an-ps
13.05.10,07:39
Ahojte, prosím Vás o radu.
Prvý krát sa chystáme k moru s 3-ročným dieťaťom, šetrili sme na to dva roky a aj tak si nemôžeme dovoliť luxusnú dovolenku, ale k moru chceme ísť aj za podmienky, že sa uskromníme.
Chcela by som Vás poprosiť, na čo nesmiem zabudnúť pri výbere dovolenky - také zhrnutie. (či je lepšie objednať all inclusiv, alebo vlastnú stravu.. či letecky alebo autobusom..) a hlavne, čo všetko sa mám spýtať v cestovke (blízko pláž, detské preliezky, stromy na pláži...)
Autom ísť nemôžeme, lebo to naše by asi ďaleko nezašlo. :o
Rozmýšľali sme nad Bulharskom. Čo vy na to?
arizona
13.05.10,06:31
arizona
13.05.10,10:19
Ešte dodatok. Ak sa rozhodnete pre Bulharsko, tak stačí zajednať raňajky. Majú výborné reštaurácie na každom kroku, za prijateľné ceny.
an-ps
14.05.10,05:18
Ďakujem za linky, idem študovať..
dogicka
14.05.10,05:49
Moja dcérka má teraz 6 rokov. Keď mala 4 roky, boli sme na dovolenke v Taliansku. Išli sme z BAA autobusom, cesta trvala cca 12 hodín, večer o 19,00 odchod, ráno o 7.00 sme boli na mieste. Naše auto by cestu v pohode zvládlo, my sme sa pre autobus rozhodli z 2 dôvodov: bol o polovicu lacnejší a hlavne sme sa nemuseli o nič starať, nasadli sme do autobusu, cestu sme prespali a ráno sme boli relatívne oddýchnutí na mieste. Nám sa podarilo zohnať ubytovanie v menšom penzióne so slovenským personálom, plnú penziu. Nám to vyhovovalo, lebo dcérka poobede potrebovala spať, a tak sme sa aj tak na obed museli vracať do penziónu. V okolí nebolo žiadne detské ihrisko, ale dcérke celkom stačilo more, celé dni sme ju nemohli odtiaľ vytiahnuť. Pri malých deťoch je podľa mňa dosť dôležitý pozvoľný vstup do mora. Na našej pláži nám bola voda až do 2 m od brehu tak po členky, tak sa tam naša malá mohla v pohode čvachtať, a my sme ju len prizerali. Boli sme aj na výlete v Ríme, prešli sme cca 10 km, naša malá dobrú polovicu prešla sama, zvládla to v pohode. Zhrnuté, nebol to žiadny luxus, ale užili sme si to a máme pekné spomienky. Len mňa by nikto nedostal na dovolenku do Bulharska autobusom. To je moc dlhá cesta, skoro dva dni a hlavne ja by som to určite nezvládla. Preto sme sa vtedy rozhodli pre Taliansko.
an-ps
14.05.10,07:42
Ďakujem za tvoj názor. Bulharsko som zvolila, z finančných dôvodov, samozrejme že by som s tým naším hyperaktívnym šidlom nešla autobusom ani vlakom, auto na také dlhé cesty nemáme, takže prichádza do úvahy len lietadlo.
O Taliansku sa hovorí, že je tam špinavé more a dosť draho. Alebo máš iný názor?
A so stravou sa tiež neviem rozhodnúť, manžel je veľký papkáč, jemu by vyhovovalo all inclusiv, ale malý jedáva zle, nie všetko mu chutí a hlavne nepapá keď je to predpísané (myslím stanovený čas na raňajky..) Takže asi zvolím apartmán s vlastnou kuchynkou.
arizona
14.05.10,08:09
Ďakujem za tvoj názor. Bulharsko som zvolila, z finančných dôvodov, samozrejme že by som s tým naším hyperaktívnym šidlom nešla autobusom ani vlakom, auto na také dlhé cesty nemáme, takže prichádza do úvahy len lietadlo.
O Taliansku sa hovorí, že je tam špinavé more a dosť draho. Alebo máš iný názor?
A so stravou sa tiež neviem rozhodnúť, manžel je veľký papkáč, jemu by vyhovovalo all inclusiv, ale malý jedáva zle, nie všetko mu chutí a hlavne nepapá keď je to predpísané (myslím stanovený čas na raňajky..) Takže asi zvolím apartmán s vlastnou kuchynkou.
S tým T. súhlasím, ale špinavšie more je skôr na severe, nižšie na juh je krásne, ale to Vám asi nevyhovuje kvôli vzdialenosti. Inak, dosť málo cestoviek ponúka let. zájazdy do T. Oproti Bulharsku je Taliansko výrazne drahšie.Ale aj T. je krásne, oplatí sa vidieť , má zas iné "veci" , ktoré nemá Bulharsko.

...apartmán s vlastnou kuchynkou ? Do lietadla si z domu všetky potraviny brať nemôžeš, a kupovať ich v B a vyvárať. ? To sa môžete zrovna stravovať po reštauráciách. Majú naozaj výbornú a lacnú kuchyňu , najete sa oveľa lacnejšie, ako u nás doma. Takže, neboj sa toho...;):)
dogicka
14.05.10,09:26
Ďakujem za tvoj názor. Bulharsko som zvolila, z finančných dôvodov, samozrejme že by som s tým naším hyperaktívnym šidlom nešla autobusom ani vlakom, auto na také dlhé cesty nemáme, takže prichádza do úvahy len lietadlo.
O Taliansku sa hovorí, že je tam špinavé more a dosť draho. Alebo máš iný názor?
A so stravou sa tiež neviem rozhodnúť, manžel je veľký papkáč, jemu by vyhovovalo all inclusiv, ale malý jedáva zle, nie všetko mu chutí a hlavne nepapá keď je to predpísané (myslím stanovený čas na raňajky..) Takže asi zvolím apartmán s vlastnou kuchynkou.


Áno, more je vraj špinavé hlavne na severe, mi sme boli o dosť nižšie na juhu, more ušlo. Ale v Bulharsku je to isté, drahé hotely majú krásne čisté pláže, ak zvolíš lacnejšiu alternatívu (ako mi v Taliansku), tak tomu zodpovedá aj čistota pláže. My sme boli minulý rok v Egypte, 4* hotel, all inclusiv, a tam nebolo na pláži jedinej smietky. V Taliansku nie je draho, ceny potravín sú porovnateľné s našimi, až na mäso, to tam je drahšie až o 200%. Môj manžel bol dávnejšie v Bulharsku, ubytovanie lacné, pláž aj okolie špinavé, ale strava bola neskutočne lacná. Ale ak pôjdete letecky, tak aj ubytovanie bude síce drahšie, ale určite krajšie a čistejšie. Najlacnejšie zájazdy nie sú bohviečo. Treba asi nájsť niečo "uprostred".
Darma111
14.05.10,09:40
My sme prvýkrat absolvovali dovolenku so synom (vtedy 4. rocnym) minuleho roku. Vybrali sme si Taliansko, konkretne Lignano, je to skôr na severe. Ano more bolo špinavšie, hlavne kvôli piesku. Ale synovi to vôbec nevadilo, bud bol bol vo vode alebo na piesku a hral sa s formičkami. Na plazi boli aj animatorky pre deti a bud si s nimi kreslil alebo nieco vyrabali. Okrem toho boli tam aj preliesky a smykalky, takze ked preslo aj more a aj piesok tak isiel tam. Ked neratam ze v okolo je neskutocne vela parkov pre deti v roznych cenach. My sme isli autom, cestu zvladol v pohode, lebo sa uz nevedel dockat. Kvoli synovej strave sme si prenajali priamo na mieste ubytovanie - 2 izby + kuchynka a mala zahradka vyslo okolo 400 €. Vačšinu stravy som si doniesla z domu. Ibaze vy auto nemate.

Ale co sa tyka miesta dovolenky pre syna to bolo skvele, ani nechcel odist domov, az plakal ked sa bol posledny krat kupat.
an-ps
14.05.10,09:49
S tým T. súhlasím, ale špinavšie more je skôr na severe, nižšie na juh je krásne, ale to Vám asi nevyhovuje kvôli vzdialenosti. Inak, dosť málo cestoviek ponúka let. zájazdy do T. Oproti Bulharsku je Taliansko výrazne drahšie.Ale aj T. je krásne, oplatí sa vidieť , má zas iné "veci" , ktoré nemá Bulharsko.

...apartmán s vlastnou kuchynkou ? Do lietadla si z domu všetky potraviny brať nemôžeš, a kupovať ich v B a vyvárať. ? To sa môžete zrovna stravovať po reštauráciách. Majú naozaj výbornú a lacnú kuchyňu , najete sa oveľa lacnejšie, ako u nás doma. Takže, neboj sa toho...;):)

ani nechem moc vyvarat, ale kuchynku by som prijala, lebo maly nezje hocico a kakauko vecer pred spanim musi byt..:D
neviem, ci by boli ochotni v hoteli mi prihriat mlieko? hmm?
an-ps
14.05.10,09:53
Radšej by som ešte rok počkala s dovolenkou pri mori, predsa by bol väčši a viac by si to užil a možno už bude papať všetko,
viac by sme ušetrili peňazi a mohli by sme si vybrat aj z tych drahsich, ale doma sme všetci alergici a aj maly ma nabeh.. tak nam lekarka na posilnenie imunity odporucila more (aspom 2x do roka), no, my sa zmozeme asi 1x za dva roky, ale aj to je lepsie ako nic..
BXLmiami
14.05.10,09:57
Trojročné dieťa by malo mať svoje pohodlie a tak doporučujem čo najkratšiu a najpohodlnejšiu cestu.Je to malé dieťa a vždy sa s takým dieťaťom môže čokoľvek stať,takže treba pozrieť zdravotnictvo v tej ktorej krajine na akej je urovni a či vie zasiahnuť ak by bolo treba-no a samozrejme poistenie liečebných nákladov v zahraničí.V južných krajinách treba myslieť na to,že aj dospelí si často v priebehu pobytu odhnačkuju a tak by som dávala pozor na stravu a volila hlavne švédske stoly s možnostou dovariť v kuchynke v prípade potreby alebo diety.
Apartmán na Istrii niekde pri mori s kuchynkou a v blízkom hotely zaplatená polpenzia by bola fajn.
an-ps
14.05.10,11:11
A čo poviete na Čiernu horu? Najdu sa tam aj lacnejšie dovolenky a vhodne pre dieťa?
vraj je tam nadherne..
ivka70
14.05.10,11:22
K tomu Bulharsku letecky -kolega bol pred 2 rokmi a bol velmi nahnevany, lebo mal 2 male deti a na letisku v Bulharsku cakali asi 3 hodiny v dlhej sore a asi okolo 4-5 hidiny rano na vybavenie miestnymi uradnikmi.
Povedal, ze nikdy viac.
Neviem, ci sa na tom nieco zmenilo, ale moze to byt problem.
ivka70
14.05.10,11:23
A čo poviete na Čiernu horu? Najdu sa tam aj lacnejšie dovolenky a vhodne pre dieťa?
vraj je tam nadherne..

Asi by som potom radsej brala Chorvatsko - na miesto s pieskovou plazou alebo Taliansko.
BXLmiami
18.05.10,14:46
Myslím,že si písala o zdravotných dôvodoch.Ak je to tak,vhodná je kamenná pláž alebo kombinovaná.Pre tieto deti nie je ani tak dôležité kupanie v mori ako prechádzky po pobreží a zbieranie mušličiek,najmä ráno,ked je vo vzduchu najviac minerálov.Sedieť pri mori,stavať nejaku vežu a nechať sa občas omyť a vdychovať to všetko.Oficiálne kupeľné miesto za socíka bolo na Istrii v Pule,pokiaľ si to tam nerozbili,chodievali tam ľudia aj zo západu.A v Ciernej Hore je dobre,svojho času sme boli v Neume a boli sme spokojní.Je to nedaleko Dubrovnika.Lenže tá cesta/autom/ je raz tak dlhá ako na Istriu.