Aldan
14.05.10,06:36
prosím Vás mám podávať dodatočné DPH priznania, ak sa mi stane, že fa z Čiech za tovar mi majiteľ donesie s 2-4 mesačným oneskorením? Už som jedno dávala za 2. mesiac a teraz mi znovu donniesol za 1. a za 2. mesiac . To je hrozné takáto práca. Ďakujem za odpoveď.
petra:-)
14.05.10,05:33
Nedá sa odpovedať, keď neuvediete dátum vzniku daňovej povinnosti. V prvom rade treba uviesť dátum dodania, teda kedy tovar prišiel na Slovensko a tiež deň vyhotovenia faktúry.
Aldan
14.05.10,05:36
Dátum vystavenia fa 20.1.2010
dátum dodania tovaru 6.1.2010, splatnosť 9.3.2010

2. fa
dátum vystavenia 9.2.2010
dodania tovaru 26.1.2010 splstnosť 8.3.2010
fa mi priniesol včera
Luba
14.05.10,05:57
Ešte kedy bol tovar dopravený na Slovensko + či tam nie sú ďalšie zmluvne dohodnuté podmienky (napr.že vlastníkom sa stáva kupujúci až zaplatením, prí. iným spôsobom).
petra:-)
14.05.10,06:01
Uvedené dátumy dodania sú z CMR - teda fyzické dodanie tovaru na Slovensko?
Ak áno, tak potom za predpokladu, že máte zároveň právo nakladať s tovarom ako vlastník vznikla daňová povinnosť v zmysle § 20 ods. 1 písm. b dňa 20.1.2010 a 9.2.2010, teda bude treba podať dodatočné DP.
Právo na odpočítanie dane Vám však vzniká v zmysle § 51 ods. 1 písm. c až keď máte faktúru od dodávateľa z iného členského štátu.
Aldan
14.05.10,07:01
Ďakujem, prosím vás v tomto prípade, nebude samozdanenie, ale v každom mesiaci bude iná suma? V konečnom dôsledku budem odpočítavať až teraz za apríl a pripočítavať v januári a vo februári v dodatočnom? Ešte som to takto nerobila. Ďakujem.
petra:-)
14.05.10,09:50
Ďakujem, prosím vás v tomto prípade, nebude samozdanenie, ale v každom mesiaci bude iná suma? V konečnom dôsledku budem odpočítavať až teraz za apríl a pripočítavať v januári a vo februári v dodatočnom? Ešte som to takto nerobila. Ďakujem.

Za január bude DP DPH za dodávku so vznikom daňovej povinnosti 20.1.2010 - zvýšenie vlastnej daňovej povinnosti o hodnotu DPH z 1. dodávky.
Za február bude DP DPH za dodávku so vznikom daňovej povinnosti 9.2.2010 - zvýšenie vlastnej daňovej povinnosti o hodnotu DPH z 2. dodávky.

Právo na odpočítanie dane si v zmysle § 51 ods. 1 písm. c môžte uplatniť až keď máte faktúru od dodávateľa z iného členského štátu.
Aldan
14.05.10,10:39
Ďakujem moc za vysvetlenie. Ešte raz sa spýtam: ak by sme túto fa nemali uhradenú až teraz v apríli a v zmluve by bolo že do zaplatenia tovaru je tovar majetkom dodávateľa nemohlo by byť potom samozdanenie v apríli?
Už asi moc "rozmýšlam " o tom. Aldan
Jana Acsová
14.05.10,11:09
prosím Vás mám podávať dodatočné DPH priznania, ak sa mi stane, že fa z Čiech za tovar mi majiteľ donesie s 2-4 mesačným oneskorením?



Právo na odpočítanie dane si v zmysle § 51 ods. 1 písm. c môžte uplatniť až keď máte faktúru od dodávateľa z iného členského štátu.

Dávam do pozornosti, že to, že majiteľ donesie faktúru účtovníkovi neskôr nemusí znamenať, že mu bola neskoro aj doručená. Samozrejme nepoznám súvislosti, ale odporúčam prípad riešiť vo vzťahu k vyhotovenej faktúre a dátumom na nej uvedených.
Jana Acsová
14.05.10,11:10
Ďakujem moc za vysvetlenie. Ešte raz sa spýtam: ak by sme túto fa nemali uhradenú až teraz v apríli a v zmluve by bolo že do zaplatenia tovaru je tovar majetkom dodávateľa nemohlo by byť potom samozdanenie v apríli?
Už asi moc "rozmýšlam " o tom. AldanNie. Trochu Vás predchádzajúce príspevky zaviedli. O tomto neuvažujte, dôležité je, či disponujete tovarom, čiže či máte právo nakladať s tovarom ako vlastník.
Luba
18.05.10,21:02
Janka, ale prečo nie? Ak by bolo zmluvne dohodnuté, že vlastníctvo prechádza na kupujúceho až po úplnom zaplatení faktúry a zaplatené by bolo až v apríli, tak túto podmienku pre vznik daňovej povinnosti (teda právo disponovať s tovarom ako vlastník) by splnil kupujúci až vtedy, a teda by sa mal "samozdaniť" až v apríli, nie?
Takto sa mi dostalo aj vysvetlenia od právnika s odkazom na § 443 až 445 obchodného zákonníka.
Jana Acsová
20.05.10,04:59
Janka, ale prečo nie? Ak by bolo zmluvne dohodnuté, že vlastníctvo prechádza na kupujúceho až po úplnom zaplatení faktúry a zaplatené by bolo až v apríli, tak túto podmienku pre vznik daňovej povinnosti (teda právo disponovať s tovarom ako vlastník) by splnil kupujúci až vtedy, a teda by sa mal "samozdaniť" až v apríli, nie?
Takto sa mi dostalo aj vysvetlenia od právnika s odkazom na § 443 až 445 obchodného zákonníka.Nerozporujem právny názor. Ale v daňových predpisoch chápeme niektoré veci pre účely osobitného zákona a obchodná prax a teória to môže riešiť odchylne. Aj na faktúre za rožky býva táto formulka a pritom je splatná dávno po dobe ich spotreby a je nereálne nimi nedisponovať v čase, keď sú čerstvé. Bez ohľadu na formulku. Táto čarovná formulka sa v praxi míňa účinkom, ale isteže je spojená s právami predávajúceho a jeho možnostiach týkajúcich sa zodpovednosti možno za škodu, či inú ujmu. Ale s tovarom často odberateľ narába ako vlastník momentom jeho prevzatia. Predpokladám úplne iný význam tejto formulky pri rozsiahlejších dodávkach investičného charakteru a podobne. V obchodnej praxi však pri nezaplatení faktúry spravidla nasleduje jej vymáhanie a sankcionovanie a nie nárok na "staré rožky". Parafrázujem, ale vrátenie tovaru je v mnohých obchodných transakciách vylúčené. Z toho sa odvíja aj "právo disponovať s tovarom ako vlastník". Na reálny prechod vlastníckeho práva sa zákon o DPH ako aj účtovné predpisy pozerajú špecificky a je to v nich aj premietnuté. A "právna formulka" nemá spravidla odkladný účinok. Výnimky samozrejme existujú. V našom prípade je prechod vlastníckeho práva a vznik práva disponovať s tovarom ako vlastník potrebné chápať v kontexte zákona o DPH.
Jana Acsová
20.05.10,05:01
A vznik daňovej povinnosti sa viaže k skutočnostiam rozhodujúcim z pohľadu zákona o DPH.
Luba
20.05.10,13:48
Ďakujem pekne za objasňovanie súvislostí.
Ja som tu písala z dôvodu problému so správnym zisťovaním dátumu pre vznik daňovej povinnosti z dodávok z EÚ, kde je dôležité o.i. aj správne určenie dátumu práva nakladať s tovarom ako vlastník. Tie dodávky, s ktorými sa stretávam, sú práve investičného charakteru. Právnik mi tiež povedal, že tá "čarovná formulka" o prechode vlastníctva až zaplatením, uvedená iba na faktúre, určite nestačí, ale že ak je to dohodnuté takto v zmluve, tak platí to, čo vyplýva zo zmluvy. Čiže aj pre účely DPH by som to takto chápala.