studentsp
13.05.10,11:42
Prajem pekný deň.
Chcel by som poradiť, či môže policajt v stálej štátnej službe zvolený za starostu vykonávať funkciu starostu na polovičný úväzok ak áno podľa akého zákona. Ďakujem
wagner
13.05.10,10:48
Prajem pekný deň.
Chcel by som poradiť, či môže policajt v stálej štátnej službe zvolený za starostu vykonávať funkciu starostu na polovičný úväzok ak áno podľa akého zákona. Ďakujem

Funkcia starostu sa môže vykonávať na polovičný uväzok vtedy, keď o tom rozhodnú poslanci Obecného zastupiteľstva podľa zákona 369/1990 Zb. o obecnom zriadení. Teraz bol novelizovaný zákon 102/2010 určil, kedy to poslanci majú spraviť.:
24. V § 11 ods. 4 písmená i), j) a k) znejú:

„i) určiť plat starostu podľa osobitného zákona11) a určiť
najneskôr 90 dní pred voľbami na celé funkčné
obdobie rozsah výkonu funkcie starostu; zmeniť počas
funkčného obdobia na návrh starostu rozsah výkonu
jeho funkcie,

Zákon je účinný od 1.4.2010, ale na Jaspi ešte nie je novelizovaný:confused:, neviem čo tam robia
studentsp
13.05.10,11:01
.... o tomto viem len sa mi niečo v hlave motá, že policajt v stálej štátnej službe, ktorý preruší výkon služby pre výkon funkcie starostu po zvolení nemôže vykonávať túto funkciu na polovičný úväzok .... nemôžem sa nikde k tomu dopátrať ...
susann2
13.05.10,11:16
Prajem pekný deň.
Chcel by som poradiť, či môže policajt v stálej štátnej službe zvolený za starostu vykonávať funkciu starostu na polovičný úväzok ak áno podľa akého zákona. Ďakujem
Podľa mňa nemôže pracovať v štátnej službe a byť zároveň starostom, lebo mu v tom bráni zákon 400/2009 Z.z. o štátnej službe.

Výňatok z § 61
(2) Štátny zamestnanec ďalej nesmie
a) podnikať,
b) vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s*opisom činností jeho štátnozamestnaneckého miesta; inou zárobkovou činnosťou na účely tohto zákona sa rozumie činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu,43)
c) byť členom riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánov právnických osôb.

Odvolávka 43 je na zákon o daniach z príjmov § 5 - príjmy zo závislej činnosti a 6 - príjmy z podnikania.

To či môže pracovať na polovičný úväzok ti už wagner odpovedala.
wagner
13.05.10,11:21
.... o tomto viem len sa mi niečo v hlave motá, že policajt v stálej štátnej službe, ktorý preruší výkon služby pre výkon funkcie starostu po zvolení nemôže vykonávať túto funkciu na polovičný úväzok .... nemôžem sa nikde k tomu dopátrať ...

To je samozrejmé, že nemôžeš byť aj policajtom, aj starostom. Aj keď je starosta zamestnaný len na polovičný úväzok, aj tak je starostom 24 hodín a musí byť kedykoľvek k dispozícii. To isté platí aj o policajtovi. A deň má iba 24 hodín:D.
studentsp
13.05.10,19:57
to viem, že nemôže byť policajtom aj starostom /má prerušeniu štátnej služby/ len chcem vedieť, či zo zákonných dôvodov má túto funkciu vykonávať na plný úväzok aj napriek tomu, že obecné zastupiteľstvo 90 dní pred komunálnymi voľbami schváli výkon funkcie starostu na polovičný úväzok.
mevka
14.05.10,10:37
O tomto hovorí zákon o obecnom zriadení č. 369/1990 v znení neskorších predpisov

(3) Funkcia starostu je nezlučiteľná s funkciou
a) poslanca obecného zastupiteľstva,
b) zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený,
c) štatutárneho orgánu rozpočtovej organizácie alebo príspevkovej organizácie zriadenej
obcou, v ktorej bol zvolený,
d) predsedu samosprávneho kraja,
e) vedúceho zamestnanca orgánu štátnej správy,
f) podľa osobitného zákona. 10b)

Zároveň by ma zaujímalo ak kandiduje zamestnanec obce a je zvolený za starostu, musí požiadať ešte pred nastúpením na funkciu starostu o uvoľnenie zo zamestnania na obci predchádzajúceho starostu ku dňu žloženia sľubu alebo rozviazať pracovný pomer. V prípade, že je len uvoľnený ako zamestnanec obce, môže sa po ukončení volebného obdobia vrátiť na predchádzajúce miesto????
wagner
14.05.10,14:49
to viem, že nemôže byť policajtom aj starostom /má prerušeniu štátnej služby/ len chcem vedieť, či zo zákonných dôvodov má túto funkciu vykonávať na plný úväzok aj napriek tomu, že obecné zastupiteľstvo 90 dní pred komunálnymi voľbami schváli výkon funkcie starostu na polovičný úväzok.

Funkciu budeš vykonávať 24 hodín denne, ale pracovať budeš oficiálne len 4 hodiny denne, pokiaľ poslanci schválili polovičný úvazok. Zodpovedáš za všetko, aj keď si len úväzkový starosta. Takže prídeš do práce napr. o 8 hod.ráno a o 12 hod máš fajront. Nemáš nárok ani na stravný lístok, lebo nespĺňaš podmienku - výkon práce viac ako 4 hodiny. Nič s tým nenarobíš. Ale podľa nového zákona o obecnom zriadení keď budeš mať veľa práce, tak spravíš organizačnú štruktúru Obecného úradu tak, že tam navrhneš napr. dve pracovné miesta na plný úväzok. Poslanci to už neschvaľujú, je to právomoc starostu. A zamestnáš si na plný úväzok manželku a dcéru. Potom sa poslanci zbadajú:(
skokan.ondrej
06.12.10,18:57
Mám otázku:

starosta zvolený v predchádzajúcom volebnom období sa snaží oddiaľovať ustanovujúce zasadnutie obecného zastupiteľstva. Aké máme právo ako novozvolení poslanci a novozvolený starosta aby sme sa dožadovali ustanovujúceho zasadnutia? Podľa zákona má právo vyhlásiť do 30 dní od volieb alebo 30.pracovných dní od volieb. Ako ho vieme "pritlačiť" aby to nenaťahoval a nevyhrážal sa nám,že to nezvolá a že to bude naťahovať ako sa len bude dať. Ide zima,sneh a veľa veci u nás nefunguje,napr.posyp a odhrnanie cesty-jeho argument je,že ho to nezaujíma,nech si to rieši nový starosta. Lenže si to nemôžeme dovoliť,čo ak sa niečo stane,úraz,nehoda,škoda na majetku???
Vie mi niekto poradiť ako postupovať právne správne aby sme mohli čím skôr sa "ujať žezla" a začať riešiť tieto problémy???
Janka 52
08.12.10,06:57
Prosím o Vaše názory:

Zamestnanec bo zvolený sa starostu - bude uvolnený k výkonu funkcie.
Má nevyčerpanú dovolenku za rok 2010.
Otázka:
Je potrebné, aby dočerpal celú dovolenku?
gabikao
08.12.10,07:27
Ondrej, musi to zvolat do 30.prac.dni, nemas ziadnu paku to urychlit, ak to dovtedy nezvola, potom by si si mal pozriet rokovaci poriadok a tam by malo byt blizsie ako postupovat. Aj ja som cerstva poslankyna a snazim sa na nete zistit co najviac, niekt. mesta/obce maju vsetko zverejnene na nete, tak si pozri ako to robia u susedov, ak sa nevies dopatrat vasich pravidiel.

ja by som potrebovala tiez poradit vo viacerych veciach:napr.
-u nas sa zasadnutia nahravaju a potom sa z nich robi zapis, je podozrenie ze staronovy starosta zneuzil tieto nahravky v predvolebnom boji a casti vytrhnute z kontextu zverejnil v rozhlase - mozeme ziadat o zmenu rokovacieho poriadku a zrusenie nahravania? chce volat na zasadnutia miestnu tv - da sa to nejako obmedzit?
- nikde som sa nedopatrala kolko ma mesto zalozenych pravnickych osob - je niekde register, alebo ako sa da k tomu dostat?
-mame pravo ziadat zverejnenie zmluv co ma mesto uzavrete s miestnymi podnikatelmi?

ak je tu niekto kto sa vyzna, prosim o radu, nech nie sme ako teliatka
Kvaka
16.12.10,08:03
V zbierke vyšlo úplné znenie zákona o obecnom zriadení, prikladám ho.
wagner
16.12.10,08:33
Ondrej, musi to zvolat do 30.prac.dni, nemas ziadnu paku to urychlit, ak to dovtedy nezvola, potom by si si mal pozriet rokovaci poriadok a tam by malo byt blizsie ako postupovat. Aj ja som cerstva poslankyna a snazim sa na nete zistit co najviac, niekt. mesta/obce maju vsetko zverejnene na nete, tak si pozri ako to robia u susedov, ak sa nevies dopatrat vasich pravidiel.

ja by som potrebovala tiez poradit vo viacerych veciach:napr.
-u nas sa zasadnutia nahravaju a potom sa z nich robi zapis, je podozrenie ze staronovy starosta zneuzil tieto nahravky v predvolebnom boji a casti vytrhnute z kontextu zverejnil v rozhlase - mozeme ziadat o zmenu rokovacieho poriadku a zrusenie nahravania? chce volat na zasadnutia miestnu tv - da sa to nejako obmedzit?
- nikde som sa nedopatrala kolko ma mesto zalozenych pravnickych osob - je niekde register, alebo ako sa da k tomu dostat?
-mame pravo ziadat zverejnenie zmluv co ma mesto uzavrete s miestnymi podnikatelmi?

ak je tu niekto kto sa vyzna, prosim o radu, nech nie sme ako teliatka

Zasadnutia sú zásadne verejné a môže si ich nahrávať kto chce. Nepotrebuje na to súhlas a poslanci to nemôžu zakázať. Poslanci sú počas zasadnutia zastupiteľstva verejní činitelia, takže musia strpieť tieto zásahy.Nahrávky nemohol zneužiť, mohol ich zverejniť hocikde, nielen v rozhlase. Môže pozvať na zasadnutie aj napr. Markízu, JoJku, koho chce. Nemôžete to obmedziť. Všetky zmluvy, čo mesto/obec uzatvorí sú verejné a môžu byť zverejnené aj na webe, tak isto Ti musia sprístupniť počet založených právnických osôb, patriacich pod mesto. Na mestskom úrade o to požiadaj, resp. ako poslaňkyňa požiadaj o písomné zverejnenie právnických osôb formou zápisu do zápisnice zo zastupiteľstva. K tomu, aby ste tam neboli ako teliatka, je potrebné poznať zákony - nestačí len ten o obecnom zriadení, ale aj o informáciách, trestný zákon, o účtovníctve a pod. Podriadeným poslancom je hlavný kontrolór, od ktorého máte právo žiadať informácie včetne citácií zákonov. Ak to nevie, tak tam nemá čo robiť ako hlavný kontrolór. Primátor ani starosta nie je podriadený poslancom, ste na jednej úrovni ako volení predstavitelia mesta/obce. Toto si uvedom, starosta sa zodpovedá voličom a nie poslancom.
gabikao
18.12.10,05:58
vdaka, wagner, aktualne zakony si studujem, snad tak robia aj ostatni poslanci, je toho ozaj dost

na register som sa pytala, lebo momentalne sa k nicomu neda dostat, este stale nie sme menovani za poslancov, takze ziadat ako poslanci o nic nemozeme, najskor v januari sa nam to snad podari

nemame problem so samotnym zverejnenym zasadnutia, ale s castami vytrhnutymi z kontextu a pouzityni v predvolebnej kampani, po uvahe chceme cele zasadnutia prenasat v priamom prenose bez zasahov pomocou internetu
mimochodom - hl.kontrolor je viac menej figurka v rukach primatora, ma minulost so spreneverou v byvalom zamestnani atd., co dost napoveda o hodnovernosti jeho vystupov
verkaz
18.12.10,08:28
Ako poslankyňa MsZ máš právo zasahovať a rozhodovať o veciach v meste. Ma MsZ podaj návrh aby noví poslanci boli oboznámení s dianím na úrade. U nás je to tak, že poslanci, ktorí majú záujem, chodia po jednotlivých oddeleniach a nahliadajú do zmlúv a oboznamujú sa aj s náplňami práce.
Dobre by bolo, keby si sa spojila aj s druhými poslancami, ktorí majú podobné názory a dávali spolu podnety a návrhy.
gastronom.mt
22.12.10,18:18
Ondrej, musi to zvolat do 30.prac.dni, nemas ziadnu paku to urychlit, ak to dovtedy nezvola, potom by si si mal pozriet rokovaci poriadok a tam by malo byt blizsie ako postupovat. Aj ja som cerstva poslankyna a snazim sa na nete zistit co najviac, niekt. mesta/obce maju vsetko zverejnene na nete, tak si pozri ako to robia u susedov, ak sa nevies dopatrat vasich pravidiel.

ja by som potrebovala tiez poradit vo viacerych veciach:napr.
-u nas sa zasadnutia nahravaju a potom sa z nich robi zapis, je podozrenie ze staronovy starosta zneuzil tieto nahravky v predvolebnom boji a casti vytrhnute z kontextu zverejnil v rozhlase - mozeme ziadat o zmenu rokovacieho poriadku a zrusenie nahravania? chce volat na zasadnutia miestnu tv - da sa to nejako obmedzit?
- nikde som sa nedopatrala kolko ma mesto zalozenych pravnickych osob - je niekde register, alebo ako sa da k tomu dostat?
-mame pravo ziadat zverejnenie zmluv co ma mesto uzavrete s miestnymi podnikatelmi?

ak je tu niekto kto sa vyzna, prosim o radu, nech nie sme ako teliatka
Zvolať je povinný do 30 kalendárnych dní.
Ak nezvolá, zasadanie sa uskutoční na 30-ty prac. deň. Čiže 11. januára (utorok)
renata77
18.09.12,12:45
Dobrý deň. Ja sa chcem spýtať či starosta obce počas svojho pôsobenia môže stať spoločníkom v súkromnej s.r.o., či to nie je porušením zákona a aké to pre neho môže mať dôsledky. Ďakujem
GabiZ
20.09.12,06:56
Je starosta zároveň aj konateľom spoločnosti? Konateľom v spoločnosti s ručením obmedzeným môže byť totižto spoločník alebo i osoba, ktorá nie je spoločníkom v danej spoločnosti. Starosta je predstaviteľom obce a najvyšším orgánom obce. Funkcia starostu obce je verejnou funkciou. To znamená, že na starostu obce sa vzťahuje ústavný zákon č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov v znení neskorších predpisov. Podľa čl. 5 ods. 2 prvej vety tohto ústavného zákona „verejný funkcionár nesmie byť štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, členom riadiaceho, kontrolného alebo dozorného orgánu právnickej osoby, ktorá bola zriadená na výkon podnikateľskej činnosti, okrem valného zhromaždenia a členskej schôdze.“ Z uvedeného vyplýva, že starosta obce nemôže byť jedným z konateľov spoločnosti s ručením obmedzeným no môže byť spoločníkom právnickej osoby, ale bez funkcie.

V prípade, že by sa preukázal rozpor s verejným záujmom, postupuje sa podľa Čl. 9 a 10 zákona 357/2004 (ústavný zákon, prípadne iné zákony podľa závažnosti spôsobu konania starostu), na základe ktorého môže dôjsť aj k strate verejnej funkcie a pokute.