CSCOM
13.05.10,11:37
Dobrý deň, skúsim stručne popísať problém, ktorým sa zaoberám a ak by mi niekto vedel poradiť, alebo aspoň nasmerovať, budem veľmi vďačná...

Som živnostník v SR - plátca DPH. Nakupujem tovar v ČR - následne ho predávam do SR aj ČR. Predávam plátcom aj neplátcom.
O čo mi ide: dodávateľ (ktorému nemôžem dokázať fyzický presun všetkého tovaru do SR nám fakturuje 20% DPH)
Ako mám ja vystaviť JA paragon/fakturu 1. plátcovi DPH v SR
2. neplátcovi DPH na SR
3. plátcovi DPH v ČR
4. neplátcovi DPH V ČR
- ide mi o riešenie DPH a jeho účtovanie, aby som správne fakturovala.

Som z toho úplně hotová :mee: pretože jeden ekonom vie jednu vec,ale nevie mi poradiť vo všetkom a ďalšia účtovníčka mi nevie poradiť ako fakturovať.:confused:

ďakujem pekne za aspoň nejakú odpoveď alebo riešenie, čo by pre mňa bolo najlepšie. U dodávateľa mi stojí faktúra a nevieme ako vyriešiť DPH.
monickao
27.05.10,10:42
Do ČR vystavuješ fa bez DPH, radím Ti naštudovať niečo o samozdanení(dopočítaná DPH),nie som expert ale účtovníčka ktorá ti robí účtovníctvo ti musí poradiť,inak ako to ona účtuje?
JAJA11
27.05.10,10:50
Dobrý deň, skúsim stručne popísať problém, ktorým sa zaoberám a ak by mi niekto vedel poradiť, alebo aspoň nasmerovať, budem veľmi vďačná...

Som živnostník v SR - plátca DPH. Nakupujem tovar v ČR - následne ho predávam do SR aj ČR. Predávam plátcom aj neplátcom.
O čo mi ide: dodávateľ (ktorému nemôžem dokázať fyzický presun všetkého tovaru do SR nám fakturuje 20% DPH)
Ako mám ja vystaviť JA paragon/fakturu 1. plátcovi DPH v SR
2. neplátcovi DPH na SR
3. plátcovi DPH v ČR
4. neplátcovi DPH V ČR
- ide mi o riešenie DPH a jeho účtovanie, aby som správne fakturovala.

Som z toho úplně hotová :mee: pretože jeden ekonom vie jednu vec,ale nevie mi poradiť vo všetkom a ďalšia účtovníčka mi nevie poradiť ako fakturovať.:confused:

ďakujem pekne za aspoň nejakú odpoveď alebo riešenie, čo by pre mňa bolo najlepšie. U dodávateľa mi stojí faktúra a nevieme ako vyriešiť DPH.

Nerozumiem, čo od Vás požaduje dodávateľ. Myslím, že by mu malo stačiť vaše čestné prehlásenie o vývoze tovaru na Slovensko. Ak vy tak nespravíte, je to už Váš problém a zodpovedáte si vy za danú situáciu.
Na základe toho by Vám mal vystaviť fa bez DPH. Následne pri predaji na Slovensko si účtujete fa s DPH, rovnako neplatcovi DPH v ČR. Len pri predaji platcovi DPH v ČR, môžete fa vystaviť bez DPH (paragraf 43).
Ak však v skutočnosti časť tovaru nevyveziete vôbecm bolo by dobré zaregistrovať sa v ČR pre DPH. Ale to už vy viete, o aké množstvá tovaru sa jedná.
CSCOM
31.05.10,07:05
ďakujem za odpoveď, už som to preberala s účtovníčkou (hlavne som si musela nájsť novú)...Nakoniec dávam dodávateľovi čestné prehlásenie o vývoze tovaru na územie SR a je to ok.
Ešte raz ďakujem za odpoveď, veľmi mi to pomohlo!