culinka
13.05.10,07:45
Poradí mi niekto prosím,ako mám zaradiť a odpisovať výmenu brány a opravu oplotenia do DHIM.
Ďakujem.
rodina1
13.05.10,06:20
Poradí mi niekto prosím,ako mám zaradiť a odpisovať výmenu brány a opravu oplotenia do DHIM.
Ďakujem.
Brána stála koľko?
Oprava oplotenia sa neodpisuje.
culinka
13.05.10,06:22
Brána stála 2500 EUR.
rodina1
13.05.10,06:32
Brána stála 2500 EUR.
Počítam, že 2 500 je bez DPH.
Brána, predpokladám že je z kovu, zaradila by som ju do Odpisovej skupiny - 2 - Ostatné hotové kovové výrobky (KP 25.9) a v zmysle § 27 zákona o dani z príjmov by som ju odpisovala 6 rokov.
Zaúčtovala by som nákup ako výdaj NZD.
Opravu ako prevádzková réžia.
Možno ma skúsenejší poraďáci opravia.
culinka
13.05.10,06:39
A nemôže to byť ako technické zhodnotenie ? Jedná sa mi o to, že majiteľ nechce túto opravu zaradiť do odpisov. Bola by možnosť rozpísať túto výmenu aj na viac faktúr. Aká maximálna suma by mala byť na faktúrach?
rodina1
13.05.10,06:53
A nemôže to byť ako technické zhodnotenie ? Jedná sa mi o to, že majiteľ nechce túto opravu zaradiť do odpisov. Bola by možnosť rozpísať túto výmenu aj na viac faktúr. Aká maximálna suma by mala byť na faktúrach?
Podľa zákona o dani z príjmov:
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

(3) Za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 1 700 eur za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, 1) ktorého obstarávacia cena bola 996 eur a menej. Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku a uplatní sa ročný odpis vypočítaný podľa § 26.

(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.

(5) Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.

Ďalej musíš vedieť, čo to technické zhodnotenie vlastne je a podľa toho sa rozhodnúť, či obstaranie brány boli technickým zhodnotením.
Technické zhodnotenie hmotného a nehmotného majetku

Technické zhodnotenie z pohľadu charakteristiky výdavku:

Dokončené nadstavbyZmeny dokončených stavieb, ktorými sa stavby zvyšujúDokončené prístavbyZmeny dokončených stavieb, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbouDokončené stavebné úpravyZmeny dokončených stavieb, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavbyRekoštrukcieTaké zásany do hmotného majetku, ktoré majú za následek zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov (pritom za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnatelných vlastností)ModernizácieRozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetek neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku, ktorou sa rozumem samostatné věci, ktoré sú určené na společné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celokTechnicé zhodnotenie z pohľadu hodnoty vynaložených výdavkov:


výdavky prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 1700eur v úhrne za zdaňovacie obdobie
výdavky neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 1700eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie
výdavky v sume vyššej jako 996eur za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, kterého obstarávacia cena bola 1700eur a menej.
Technické zhodnotenie je súčasťou vstupnej ceny v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania, pričom při zrýchlenom odpisovaní technické zhodnotenie zvyšuje aj zostatkovú cenu
rodina1
13.05.10,07:07
A nemôže to byť ako technické zhodnotenie ? Jedná sa mi o to, že majiteľ nechce túto opravuzaradiť do odpisov. Bola by možnosť rozpísať túto výmenu aj na viac faktúr. Aká maximálna suma by mala byť na faktúrach?
Kúpili ste novú bránu alebo ste opravovali starú bránu?
hena22
13.05.10,07:10
Poradí mi niekto prosím,ako mám zaradiť a odpisovať výmenu brány a opravu oplotenia do DHIM.
Ďakujem.

oprava oplotenia nie je TZ. Výmena brány by bola TZ v prípade, že by sa namiesto obyčajnej kúpila s pohonom. Ak sa vymenil kus za kus s rovnakým efektom, tiež by som to dala na opravy.:)
hena22
13.05.10,07:13
A nemôže to byť ako technické zhodnotenie ? Jedná sa mi o to, že majiteľ nechce túto opravu zaradiť do odpisov. Bola by možnosť rozpísať túto výmenu aj na viac faktúr. Aká maximálna suma by mala byť na faktúrach?

Ak si dokážeš po technickej stránke obhájiť rozdelenie faktúry na opravu a TZ, kľudne môže ostať jedna faktúra s rozpisom. TZ sa zaraďuje a odpisuje od sumy 1700€. Oprava môže stáť kľudne aj viac.
culinka
13.05.10,09:00
Brána sa kúpila nová.
promont maja
13.05.10,09:32
Počítam, že 2 500 je bez DPH.
Brána, predpokladám že je z kovu, zaradila by som ju do Odpisovej skupiny - 2 - Ostatné hotové kovové výrobky (KP 25.9) a v zmysle § 27 zákona o dani z príjmov by som ju odpisovala 6 rokov.
Zaúčtovala by som nákup ako výdaj NZD.
Opravu ako prevádzková réžia.
Možno ma skúsenejší poraďáci opravia.
... nie je oplotenie, ktorého súčasťou je aj brána drobnou stavbou?
Lenka1979
13.05.10,09:37
... nie je oplotenie, ktorého súčasťou je aj brána drobnou stavbou?

Áno, oplotenie je drobná stavba a odpisuje sa v 3. OS. Bránu by som zvolila zahrnúť ku VC oplotenia ako TZ a odpisovať spolu ....
hena22
13.05.10,09:53
ak sa vymenila obyčajná plechová brána za takú istú ale novú, ja by som to nezaraďovala ale dala priamo do nákladov. Ak došlo k zvýšeniu úžitku (napr. elektrický pohon) a bolo to iba za bránu vyše 1700€ tak samozrejme zaradiť ako TZ a pokračovať v odpisovaní.
A oprava plota, myslím pletivo, stĺpiky je podľa mňa jednoznačne náklad 511.
promont maja
13.05.10,10:02
Áno, oplotenie je drobná stavba a odpisuje sa v 3. OS. Bránu by som zvolila zahrnúť ku VC oplotenia ako TZ a odpisovať spolu ....
.. prepáč, chcela som Ti dať bodík " užitočné" ale myška sa mi pokĺzla. Všetkým sa ospravedlňujem, nakoľko som mimotemy.
promont maja
13.05.10,10:32
ak sa vymenila obyčajná plechová brána za takú istú ale novú, ja by som to nezaraďovala ale dala priamo do nákladov. Ak došlo k zvýšeniu úžitku (napr. elektrický pohon) a bolo to iba za bránu vyše 1700€ tak samozrejme zaradiť ako TZ a pokračovať v odpisovaní.
A oprava plota, myslím pletivo, stĺpiky je podľa mňa jednoznačne náklad 511.
... ja sa tiež priikláňam k tomuto názoru ... ak nedošlo k zmene kvality technického parametru tejto brány, tak by to mohla byť oprava ..., ale keďže ide o čiastku 2500 EUR a zvyčajne v takýchto prípadoch dochádza k zmene kvality nejakých technických parametrov... tak potom by som posúdila ako Lenka1979 v príspevku č. 12.
Lenka1979
13.05.10,10:46
.. prepáč, chcela som Ti dať bodík " užitočné" ale myška sa mi pokĺzla. Všetkým sa ospravedlňujem, nakoľko som mimotemy.

mimotemy... nevadí.. možno to je i trošku zábavné.. :---;)
Kvietocek
13.05.10,10:50
A nemôže to byť ako technické zhodnotenie ? Jedná sa mi o to, že majiteľ nechce túto opravu zaradiť do odpisov. Bola by možnosť rozpísať túto výmenu aj na viac faktúr. Aká maximálna suma by mala byť na faktúrach?

Ak by to aj bolo rozpisana na viac faktur, stale je to suma 2500€ t.j. odpisy
rodina1
13.05.10,12:43
ak sa vymenila obyčajná plechová brána za takú istú ale novú, ja by som to nezaraďovala ale dala priamo do nákladov. Ak došlo k zvýšeniu úžitku (napr. elektrický pohon) a bolo to iba za bránu vyše 1700€ tak samozrejme zaradiť ako TZ a pokračovať v odpisovaní.
A oprava plota, myslím pletivo, stĺpiky je podľa mňa jednoznačne náklad 511.
Sme v téme JÚ, takže opravu ako prevádzková réžia.
V tom zaradení máte pravdu. Akosi mi to moc technicky nemyslí.:mee:
hena22
13.05.10,16:58
Sme v téme JÚ, takže opravu ako prevádzková réžia.
V tom zaradení máte pravdu. Akosi mi to moc technicky nemyslí.:mee:

Sorry, ja som si nevšimla, že sme JU. Ale daňovo je to rovnaké, treba posúdiť, či by to mohla byť celé oprava, ak nie vyčleniť čo je oprava a čo TZ.
No a TZ priradiť k pôvodnému oploteniu a pokračovať v odpisovaní. Netreba špekulovať nad tým ako to rozpísať na viac faktúr, kľudne sa to dá správne zaúčtovať aj z jednej, hlavne aby si to človek obhájil pri prípadnej kontrole :-)
janulka
14.05.10,18:45
Dobrý vecer prajem, prosim vas predajny stanok, z dreva, s prívodom elektriny, vody, nema pevne zaklady so zemou, za pozemok pod predajnym stankom sa plati ročne nájomne príslusnemu mestu. Predajný stánok slúži na predaj mliečnych a syrových vyrobkov / korbačíkov, syra, ..../ prosim vas môzem ho v zmysle ZDP zaradiť do druhej odpisovej skupiny 2-4 16.23.2 Montované stavby z dreva, teda ho odpisovať budem rovnomerne, 6 rokov, teda v prípade danovych odpisov. Čo sa týka účtovnych odpisov -môžem si interne stanovit ze stanok budem účtovne odpisovať napr. 6 rokov, predpokladame ze aspon 6 rokov este vydržíme a my spolu so stankom. chichi Mozno to vyznie banalne, ale okolo predajnych stankov som toho tolko nacitala, ze uz neviem presne kde je sever. dakujem za cas. este ide o JU, to len pre istotu.
Zita5
02.06.10,05:34
Dobrý vecer prajem, prosim vas predajny stanok, z dreva, s prívodom elektriny, vody, nema pevne zaklady so zemou, za pozemok pod predajnym stankom sa plati ročne nájomne príslusnemu mestu. Predajný stánok slúži na predaj mliečnych a syrových vyrobkov / korbačíkov, syra, ..../ prosim vas môzem ho v zmysle ZDP zaradiť do druhej odpisovej skupiny 2-4 16.23.2 Montované stavby z dreva, teda ho odpisovať budem rovnomerne, 6 rokov, teda v prípade danovych odpisov. Čo sa týka účtovnych odpisov -môžem si interne stanovit ze stanok budem účtovne odpisovať napr. 6 rokov, predpokladame ze aspon 6 rokov este vydržíme a my spolu so stankom. chichi Mozno to vyznie banalne, ale okolo predajnych stankov som toho tolko nacitala, ze uz neviem presne kde je sever. dakujem za cas. este ide o JU, to len pre istotu.

Takže , tak ako bola odpoveď z DRSR /mohla by si ju prilepiť na Poradu /.Inak odpoveď bola vyhýbavá .

Čo sa týka štatistického úradu a zatriedenia :

Čl. 21



Zatrieďovanie hlavnej činnosti, produktov a služieb podľa klasifikácií

(1) Zatrieďovanie produktov (výrobkov a služieb) pre stanovenie odpisovej skupiny hmotného a nehmotného majetku a určenie povinnosti vedenia evidencie tržieb elektronickými registračnými pokladnicami právnickým osobám a podnikateľom vykonáva úrad na základe žiadosti a zaplatenia správneho poplatku vo výške:,
a) 6,50 eura - za zatriedenie produktov podľa Štatistickej klasifikácie produktov,
b) 3 eurá - za vydanie náhradného potvrdenia (duplikátu) o zatriedení produktov podľa Štatistickej klasifikácie produktov za stratené, zničené, poškodené alebo odcudzené potvrdenie.
Správne poplatky sa platia kolkovými známkami, v hotovosti do pokladnice úradu, poštovým poukazom na účet úradu číslo 7000072305/8180 alebo prevodom z účtu v banke.


(4) Žiadosť na zatriedenie produktov podľa Štatistickej klasifikácie produktov podľa činností, ktorú zasiela žiadateľ na úrad (Štatistický úrad SR, oddelenie organizačnej štatistiky, Miletičova 3, 82467 Bratislava) musí obsahovať všetky tieto náležitosti:
a) obchodné meno žiadateľa,
b) presná adresa sídla,
c) identifikačné číslo organizácie,
d) daňové identifikačné číslo,
e) presný a výstižný popis produktov, ktoré je potrebné zatriediť podľa Štatistickej klasifikácie produktov podľa činností,
f) podpis, prípadne odtlačok pečiatky žiadateľa,
g) doklad o zaplatení správneho poplatku
h) kód colného sadzobníka na zatriedenie zariadenia pre účely určenia odpisovej skupiny



(4) V jednej žiadosti o zatriedenie produktov sa môže žiadať o zatriedenie viacerých výrobkov alebo služieb.



Prikladám Metodický pokyn

Posledná aktualizácia: 19. decembra 2008
Formálne úpravy: 7. januára 2010
janulka
02.06.10,10:03
Ďakujem kráááááááásne, noooooo veru áno, drsr sa vyhýbal konkretnej odpoved, odpoved som zavesila ku jednoduchemu uctovnictvu - otazky a odpovede drsr.
Idem skúsit teda statistický úrad a potom dám info.
janulka
27.07.10,19:00
Dobrý večer prajem, tak už to mám tu, zatiaľ len narýchlo to mi dala vedieť klientka cez sms, že jej už prišla odpoveď zo štatist. úradu a:
montované stavby z dreva patria do kódu: 16.23.20. Montované stavby z dreva.
Keď budem mať celý list pred sebou tak ho celý uvediem, prilepím taktiež aj list, ktorý som posielala na štatis. úrad.
Zatiaľ toľo papa:)
janulka
28.07.10,19:26
Dobrý večer prajem, ak by si niekto našiel čas na kontrolu odpisového plánu, jedná sa o montovanú stavbu z dreva, odpis skupina 2,odpisuje sa 6 rokov, zaradenie do 16.23.20. Účtovné odpisy sa nerovnajú daňovým, rovnomerné daňové odpisy, obstarávacia cena 3000,00 €,
teda:
Zakúpenie stánku sa v penažnom denníku zaúčtuje ako VNZD.V knihe dlhodobého majetku sa zaúčtuje prírastok dlhodobého majetku v sume 3000,00 €. Podnikateľka sa rozhodla, že stánok bude využívať 72 mesiacov / 6 rokov / a zostvila som odpisový plán:
Rok OC v € Účtovné Účtovná Ročný Daň.
odpisy v € zostatková daňový zostat
hodnota odpis hodno
v € v € v €
2010 3000 504 2496 500 2500
2011 3000 504 1992 500 2000
2012 3000 504 1488 500 1500
2013 3000 504 984 500 1000
2014 3000 504 480 500 500
2015 3000 480 0 500 0

Účtovné odpisy sa účtujú v knihe dlhodobého majetku mesačne. Pre vyčíslenie základu dane sú rozhodujúce daňové odpisy, ktoré sa účtujú v peňažnom denníku v rámci uzávierkových účtovných operácií do VOZD. Vo výkaze o MaZ za rok 2010 sa vykáže účtovná zostatková hodnota 2496,00 €. Vo výkaze o príjmoch a výdavkoch sa v rámci položky prevádzková réžia uvedú daňové odpisy v sume 500,00 €.

Ja viem, je toho veeeeeeeela ale ak by náhodou.

dakujem

ps: nejde mi to nejako do tabulky, takze prvý stlpe je rok, druhy je Oc, tretí sú účtovné odpisy v €, štvrtý je Účtovná zostatková hodnota v €, piaty - ročný daňový odpis v €, šiesty: daňová zostatková hodnota v €.
janulka
28.07.10,20:02
Dobrý vecer, este by som sa chcela opytat, prosim vas ked dlhodobý hmotný majetok bol zakúpeny 19.1.2010, program mi automaticky vypočítal mesačný účtovný odpis za celý mesiac, nerozratával alikvotnu cast. asi to niekde prehliadam,ale prosim vas, je to tak spravne? ale mam pocit:D, ze ked nakupim majetok napr. v priebehu septembra, tak uctovny odpis za rok bude v sucte za 4 mesiace, teda za 9,10,11,12-ty mesiac.
skusim citovať:
zákon o dani z príjmu § 22, ods. 9 : ročný odpis sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splneneé podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom za majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11 alebo 14.
Mám tiež pocit, ze sa to tyka danových odpisov, este preluskam tie úctovné.
Tweety
29.07.10,06:54
Dobrý vecer, este by som sa chcela opytat, prosim vas ked dlhodobý hmotný majetok bol zakúpeny 19.1.2010, program mi automaticky vypočítal mesačný účtovný odpis za celý mesiac, nerozratával alikvotnu cast. asi to niekde prehliadam,ale prosim vas, je to tak spravne? ale mam pocit:D, ze ked nakupim majetok napr. v priebehu septembra, tak uctovny odpis za rok bude v sucte za 4 mesiace, teda za 9,10,11,12-ty mesiac.
skusim citovať:
zákon o dani z príjmu § 22, ods. 9 : ročný odpis sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splneneé podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom za majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11 alebo 14.
Mám tiež pocit, ze sa to tyka danových odpisov, este preluskam tie úctovné.
Program- šibal, to vypočítal správne.:)
janulka
30.07.10,11:25
Tweety, ďakujem krásne za odpoveď. Ja viem, otázka sa zdala možno triviálna, ale párkrát sa mi stalo, že som sa spoliehala na techniku a odvtedy sa na techniku nespolieham. Ikeď môj manžel mi povedal: Janka, počítač a program ti vyráta výsledok len z veličín,ktoré mu zadáš ty.:D Nuž, nemala som slov.
Ešte raz vďaka.:)
marjankaj
30.07.10,12:25
Dobrý vecer, este by som sa chcela opytat, prosim vas ked dlhodobý hmotný majetok bol zakúpeny 19.1.2010, program mi automaticky vypočítal mesačný účtovný odpis za celý mesiac, nerozratával alikvotnu cast. asi to niekde prehliadam,ale prosim vas, je to tak spravne? ale mam pocit:D, ze ked nakupim majetok napr. v priebehu septembra, tak uctovny odpis za rok bude v sucte za 4 mesiace, teda za 9,10,11,12-ty mesiac.
skusim citovať:
zákon o dani z príjmu § 22, ods. 9 : ročný odpis sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splneneé podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom za majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11 alebo 14.
Mám tiež pocit, ze sa to tyka danových odpisov, este preluskam tie úctovné.

Nejako si to poplietla. Tento zákon hovorí iba o daňových odpisoch. Účtovné si stanovuješ sama v účtovnom pláne odpisov.

Pozri aj tabuľku
http://www.porada.sk/blog_attachment.php?attachmentid=637&d=1279374318


§22
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
§26
(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.
janulka
30.07.10,19:11
Jasné, jasné, ďakujem a ospravedňujem sa za ten paragraf.
Ďakujem.
janulka
31.07.10,11:48
Dobrý deň prajem.Prosim vas a ešte čo sa týka zaokrúhĺovania:
danové odpisy:
- citujem napr. § 27 ods.2 /citovala som ho preto, lebo rovnomerne oodpisujem predajný stánok/ : Ročný odpis vypočítaný podľa odseku 1 / odsek 1 hovorí o rovnomernom odpisovaní HM/ sa zaokrúhľuje na celé eurá nahor.
účtovné odpisy:
- dlhodobý hmotný a nehmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu, v ktorom sa uvádza aj spôsob zaokrúhľovania účtovných odpisov. Teda účtovná jednotka si v účtovnom odpise stanoví, že UO bude zaokrúhľovať na celé eurá nahor.
teda ak mesačný účtovný vyjde odpis: 511,20 € - zaokrúhlim na 512,00 €. OK?

dakujem.
janulka
31.07.10,20:34
Prosím Vás nákup dlhodobého hmotného majetku - predajného stánku /cena: 3000,00 €/ - na kúpno-predajnej zmluve je dátum 19.01.2010, do PD zapíšem ako VNZD dňa 22.01.2010. 22.01.2010 je to deň vzniku živnostenského oprávnenia. Prvý predajný deň bol 05.02.2010
Asi som už celkom domýlená, prosím vás teraz ma napadlo, aký mám uviesť na karte DHM dátum zaradenia? 22.01.2010 alebo 05.02.2010?
Keď tak rozmýšľam z pohľadu DO, mi to vlastne výpočet neovplyvní, pretože ich výpočet nie je ovplyvnený počtom kalendárnych mesiacov, je za celý rok 2010. Ale predsa, ten dátum tam musí byť uvedený správne.
A z pohľadu ÚO, je to vlastne na ÚJ, ktorá si to stanoví v odpisovom pláne, ona rozhodne či už aj pred prvým predajnýn dňom dochádzalo k využívaniu stánku a jeho opotrebeniu.
janulka
09.08.10,18:08
Dobrý večer ja len reagujem na moje príspevky predtým v prílohe prikladám list, ktorý som zasielala na štatistický úrad, z dôvodu správneho zaradneia predajného stánku z dreva podľa Štatistickej klasifikácie produktov.