felix1
13.05.10,00:58
Na tomto fore som novacik a nepodaerilo sa mi naist podobnu temu.
Kolega ma poziadal o radu s ktorou mu ani torchu neviem poradit. Ako sa dava do nakladu jednorazovy vklad do fondu oprav na zateplenie domu ( jedna sa o jednorazovy vklad v plnej vyske / nie splacanie uveru ) na zateplenie domu ak vlastnik byt prenajima a ma z prenajmu teoreticky zisk.
Priklad : za rok 2010 vyberie na najme 1000.-€ ( byt sa mu podarilo prenajat len v januari a februari 2010 a da sa predpokladat ze do konca roka nebude mat dalsii prijem z prenajmu ) a do fondu oprav vlozil 5000.-€. Prace sa prevedu a ukoncia v aprili az juli 2010. Byt vlastni ako FO.
sito
13.05.10,04:08
Úhrady na bývanie sú už zdanené, aj ten jednorázový vklad. Pri preplatku v ročnom vyúčtovaní tiež neodvádzaš daň. Alebo áno? Daň sa platí zo zisku 1 000 €. Nezdaniteľná čiastka je myslím 927 €. Ak si sám, daň zaplatíš zo 73 €, daň, 19 % je 13,87 €. Ak ste dvaja, manželia, nezdaniteľná čiastka je 1 854 €. V tom prípade sa z 1 000 € daň neodvádza.
felix1
13.05.10,10:43
Asi sme sa nepochopili. Ide hlavne o to ci dostane do nakladu aj ciastku 5000.- minus 1000.-€ teda 4000 € postupne v buducich rokoch ( neriesim jeho ost. primy takze s nezdanitelnu ciastkou cca 927€ sa nazatazujem). To zateplenie sa moze predrazit aj na 8000.-€ za byt. Ak sa mu v prenajimanom byte pokazi pracka, ladnicka a.p. kupi novu a da si to do nakladov na konci roka. Prijem vo vyske 5-8000€ z prenajmu mat nebude a tak by to rad postupne uplatnoval v nasledujucich rokoch.
sito
14.05.10,04:29
Fond opráv je nákladová položka, neuhrádza sa zálohovo. Vytvorené prostriedky sú rezerva do budúcna. Ak je rezerva dostatočne vysoká, príspevky, vklady do fondu je možné znížiť. Teda nie sú z neho preplatky, nedoplatky na fonde môžu byť. Je to podlžnosť, ktorú treba vyrovnať.

Služby sú tiež nákladová, zálohová položka a môžu mať nedoplatok, ale aj preplatok.

Prenajímateľ bytu môže mať s uvedeného zisk len v tom prípade, že preplatok nevráti nájomníkovi.

Úhrady, ktoré požaduje od nájomníka naviac sú pre neho príjmom, bežná oprava, údržba bytu a obnova zariadenia sú náklady prenajímateľa, odpisy. Rozdiel je zisk.

Náklady na zateplenie domu sú náklady domu, nie bytu. Byt má na nich len podiel, ktorý uhradí.