Drahoša
13.05.10,08:59
Dobrý deň, zamestnanec má nevyčerpanú dovolenku z roku 2008 - 2 dni, z roku 2009 - 30 dní, rok 2010 - 30 dní, je na PN od oktobra 2009 z dôsledku pracovného úrazu - (čiže sa mu nekráti), chcem vediet či si môže čerpať celých 62 dní po skončení PN alebo mu nejaká časť prepadne, ďakujem
Tweety
13.05.10,07:03
Dobrý deň, zamestnanec má nevyčerpanú dovolenku z roku 2008 - 2 dni, z roku 2009 - 30 dní, rok 2010 - 30 dní, je na PN od oktobra 2009 z dôsledku pracovného úrazu - (čiže sa mu nekráti), chcem vediet či si môže čerpať celých 62 dní po skončení PN alebo mu nejaká časť prepadne, ďakujem
D z roku 2008 už mu dávno prepadla. Ak zamestnáv. s tým súhlasí, môže si vyčerpať celú D z roku 2009, aj roku 2010, ak je predpoklad, že nebude s ním skončený PP a ostane pracovať. ale na rok 2010 mu nárok ešte nevznikol, neodpracoval aspoň 60 dní.
hena22
13.05.10,07:16
tie 2 dni z roku 2008 asi oželie. Maródiť môže rok, takže v októbri potom šup na dovolenku za rok 2009 a prípadne aj 2010.
Drahoša
13.05.10,07:23
čiže podľa zákona má nárok na celých 30 dní z r. 2009?
a nevzniká mu nárok na novu (neodpracoval 60 dní) aj ked to bol pracovný uraz
hena22
13.05.10,07:51
čiže podľa zákona má nárok na celých 30 dní z r. 2009? áno ak predtým nevymeškal viac ako 100 dní (obyčajná PN a podobne)
a nevzniká mu nárok na novu (neodpracoval 60 dní) aj ked to bol pracovný uraz pravdepodobne mu vznikne nárok na celú dovolenku, viď §144 ZP odsek 4):

(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce.Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
Drahoša
13.05.10,07:52
neodpracoval 60 dní ano to je v zákone, ale ak je na rodičovskej tiež neodpacuje 60 dní a na dovol. má nárok a považuje sa to za výkon práce
Tweety
13.05.10,07:55
neodpracoval 60 dní ano to je v zákone, ale ak je na rodičovskej tiež neodpacuje 60 dní a na dovol. má nárok a považuje sa to za výkon práce
Pozri môj prvý príspevok, upravila som ho. :)
Drahoša
13.05.10,08:04
OK, takže 2 dni prepadajú a po nástupe z PN môže čerpať 60 dní, ďakujem za odpovede
zuzanna
08.07.10,12:57
ja som si tiež nevšimla pri jednom zamestnancovi že mu zostalo 6 dní dovolenky z roku 2008 až teraz mi to povedal že mu nesedí nejako dovolenka tak som mu to kukala a čo mu povedať už mu ich nemôžeme preplatiť však? čo teraz ako to urobiť
rodina1
08.07.10,13:03
ja som si tiež nevšimla pri jednom zamestnancovi že mu zostalo 6 dní dovolenky z roku 2008 až teraz mi to povedal že mu nesedí nejako dovolenka tak som mu to kukala a čo mu povedať už mu ich nemôžeme preplatiť však? čo teraz ako to urobiť
ZP § 116
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Ty musíš teraz vychádzať z toho, aký nárok na dovolenku mal v roku 2008, či 4 týždne alebo 5 týždňov. Ak len 4 týždne, tak mu nevyčerpaná dovolenka prepadla, ak mal nárok na 5 týždňov, tak by si mu mohla preplatiť 5 dní.
Opravujem: z roku 2008 už mu nemôžeš preplatiť ani jeden deň.
ivka70
08.07.10,13:08
Mpzes mu preplatit tu cast dovolenky, ktora je nad 20 dni.
Takze tie 2 dni z roku 2008 su preplatitelne, malo sa to sice urobit uz v januari 2010, ale da sa.

Dovolenku za rok 2009 budes riesit az v januari 2010, ak si ju nevycerpa do konca tohto roka, kedy ju moze stale riadne cerpat.

Preplatit celu dovolenku mozes az pri ukonceni PP, inak zakon taku moznost nepozna.
zuzanna
08.07.10,13:37
ZP § 116
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Ty musíš teraz vychádzať z toho, aký nárok na dovolenku mal v roku 2008, či 4 týždne alebo 5 týždňov. Ak len 4 týždne, tak mu nevyčerpaná dovolenka prepadla, ak mal nárok na 5 týždňov, tak by si mu mohla preplatiť 5 dní.
mal narok na 5 tyzdnov dovolenky len uz s tym asi nic nespravim tak vlastne s tych 6 co mu zostalo z roku 2008 a nevycerpal si ich do konca roka 2009 som mu mohla 5 dni preplatit lenze som tak neurobila lebo mi vraveli ze preplacat sa moze ak je nad 4 tyzdne a mne to vychadzalo ze by musel mat nevycerpanu dovolenku 25 dni a vtedy mu mozem tych 5 dni preplatit ako to teda vlastne je kedy preplatit a kedy prepadne ja som z toho somar:confused:
rodina1
08.07.10,14:11
mal narok na 5 tyzdnov dovolenky len uz s tym asi nic nespravim tak vlastne s tych 6 co mu zostalo z roku 2008 a nevycerpal si ich do konca roka 2009 som mu mohla 5 dni preplatit lenze som tak neurobila lebo mi vraveli ze preplacat sa moze ak je nad 4 tyzdne a mne to vychadzalo ze by musel mat nevycerpanu dovolenku 25 dni a vtedy mu mozem tych 5 dni preplatit aby si mu mohla preplatiť 5 dní z nevyčerpanej dovolenky, musel by mať zostatok dovolenky ku koncu roku, tak ako píšeš, 25 dní ako to teda vlastne je kedy preplatit a kedy prepadne ja som z toho somar:confused:
Svoju pôvodnú odpoveď som opravila. Takže sa nedá z roku 2008 preplatiť ani jeden deň.
Skúste mu to vykompenzovať nejakým iným spôsobom.
zuzanna
08.07.10,14:53
Svoju pôvodnú odpoveď som opravila. Takže sa nedá z roku 2008 preplatiť ani jeden deň.
Skúste mu to vykompenzovať nejakým iným spôsobom.

takze ked sme mu tych 6 dni nepreplatili je to ok, nevycerpal prepadli a nic sa s tym neda robil, ale podla mna je to nespravodlive a keby mal z roku 2008 nevycerpanych 25 dni 5 by sme mu mohli preplatit a tych 20 mu prepadne?????:mad:
Anja111
08.07.10,15:08
takze ked sme mu tych 6 dni nepreplatili je to ok, nevycerpal prepadli a nic sa s tym neda robil, ale podla mna je to nespravodlive a keby mal z roku 2008 nevycerpanych 25 dni 5 by sme mu mohli preplatit a tych 20 mu prepadne?????:mad:
Áno.
rodina1
08.07.10,15:15
takze ked sme mu tych 6 dni nepreplatili je to ok, nevycerpal prepadli a nic sa s tym neda robil, ale podla mna je to nespravodlive a keby mal z roku 2008 nevycerpanych 25 dni 5 by sme mu mohli preplatit a tych 20 mu prepadne?????:mad:
Je to možno nespravodlivé, ale zamestnanec z výplatnej pásky môže vyčítať, koľko dovolenky mu ešte zostáva a snažiť sa ju vyčerpať. Ak by mu ju zamestnávateľ neumožnil vyčerpať a jemu by hrozilo, že mu môže "prepadnúť", môže sa obrátiť o pomoc na inšpektorát práce.
zuzanna
13.07.10,17:50
takže dovolenku za rok 2009 treba vybrat do konca roka 2010 ak nestihnem tak prepadne neviem to pochopit raz sa pise preplatit a raz ze prapadne to je chaoz jak naozaj nemate tu nejake priklady hladala som len som nic nenasla dik:mad:
veronikasad
13.07.10,20:33
takže dovolenku za rok 2009 treba vybrat do konca roka 2010 ak nestihnem tak prepadne neviem to pochopit raz sa pise preplatit a raz ze prapadne to je chaoz jak naozaj nemate tu nejake priklady hladala som len som nic nenasla dik:mad:
Odpoveď hladaj v § 116 Zákonníka práce

§ 116
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
ewita888
14.07.10,08:45
Som na pochybách. Mali sme zamestnanca, ktorý bol u nás zamestnaný od r.2006. Pracovný pomer bol ukončený v januári 2010. Za rok 2008 si nevyčerpal dovolenku /nárok 20 dní/ a ani som mu je nepreplatila. Prišlo mi ale od jeho advokáta vyzvanie, aby sme mu ju preplatili, pritom citoval par.116 ods.2 a ods.3 ZP.
Chápete to?
Tweety
14.07.10,08:47
Som na pochybách. Mali sme zamestnanca, ktorý bol u nás zamestnaný od r.2006. Pracovný pomer bol ukončený v januári 2010. Za rok 2008 si nevyčerpal dovolenku /nárok 20 dní/ a ani som mu je nepreplatila. Prišlo mi ale od jeho advokáta vyzvanie, aby sme mu ju preplatili, pritom citoval par.116 ods.2 a ods.3 ZP.
Chápete to?
Ak mal nevyčerpanú dovolenku nad 4 týždne, mali ste mu tie dni preplatiť.
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
ewita888
14.07.10,08:52
Ak mal nevyčerpanú dovolenku nad 4 týždne, mali ste mu tie dni preplatiť.
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
Nárok mal štyri týždne - písala som.. Takže mu je nemám preplatiť, že..
Chobot
14.07.10,09:07
Nárok mal štyri týždne - písala som.. Takže mu je nemám preplatiť, že..

Advokát sa kapánek mýli - nie je čo preplácať.
ewita888
14.07.10,09:34
Advokát sa kapánek mýli - nie je čo preplácať.
Ďakujem za potvrdenie, tiež si to myslím, len ma naľakal advokát, keď to žiadal.. Volali sme s ním teraz osobne, vraj to môže posúdiť ako neoprávnený majetkový prospech šéfa.. Tak toto má čo s tým spoločné?:confused:
Tweety
14.07.10,09:36
Ďakujem za potvrdenie, tiež si to myslím, len ma naľakal advokát, keď to žiadal.. Volali sme s ním teraz osobne, vraj to môže posúdiť ako neoprávnený majetkový prospech šéfa.. Tak toto má čo s tým spoločné?:confused:
Povedala by som mu, že podľa citácie uvedeného §ZP sa vo svojich tvrdeniach mýli.:)
ewita888
14.07.10,09:41
Povedala by som mu, že podľa citácie uvedeného §ZP sa vo svojich tvrdeniach mýli.:)
Bolo mu povedané.. Podľa rozhovoru bolo jasné, že má v tom zmätok, vraj sa klienta spýta, či súhlasí s tým, že mu to nebude preplatené..To hovorí za všetko..:cool:
Tweety
14.07.10,09:42
Bolo mu povedané.. Podľa rozhovoru bolo jasné, že má v tom zmätok, vraj sa klienta spýta, či súhlasí s tým, že mu to nebude preplatené..To hovorí za všetko..:cool:
Takže bububu, či sa zamestnáv. nezľakne a nezaplatí. No teda pekne.:cool:
ewita888
14.07.10,09:45
Takže bububu, či sa zamestnáv. nezľakne a nezaplatí. No teda pekne.:cool:
Presne si to vystihla.. Som rada, že ste mi nevyvrátili môj, inak jasný názor :---:--- Dík
zuzanna
14.07.10,17:34
a kolko dovolenky za rok 2008 si nevycerpal a ta dovolenka mu vlastne prepadla je tak?
Luna
06.07.11,17:35
Prosím Vás kde je podchytené v zákone že stará dovolenka z roku 2006-2009 prepadá. Zamestnanec má na výplatnej páske 60 dní dovolenky. Môj názor je že prepadá, ale dnes som pozeral ZP a nikde som to nenašla. Ďakujem.
vieraaaa
06.07.11,17:40
§ 116 Zákonníka práce

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
rodina1
06.07.11,17:41
Prosím Vás kde je podchytené v zákone že stará dovolenka z roku 2006-2009 prepadá. Zamestnanec má na výplatnej páske 60 dní dovolenky. Môj názor je že prepadá, ale dnes som pozeral ZP a nikde som to nenašla. Ďakujem.

Asi si zle pozeral ZP, viď:
§ 116
(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
mzdarka renca
06.07.11,17:42
Prosím Vás kde je podchytené v zákone že stará dovolenka z roku 2006-2009 prepadá. Zamestnanec má na výplatnej páske 60 dní dovolenky. Môj názor je že prepadá, ale dnes som pozeral ZP a nikde som to nenašla. Ďakujem.

a pracuje v súkromnom či verejnom sektore? .......ak by napr. bol zamestnaný vo verejnom záujme, a mal by odpracovaných min. 15 rokov po dovŕšení 18 veku, tak v tom prípade by mal nárok na 30 dní dovolenky/rok. Takže v roku 2011, ak si nevyčerpal ani jeden deň a z minulého roku mu zostalo minimálne 30 dní, tak by to bolo v poriadku.
katka50
06.07.11,17:44
Prosím Vás kde je podchytené v zákone že stará dovolenka z roku 2006-2009 prepadá. Zamestnanec má na výplatnej páske 60 dní dovolenky. Môj názor je že prepadá, ale dnes som pozeral ZP a nikde som to nenašla. Ďakujem.

Zákonník práce § 113 ods. 2

(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
Luna
06.07.11,18:11
Ďakujem za odpovede. Také promtné odpovede som nečakala. :-)
kampari
26.07.11,06:14
Ahojte,
Chcem sa spýtať aj ja....
z roku 2009 zostala zamestnancovi dovolenka 8 dní, ktorú si nestihol vyčerpať do konca roka 2010, nakoľko od polovičky júla sa stal dlhodobo práceneschopným, PN trvala do júla 2011. Za rok 2010 mu patrí plných 25 dní (pretože to nebolo z jeho viny, že si ju nevyčerpal)...???
Takže tých 8 dní z r.2009 mu môžeme preplatiť napr. v augustovej výplate, alebo ju musí (alebo môže) čerpať do konca r. 2010..?? alebo je možné mu vyplatiť najviac 5 dní z 8 (ako časť dovolenky, kt. presahuje 4 týždne základnej výmery, keďže má nárok na 25 dní)..?
rodina1
26.07.11,06:23
Ahojte,
Chcem sa spýtať aj ja....
z roku 2009 zostala zamestnancovi dovolenka 8 dní, ktorú si nestihol vyčerpať do konca roka 2010, nakoľko od polovičky júla sa stal dlhodobo práceneschopným, PN trvala do júla 2011. Za rok 2010 mu patrí plných 25 dní (pretože to nebolo z jeho viny, že si ju nevyčerpal)...???
Takže tých 8 dní z r.2009 mu môžeme preplatiť napr. v augustovej výplate, alebo ju musí (alebo môže) čerpať do konca r. 2010..?? alebo je možné mu vyplatiť najviac 5 dní z 8 (ako časť dovolenky, kt. presahuje 4 týždne základnej výmery, keďže má nárok na 25 dní)..?
V prvom rade si uvedom, že je rok 2011.
Dovolenku z roku 2009 už v žiadnom prípade nemôžete preplatiť.
Ak má celoročný nárok na dovolenku vo výmere 25 dní a v roku 2010 bol od júla PN, treba dovolenku krátiť z titulu PN (Zákonník práce
§ 109
Krátenie dovolenky


(1) Ak nepracoval zamestnanec, pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. )

Po vypočítaní nároku na dovolenku za rok 2010 túto si môže vyčerpať do konca roku 2011.
Tak isto postupuješ aj pri výpočte nároku na dovolenku za rok 2011 (pretože bol tiež dlhodobo PN). Dovolenku za rok 2011 si môže potom vyčerpať do konca roku 2012.
kampari
26.07.11,12:45
Ďakujem za radu....
a ak si tú dovolenku za rok 2010 (ktorá bola krátená) nestihne vyčerpať (pretože viem ako to u nás chodí, že na dovolenku u skladníkov nie je čas), je možné mu z nej v roku 2012 niečo preplatiť?
Ďakujem
rodina1
26.07.11,13:29
Ďakujem za radu....
a ak si tú dovolenku za rok 2010 (ktorá bola krátená) nestihne vyčerpať (pretože viem ako to u nás chodí, že na dovolenku u skladníkov nie je čas), je možné mu z nej v roku 2012 niečo preplatiť?
Ďakujem
Opäť treba hľadať odpoveď v Zákonníku práce:

§ 116


(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.