?
EMILY04
17.05.10,20:16
Tak som sa pozrel do penazneho dennika.

Prijem dotacie - PNZD
Nakup z dotacie v zmysle schvaleneho rozpoctu - VNZD

Viem, ze to nie je uplne spravne, ale v danovom priznani je zohladnene vsetko ako ma byt.

Bohuzial, Money S3 a ich podpora mi neboli schopni povedat ako to mam zauctovat tak, aby to bolo v poriadku. :-(

Myslis, ze mozem mat problem pri danovej kontrole?


Takéto účtovanie nie je správne. Ak si do svojho pod. zámeru zahrnul odvody, tak ako potom si ich zaúčtoval v JU? Ako VNZD? Máš to v rozpore s vedením účtovníctva a účtovania dotácií z UP. Píšeš, že máš v daňovom priznaní zohľadnené všetko ako má byť. No podľa mňa to určite nie je. Neviem, ale mám pocit, že s takýmto spôsobom nebudú spokojní ani daňovníci pri kontrole.
farbo
18.05.10,06:25
Takéto účtovanie nie je správne. Ak si do svojho pod. zámeru zahrnul odvody, tak ako potom si ich zaúčtoval v JU? Ako VNZD? Máš to v rozpore s vedením účtovníctva a účtovania dotácií z UP. Píšeš, že máš v daňovom priznaní zohľadnené všetko ako má byť. No podľa mňa to určite nie je. Neviem, ale mám pocit, že s takýmto spôsobom nebudú spokojní ani daňovníci pri kontrole.

Som si vedomy, ze to nie je celkom "koser", ale v Money S3 nebolo mozne v internom doklade vybrat "predkontaciu". Pouzil by som nasledovny sposob:

1. Prijem dotácie - príjem neovplyvňujúci ZD
2. Zároveň celú dotáciu do záväzkov so splatnosťou, ktorú mám uvedenú v dohode s ÚP
3. Potom vytvorím interný doklad/príjem vo výške vyčerpanej dotácie - príjem ovplyvňujúci ZD - týmto dostanem časť vyčerpanej dotácie do DP
4. Vytvoríte ďalší interný doklad/výdavok vo výške vyčerpanej dotácie, ktorým uhradím čiastkovo záväzok - týmto dostanete zvyšok dotácie do záväzkov vo Výkaze o majetku a záväzkoch

Je to prosim vas spravne?
EMILY04
18.05.10,08:08
Som si vedomy, ze to nie je celkom "koser", ale v Money S3 nebolo mozne v internom doklade vybrat "predkontaciu". Pouzil by som nasledovny sposob:

1. Prijem dotácie - príjem neovplyvňujúci ZD
2. Zároveň celú dotáciu do záväzkov so splatnosťou, ktorú mám uvedenú v dohode s ÚP
3. Potom vytvorím interný doklad/príjem vo výške vyčerpanej dotácie - príjem ovplyvňujúci ZD - týmto dostanem časť vyčerpanej dotácie do DP
4. Vytvoríte ďalší interný doklad/výdavok vo výške vyčerpanej dotácie, ktorým uhradím čiastkovo záväzok - týmto dostanete zvyšok dotácie do záväzkov vo Výkaze o majetku a záväzkoch

Je to prosim vas spravne?


Bod 1 a 2 sú správne a bod 3 a 4 sú tiež správne, ale o nich účtuješ až na konci roka vrámci uzavierkových operácií. Ja okrem toho ešte mám pomocnú tabuľku, kde je napísaná výška dotácie a presný dátum od kedy máš na dotáciu nárok a zároveň aj dátum splatnosti. Potom v nej evidujem všetko čo sa čerpá z danej dotácie a dátumy kedy o čerpaní účtujem. Je priehľadná a zároveň vždy viem koľko mám ešte čerpať z dotácie a koľko na konci roka zaúčtovať vrámci uzavierkových operácií do POZD.
Pri daňovej kontrole u takýchto SZCO sa veľmi osvädčila.
Lenka1979
18.05.10,08:11
Bod 1 a 2 sú správne a bod 3 a 4 sú tiež správne, ale o nich účtuješ až na konci roka vrámci uzavierkových operácií. Ja okrem toho ešte mám pomocnú tabuľku, kde je napísaná výška dotácie a presný dátum od kedy máš na dotáciu nárok a zároveň aj dátum splatnosti. Potom v nej evidujem všetko čo sa čerpá z danej dotácie a dátumy kedy o čerpaní účtujem. Je priehľadná a zároveň vždy viem koľko mám ešte čerpať z dotácie a koľko na konci roka zaúčtovať vrámci uzavierkových operácií do POZD.
Pri daňovej kontrole u takýchto SZCO sa veľmi osvädčila.

Miluška, a nemohla by si sem "prilepiť" tú tabuľku? Určite pomôže.:);)
farbo
18.05.10,08:23
Bod 1 a 2 sú správne a bod 3 a 4 sú tiež správne, ale o nich účtuješ až na konci roka vrámci uzavierkových operácií. Ja okrem toho ešte mám pomocnú tabuľku, kde je napísaná výška dotácie a presný dátum od kedy máš na dotáciu nárok a zároveň aj dátum splatnosti. Potom v nej evidujem všetko čo sa čerpá z danej dotácie a dátumy kedy o čerpaní účtujem. Je priehľadná a zároveň vždy viem koľko mám ešte čerpať z dotácie a koľko na konci roka zaúčtovať vrámci uzavierkových operácií do POZD.
Pri daňovej kontrole u takýchto SZCO sa veľmi osvädčila.

Dakujem. :-) Inac, tabulku na dotaciu mam aj ja zvlast, vidim presne kolko este mozem cerpat, atd.

No len mam problem, netusim ako to mozem opravit v Money S3. :-( Kedze v internych dokladoch nemozem v podstate nic urobit, lebo sa tam neda zadat "predkontacia".

Poradili mi len nasledovne co nepokladam za spravny postup:

Dobrý deň, spravte to nasledovne:
- vytvorte fiktívnu pokladnicu, banku (Nástroje/Zoznamy/Bankové účty a pokladnice), kde budete evidovať dotáciu a príjmy, výdaje peňažných prostriedkov z dotácie
- následne na túto pokladnicu, banku budete evidovať príjmové, výdajové doklady a zároveň vytvorený záväzok môžete uhradzovať cez výdajové doklady.
- interným dokladom evidovať príjmy, výdaje na pokladnicu, banku nie je možné, keď na Interný doklad nedostanete predkontáciu.
EMILY04
20.05.10,20:18
Miluška, a nemohla by si sem "prilepiť" tú tabuľku? Určite pomôže.:);)

Tu je sľúbená tabuľka. Snáď niekomu pomôže.
Fany
01.02.11,12:11
Ak podnikateľ dostal príspevok z ESF a ja potom na konci roka preúčtujem vyčerpanú časť do príjmov ovplyvňujúcih daň, zvýší sa mi zdaniteľný príjem. Má toto potom dopad aj na budúcu výšku odvodov do ZP a SP?
Ak zdaniteľné príjmy bez tejto čiastky boli nižšie, ako je hranica na povinné platenie odvodov, je teda po zúčtovaní tejto čiastky už povinný platiť? Vidí sa mi to trošku nefér, keďže to fakticky nieje príjem za podnikateľskú činnosť. Keby sa príjem, ale aj výdavky z ESF účtovali hneď ako neovplyvňujúce daň (čo by na daň malo rovnaký dopad), podľa môjho názoru by sa odvody v tomto prípade platiť nemuseli. Alebo sa mýlim?
Čiže príspevok dostanem, daň z neho prakticky neplatím ale odvody áno?
mizu24
08.06.11,08:00
Usmernenie od Krosu pri zaúčtovaní dotácie z UPSVaR.
GAP
17.06.11,19:11
Ak som mala v podnikatelskom zamere napisane predpokladane náklady v min. sumach co sa tyka odvodov a teraz sa mi odvody zvýšili, mozem celu sumu dat ako vydavok z dotacie? A taktiez nedoplatok z RZ zdrav. poist.?
koran
20.06.11,11:31
Ako spravne zauctovat vyber z uctu penazi ktore som dostala ako dotaciu a vklad do pokladne. Teda ak som dala prijem dotacie PNZD tak potom vyber a vklad ide tiez ako VNZD a PNZD alebo ako priebezne polozky? Vediem jednoduche uctovnictvo. A este by som sa chcela spytat aj ked vediem JU a nie pausalne tak mozem zauctovat hned na zaciatku dotaciu ako POZD aj ked som v danom roku vestky peniaze nepouzila na vycerpanie dotacie?
Mila123
20.06.11,11:38
prevod peňazí medzi bankou a pokladňou v JU stále cez priebežné položky.....a príspevok z ÚP, ak budeš účtovať skutočné výdavky príspevok budeš rozpúšťať podľa jeho určenia......ak napr. 2 roky...aký výdavok taký bude príjem (zdaniteľný)...
koran
20.06.11,15:16
Ja som tak rozpušťala dotáciu v roku 2010 od septembra ale tento rok by som chcela dať zvyšok tej dotácie ako POZD aj ked napriek tomu nenakúpim materiál z dotácie ale kupim ho az na budúci rok. Ide mi o to že chcem mať čo najvyšší príjem v tomto roku, a priznať dotáciu ako POZD by mi pomohlo.
veronikasad
20.06.11,17:43
Ja som tak rozpušťala dotáciu v roku 2010 od septembra ale tento rok by som chcela dať zvyšok tej dotácie ako POZD aj ked napriek tomu nenakúpim materiál z dotácie ale kupim ho az na budúci rok. Ide mi o to že chcem mať čo najvyšší príjem v tomto roku, a priznať dotáciu ako POZD by mi pomohlo.
takýto postup nie je správny
GAP
24.06.11,19:45
Prosím Vás môžem nedoplatok zo ZP uhradiť z dotácie? A taktiež ak sa mi kôli väčšiemu príjmu zvýšili odvody do SP?
vladiaa
24.07.11,21:11
Chcela by som sa opytat ako sa zaúčtuje príspevok do danového priznania? D
Katarina
24.07.11,21:16
Do daňového priznania sa neúčtuje, daňové priznanie sa vyplňa na základe účtovania v peňažnom denníku. Príspek z úradu práce sa účtuje ako PNZD . Cez uzávierkové operácie sa premietne do POZD a to v takej výške, a akej bol v danom roku preinvestovaný.
Mila123
24.07.11,21:57
Do daňového priznania sa neúčtuje, daňové priznanie sa vyplňa na základe účtovania v peňažnom denníku. Príspek z úradu práce sa účtuje ako PNZD . Cez uzávierkové operácie sa premietne do POZD a to v takej výške, a akej bol v danom roku preinvestovaný.

ak nepoužije paušálne výdavky......