momat
13.05.10,13:37
Dobry den, prenajímame si priestory od osoby, ktorá je živnostníkom, ale tento prenájom realizuje ako fyzická osoba neživnostník na základe zmluvy a zároveň chce vystavovať faktúry. Podľa mňa, nakoľko priestory prenajíma ako neživnostník nepodnikateľ, nie je oprávnený vystaviť faktúru na prenájom alebo áno? Ďakujem.
zk24
13.05.10,11:41
Podla mna ak prenajima priestor ako sukromna osoba, tak jedine na zaklade najomnej zmluvy...
Katarína Cigánová
13.05.10,13:41
Dobry den, prenajímame si priestory od osoby, ktorá je živnostníkom, ale tento prenájom realizuje ako fyzická osoba neživnostník na základe zmluvy a zároveň chce vystavovať faktúry. Podľa mňa, nakoľko priestory prenajíma ako neživnostník nepodnikateľ, nie je oprávnený vystaviť faktúru na prenájom alebo áno? Ďakujem.
podla mna aj osoba - nepodnikateľ môže vystavit fakturu. a zvlášt u prenájmov , a ak je FO aj podnikatel, aj prenajíma priestory, aj ked nie " firemné " - stále je to tá istá FO a treba si dávat pozor hlavne pri platitelovi DPH . - tam sa to hodne splieta . Fakturou je ale v tomto prípade aj nájomná zmluva .
liba2
13.05.10,13:47
Dobry den, prenajímame si priestory od osoby, ktorá je živnostníkom, ale tento prenájom realizuje ako fyzická osoba neživnostník na základe zmluvy a zároveň chce vystavovať faktúry. Podľa mňa, nakoľko priestory prenajíma ako neživnostník nepodnikateľ, nie je oprávnený vystaviť faktúru na prenájom alebo áno? Ďakujem.
Priestory máte v prenájme od občana na základe zmluvy.
Občan môže vystaviť faktúru, avšak je to zbytočné; zmluva postačuje ako doklad na preukázanie vzťahu.
Pokiaľ je v zmluve uvedené, kedy je nájomné splatné , v akej sume a kam sa má suma poukázať - faktúra je zbytočná; platbu treba realizovať na podklade údajov v zmluve.
liba2
13.05.10,13:48
mimotemy

Inak zadanie je nesprávne zaradené.
Johanka
13.05.10,16:25
Dobry den, prenajímame si priestory od osoby, ktorá je živnostníkom, ale tento prenájom realizuje ako fyzická osoba neživnostník na základe zmluvy a zároveň chce vystavovať faktúry. Podľa mňa, nakoľko priestory prenajíma ako neživnostník nepodnikateľ, nie je oprávnený vystaviť faktúru na prenájom alebo áno? Ďakujem.

Nie je pravda, že faktúry môže vystavovať iba "živnostník" . Existujú aj iné skupiny samostane zárobkovo činných osôb, ktorí podnikajú na základe iných predpisov ako je Živnostenský zákon. Napr. advokáti, lekári a pod. Nie sú živnostníci a predsa vystavujú faktúry.

Prenajímateľ má príjmy podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov a priamo tento zákon mu dáva povinnosť viesť určité evidencie (§ 6 ods. 11), ale dáva mu aj možnosť viesť účtovníctvo podľa Zákona o účtovníctve:

§ 6 (13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.