katka br
14.05.10,06:57
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o Vaše názory. Mám kamaráta, ktorý pracuje na TPP, má rovnomernú pracovnú dobu od pondelku do piatku a zaujímalo by ma, či keď pracuje cez víkend, mal by dostať zaplatený nadčas alebo sa to počíta do nadčasov, ktoré sú zahrnuté v pracovnej zmluve (150 h.)? podľa mňa prichádza o príplatok za soboty a nedele. Síce má si vyčerpať za to NV ale tie príplatky mu nezaplatia...prosím poraďte mi.:confused:

Ďakujem vopred
Laco-monter
14.05.10,05:10
Podľa mojho názoru,by iniciativny pracovnik nemal byť finančne znevyhodnený ak pracuje nadčas.

Viem , že ZP limituje zamestnanca taxatívnym stanovením celkoveho množstva odpracovaných nadčasových hodín.

Jednoznačne je potrebne novelizovať Zákonník práce, jednak odstrániť z neho limity nadčasových hodín a taktiež stanoviť povinnosť pre zamestnávateľa preplatiť všetky odpracované hodiny nadčas v danom mesiaci spolu s adekvátnymi priplatkami za nadčas, za prácu vo sviatok, za prácu v noci a za sťažené, či rizikové pracovne prostredie.
Lubaba
14.05.10,05:11
§ 121
Mzda za prácu nadčas


(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
katka br
14.05.10,06:51
Takže z toho vyplýva že sa to započítava do tých nadčasov? aj keď je to cez víkend? asi som naivná ale chápem, že keď poobede dorába niečo po pracovnej dobe alebo cez víkend tak sa to počíta ale keď mu naplánujú prácu cez víkend a ešte mimo mesta na celý deň tak mi to pripadá neseriózne...ale tak zakonník nepustí..a ešte otázka, je zamestnávateľ aspoň povinný dodržať nepretržitý odpočinok?
veronikasad
14.05.10,06:54
Katka, má kamarát uvedené v pracovnej zmluve, že súčasťou mesačnej mzdy je práca nadčas 150 hod. ročne ?
katka br
14.05.10,07:21
áno, má to uvedené v zmluve
veronikasad
14.05.10,07:49
áno, má to uvedené v zmluve
Potom je úplne jedno, či mu zamestnávateľ nariadi prácu nadčas cez víkend alebo v pracovný deň. Je to súčasťou jeho mesačného platu (v rozsahu 150 hod. ročne)