Tati5
12.05.10,22:26
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu, či je nutné, aby mal živnostník vedený v banke "podnikateľský účet", či mu nestačí klasický "bežný" účet, ktorý by využíval výhradne na podnikateľské účely a účtoval by o ňom v jednoduchom účtovníctve? A či je možné použiť elektronický výpis z účtu zaslaný bankou ako dôveryhodný účtovný doklad? Vopred ďakujem za odpoveď.
ZuzanaP
13.05.10,03:52
Zita5
13.05.10,04:18
Ja som vždy bola za podnikateľský účet , ale už to nechávam na výber konkrétnej osoby. Pokiaľ to banke nevadí , že bude osobný,tak mne nie .
Podstatné je aby ste ho nahlásili na daňový úrad .

A najpodstatnejšie , ak sa vytvorí účet pre používa v súvislosti s podnikateľskou činnosťou, tak ho používať za tým účelom,na aký sa vytvoril .Nemiešať tam podnikateľské platby so súkromnými .Lebo to je potom chaos .
Tati5
13.05.10,09:02
Ja som vždy bola za podnikateľský účet , ale už to nechávam na výber konkrétnej osoby. Pokiaľ to banke nevadí , že bude osobný,tak mne nie .
Podstatné je aby ste ho nahlásili na daňový úrad .


A najpodstatnejšie , ak sa vytvorí účet pre používa v súvislosti s podnikateľskou činnosťou, tak ho používať za tým účelom,na aký sa vytvoril .Nemiešať tam podnikateľské platby so súkromnými .Lebo to je potom chaos .

To znamená, že živnostník len príde do banky a povie, že si chce otvoriť bežný účet? Treba doložiť aj živnostenský list - je to podmienka pre potreby daňového úradu alebo stačí, keď si jednoducho otvorí bežný účet na svoje meno a bude ho používať na podnikateľské účely? Ako je to potom s tým nahlásením na daňový úrad? Treba to urobiť hneď po otvorení účtu alebo ho stačí uviesť až v daňovom priznaní? Živnostník nie je platca DPH. Prosím o radu, možno triviálne otázky, ale som začiatočníčka. Ďakujem za pochopenie.
zk24
13.05.10,09:12
To znamená, že živnostník len príde do banky a povie, že si chce otvoriť bežný účet? Treba doložiť aj živnostenský list - je to podmienka pre potreby daňového úradu alebo stačí, keď si jednoducho otvorí bežný účet na svoje meno a bude ho používať na podnikateľské účely? Ako je to potom s tým nahlásením na daňový úrad? Treba to urobiť hneď po otvorení účtu alebo ho stačí uviesť až v daňovom priznaní? Živnostník nie je platca DPH. Prosím o radu, možno triviálne otázky, ale som začiatočníčka. Ďakujem za pochopenie.

Ked som bola zivnostnik, otvarala som bezny ucet, ktory znie na meno fyzickej osoby, tak nebolo treba odo mna ziaden zivnostensky list... Klasicky bezny ucet.

Tento ucet nahlasis do 15 dni prislusnemu danovemu uradu.

Ak sa nieco zmenilo, prosim opravte ma.
Zita5
13.05.10,09:13
To znamená, že živnostník len príde do banky a povie, že si chce otvoriť bežný účet? Treba doložiť aj živnostenský list - je to podmienka pre potreby daňového úradu alebo stačí, keď si jednoducho otvorí bežný účet na svoje meno a bude ho používať na podnikateľské účely? Ako je to potom s tým nahlásením na daňový úrad? Treba to urobiť hneď po otvorení účtu alebo ho stačí uviesť až v daňovom priznaní? Živnostník nie je platca DPH. Prosím o radu, možno triviálne otázky, ale som začiatočníčka. Ďakujem za pochopenie.

V banke treba predložiť Živnostenský list pri zriadení podnikateľského účtu . Pri zriadení osobného účtu predložíte platný občiansky preukaz .
Ostatné nechávam na banku , ako tam pochodíte .

Čo sa týka ohlásenia BU na Váš príslušný danový úrad tak ste povinná podľa Zákona o správe daní a poplatkov

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-01-2010-a.html#hore)


(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.


(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.


To znamená , ak má živnostník zriadený bankový účet v čase registrácie na DU , tak tento bežný účet nahlási v čase registrácie .Ak tento účet zriadi po registrácii daňovníka , tak oznámi krátkym listom na DU , že zriadil bankový účet číslo xxxxxxxxx , ktorý bude používať v súvislosti s podnikateľskou činnosťou .
Zita5
13.05.10,09:20
Ak by ste noohlásili BU

Tak potom je tu

§ 35
Správne delikty
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) s výnimkou podľa písmena d) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.
c) registračnú povinnosť podľa osobitného predpisu4) a urobí tak správca dane z úradnej moci podľa § 31 ods. 12, správca dane mu uloží pokutu najmenej 100 eur a najviac 20 000 eur.
d) oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11dae) správca dane uloží pokutu najviac 33 190 eur.
bosorka24
20.05.10,13:28
ahojte,
ja sa chcem spytat co vsetko platim z podnikatelskeho uctu - to viem ze vsetko co sa tyka pod.cinnosti aj zdravotnu ale neviem ci sa to tyka aj zivotnej poistky podnikatela (doteraz sme ju platili z osobneho uctu) a teraz neviem ci to mam platit dalej z os. uctu alebo z podnikatelskeho, dakujem
bosorka24
20.05.10,13:32
a este sa chcem spytat ze ked mame zamestnancov na dohodu tak kde vsade to mam nahlasit?? staci len do soc. poistovne
Tweety
20.05.10,13:57
ahojte,
ja sa chcem spytat co vsetko platim z podnikatelskeho uctu - to viem ze vsetko co sa tyka pod.cinnosti aj zdravotnu ale neviem ci sa to tyka aj zivotnej poistky podnikatela (doteraz sme ju platili z osobneho uctu) a teraz neviem ci to mam platit dalej z os. uctu alebo z podnikatelskeho, dakujem
Źivotná poistka nie je VOZD.
Tweety
20.05.10,13:58
a este sa chcem spytat ze ked mame zamestnancov na dohodu tak kde vsade to mam nahlasit?? staci len do soc. poistovne
Prihlášky cez RLFO - SP. ZP sa za dohodárov neplatí, takže tam prihlášku nedávaš.
bosorka24
20.05.10,14:18
dakujem
Marcelka V
22.05.10,17:27
Ak môj známi má len podnikateľský účet,bude prekážať,keď mu prídu na účet súkromné eurá? Účtovníctvo vedie paušalne. Ďakujem.
ekopo
22.05.10,17:30
Ak môj známi má len podnikateľský účet,bude prekážať,keď mu prídu na účet súkromné eurá? Účtovníctvo vedie paušalne. Ďakujem.
-nebude prekážať
-zvýraznené neexistuje
Marcelka V
22.05.10,17:40
Ďakujem.
Zita5
22.05.10,17:43
Ak môj známi má len podnikateľský účet,bude prekážať,keď mu prídu na účet súkromné eurá? Účtovníctvo vedie paušalne. Ďakujem.

Ako sa to vezme , za čo sú tie súkromné eurá .To je široký pojem .
Marcelka V
22.05.10,17:49
Požičal mi menšiu sumu eur v hotovosti,s podnikaním to nemá nič spoločné,ja nie som podnikatelka a chcela som mu po čiastkach splácať na účet. Ďakujem.
Zita5
22.05.10,17:52
Požičal mi menšiu sumu eur,s podnikaním to nemá nič spoločné,ja nie som podnikatelka a chcela som mu po čiastkach splácať na účet. Ďakujem.

Ja osobne by som pôžičku nesplácala na jeho podnikateľský účet ,nakoľko sa jedná o súkromnú pôžičku .
Jedine v tom prípade , ak by sa jednalo o pôžičku podnikateľ-podnikateľovi .
Marcelka V
22.05.10,18:03
Máte prevdu ,bude to tak lepšie.Ďakujem.
VieraPopluharova
22.05.10,18:23
Ja som vždy bola za podnikateľský účet , ale už to nechávam na výber konkrétnej osoby. Pokiaľ to banke nevadí , že bude osobný,tak mne nie .
Podstatné je aby ste ho nahlásili na daňový úrad .

A najpodstatnejšie , ak sa vytvorí účet pre používa v súvislosti s podnikateľskou činnosťou, tak ho používať za tým účelom,na aký sa vytvoril .Nemiešať tam podnikateľské platby so súkromnými .Lebo to je potom chaos .

Zitka,
ja som tento tyzden vybavovala zivnost pre dceru - tlmocnik, prekladatel /tu vraj nie je potrebny podnikatelsky ucet/ , ale u ostatnych zivnosti co som vybavovala, volne zivnosti tak nas ZU pytal zalozeny podnikatelsky ucet, zdovodnil to, ze to tak vyzaduje DU.Vzdy odo mna chcu ak zivnostnikom zakladam zivnost , najskor z banky ucet tzv. predbezny, potom banke dolozim ZL a banka ho vedie ako podnikatelsky ucet uz aj s nazvom firmy a ICOM.
Marcelka V
22.05.10,18:31
Ešte by som potrebovala poradit. Ak určitá osoba má na OF svoje meno a bratove číslo účtu,ako to má zaučtovať,keď nemá nijaký doklad o príjme. Ďakujem.
Zita5
22.05.10,19:04
Ešte by som potrebovala poradit. Ak určitá osoba má na OF svoje meno a bratove číslo účtu,ako to má zaučtovať,keď nemá nijaký doklad o príjme. Ďakujem.

Prečo určitá osoba by mala účtovať o OF ? Kto je určitá osoba vo Vašom ponímaní ?
Zita5
22.05.10,19:20
Zitka,
ja som tento tyzden vybavovala zivnost pre dceru - tlmocnik, prekladatel /tu vraj nie je potrebny podnikatelsky ucet/ , ale u ostatnych zivnosti co som vybavovala, volne zivnosti tak nas ZU pytal zalozeny podnikatelsky ucet, zdovodnil to, ze to tak vyzaduje DU.Vzdy odo mna chcu ak zivnostnikom zakladam zivnost , najskor z banky ucet tzv. predbezny, potom banke dolozim ZL a banka ho vedie ako podnikatelsky ucet uz aj s nazvom firmy a ICOM.

Vierka , ja si myslím, že daňový úrad a ani zákon o správe daní a poplatkov nežiada mať podnikateľský účet .....ale účet , ktorý živnostník používa v súvislosti s podnikateľskou činnosťou a teda na tento účet zhromažďuje podnikateľský príjem .Bežné účty či už budú niesť názov ako podnikateľský účet, alebo osobný účet je potrebné aj oznámiť DU.To len ako poznámka .

Či podnikateľský účet alebo bežný účet , to je už záležitosťou banky .
Na podnikateľskom viac banka zarobí ;) Postup ,ktorý opisuješ, s tým som sa už aj ja stretla.Avšak nikde nie je v živnostenskom zákone uvedené , že by takáto povinnosť bola uzákonená predložiť zriadený účet , alebo nejaký predbežný účet .

Jedine ........ ak by si pracovníci živnostenského úradu nesprávne vykladali zákon a pri Ohlásení živnosti v ktorej je zaškrtnuté , že budúci živnostník žiada zároveň zariadiť aj registráciu na DU, spájali tento úkon s § 31 Zákona o správe daní a poplatkov , kde v bode 5 sa uvádza


(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,

Ale z môjho pohľadu , to však ešte neznamená , že daný živnostník ten účet je povinný mať zriadený už pri vybavovaní živnosti .
VieraPopluharova
23.05.10,05:51
Zitka
Ano, suhlasim, mas pravdu presne ide o §31Zákona o správe daní a poplatkov bod 5, pozrela som si to na kopii ziadosti, nakolko si ich pre istotu robim a davam od nich potvrdit, nakolko som tam uz mala viac rozporov.
Soňula
24.08.10,10:51
Ahojte, ja mam takú dilemu. Robím učtovníctvo živnostníkovi, má bežný účet v banke. Má na ňom 10 pohybov, polovica je súkromných platieb. Ako to bude s poplatkami na účte? Môžem mu ich dať do nákladov? Ďakujem.
ego.mc
24.08.10,16:07
Ak má poplatky v rámci balíka, dal by som to do nákladov, ak nie, rozpočítal by som to pomerom.
Soňula
25.08.10,06:35
To nie, poplatky ma rozpísané. Asi by bolo najrozumnejsie tie poplatky nedávať. Škoda, že na toto neexistuje predpis, alebo niečo také. Je to tak 50 na 50.