mary-mary
13.05.10,08:26
Dobrý deň,
som adm. pracovníčka na obecnom úrade, chcela by som sa opýtať či zamestnanec vo verejnej správe ma za povinnosť zúčastniť sa ako svedok pri odhalení porušovateľa zákona? V mojom prípade prišli páni z colného úradu, že "potrebujú niekoho z obecného úradu (nemusi byt starosta) aby ich ta osoba odprevadila na jedno miesto v obci". Konkrétne miesto ani dôvod neprezradili len na konkrétnom mieste povedali o čo ide (a musela som tam byť s nimi celý deň). Je to spravne, vyplýva to z našej pracovnej povinnosti alebo máme právo odmietnuť???
Za odpoveď Vám vopred ďakujem.
Mária27
13.05.10,06:35
Občiansky zákonník

§ 3

(2) Fyzické a právnické osoby, štátne orgány a orgány miestnej samosprávy dbajú o to, aby nedochádzalo k ohrozovaniu a porušovaniu práv z občianskoprávnych vzťahov a aby sa prípadné rozpory medzi účastníkmi odstránili predovšetkým ich dohodou.
wagner
13.05.10,10:33
Dobrý deň,
som adm. pracovníčka na obecnom úrade, chcela by som sa opýtať či zamestnanec vo verejnej správe ma za povinnosť zúčastniť sa ako svedok pri odhalení porušovateľa zákona? V mojom prípade prišli páni z colného úradu, že "potrebujú niekoho z obecného úradu (nemusi byt starosta) aby ich ta osoba odprevadila na jedno miesto v obci". Konkrétne miesto ani dôvod neprezradili len na konkrétnom mieste povedali o čo ide (a musela som tam byť s nimi celý deň). Je to spravne, vyplýva to z našej pracovnej povinnosti alebo máme právo odmietnuť???
Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

Potrebovali nestranného svedka a obec je povinná poskytnúť súčinnosť pri odhaľovaní porušovania zákona. Tiež som bola pri viacerých skutočnostiach. Dokonca som bola prítomná ako svedok, keď matke odoberali deti:mee::mee::mee: a môžem Ťa uistiť, že to nebola práve najpríjemnejšia situácia.
mary-mary
13.05.10,10:59
To je v poriadku, že obec je povinná poskytnúť súčinnosť ale to plati na všetkych zamestnancov obecného úradu alebo len na starostu a jeho zástupcu?
wagner
13.05.10,11:17
To je v poriadku, že obec je povinná poskytnúť súčinnosť ale to plati na všetkych zamestnancov obecného úradu alebo len na starostu a jeho zástupcu?

Platí to na všetkých zamestnancov obce, nie len na starostu. Zástupca starostu pokiaľ nie je zamestnancom obce, nemá právo byť oslovený na poskytnutie súčinnosti, len zamestnanci obce. Môžem Ťa ubezpečiť, že pri takýchto veciach nebude starosta asistovať, na to je jeho čas veľmi drahý. Starosta určí zamestnanca, ktorý tam pôjde, ak nie je starosta prítomný, tak tam ide zamestnanec, ktorý je momentálne prítomný.
mary-mary
13.05.10,11:59
Platí to na všetkých zamestnancov obce, nie len na starostu. Zástupca starostu pokiaľ nie je zamestnancom obce, nemá právo byť oslovený na poskytnutie súčinnosti, len zamestnanci obce. Môžem Ťa ubezpečiť, že pri takýchto veciach nebude starosta asistovať, na to je jeho čas veľmi drahý. Starosta určí zamestnanca, ktorý tam pôjde, ak nie je starosta prítomný, tak tam ide zamestnanec, ktorý je momentálne prítomný.

Ďakujem za odpoveď! Chcem sa ešte opýtať, že kde to je napísané, v ktorom zákone alebo kde sa viem dočítať čo má za povinnosť adm. pracovníčka na OÚ a čo môže len starosta?!
wagner
14.05.10,15:07
Ďakujem za odpoveď! Chcem sa ešte opýtať, že kde to je napísané, v ktorom zákone alebo kde sa viem dočítať čo má za povinnosť adm. pracovníčka na OÚ a čo môže len starosta?!

Žiadny zákon neukladá starostovi, čo môže, alebo nemôže robiť. Zákon špecifikuje iba, za čo je starosta zodpovedný. Hovoria to napr. zákon o obecnom zriadení, o majetku obcí, o účtovníctve atď. Samozrejme že sa nepíše všade starosta, ale konateľ, vedúci organizácie apod. A administratívna pracovníčka má pracovnú náplň, ku ktorej jej môže podľa nutnosti pribudnúť aj takáto práca. Inak tieto všeobecné povinnosti nájdeš aj v zákone o správnom konaní ( úplné znenie č.138/2004):
Základné pravidlá konania

§ 3

(1) Správne orgány postupujú v konaní v súlade so zákonmi a inými právnymi predpismi. Sú povinné chrániť záujmy štátu a spoločnosti, práva a záujmy fyzických osôb a právnických osôb a dôsledne vyžadovať plnenie ich povinností.

(2) Správne orgány sú povinné postupovať v konaní v úzkej súčinnosti s účastníkmi konania, zúčastnenými osobami a inými osobami, ktorých sa konanie týka, a dať im vždy príležitosť, aby mohli svoje práva a záujmy účinne obhajovať, najmä sa vyjadriť k podkladu rozhodnutia, a uplatniť svoje návrhy. Účastníkom konania, zúčastneným osobám a iným osobám, ktorých sa konanie týka, musia správne orgány poskytovať pomoc a poučenia, aby pre neznalosť právnych predpisov neutrpeli v konaní ujmu.

(3) Správne orgány sú povinné svedomite a zodpovedne sa zaoberať každou vecou, ktorá je predmetom konania, vybaviť ju včas a bez zbytočných prieťahov a použiť najvhodnejšie prostriedky, ktoré vedú k správnemu vybaveniu veci. Ak to povaha veci pripúšťa, má sa správny orgán vždy pokúsiť o jej zmierne vybavenie. Správne orgány dbajú na to, aby konanie prebiehalo hospodárne a bez zbytočného zaťažovania účastníkov konania a iných osôb.

(4) Rozhodnutie správnych orgánov musí vychádzať zo spoľahlivo zisteného stavu veci. Správne orgány dbajú o to, aby v rozhodovaní o skutkovo zhodných alebo podobných prípadoch nevznikali neodôvodnené rozdiely.

(5) Správne orgány sú povinné na úradnej tabuli správneho orgánu, na internete, ak majú k nemu prístup, prípadne aj iným vhodným spôsobom zrozumiteľne a včas informovať verejnosť o začatí, uskutočňovaní a o skončení konania vo veciach, ktoré sú predmetom záujmu verejnosti alebo o ktorých to ustanovuje osobitný zákon. Pritom sú povinné ochraňovať práva a právom chránené záujmy účastníkov konania a iných osôb. Úradná tabuľa správneho orgánu musí byť nepretržite prístupná verejnosti.

(6) Ustanovenia o základných pravidlách konania uvedených v odsekoch 1 až 5 sa primerane použijú aj pri vydávaní osvedčení, posudkov, vyjadrení, odporúčaní a iných podobných opatrení.


§ 4

(1) Účastníci konania (§ 14) spolupracujú so správnymi orgánmi v priebehu celého konania.

(2) Všetci účastníci majú v konaní rovnaké procesné práva a povinnosti. Ten, komu osobitný zákon priznáva postavenie účastníka konania len na časť konania, má v konaní procesné práva a povinnosti len v tej časti konania, pre ktorú má priznané postavenie účastníka konania.

Obec ako taká je správny orgán. A zamestnanci verejnej správy majú svoje práva, ale aj povinnosti.A nemusia byť napísané len v pracovnej náplni.