marecek123
13.05.10,12:50
Zdravim,moj znamy zacal staviat rodinny dom na pozemku ktory vlastni 3 roky.Dosli mu asi peniazky a tak sa rozhodol predat hrubu stavbu domu.Predpokladam ze bude platit 19 percentnu dan z rozdielu medzi predajnou cenou a vynalozenymi nakladmi.Ak by pockal este dva roky a pozemok by vlastnil 5 rokov ako by to zakotvil do zmluvy ze pozemok zvlast a hrubu stavbu taktiez zvlast? aby sa vyhol plateniu aspon z toho pozemku.A odkedy plynu tie 5 roky byt majitelom domu na oslobodenie od dane z prijmov od kolaudacie?dakujem
katka
13.05.10,11:48
Áno 5 ročná doba na účely oslobodenia dane z príjmu plynie od dátumu kolaudácie domu. Mohol by si dať do KN zapísať rozostavanú stavbu,ale tiež by musel počkať 5rokov od zápisu.
hanusvas
17.05.10,11:28
Katka, a nevies nahodou ako to funguje na Slovensku? Nie nahoidou tak, ze ak sa danovemu uradu nepodari vymoct pohladavku dane z prijmu od predajcu, tak zacne urad automaticky vymahat dlznu ciastku dane od od kupca? Nevies nahodou?
marecek123
17.05.10,12:04
No ja si myslim ze to nieje mozne.Danovy urad nema co obtazovat kupcu.Obtazovat a nahanat moze akurat predajcu,kedze predajca ma povinnost odviest dan z prijmu.
hanusvas
17.05.10,13:06
No, ano toto napoveda logicka sedliacka logika. Ale, mam dojem, ze v niektorom state je to upravene i takymto divokym sposobom. V Cesku, alebo v Nemecku? Ja teraz neviem...To by si sa niekedy cudoval ake zhovadilosti dokazu vypustit legislativci...
katka
18.05.10,05:23
Katka, a nevies nahodou ako to funguje na Slovensku? Nie nahoidou tak, ze ak sa danovemu uradu nepodari vymoct pohladavku dane z prijmu od predajcu, tak zacne urad automaticky vymahat dlznu ciastku dane od od kupca? Nevies nahodou?

No takto to určite nefunguje.....aspoň ja som sa s takým niečím ešte nestretla.Daň zpríjmu platí ten kto má príjem z predaja.Kupujúci s tým nič nemá.
katka
18.05.10,05:30
Zdravim,moj znamy zacal staviat rodinny dom na pozemku ktory vlastni 3 roky.Dosli mu asi peniazky a tak sa rozhodol predat hrubu stavbu domu.Predpokladam ze bude platit 19 percentnu dan z rozdielu medzi predajnou cenou a vynalozenymi nakladmi.Ak by pockal este dva roky a pozemok by vlastnil 5 rokov ako by to zakotvil do zmluvy ze pozemok zvlast a hrubu stavbu taktiez zvlast? aby sa vyhol plateniu aspon z toho pozemku.A odkedy plynu tie 5 roky byt majitelom domu na oslobodenie od dane z prijmov od kolaudacie?dakujem

Nikto viac nezareagoval,tak ešte doplním,že v zmluve môže pri predaji špecifikovať zvlášť pozemok a zvlašť rozostavanú stavbu.Ak počká aspoň dva roky,potom by pozemok vlastnil 5 rokov a mohol by byť oslobodený aspoň z predaja pozemku.Najlepšie je si dať oceniť rozostavanú stavbu,aby nebolo pochýb koľko bude z predajnej ceny tvoriť cena pozemku a koľko cena stavby.
hanusvas
24.05.10,12:08
Pre Marecek aj Katka! Uz viem kde som sa pomylil. Nejednalo sa samozrejme o dan z prijmu (to by skutocne bolo kocurkovo...) ale o dan z prevodu a prechodu. Ta uz na SK neexistuje (docasne..). A tak dam ruku do ohna, ze existuje v EU aspon jeden stat, kde to funguje tak ako som naznacoval. Ak zlyha primarny platitel, ruci za jeho platbu jeho obchodny partner.