katka 35
12.05.10,20:58
Dobrý deň,
ak mám v darovacej zmluve zriedené vecné bremeno (na dožitie darcu v darovanej nehnuteľnosti), dá sa do katastra zapísať len zmena vlastníctva nehnuteľnosti, bez toho, aby kataster zapisoval vecné bremeno? Takto sme to chceli urobiť a kataster nás zrušil, vraj musí zapísať aj bremeno, keď je v zmluve zriadené (bez ohľadu na to, že sme ho v návrhu na vklad nežiadali zapísať). Poplatok sme zaplatili iba jeden...

Ďakuejm
danushka
12.05.10,19:13
Kataster pri návrhu na vklad vychádzal zo zmluvy.
Pokiaľ v zmluve bolo určené vecné bremeno, návrh na vklad podávajú všetci účastníci zmluvy, teda povinný aj oprávnený z vecného bremena. Poplatok katastru platia obaja.
Mária27
12.05.10,20:16
Obč. zákonník
§ 151n
(2) Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.
danushka
12.05.10,20:28
Obč. zákonník
§ 151n
(2) Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.

Ja som Maruška pochopila zadávateľa tak, že darca nehnuteľnosti žiada oprávnenosť z vecného bremena, že doposiaľ na katastri nebol nik oprávnený ani povinný k vecnému bremenu.
Mária27
12.05.10,20:38
Ja som Maruška pochopila zadávateľa tak, že darca nehnuteľnosti žiada oprávnenosť z vecného bremena, že doposiaľ na katastri nebol nik oprávnený ani povinný k vecnému bremenu.
A možno máš pravdu, že zapisujú zmenu vlastníctva ešte len z tej prvej darovacej zmluvy. Ja som to zobrala tak, že bremeno je v katastri z darovacej zmluvy a teraz nehnuteľnosť prevádza a chce ju previesť bez bremena.
Viac informácií mu neuškodí:)
Mária27
13.05.10,04:25
Dobrý deň,
ak mám v darovacej zmluve zriedené vecné bremeno (na dožitie darcu v darovanej nehnuteľnosti), dá sa do katastra zapísať len zmena vlastníctva nehnuteľnosti, bez toho, aby kataster zapisoval vecné bremeno? Takto sme to chceli urobiť a kataster nás zrušil, vraj musí zapísať aj bremeno, keď je v zmluve zriadené (bez ohľadu na to, že sme ho v návrhu na vklad nežiadali zapísať). Poplatok sme zaplatili iba jeden...

Ďakuejm

Ako to teda je? Dedkovi ste podpísali, že ho za darovanú nehnuteľnosť necháte dožiť, ale teraz by ste chceli nezapísaním do katastra jeho právo takto anulovať? To by ste ho vlastne podviedli!
Kataster na tom musí trvať, lebo vecné bremeno preukázateľne vzniklo.

§ 151o


(1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.
mlisa
13.05.10,07:51
Dobrý deň,
ak mám v darovacej zmluve zriedené vecné bremeno (na dožitie darcu v darovanej nehnuteľnosti), dá sa do katastra zapísať len zmena vlastníctva nehnuteľnosti, bez toho, aby kataster zapisoval vecné bremeno? Takto sme to chceli urobiť a kataster nás zrušil, vraj musí zapísať aj bremeno, keď je v zmluve zriadené (bez ohľadu na to, že sme ho v návrhu na vklad nežiadali zapísať). Poplatok sme zaplatili iba jeden...

Ďakuejm

mimotemynerozumiem dost dobre vyznam tejto otazky, ak sa k tomu kataster uz vyjadril. Ak povedal ze sa musi zapisat aj vecne bremeno tak sa musi, naco nad tym meditovat... Kataster ma vzdy pravdu :rolleyes: (aj ked ju obcas nema, ale nazor nemeni :) )
sarasara
14.05.10,07:58
No, ja to chápem tak, že do darovacej zmluvy zapísali právo doživotného užívania, len im teraz vadí, že je to zapísané ako vecné bremeno. Oni si mysleli, že na to treba osobitnú zmluvu.