zuzuliksk
13.05.10,09:00
Ahojte poradaci,
chcela by som Vas poprosit o pomoc.
Vyplatny termin mame 15., co tento mesiac pripada na sobotu. Nas sef si postavil hlavu, ze sa to bude uhradzat az v pondelok, co je uz 17 . Je prosim nejaky §, ktory urcuje ze to treba spravit najblizsi mozny den predtym? V pracovnej zmluve toto osetrene nemame.
dakujem velmi pekne,
ewita888
13.05.10,07:04
mzdy musia dostať zamestnanci do konca mesiaca po mesiaci, za ktorý sa vyplácajú..
Tweety
13.05.10,07:07
Ahojte poradaci,
chcela by som Vas poprosit o pomoc.
Vyplatny termin mame 15., co tento mesiac pripada na sobotu. Nas sef si postavil hlavu, ze sa to bude uhradzat az v pondelok, co je uz 17 . Je prosim nejaky §, ktory urcuje ze to treba spravit najblizsi mozny den predtym? V pracovnej zmluve toto osetrene nemame.
dakujem velmi pekne,
Mzda už v tento termín musí byť na účte zamestnancov a nestačí ju len v tento termín uhradiť. Viď ZP.
§ 130
4) Mzda sa vypláca v pracovnom čase a na pracovisku, ak sa v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy alebo ak pracuje na vzdialenom pracovisku, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň na svoje náklady a nebezpečenstvo, ak sa nedohodnú inak.
hena22
13.05.10,07:10
mzdy musia dostať zamestnanci do konca mesiaca po mesiaci, za ktorý sa vyplácajú..

§ 129 Zákonníka práce
Splatnosť mzdy


(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.

(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak ,najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.


Podľa mňa by teda zamestnanci mali mať mzdu (v ruke resp. už na svojom účte) najneskôr v deň určený na výplatu. Ak nie je takýto deň určený, tak do konca nasledujúceho mesiaca. Myslím, že výplatný termín je povinná náležitosť pracovnej zmluvy.
Tweety
13.05.10,07:14
mzdy musia dostať zamestnanci do konca mesiaca po mesiaci, za ktorý sa vyplácajú..
Ale ak majú v PZ určený výpl. termín, ako uvádza, tak toto tvrdenie nie je správne.
zuzuliksk
13.05.10,07:16
mam z toho zmatok, tiez si myslim ze ked mame vyplatny termin 15. to znamena ze by tie peniaze mali byt 15. na ucte, a nie ich 15. len davat na uhradu.
Tweety
13.05.10,07:17
mam z toho zmatok, tiez si myslim ze ked mame vyplatny termin 15. to znamena ze by tie peniaze mali byt 15. na ucte, a nie ich 15. len davat na uhradu.
Ukáž mu spomínané znenie § ZP.
hena22
13.05.10,07:18
mam z toho zmatok, tiez si myslim ze ked mame vyplatny termin 15. to znamena ze by tie peniaze mali byt 15. na ucte, a nie ich 15. len davat na uhradu.

Máš pravdu. a Vyššie máš uvedené aj paragrafy ZP 129 a 130, na ktoré sa môžeš odvolať.
ewita888
13.05.10,07:19
Ale ak majú v PZ určený výpl. termín, ako uvádza, tak toto tvrdenie nie je správne.
Ona ale písala, že v PZ to nemajú ošetrené.. myslela som, že výplatný termín.. my máme v PZ uvedené ako termín: do konca nasledujúceho mesiaca.. a môže to tak byť, inšpekt. práce nám to nevytkol pri kontrole..
martina1111
13.05.10,07:22
suhlasim s ewita. Nasa spolocnost pravidelne posiela vyplaty po dohodnutom termine, nakolko sme mali aj kontrolu z inspektoratu prace - ohladom iných veci - preberal sa aj vyplatný termín a pokial su poslane mzdy za predchadzajuci mesiac do konca mesiaca je to v uplnom poriadku bez ohladu na to aky je dohodnutý termín
Tweety
13.05.10,07:29
suhlasim s ewita. Nasa spolocnost pravidelne posiela vyplaty po dohodnutom termine, nakolko sme mali aj kontrolu z inspektoratu prace - ohladom iných veci - preberal sa aj vyplatný termín a pokial su poslane mzdy za predchadzajuci mesiac do konca mesiaca je to v uplnom poriadku bez ohladu na to aky je dohodnutý termín
IP je jedná vec a ZP druhá, je to zákon, ktorým by sa mali pri kontrole riadiť.
hena22
13.05.10,07:29
Podľa mňa je výplatný termín povinná náležitosť PZ, keď je teda stanovený na 15., mal by byť záväzný.
Avšak neviem o tom, že by za jeho nedodržanie boli nejaké sankcie.

§ 43 ZP

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.
VieraPopluharova
13.05.10,07:30
Máš pravdu. a Vyššie máš uvedené aj paragrafy ZP 129 a 130, na ktoré sa môžeš odvolať.

V pripade, ze mate v PZ urceny vyplatny termin, a termin pripadne na sobotu, mzdy by si mala uhradit tak , aby ich uz v sobotu najneskor mali na ucte, v pripade , ze vyplatny termin pripadne na nedelu , tak by si mohla vyplaty uhradit tak, aby boli na ucte v pondelok.
hena22
13.05.10,07:33
V pripade, ze mate v PZ urceny vyplatny termin, a termin pripadne na sobotu, mzdy by si mala uhradit tak , aby ich uz v sobotu najneskor mali na ucte, v pripade , ze vyplatny termin pripadne na nedelu , tak by si mohla vyplaty uhradit tak, aby boli na ucte v pondelok.

Takto sa to robilo voľakedy za "totáča". Podľa mňa to už nemá oporu v zákone.
zuzuliksk
13.05.10,07:36
Toto mame v PZ:
"Článok 6
Určený pracovný čas, mzda a výplatný deň

6.1 Pracovný čas zamestnanca predstavuje 40 hodín týždenne.

6.2 Výška mzdy zamestnanca je stanovená na základe dohody mzdovým dekrétom, ktorý tvorí prílohu k tejto zmluve. Výšku mzdy zamestnanca je možné meniť novým mzdovým dekrétom po vzájomnej dohode. Nový mzdový dekrét sa potom stáva prílohou tejto zmluvy.

6.3 Zamestnávateľ môže nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín v kalendárnom roku. Mzda zamestnanca bola stanovená s prihliadnutím k prípadnej práci nadčas.

6.4 Ako výplatný deň bol určený 15. deň každého kalendárneho mesiaca. "
vieraaaa
13.05.10,07:40
Toto mame v PZ:
"Článok 6
Určený pracovný čas, mzda a výplatný deň

6.1 Pracovný čas zamestnanca predstavuje 40 hodín týždenne.

6.2 Výška mzdy zamestnanca je stanovená na základe dohody mzdovým dekrétom, ktorý tvorí prílohu k tejto zmluve. Výšku mzdy zamestnanca je možné meniť novým mzdovým dekrétom po vzájomnej dohode. Nový mzdový dekrét sa potom stáva prílohou tejto zmluvy.

6.3 Zamestnávateľ môže nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín v kalendárnom roku. Mzda zamestnanca bola stanovená s prihliadnutím k prípadnej práci nadčas.

6.4 Ako výplatný deň bol určený 15. deň každého kalendárneho mesiaca. "

§ 130 ZP
Výplata mzdy
(8) Zamestnávateľ je povinný poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet
v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu.
V kolektívnej zmluve možno dohodnúť, že zamestnávateľ bude časti mzdy
určené zamestnancom zasielať na viac účtov, ak o to zamestnanec požiada. Zamestnávateľ je povinný poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných
prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu. V kolektívnej zmluve
možno dohodnúť že zamestnávateľ bude časti mzdy určené zamestnancom zasielať na viac účtov, ak o to zamestnanec požiada.
ewita888
13.05.10,07:44
IP je jedná vec a ZP druhá, je to zákon, ktorým by sa mali pri kontrole riadiť.
no ja si zase myslím, že IP sa ZP riadi až až.. áno, ak je termín v PZ uvedený, mal by sa dodržať.. ale zase bodaj by mali všetci zamestnanci v tomto štáte sklz vo výplate len jeden deň..
Tweety
13.05.10,07:47
Ahojte poradaci,
chcela by som Vas poprosit o pomoc.
Vyplatny termin mame 15., co tento mesiac pripada na sobotu. Nas sef si postavil hlavu, ze sa to bude uhradzat az v pondelok, co je uz 17 . Je prosim nejaky §, ktory urcuje ze to treba spravit najblizsi mozny den predtym? V pracovnej zmluve toto osetrene nemame.
dakujem velmi pekne,
Ak ten VT nemáme v PZ, tak prečo si ho tu presne uviedla? To ma pri odpovedi dosť zmiatlo.
vieraaaa
13.05.10,07:52
Toto mame v PZ:
"Článok 6
Určený pracovný čas, mzda a výplatný deň

6.1 Pracovný čas zamestnanca predstavuje 40 hodín týždenne.

6.2 Výška mzdy zamestnanca je stanovená na základe dohody mzdovým dekrétom, ktorý tvorí prílohu k tejto zmluve. Výšku mzdy zamestnanca je možné meniť novým mzdovým dekrétom po vzájomnej dohode. Nový mzdový dekrét sa potom stáva prílohou tejto zmluvy.

6.3 Zamestnávateľ môže nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín v kalendárnom roku. Mzda zamestnanca bola stanovená s prihliadnutím k prípadnej práci nadčas.

6.4 Ako výplatný deň bol určený 15. deň každého kalendárneho mesiaca. "
Ale podľa toho, ako "zuzuliksk" uvidla, v bode 6.4. PZ bol ako výplatný deň určený 15-ty deň každého kalenárneho mesiaca.
ewita888
13.05.10,09:19
tak si to len predstavte, ja tu preberám IP a zrazu klop klop, dobrý deň, inšpekcia práce... tak som im položila dotaz k tejto téme.. takže je to takto: ak je v PZ uvedený výplatný termín 15., tak najneskôr v tento deň musí mať zamestnanec mzdu vyplatenú.. už sa to vraj aj pokutuje /v minulosti nie/. Ale tvrdil presne to čo ja, zamestnávateľ si škodí sám tým, že neuvedie výpl. termín v PZ posledný v mesiaci.. máme to čierne na bielom...
promont maja
13.05.10,10:43
tak si to len predstavte, ja tu preberám IP a zrazu klop klop, dobrý deň, inšpekcia práce... tak som im položila dotaz k tejto téme.. takže je to takto: ak je v PZ uvedený výplatný termín 15., tak najneskôr v tento deň musí mať zamestnanec mzdu vyplatenú.. už sa to vraj aj pokutuje /v minulosti nie/. Ale tvrdil presne to čo ja, zamestnávateľ si škodí sám tým, že neuvedie výpl. termín v PZ posledný v mesiaci.. máme to čierne na bielom...
... u nás v pracovnej zmluve uvádzame, že je to spravidla 15. deň nasledujúceho mesiaca. Zaujímalo by ma, čo vy nato, či je to v poriadku?
ewita888
13.05.10,10:46
... u nás v pracovnej zmluve uvádzame, že je to spravidla 15. deň nasledujúceho mesiaca. Zaujímalo by ma, čo vy nato, či je to v poriadku?
máš to v predošlých príspevkoch.. ak ho neprekročíte, je to ok..
hena22
13.05.10,11:01
... u nás v pracovnej zmluve uvádzame, že je to spravidla 15. deň nasledujúceho mesiaca. Zaujímalo by ma, čo vy nato, či je to v poriadku?

Podľa mňa nie je, keď ste povedali a, treba povedať aj b.
Takže spravidla 15. a kedy nie? Keď pripadne na víkend? Alebo keď sa konateľ zle vyspí? Alebo keď nebudú peniaze na účte?
Takže buď treba napísať, že je to 15. deň nasledujúceho mesiaca a platí to bez výnimky alebo treba výnimky zadefinovať ( a mali by byť sakra opodstatnené)
A okrem toho, výplatný termín máte stanovený aj vo vzťahu k poisťovniam, tam ako? tiež spravidla?
promont maja
13.05.10,11:40
Podľa mňa nie je, keď ste povedali a, treba povedať aj b.
Takže spravidla 15. a kedy nie? Keď pripadne na víkend? Alebo keď sa konateľ zle vyspí? Alebo keď nebudú peniaze na účte?
Takže buď treba napísať, že je to 15. deň nasledujúceho mesiaca a platí to bez výnimky alebo treba výnimky zadefinovať ( a mali by byť sakra opodstatnené)
A okrem toho, výplatný termín máte stanovený aj vo vzťahu k poisťovniam, tam ako? tiež spravidla?

... no, tam je to presne stanovené = 15. deň v mesiaci, a čo sa týka aj toho výplatného termínu ako záväzku voči zamestnancom, tak tie výplaty hradíme najneskôr v posledný pracovný deň pred výplatným termínom, ak tento termín pripadne na dni pracovného voľna či pokoja ... inak vždy 15. nasledujúceho mesiaca ... len v pracovnej zmluve to máme takto uvedené ... a ako vidím, dosť nevhodne. Vďaka za pripomienku ... bolo to hlavne pre prípad, ak by napr. nebol doručený mesačný výkaz načas a podobne, hoci aj ten sa posudzuje podľa nahláseného, t. j. určeného výplatného termínu ...
VieraPopluharova
13.05.10,15:19
Takto sa to robilo voľakedy za "totáča". Podľa mňa to už nemá oporu v zákone.
Nuz mozno sa to robilo aj za totaca, ale jednoducho ked je raz dany termin v ten den musi mat zamestnanec vyplatu na ucte, vid. aj teraz kolegynka co pisala , ze mala kontrolu z inspektoratu prace a potvrdili jej to co som povedala, aj SP tak uhradza dochodky.Ak sa chces tomu vyhnut tak uviest do PZ posledny den v mesiaci.
mzdarka renca
13.05.10,15:55
no ja si zase myslím, že IP sa ZP riadi až až.. áno, ak je termín v PZ uvedený, mal by sa dodržať.. ale zase bodaj by mali všetci zamestnanci v tomto štáte sklz vo výplate len jeden deň..
tak toto je nedobré zmýšlanie, lebo veď sa všetci tešme, že máme sklz "len" jeden deň..... veď aj zamestnávateľ chce od zamestnanca výkon taký aký má byť, tak aj zamestnávateľ má dodržiavať lehoty, je to jeho povinnosť, tak ako je zamestnanca povinnosť riadne a kvalitne pracovať pre zamestnávateľa.

Zhrniem to, ZP jasne stanovuje pravidlá a tie sa majú dodržiavať, či zo strany zamestnanca, alebo zamestnávateľa.

Ak pripadne výplatný termín na sobotu, nedeľu, alebo sviatok, tak zamestnanec v ten deň musí mať mzdu na účte, alebo v ruke.:)
ewita888
14.05.10,09:17
tak toto je nedobré zmýšlanie, lebo veď sa všetci tešme, že máme sklz "len" jeden deň..... veď aj zamestnávateľ chce od zamestnanca výkon taký aký má byť, tak aj zamestnávateľ má dodržiavať lehoty, je to jeho povinnosť, tak ako je zamestnanca povinnosť riadne a kvalitne pracovať pre zamestnávateľa.

Zhrniem to, ZP jasne stanovuje pravidlá a tie sa majú dodržiavať, či zo strany zamestnanca, alebo zamestnávateľa.

Ak pripadne výplatný termín na sobotu, nedeľu, alebo sviatok, tak zamestnanec v ten deň musí mať mzdu na účte, alebo v ruke.:)
samozrejme máš pravdu, pozri, že s tebou súhlasím.. áno, malo by to tak byť, ako píšeš.. lenže, doba je zlá a osobne si myslím, že ak dá zamestnávateľ mzdu o jeden deň neskôr, žiadny zamestnanec nedá preto výpoveď.. tak isto, ako nedá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi, lebo sa mu stalo, že prišiel do práce o 10 min neskoršie, lebo mu meškal autobus, alebo zaspal.. sú zákony a je ľudskosť.. preto som napísala, že pri jednom dni sklzu to nie je až také zlé, ako pri niekoľkých mesiacoch, ako je to v mnohých firmách.. len toľko..
VieraPopluharova
15.05.10,05:18
samozrejme máš pravdu, pozri, že s tebou súhlasím.. áno, malo by to tak byť, ako píšeš.. lenže, doba je zlá a osobne si myslím, že ak dá zamestnávateľ mzdu o jeden deň neskôr, žiadny zamestnanec nedá preto výpoveď.. tak isto, ako nedá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi, lebo sa mu stalo, že prišiel do práce o 10 min neskoršie, lebo mu meškal autobus, alebo zaspal.. sú zákony a je ľudskosť.. preto som napísala, že pri jednom dni sklzu to nie je až také zlé, ako pri niekoľkých mesiacoch, ako je to v mnohých firmách.. len toľko..
Nuz mas pravdu, ze doba je zla, ale naozaj pozor na ten vyplatny termin, ak je zakotveny v PZ, bohuzial naozaj zakon je zakon, moze to prejst x-krat a x1 sa Ti to môže vratit a mam obavy, ze potom nadriadeny bude tvrdit, ze Ty si zodpovedna osoba a ze si mala postupovat v zmysle zakonov, hovorim z vlastnej dlhorocnej skusenosti a hlavne v dnesnej dobe sa to neoplati podcenovat.Skratka ak je vypl. t. 15-teho , tak 15-teho musia mat vsetci peniaze na ucte.
tmhwk
16.05.10,16:31
ono je trochu blbe (ak takato povinnost existuje) to ze zamestnavatel nedokaze ovplyvnit ako dlho dany medzibankovy prevod bude trvat. myslim ze teraz uz plati ze prevod musi byt uskutocneny v case D+1, ale v minulosti boli vyznamne rozdiely v tom, ako dlho putuju medzi bankami, a medzibankovy prevod mohol trvat kludne tri dni...
Lubaba
16.05.10,17:17
adi11
16.05.10,17:20
mne sa to nedá otvoriť
pavol54
16.05.10,18:14
samozrejme máš pravdu, pozri, že s tebou súhlasím.. áno, malo by to tak byť, ako píšeš.. lenže, doba je zlá a osobne si myslím, že ak dá zamestnávateľ mzdu o jeden deň neskôr, žiadny zamestnanec nedá preto výpoveď.. tak isto, ako nedá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi, lebo sa mu stalo, že prišiel do práce o 10 min neskoršie, lebo mu meškal autobus, alebo zaspal.. sú zákony a je ľudskosť.. preto som napísala, že pri jednom dni sklzu to nie je až také zlé, ako pri niekoľkých mesiacoch, ako je to v mnohých firmách.. len toľko..
Zamestnanec môže ukončiť pracovný pomer kvôli nevyplatenej výplate až 15-ty deň po termíne výplaty uvedenom v PZ.
Llívia
17.05.10,06:41
V pripade, ze mate v PZ urceny vyplatny termin, a termin pripadne na sobotu, mzdy by si mala uhradit tak , aby ich uz v sobotu najneskor mali na ucte, v pripade , ze vyplatny termin pripadne na nedelu , tak by si mohla vyplaty uhradit tak, aby boli na ucte v pondelok.

V jednej firme to bolo takto určené v pracovných zmluvách: výplatný termín XY. Ak pripadne výplatný termín na sobotu, je mzda splatná v piatok; ak pripadne výplatný termín na nedeľu, je mzda splatná v pondelok. Nemôže si to však zamestnávateľ len tak rozhodnúť sám od seba, musí to byť zakotvené v pracovnej zmluve.

mimotemy:
samozrejme máš pravdu, pozri, že s tebou súhlasím.. áno, malo by to tak byť, ako píšeš.. lenže, doba je zlá a osobne si myslím, že ak dá zamestnávateľ mzdu o jeden deň neskôr, žiadny zamestnanec nedá preto výpoveď.. tak isto, ako nedá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi, lebo sa mu stalo, že prišiel do práce o 10 min neskoršie, lebo mu meškal autobus, alebo zaspal.. sú zákony a je ľudskosť.. preto som napísala, že pri jednom dni sklzu to nie je až také zlé, ako pri niekoľkých mesiacoch, ako je to v mnohých firmách.. len toľko..

Hrubo zvýraznené je zlý príklad:
"Zákonník práce § 141 ods. 2 :Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahune
g) predvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak nemohol zamestnanec dosiahnuť miesto pracoviska iným primeraným spôsobom,"
takže za meškajúci spoj nemôže nikoho vyhodiť.
ewita888
17.05.10,06:45
kriste pane, milujem tieto pitvačky.. dobre, tak zmeškal autobus..
Llívia
17.05.10,06:49
mimotemy
kriste pane, milujem tieto pitvačky.. dobre, tak zmeškal autobus..

Zbytočne sa rozčuľuješ. Nie všetci ľudia poznajú Zákonník práce, tak nech vedia že kvôli meškajúcemu spoju ich zamestnávateľ nemôže len tak vyhodiť.
VieraPopluharova
18.05.10,05:43
kriste pane, milujem tieto pitvačky.. dobre, tak zmeškal autobus..

Musim suhlasit s Liviou, ja som to rozpisala laicky, nie formulaciou zakona, ale vidim, ze treba citovat, vzdy zakon, nakolko zamestnanci poznaju vzdy svoje prava, ale povinnosti malokedy / to je moja skusenost/ samozrejme zamestnavatel musi dodrziavat zakon , KZ, a to co zakotvil do PZ presne, nakolko i ked nie hned tak raz pri kontrole sa mu to vsetko spocita, a nikde nie je napisane, ze zrovna nenatrafite na takeho zamestnanca, ktory bude ovladat ZP a kvoli tomuto Vam da vypoved, nakolko 15-teho bude sobota, 16-teho nedela a 17-teho kludne moze podat vypoved za nedodrzanie vyplatneho terminu a odist.Myslim, ze tí ktorí ovládajú presne ZP budu so mnou suhlasiť.
ewita888
18.05.10,06:04
Musim suhlasit s Liviou, ja som to rozpisala laicky, nie formulaciou zakona, ale vidim, ze treba citovat, vzdy zakon, nakolko zamestnanci poznaju vzdy svoje prava, ale povinnosti malokedy / to je moja skusenost/ samozrejme zamestnavatel musi dodrziavat zakon , KZ, a to co zakotvil do PZ presne, nakolko i ked nie hned tak raz pri kontrole sa mu to vsetko spocita, a nikde nie je napisane, ze zrovna nenatrafite na takeho zamestnanca, ktory bude ovladat ZP a kvoli tomuto Vam da vypoved, nakolko 15-teho bude sobota, 16-teho nedela a 17-teho kludne moze podat vypoved za nedodrzanie vyplatneho terminu a odist.Myslim, ze tí ktorí ovládajú presne ZP budu so mnou suhlasiť.
nesúhlasím, par.69 ZP, ods. b - zamestnanec môže pracovný pomer okamžite ukončiť, ak - zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu....atď do 15 dní po uplnutí ich splatnosti
pavol54
18.05.10,18:15
Musim suhlasit s Liviou, ja som to rozpisala laicky, nie formulaciou zakona, ale vidim, ze treba citovat, vzdy zakon, nakolko zamestnanci poznaju vzdy svoje prava, ale povinnosti malokedy / to je moja skusenost/ samozrejme zamestnavatel musi dodrziavat zakon , KZ, a to co zakotvil do PZ presne, nakolko i ked nie hned tak raz pri kontrole sa mu to vsetko spocita, a nikde nie je napisane, ze zrovna nenatrafite na takeho zamestnanca, ktory bude ovladat ZP a kvoli tomuto Vam da vypoved, nakolko 15-teho bude sobota, 16-teho nedela a 17-teho kludne moze podat vypoved za nedodrzanie vyplatneho terminu a odist.Myslim, ze tí ktorí ovládajú presne ZP budu so mnou suhlasiť.
Môže dať výpoveď, ale mu to bude prd platné, lebo mňa vycvičil najhlúpejší najlenivejší a najvychcanejší zamestnanec v jednej osobe.
1. výpoveď môže podať kedykoľvek ale výpovedná doba začína plynúť prvý nasledujúceho mesiaca a je dva mesiace,
2. za nedodržanie výplatného termínu je považovaný 15 deň po dni stanovenom na výplatu (ak máš stanovený výplatný deň 31. mája za apríl,prvý deň na okamžité zrušenie je 16.jún) a potom môže okamžite zrušiť pracovný pomer to znamená že na druhý deň po podaní nemusí prísť do práce a musí dostať 2 mesiace odstupného.
VieraPopluharova
18.05.10,18:58
[/B]
nesúhlasím, par.69 ZP, ods. b - zamestnanec môže pracovný pomer okamžite ukončiť, ak - zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu....atď do 15 dní po uplnutí ich splatnosti

Samozrejme suhlasim, prepac nedopisala som to uplne dokonca a uz sa mi nepodarilo pripojit na net, aby som to opravila.
Ospravedlnujem sa.
Kabaka123
03.03.15,12:29
Priživím sa na tejto téme, aj keď už je 5 rokov neaktuálna... celú diskusiu som si prečítala...a v podstate som našla odpoveď, len si to chcem ešte raz utvrdiť. My máme výplatný termín k 15. Rozhodla som sa zmeniť banku. Preto chcem vedieť, či zamestnávateľ je povinný do 15. uhradiť mzdy, alebo zamestnancovi musí pribudnúť mzda k 15. /samozrejme s ohľadom na sviatky v najbližší možný termín pred.../ bez ohľadu na banku a trvanie prevodu medzi nimi. Mám k 15. nastavené všetky trvalé príkazy.
Tweety
03.03.15,12:35
Tento deň už musia byť na účte zamestnanca. Takže ak je 15. v sobotu alebo v nedeľu, musí ju dostať v piatok.
Llívia
17.03.15,13:47
Tento deň už musia byť na účte zamestnanca. Takže ak je 15. v sobotu alebo v nedeľu, musí ju dostať v piatok.
Upresním: v piatok ju musí mať pripísanú na účte, aby nebol znevýhodnený oproti tým, ktorí dostali peniaze v hotovosti a mali ich k dispozícii už toho 15-teho..
HtK
29.06.15,08:23
Trošku staršia téma, ale snáď mi niekto pomôže. Výplatný termín nebol dohodnutý - t.j. nastáva situácia

podľa § 129 ods. 1 ZP - Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Koniec nasledujúceho kalendárneho mesiaca pripadne na víkend, v tomto prípade sa použije počítanie času podľa § 37 ZP, komentár k tomuto ustanoveniu píše

,, Problémy pri posudzovaní otázky plynutia doby, konkrétne otázky určenia okamihu začiatku a skončenia jej plynutia aj v oblasti pracovnoprávnych vzťahov, nerieši ani dikcia tohto ustanovenia. Ustanovuje sa síce časový rozsah obmedzenia práv a povinností a podmienenosť vzniku práva alebo povinnosti tým, že začiatok a skončenie plynutia doby sa určuje všeobecným vyjadrením "prvého dňa" a "posledného dňa určenej alebo dohodnutej doby", zásadne však absentuje bližšia identifikácia týchto dní, a teda aj okamihov, v ktorých dochádza k vlastnému začiatku a skončeniu plynutia doby. Vzhľadom na to je problematické, či v zmysle ustanovenia § 1 ods. 4 ZP možno na posudzovanie danej otázky subsidiárne použiť príslušné ustanovenia občianskeho hmotného práva, konkrétne ustanovenie § 122 OZ upravujúce plynutie času určeného ako lehota.

Lehota začína plynúť až odo dňa nasledujúceho po dni, v ktorom nastala skutočnosť (udalosť) rozhodujúca pre začiatok jej plynutia, a končí sa uplynutím zákonom ustanoveného časového obdobia; podľa § 122 OZ lehota určená podľa dní sa končí uplynutím jej posledného dňa, pričom polovicou mesiaca sa rozumie pätnásť dní; lehota určená podľa týždňov, mesiacov alebo rokov sa končí uplynutím toho dňa, ktorý sa názvom, resp. jeho číselným označením v danom kalendárnom mesiaci zhoduje s dňom, od ktorého začala plynúť; ak takýto deň v kalendárnom mesiaci nie je, lehota sa končí posledným dňom daného kalendárneho mesiaca; ak posledný deň lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň. Naproti tomu doba plynie už od toho dňa, v ktorom nastala skutočnosť rozhodujúca pre jej plynutie, a spravidla sa končí dňom predchádzajúcim dňu, ktorý sa svojím názvom alebo číselným označením v danom kalendárnom mesiaci zhoduje s dňom, od ktorého začala plynúť.

Na základe uvedeného mi vychádza, že keď nie je dohodnutá splatnosť mzdy a posledný deň nasledujúceho mesiaca pripadne na víkend, splatná bude v najbližší pracovný deň tak ?:confused: