KaSaZa
13.05.10,19:13
Ahojte Poraďáci, chcem sa opýtať na zriaďovacie náklady. Ide o to, že osoba má živnosť od 1.mája, ale chce si dať do nákladov kolky súvisace s vybavením živnosti, správne poplatky a pod. Je to možné uviesť ako zriaďovacie náklady? Ďakujem moc.
zk24
13.05.10,17:22
Ano. Do zriadovacich nakladov sa pocitaju vsetky vydavky spojene so zalozenim spolocnosti.
ivetakli
21.06.10,05:22
Ahojte, prosím chcem sa opýtať, živnostník od 1.3.2010, zobral si do prenájmu budovu, ktorú zrekonštruoval, nakúpil zariadenie, platil nájomné - vytvoril prevádzku baru doteraz investoval 10.000,- €, ktorý bude otvárať 1.7.2010. Náklady od 1.3. do 30.6.2010 bude účtovať celé do nákladov, alebo ako zriaďovacie náklady(v tomto prípade je možnosť odpisov? na koľko rokov?) Ak môžte poraďte, budem veľmi vďačná, ahojte
ivetakli
21.06.10,09:41
Teraz som našla, že účtovná jednotka, ktorá vznikla od 1.3.2009 si náklady súvisiace so vznikom a zriadením účtovnej jednotky zúčtuje priamo do nákladov v prvom účt.období, takže žiadne zriaďovacie náklady? Poraďte ako prosím to je?
lenka_bodorova
21.06.10,10:00
Áno aj ja mám takú informáciu, že idú priamo do nákladov a aj to čo bolo na účte zriaďovacích nákladov sa malo vyradiť - pustupy účtovania pre podnikateľov §87f.
Jana Acsová
21.06.10,10:18
Zriaďovacie výdavky prestávajú byť od marca 2009 nehmotným majetkom. V PÚ sa účtujú na vecne príslušné nákladové účty v prvom účtovnom období. V nadväznosti na túto úpravu boli z účtovej osnovy vypustené účty 011 a 071. V roku 2009 sa zriaďovacie výdavky mali vyradiť z účtovníctva. Viď § 86f PÚPÚ.

Rovnako v sústave JÚ. Zostatková cena zriaďovacích výdavkov sa podľa § 23b ods. 2 PÚJÚ zaúčtovala v plnej výške v knihe DM a v rámci UÚO v peňažnom denníku "prevádzková réžia.

Z daňového hľadiska platilo ustanovenie § 52g ods. 7. Zostatková cena zriaďovacích výdavkov sa zahrnula do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009.


Ahojte, prosím chcem sa opýtať, živnostník od 1.3.2010, zobral si do prenájmu budovu, ktorú zrekonštruoval, nakúpil zariadenie, platil nájomné - vytvoril prevádzku baru doteraz investoval 10.000,- €, ktorý bude otvárať 1.7.2010. V tomto prípade upozorňujem, že v sa nemusí jednať o jednorazové výdavky, ale je možné predpokladať, že "rekonštrukcia" + "zariadenie" budú hmotným majetkom, zrejme odpisovaným. Nejedná sa v tomto prípade len o zriaďovacie výdavky v chápaní do marca 2009.

V prípade rekonštrukcie je potrebný písomný súhlas prenajímateľa.
ivetakli
21.06.10,12:03
Súhlas od vlastníka budovy je súčasťou nájomnej zmluvy, na rekonštrukciu je stavebné povolenie a prevádzka bude riadne skolaudovaná. Náklady pozostávali cca z 4000,- - stavebný materiál a práce, cca 3000 zariadenie (stoličky, chladničky, erp pokladňa, poháre, kanvica ...) a cca 4000 - nájomné, telefóny, kolky, ..... Bolo mi poradené (nakoľko v tomto roku nebude potrebovať náklady v takej výške), aby sa náklady v plnej výške uct.ako zriaďovacie, asi by som 4000,-€ (nájomné,telef=ony..) dala riadne do nákladov, a ostatné ako zariadenie a rekonštrukcie do HM, bude to správne? Inak veľmi ďakujem
Jana Acsová
21.06.10,12:26
Súhlas od vlastníka budovy je súčasťou nájomnej zmluvy, na rekonštrukciu je stavebné povolenie a prevádzka bude riadne skolaudovaná. Náklady pozostávali cca z 4000,- - stavebný materiál a práce, cca 3000 zariadenie (stoličky, chladničky, erp pokladňa, poháre, kanvica ...) a cca 4000 - nájomné, telefóny, kolky, ..... Bolo mi poradené (nakoľko v tomto roku nebude potrebovať náklady v takej výške), aby sa náklady v plnej výške uct.ako zriaďovacie, asi by som 4000,-€ (nájomné,telef=ony..) dala riadne do nákladov, a ostatné ako zariadenie a rekonštrukcie do HM, bude to správne? Inak veľmi ďakujem
Ak máte prijaté služby, majú byť účtované na vecne príslušných nákladových účtoch. Potom odporúčam rozlišovať výdavky do momentu vzniku spoločnosti a po tomto momente. Po momente vzniku sa nejedná o zriaďovacie výdavky.
ivetakli
21.06.10,13:30
ďakujem
adams
23.06.10,21:54
ja by som sa chcela spytat na takuto vec:
obec zalozila spol. s r. o. so 100 % ucastou obce. Zriadovacie naklady hradila zo svojich prostriedkov. Teraz, ked uz s. r. o. funguje, chcela by obec refundovat zriadovacie naklady zalozenej firme. Moze vsetky tieto naklady spocitat a fakturovat ich? Zaroven by prilozila kopie dokladov.
Jana Acsová
24.06.10,10:57
ja by som sa chcela spytat na takuto vec:
obec zalozila spol. s r. o. so 100 % ucastou obce. Zriadovacie naklady hradila zo svojich prostriedkov. Teraz, ked uz s. r. o. funguje, chcela by obec refundovat zriadovacie naklady zalozenej firme. Moze vsetky tieto naklady spocitat a fakturovat ich? Zaroven by prilozila kopie dokladov. Vzhľadom k tomu, ako ste položili otázku možno predpokladať, že doklady mali byť zaúčtované v účtovníctve s.r.o. a nie v obci. Ich úhrada mala byť z prostriedkov zo zložených vkladov. Nie je potrebná fakturácia, ak je možné predložiť doklady k vyúčtovaniu. Zrejme by som ako prvé odporučila túto možnosť. Fakturácia by bola možná v prípade zmluvného vzťahu. Odporúčam pozrieť do zakladateľskej listiny. Ako je to s vkladom a jeho správcom atď. Z pohľadu mojej praxe poviem, že vo Vašom prípade možno predpokladať zahrnutie dokladov do účtovníctve subjektu, ktorého sa tieto doklady netýkajú. Ale samozrejme, toto je len konštatovanie z praxe. Nemusí to byť Váš prípad.
Vivi
08.09.10,19:51
chcela by som sa spytat - pred zalozenim spolocnosti konatel vynalozil vydavky na najom,kolky a pod.,ale doklady nie su vystavene na sro,ale na jeho meno.Je to problem?je mozne tieto doklady zahrnut do nakladov spolocosti ako zriadovacie naklady?
zk24
08.09.10,19:58
chcela by som sa spytat - pred zalozenim spolocnosti konatel vynalozil vydavky na najom,kolky a pod.,ale doklady nie su vystavene na sro,ale na jeho meno.Je to problem?je mozne tieto doklady zahrnut do nakladov spolocosti ako zriadovacie naklady?

Podla mna to problem nie je, pokial je jednoznacne preukazatelne, ze suvisia so zalozenim spolocnosti. Pamatam, ze nie vsade boli ochotni vystavit pokladnicny doklad (aj zivnostensky urad) o uhrade kolkov na meno spolocnosti, kedze v tej dobe este neexistovala.... Napriek tomu som to dala do "zriadovacich" vydavkov spolocnosti.
a_je_to
08.09.10,20:05
chcela by som sa spytat - pred zalozenim spolocnosti konatel vynalozil vydavky na najom,kolky a pod.,ale doklady nie su vystavene na sro,ale na jeho meno.Je to problem?je mozne tieto doklady zahrnut do nakladov spolocosti ako zriadovacie naklady?

Teraz sa už zriaďovacie náklady nemusia aktivovať, zostávajú iba ako náklady 5xx. Podmienkou ich uznania je schválenie spoločnosťou ... že naozaj slúžili k jej založeniu. Podrobnejšie ... čítaj § 64 Obchodného zákonníka.
Vivi
09.09.10,05:33
Tam je uvedene:Do vzniku spoločnosti konajú vo veciach súvisiacich so vznikom spoločnosti za spoločnosť jej zakladatelia alebo niektorý z nich, pokiaľ tento zákon alebo osobitné predpisy neustanovujú inak.
mne sa jedna o to,ci pre vznikom spolocnosti si maju ti zakladatelia dat vystavit doklady na spolocnost,alebo ci je akceptovatelne danovo aj to,ak su na ich meno (cize je doklad na zalozenu nezapisnu spolocnost vystaveny na nie XY s.r.o. ale na zakladatela Janko Hrasko) - mne sa o toto jedna,ze sa zr.naklady neaktivuju samozrejme viem:)
zk24
09.09.10,05:42
Tam je uvedene:Do vzniku spoločnosti konajú vo veciach súvisiacich so vznikom spoločnosti za spoločnosť jej zakladatelia alebo niektorý z nich, pokiaľ tento zákon alebo osobitné predpisy neustanovujú inak.
mne sa jedna o to,ci pre vznikom spolocnosti si maju ti zakladatelia dat vystavit doklady na spolocnost,alebo ci je akceptovatelne danovo aj to,ak su na ich meno (cize je doklad na zalozenu nezapisnu spolocnost vystaveny na nie XY s.r.o. ale na zakladatela Janko Hrasko) - mne sa o toto jedna,ze sa zr.naklady neaktivuju samozrejme viem:)



Podľa mňa áno. Ja by som sa snazila dat vsetko sice na obchodne meno spolocnosti, ale nie vzdy sa to da, kedze spolocnost este neexistuje.
a_je_to
09.09.10,10:42
Tam je uvedene:Do vzniku spoločnosti konajú vo veciach súvisiacich so vznikom spoločnosti za spoločnosť jej zakladatelia alebo niektorý z nich, pokiaľ tento zákon alebo osobitné predpisy neustanovujú inak.
mne sa jedna o to,ci pre vznikom spolocnosti si maju ti zakladatelia dat vystavit doklady na spolocnost,alebo ci je akceptovatelne danovo aj to,ak su na ich meno (cize je doklad na zalozenu nezapisnu spolocnost vystaveny na nie XY s.r.o. ale na zakladatela Janko Hrasko) - mne sa o toto jedna,ze sa zr.naklady neaktivuju samozrejme viem:)


Ale, jasné, že áno. Ak nakúpil napr. kolky na pošte, tak na potvrdení nie je uvedený nikto, vyplatí sa na meno toho, kto to predložil na preplatenie .. a vec: kolky na živnosť pre sro xx. Faktúra na meno Janko Hraško - spoluzakladateľ, vec : právna pomoc - spísanie spol. zmluvy pre sro xx. To sú všetko doklady, ktoré sa vymenujú v zápisnici z prvého VZ po vzniku spoločnosti a v uznesení sa vysloví súhlas na ich preplatenie tým, ktorí ich predložili. Nemôže to byť na sro, lebo nie je ešte subjektom práva , nemá svoje IČO, ani DIČ ... "ešte sa nenarodila a nie je v matrike" teda nemôže nakupovať, nakupujú za ňu a pre ňu "rodičia" Ak by na dodanej zmluve boli právne vady, tak reklamáciu nemôže uplatniť sro, ktorá vtedy ešte neexistovala, ale Janko Hraško, ktorý to objednal, platil a poskytol informácie. To je môj názorný výklad :).
Vivi
10.09.10,06:34
super,dakujem vam:)
ckv
30.10.10,09:53
Dobry den,
takze uctujem po zalozeni spolocnosti? Dnom zapisu do OR otvaram
ucty a potom naklady suvisiace so zalozenim priamo 500/211 al. 221? Aj ked su doklady so spatnym datumom? Niekde som nasla, ze 500/379 a potom 379/211,221? Dakujem
Jarka 1
09.12.10,09:57
Dobrý deň,
dostali sa mi do rúk takéto doklady:
Firma B, ktorá bude založená v budúcom roku, poslala peniaze na účet inej už existujúcej firmy A. Z tohto účtu boli zaplatené faktúry súvisiace so zriaďovaním firmy B, ale boli vystavené na adresu firmy A.

Môžem akceptovať takúto adresu na faktúrach, alebo treba opraviť fa na meno niektorého zo spoločníkov?

V prípade, že adresa zostane tak ako je a VZ firmy A odsúhlasí po vzniku tieto výdavky - môžem účtovať nasledovne?



Nechápem, ako sa táto téma dostala na Porade do časti odporúčam.


firma A

221/379 príjem na účet vrátenie na účet firme B 379/221
378/221 úhrady faktúr príjem za faktúry od firmy B 221/378

firma B

221/411 príjem sumy na účet
518/379 faktúry na zriaďovacie výdavky
379/221 vrátenie sumy za zaplatené fa
a_je_to
12.12.10,17:19
Dobrý deň,
dostali sa mi do rúk takéto doklady:
Firma B, ktorá bude založená v budúcom roku, poslala peniaze na účet inej už existujúcej firmy A. Z tohto účtu boli zaplatené faktúry súvisiace so zriaďovaním firmy B, ale boli vystavené na adresu firmy A.
Môžem akceptovať takúto adresu na faktúrach, alebo treba opraviť fa na meno niektorého zo spoločníkov?
V prípade, že adresa zostane tak ako je a VZ firmy A odsúhlasí po vzniku tieto výdavky - môžem účtovať nasledovne?
Nechápem, ako sa táto téma dostala na Porade do časti odporúčam.

firma A
221/379 príjem na účet vrátenie na účet firme B 379/221
378/221 úhrady faktúr príjem za faktúry od firmy B 221/378

firma B
221/411 príjem sumy na účet
518/379 faktúry na zriaďovacie výdavky
379/221 vrátenie sumy za zaplatené fa

Čo je na prípade nejasné je ... či zakladateľom firmy B je firma A, alebo niekto iný. Čo je na prípade problematické je, že firma B odčerpala z vkladu do ZI úhrady svojich zriaďovacích nákladov skôr, než vznikla a skôr, než ich uznalo prvé valné zhromaždenie firmy B po jej vzniku ... inak nič.
Adresu na firmu A na faktúrach k založeniu firmy B možno uznať, ak firma A je zakladateľom firmy B a z faktúry je zrejmé, že ide o založenie firmy B. Priebeh založenia a vzniku firmy B nebol z časového hľadiska štandardný, ale už to to prebehlo a niet ako vylepšiť. Účtovať treba všetky štandardné prípady vzniku s.r.o. an blok ku dňu zápisu firmy B do OR, teda :
221/378 – vklad na BÚ správcu vkladu
353/411 – upísanie zákl. imania
378/353 – vyrovnanie pohľadávok
5xx/379 – predpis uznesenia VZ o úhrade zriaď. nákladov – tam doriešiť aj konkrétny nárok
379/221 – zúčtovanie už uhradených zriaď. nákladov
Ja by som to urobil takto, doložil potrebnými dokladmi a odchýlky od štandardu by som už neriešil.
Jarka 1
12.12.10,18:55
Ďakujem za odpoveď.

Firma A nie je zakladateľom firmy B. Faktúry súvisiace so založením firmy im dám opraviť u dodávateľa na meno budúceho spoločníka firmy. Ostatné musím riešiť ako je.
MONASI
09.06.11,12:56
Ahojte,
dala som si urobiť sro na kľúč. Vystavilli mi faktúru vopred na FO - zriaďovateľa. Adresa zriaďovateľa je iná, ako je adresa sro, ktorá v tomto case este caka na zapis do orsr.
Mozem tuto fakturu zauctovat ako zriadovacie naklady, napriek tomu, ze faktura nie je vystavena na sro, ale na FO - zriadovatela?

ďakujem za info. Moja účtovníčka mi tvrdí, že mám dať faktúru prerobiť na sro.
Iwett
09.06.11,13:06
Tvoja účtovníčka má pravdu, nemôžeš si uplatniť v nákladoch s.r.o. faktúru, ktorá je na FO. Sú to dva subjekty.
GabrielaM
07.11.11,08:44
Dobry den,
prevzala som účtovanie akciovej spoločnosti, ktorá bola založená 10/2010 a bolo v nej účtované na účet 011 - zriadovacie náklady. Dokonca boli účtované odpisy ako 1/4 z celkovek sumy týchto nákladov. poradte prosim ako a kde zaúčovať zostatkovu sumu na 011. Je to podla mna významná suma za obdobie 2010.
Môžem upraviť účet 429 ( spoločnosť vykázala v roku 2010 stratu).
Dakujem za každú radu.
Vivi
08.11.11,07:30
ak je to vyznamna suma,ako pisete,asi by bolo dobre opravit danove priznanie za rok 2010...pripadne potom urobit tu opravu oproti 429,len to som si nie sita,ci to bude spravne,kedze sa to tyka roku 2010.Co bolo zahrnute v tej odpisovanej polozke zriadovacich vydavkov?
KEJKA
08.11.11,07:40
ak bolo účtovníctvo uzavreté, resp. ak bola RUZ 2010 schválená, tak sa opravovať rok 2010 nemôže.
GabrielaM
08.11.11,09:19
Dakujem,že Ste mi odpovedali.
RUZ za rok 2010 bola schválená. Oprava bude v roku 2011, len mi ide o to, že suma opravy je dosť vysoká.
GabrielaM
08.11.11,10:25
co to boli za výdavky neviem, doklady nemám, len hlavnú knihu a výkazy.
Lumilka
29.03.12,18:43
Tvoja účtovníčka má pravdu, nemôžeš si uplatniť v nákladoch s.r.o. faktúru, ktorá je na FO. Sú to dva subjekty.

Ja som bola presne takého istého názoru, vyvrátila mi ho až pani poradkyňa z Epi (vydávajú DÚPP), vyjadrenie mi dala písomne.. FA nemôže byť na spoločnosť, nakoľko bola vyhotovená pred podpisom zakladateľskej listiny a teda spoločnosť ešte neexistovala.. Považuje sa za daňový náklad aj v prípade, ak je vyhotovená na meno zakladateľa..
Stále sa s týmto názorom neviem zžiť a čakám len na odpoveď z ÚDRky, aby som mala aj od nich písomné stanovisko...
ajuska86
28.05.12,04:48
Chcem sa spytat, mam fakturu od pravnika, kde je fakturovane pravne sluzby poskytnute podla zakona 586/2003 (suviciace so zalozenim s. r. o.), datum vystavenia je 11.01.2012 ale s. r. o. vznikala az 01.02.2012 mozem si to dat do nakladov s januarovym datum alebo az s februarovym?
Dakujem za odpoved.
Tweety
28.05.12,04:58
Chcem sa spytat, mam fakturu od pravnika, kde je fakturovane pravne sluzby poskytnute podla zakona 586/2003 (suviciace so zalozenim s. r. o.), datum vystavenia je 11.01.2012 ale s. r. o. vznikala az 01.02.2012 mozem si to dat do nakladov s januarovym datum alebo az s februarovym?
Dakujem za odpoved.
Druhá možnosť je správna.