Macka
20.10.05,12:28
Prosím poraďte!
Robím JÚ druhý rok SZČO , ktorý sa stal od 10.10.05 dobrovoľným platcom DPH.Účtovníctvo ešte len začínam spracovávať a chcem sa vyhnúť prípadným chybičkám a tak Vás prosím o radu. 1 otázka:SZČO podniká podľa par. 6 ods.1 v službách, a zároveň má príjmy ako súkromná osoba z nájmu nebytových priestorov / tieto priestory nemá v majetku firmy/ na základe zmluvy o nájme s veterinárnou ambulanciou. Keďže minulý rok nebol platcom DPH a oba tieto príjmy patria do rovnakého paragrafu, príjmy aj výdavky som rozdelila podľa analytiky a tak som vedela vyčísliť oba druhy príjmov. Ako mám od októbra postupovať aj z hľadiska DPH , čo sa týka nájmu. Budem musieť použiť koeficient pri DPH alebo FA , ktoré sa týkajú réžie pri nájme budem účtovať bez nároku na odpočet / vodné,stočne,elektrina/, nakoľko žiadna daň na výstupe nebude, /ako súkromná osoba nevystavuje FA/a budem si môcť uplatniť celú daň na vstupe z ostatných tovarov a služieb týkajúcich sa príjmov z podnikania.
2 otázka: Ako postupovať, ak by si chcela SZČO uplatniť daň viažucu sa na zásoby , nákúpené pred registráciou, aspoň v tomto roku, nakoľko za minulý rok by to asi bol problem z hľadiska dane z príjmu, nakoľko do nákladov sa dávala suma aj s DPH. Stačí vyčísliť inventúru zásob nadobudnutých v tomto roku a z toho vypočítať DPH? Neviem si s tým poradiť.
3 otázka: Ako zaúčtovať nákup ojazdeného osobného automobilu v hotovosti do firmy a čo s odpismi. Je to suma 200000. Dať to ako výdavok neovplyvňujúci základ dane a odpisovať ako pri novom vozidle na konci roka podľa odpisových skupín?
Dúfam, ze ste ma pochopili , viem, že po prvom podaní daňového priznania na DPH v januári bude mať SZČO daňovú kontrolu a chcela by som aby to bolo OK, nakoľko som ešte žiadnu kontrolu nemala.Už teraz ďakujem.
Macka
20.10.05,12:26
Poraďáci, ešte raz ahojte,

tu Macka, neviem, či som zadala nejasné otázky alebo ste na mňa ešte nemali čas. Viem , že je tu veľa otázok na ktoré skúsenejší musia odpovedať. ja som tu nová a toto je moja prvá prosba o pomoc, a preto sa dúfam nájde niekto kto mi bude vedieť poradiť vo všetkých troch otázkach. Súrne by som potrebovala vaše rady. Už teraz Vám ďakujem.
Palino
20.10.05,12:53
Prosím poraďte!
Robím JÚ druhý rok SZČO , ktorý sa stal od 10.10.05 dobrovoľným platcom DPH.Účtovníctvo ešte len začínam spracovávať a chcem sa vyhnúť prípadným chybičkám a tak Vás prosím o radu. 1 otázka:SZČO podniká podľa par. 6 ods.1 v službách, a zároveň má príjmy ako súkromná osoba z nájmu nebytových priestorov / tieto priestory nemá v majetku firmy/ na základe zmluvy o nájme s veterinárnou ambulanciou. Keďže minulý rok nebol platcom DPH a oba tieto príjmy patria do rovnakého paragrafu, príjmy aj výdavky som rozdelila podľa analytiky a tak som vedela vyčísliť oba druhy príjmov. Ako mám od októbra postupovať aj z hľadiska DPH , čo sa týka nájmu. Budem musieť použiť koeficient pri DPH alebo FA , ktoré sa týkajú réžie pri nájme budem účtovať bez nároku na odpočet / vodné,stočne,elektrina/, nakoľko žiadna daň na výstupe nebude, /ako súkromná osoba nevystavuje FA/a budem si môcť uplatniť celú daň na vstupe z ostatných tovarov a služieb týkajúcich sa príjmov z podnikania.
2 otázka: Ako postupovať, ak by si chcela SZČO uplatniť daň viažucu sa na zásoby , nákúpené pred registráciou, aspoň v tomto roku, nakoľko za minulý rok by to asi bol problem z hľadiska dane z príjmu, nakoľko do nákladov sa dávala suma aj s DPH. Stačí vyčísliť inventúru zásob nadobudnutých v tomto roku a z toho vypočítať DPH? Neviem si s tým poradiť.
3 otázka: Ako zaúčtovať nákup ojazdeného osobného automobilu v hotovosti do firmy a čo s odpismi. Je to suma 200000. Dať to ako výdavok neovplyvňujúci základ dane a odpisovať ako pri novom vozidle na konci roka podľa odpisových skupín?
Dúfam, ze ste ma pochopili , viem, že po prvom podaní daňového priznania na DPH v januári bude mať SZČO daňovú kontrolu a chcela by som aby to bolo OK, nakoľko som ešte žiadnu kontrolu nemala.Už teraz ďakujem.Ja sa teda pokúsim na odpoveď. Je tu toho dosť veľa. A potom sa snáď pridajú aj iní.
1. Nájom, ak nehnuteľnosť nie je zahrnutá v majetku, by som nebral do úvahy pre DPH. (Ale to veru neviem na 100 %).
2. Ak sú to zásoby, ktoré sú ešte k dátumu registrácie nepoužité, tak treba urobiť inventarizáciu a odpočítať z nich DPH.
3. Použité auto - tak ako nové.
Macka
21.10.05,08:10
Poradí mi ešte niekto, okrem Palina , ktorému ďakujem, ale chcem poznať názor viacerých? Viem, že už je piatok a mozgy sú už unavené ,ale keby ste si našli chvíľku, veľmi by ste mi pomohli. Ďakujem, a príjemný víkend...
Palino
21.10.05,10:39
Hallo, tak nikto už Macke neporadí?!!
Sarah
21.10.05,11:57
Ahoj Macka,
s tou kontrolou máš pravdu. Ja robím UCT jednému živnostníkovi, ktorý sa stal platcom takto pred rokom a hneď po prvom Q nám prišla kontrola. Našťastie bolo všetko OK.
Ja som postupovala takto:
1. daň na vstupe na zásoby si uplatníš na tie, ktoré máte ešte na sklade, alebo nevyfakturované. Ak ich nemáte vyfakturované a máte spotrebované, pochybujem, že ti budú mať ako prísť na to. Zaúčtovanú dph v cene zásob pred registráciou jednoducho v PD odúčtuješ mínusovým znamienkom zo zásob a preúčtuješ ich do stĺpca DPH na vstupe ku 31. 12. bez pohybu v pokladni.
2. S tým autom: ak ho máš už zaúčtované v PD ako DHM (výdavok neovpl. ZD) a faktúra je vystavená s DPH, tak DPH odúčtuješ mínusovým znamienkom s príslušného stĺpca a zaúčtuješ do stĺpca DPH zasa ako som uviedla vyššie. Čo sa týka odpisov, vyrátaš ich už za tento rok (1. odp. skupina, odpis 1/4) zo sumy bez DPH.

A tá kontrola nie je až taká hrozná, pýtali odo mňa len PD a chceli vidieť odúčtovanú DPH, ktorú som si uplatnila pred registráciou do daňových výdavkov tak ako som ti písala.
Veľa šťastia.
Macka
21.10.05,14:01
Díky Sarah za tvoju odpoveď. Ešte sa chcem spýtať na tie zásoby. To mi nie je celkom jasné. Tú DPH si mám odrátať len zo zásob nadobudnutých v tomto roku, aby som nemala problém čo s dańou z príjmu za minulý rok, keďže minulý rok som si dávala do nákladov zásoby aj s DPH? A ako si postupovala?Mám dať majiteľovi spraviť inventúru zásob nadobnutých v tomto roku k registrácii a z tej sumy vypočítať DPH, nakoľko je tovar prijatý na sklad vrátane DPH, alebo zo všetkých nespotrebovaných zásob na sklade. To mi ešte nie je celkom jasné. Ináč ešte raz dík.
Daska
21.10.05,15:50
Musite urobit inventuru a opocitat DPH len zo zasob, ktore su k 10,10, na sklade, t. j. nie zo vsetkych ktore toho roku nakupil, ale len z tych ktore preda uz ako platca.
Prepokladam, ze vlanajsie zasoby na sklade uz nema, takze ziadny problem...
emily
21.10.05,15:55
Musite urobit inventuru a opocitat DPH len zo zasob, ktore su k 10,10, na sklade, t. j. nie zo vsetkych ktore toho roku nakupil, ale len z tych ktore preda uz ako platca.
Prepokladam, ze vlanajsie zasoby na sklade uz nema, takze ziadny problem...
Ak máš na sklade vlaňajšie zásoby, aj z tých máš nárok na odpočet DPH, a túto sumu DPH z minuloročných zásob odmínusuješ z výdavkov.
Jana Acsová
23.10.05,13:06
1 otázka:SZČO podniká podľa par. 6 ods.1 v službách, a zároveň má príjmy ako súkromná osoba z nájmu nebytových priestorov / tieto priestory nemá v majetku firmy/ na základe zmluvy o nájme s veterinárnou ambulanciou. Keďže minulý rok nebol platcom DPH a oba tieto príjmy patria do rovnakého paragrafu, príjmy aj výdavky som rozdelila podľa analytiky a tak som vedela vyčísliť oba druhy príjmov. Ako mám od októbra postupovať aj z hľadiska DPH , čo sa týka nájmu. Budem musieť použiť koeficient pri DPH alebo FA , ktoré sa týkajú réžie pri nájme budem účtovať bez nároku na odpočet / vodné,stočne,elektrina/, nakoľko žiadna daň na výstupe nebude, /ako súkromná osoba nevystavuje FA/a budem si môcť uplatniť celú daň na vstupe z ostatných tovarov a služieb týkajúcich sa príjmov z podnikania.
Podľa môjho názoru sa jedná o štandardnú ekonomickú činnosť podľa § 2 ZDPH a v zmysle tohto predpisu ste zdaniteľnou osobou podľa toho istého § ale ods. 1. Do zdaniteľných plnení by ste mali zahrnúť všetky druhy príjmov, t.j. vrátane prenájmu. Za akých podmienok budete nehnuteľnosť prenajímať záleží na Vás. Pozrite si bližšie § 38 ZDPH a potom prípadne otázku skonkretizujte. Záleží na formulácii nájomnej zmluvy, t.j. či je možné z energií, vody atď. uplatniť odpočítanie a následne zahrnúť do zdanenia (uvedené uvádzam pre prípad, že by prenájom nehnuteľnosti bol oslobodený od DPH. Neuvádzate, či nájomca je platiteľ.).
Sarah
24.10.05,07:53
Ahoj Macka,
prepáč nemohla som skôr. S tými zásobami súhlasím s Daskou a Emily. Co sa týka inventúry, treba si presne nájsť bločky k zásobám z ktorých si uplatníš DPH pred registráciou.
Macka
25.10.05,09:40
Ďakujem všetkým za Vaše rady. Macka
gita
27.10.05,08:42
Ja robím tiež účto podnikateľovi-stavbárovi, ktorý sa stal platcom od 3.10.2005. Stavebný materiál, ktorý nakúpil pred týmto dátumom je zabudovaný, vyfakturovaný. Neviem ho presvedčiť, že z toho už nemôže odpočítať DPH, narýchlo to neviem nájsť v zákone. Poradíte, kde to nájdem?
Monika1
27.10.05,09:09
Pozri Zák. o DPH § 55, odpočítanie dane pri registrácii.
Mikolajova
21.11.05,06:39
Ako je to ak zasoby boli na sklade a neuplatnila som z nich odpočet DPH ak sme sa nim stali. Sú za to nejaké sankcie?
Jevajs
21.11.05,07:21
Podaj dodatočné daňové priznanie. Sankcia nebude lebo ti vznikne NO. Pozor na jednu vec. Zásoby, ktoré máš môžu byť zakúpené aj od neplatiteľa DPH. V tom prípade si samozrejme z tej časti zásoby neuplatníš odpočet. Neodporúčam si urobiť inventúru, vyrátať z toho DPH a vyčísliť v priznaní. Treba najprv skontrolovať, či zásoby sú všetky zakúpené od platiteľov DPH.
bepo
21.11.05,09:38
Sankcie nie sú len musíš k tomu pripočítať dph takže budeš mať súčasný tovar drahší ako keď ho kúpiš s odpočtom dph
Jana Acsová
21.11.05,11:36
Ako je to ak zasoby boli na sklade a neuplatnila som z nich odpočet DPH ak sme sa nim stali. Sú za to nejaké sankcie?Doporučujem uplatniť odpočítanie dane. Ak by ste tak neurobili, dostanete sa do probému s daňovými výdavkami vo výške neuplatnenej DPH, u ktorej vznilo právo na jej odpočítanie.
Opravu možno vykonať podaním dodatočného daňového priznania za prvé zdaňovacie obdobie.
Mikolajova
21.11.05,12:26
Tie zásoby sme mali k 31.12.2004. Od 01.01.2005 sme sa stali platcami.
Jana Acsová
21.11.05,12:30
Tie zásoby sme mali k 31.12.2004. Od 01.01.2005 sme sa stali platcami.Nič to nemení na mojom doporučení. Urobte tak čo najskôr.