elli.elli
13.05.10,08:34
Dobrý deň,
prosím Vás o názor, radu...

V r.2006 som kúpila byt. Na liste vlastníctva mala majiteľka ťarchu- záložné právo v prospech Hl.mesta Bratislava na poskytnutú zrážku a zľavu z ceny bytu a pozemku... Táto ťarcha bola po uhradení majiteľkou z listu vlastníctva vymazaná. Iná ťarcha na liste vlastníctva pôvodnej majiteľky zapísaná nebola.
Na liste vlastníctva, ktorý som po kúpe bytu dostala z katastra, už s mojím menom ako majiteľkou bytu, je v časti ťarchy zapísané: Záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome podľa par.15 zák. č. 182 / 1993 Z.Z. v znení zák. 151 / 1995 Z.Z.
Všimla som si to až teraz, pri kontrole dokladov, keďže sa chystám byt predať.

V spomínanom paragrafe sa píše, že toto záložné právo vzniká zo zákona na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome.

Ako je možné, že danú ťarchu tam nemala napísanú aj predchádzajúca majiteľka?
Prosím Vás, vie mi niekto vysvetliť, ako sa tam daná ťarcha dostala? Ja som byt ničím nezaťažovala.

Ďakujem!
e.
Deganova
13.05.10,06:48
Možno vtedy ešte nebolo zriadené SVB.
lubica_02
13.05.10,08:18
Táto ťarcha prislúcha zo zákona, majú ju všetci vlastníci bytov a NP, je jedno, či je to SVB alebo vlastníci bytov. Je to zábezpeka v prospech vlastníkov bytov a NP v dome, v prípade všetkých právnych úkonov, nedoplatkov dotýkajúcich sa jednotlivých bytov .... Toto nie je problém pri predaji Tvojho bytu, majú to všetky domy na LV, ktoré sú odpredané do os, vlastníctva.
Mária27
13.05.10,09:59
Ako je možné, že danú ťarchu tam nemala napísanú aj predchádzajúca majiteľka?
Prosím Vás, vie mi niekto vysvetliť, ako sa tam daná ťarcha dostala? Ja som byt ničím nezaťažovala.

Ďakujem!
e.
Toto záložné právo je zo zákona (§ 15 ods. 1 zákona 182/1993 o vlastníctve bytov a NP). Keďže záložné právo má byť zapísané v katastri, malo byť uvedené už v zmluve o prevode vlastníctva bytu, aby ho mal kataster na základe čoho zapísať.
Mnohí to však uvedené nemali a nemali ho zapísané ani v katastri. Preto bola novela zákona č. 268/2007, podľa ktorej vznik a zánik tohto zákonného práva sa zapíše do katastra na základe rozhodnutia vlastníkov a návrh podáva predseda alebo správca. Takže sa to robilo dodatočne.

Najnovšia novela zákona vypustila v § 15 práve toto znenie:
V § 15 ods. 1 sa vypúšťajú slová „na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome; návrh na zápis podáva predseda alebo správca“.

Podľa môjho názoru tiež, ak vzniká niečo zo zákona, nemusí o tom nikto rozhodovať. Problém majú len úradníci katastra: či budú poslúchať zákon, alebo to vyžadovať na papieri.

§ 15
(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17).
elli.elli
13.05.10,17:57
Veľmi pekne ďakujem! Hneď som kľudnejšia :)