bekorbe
14.05.10,08:12
Dobrý deń,
chcela by som sa informovať ohladne DPH pri refakturácii ubytovacích služieb. Rakúska spoločnosť má dcérske spoločnosti v HU, CZ a SR. Zamestnanec HU bol na služobnej ceste v CZ. Nakoľko objednávka odišla od nás na ubytovanie faktúru za hotel poslali do našej dcérskej spoločnosti SR s 10% DPH. Potrebujem tento náklad refakturovať do HU. Otázka znie s akou DPHčkou má ísť tá faktúra od nás?Ďakujem
ALBO
14.05.10,16:23
Podla mna so ziadnou. Tam patri ceska dan, nie slovenska. miesto dodania je cesko.
Vladimír Ozimý
17.05.10,06:47
Dobrý deń,
chcela by som sa informovať ohladne DPH pri refakturácii ubytovacích služieb. Rakúska spoločnosť má dcérske spoločnosti v HU, CZ a SR. Zamestnanec HU bol na služobnej ceste v CZ. Nakoľko objednávka odišla od nás na ubytovanie faktúru za hotel poslali do našej dcérskej spoločnosti SR s 10% DPH. Potrebujem tento náklad refakturovať do HU. Otázka znie s akou DPHčkou má ísť tá faktúra od nás?Ďakujem

miesto dodania služby - ČR..
vystavujete faktúru bez dane...
martinez
17.05.10,06:55
tá daň patrí českému štátnemu rozpočtu... čiže ani konečný príjemca nebude samozdaňovať a vy budete refakturovať bez dph.
lkk9769
17.05.10,06:59
Predpokladám, že faktúra je vystavená na Vašu spoločnosť SK a v podklade je meno zamestnanca HU čo znamená že nie je Váš oprávnený náklad. Najednoduchšie riešenie je zaúčtovať celú faktúru na 3 účet (anlayt, prefakturácia) vrátane DPH bez uplatnenia si DPH na SK a k tomu vystaviť faktúru pre spoločnosť v HU v takej sume a bez povinnosti DPH.
Jane!
24.08.10,11:07
A čo v prípade, že sme organizačná zložka českej firmy na Slovensku a na Slovensko chodia zamestnanci z českej firmy. Faktúra za ubytovanie sa posiela a vystavuje na organizačnú zložku na Slovensku. Ubytovanie chceme prefakturovať do ČR. Faktúra z hotela bola na 119 EUR vrátane DPH a bola zaúčtovaná na účet 548 ako daňovo neuznaný náklad, keďže nejde o našich zamestnancov, 343 /321, teda DPH sme si uplatnili. Pri refakturácií by sa malo postupovať tak, že sa to bude refakturovať bez DPH podľa § 69 ods. 2 a 4 Zákona o DPH, takže mala by som refakturovať len sumu 100 EUR? Je to tak správne?
Jane!
31.08.10,08:57
A čo v prípade, že sme organizačná zložka českej firmy na Slovensku a na Slovensko chodia zamestnanci z českej firmy. Faktúra za ubytovanie sa posiela a vystavuje na organizačnú zložku na Slovensku. Ubytovanie chceme prefakturovať do ČR. Faktúra z hotela bola na 119 EUR vrátane DPH a bola zaúčtovaná na účet 548 ako daňovo neuznaný náklad, keďže nejde o našich zamestnancov, 343 /321, teda DPH sme si uplatnili. Pri refakturácií by sa malo postupovať tak, že sa to bude refakturovať bez DPH podľa § 69 ods. 2 a 4 Zákona o DPH, takže mala by som refakturovať len sumu 100 EUR? Je to tak správne?
Prosím nevie mi niekto poradiť, či je v poriadku DPH na vstupe? Mne sa to nezdá s tou DPH, ale takto to robila naša bývalá účtovníčka.
kira
04.01.12,11:15
Dobrý deň. Máme faktúru za ubytovanie v tretích štátoch od cestovnej kancelárie. Faktúra je bez DPH v zmysle §65 pre cestovné kancelárie. Potrebujem časť prefaktúrovať FO platcovi DPH. Na faktúre je
1. ubytovanie v hoteli /časť nepodliehajúca DPH/.................€
2. ubytovanie v hoteli /časť podliehajúca DPH/.................€
Jedná sa o ubytovanie v tretích krajinách
Prefakturácia leteckej dopravy je podľa §46 oslobodená a budem fakturovať bez DPH, ale poradíte ako to bude s ubytovaním?
Môj názor je, že prefakturujem presne tak ako je FA na nás, časť bez DPH a časť s DPH. Prosím, dosť ma to súri. Uvažujem správne?
Ešte ma napadlo, že budeme refakturovať aj požičanie auta. Všetko sa to týka vycestovania do tretích krajín a keďže bolo plnenie tam, nemala by som to všetko fakturovať bez DPH?
kira
04.01.12,13:12
Dobrý deň. Máme faktúru za ubytovanie v tretích štátoch od cestovnej kancelárie. Faktúra je bez DPH v zmysle §65 pre cestovné kancelárie. Potrebujem časť prefaktúrovať FO platcovi DPH. Na faktúre je
1. ubytovanie v hoteli /časť nepodliehajúca DPH/.................€
2. ubytovanie v hoteli /časť podliehajúca DPH/.................€
Jedná sa o ubytovanie v tretích krajinách
Prefakturácia leteckej dopravy je podľa §46 oslobodená a budem fakturovať bez DPH, ale poradíte ako to bude s ubytovaním?
Môj názor je, že prefakturujem presne tak ako je FA na nás, časť bez DPH a časť s DPH. Prosím, dosť ma to súri. Uvažujem správne?
Ešte ma napadlo, že budeme refakturovať aj požičanie auta. Všetko sa to týka vycestovania do tretích krajín a keďže bolo plnenie tam, nemala by som to všetko fakturovať bez DPH?

mohli by ste mi stýmto pomôcť? Ďakujem
kira
04.01.12,16:02
K predchádzajúcemu príspevku. Možno som to napísala nejasne, tak skúsim zrozumiteľnejšie.
Naši zamestnanci + jeden SZČO boli v USA. Ubytovanie a letenku sme zaplatili my. Cestovná kancelária vystavila FA - letenka bez DPH, ubytovanie časť s DPH, časť bez DPH- služba dodaná v tretích krajinách. Vízové poplatky sme hradili z účtu - tie boli bez DPH a požičanie vozidla v USA bolo tiež zaplatené, no mám len zmluvu a platené to bolo z firemnej karty.V zmluve nieje zmienka o DPH. Časť nákladov musím prefakturovať dotyčnému SZČO- platca DPH.
Fakturu vystavím : letenka- §46 bez DPH,ale ubytovanie, poplatok víza, zapožičanie auta tiež bez DPH?- na čo sa odvolať? Je to dodaná služba v tretích krajinách. Ďakujem za pomoc
kira
04.01.12,18:04
Dobrý večer. hľadám podobný príklad v Porade, ale nenašla som. Nikto mi neviete s týmto pomôcť? zajtra potrebujem vystaviť faktúru

K predchádzajúcemu príspevku. Možno som to napísala nejasne, tak skúsim zrozumiteľnejšie.
Naši zamestnanci + jeden SZČO boli v USA. Ubytovanie a letenku sme zaplatili my. Cestovná kancelária vystavila FA - letenka bez DPH, ubytovanie časť s DPH, časť bez DPH- služba dodaná v tretích krajinách. Vízové poplatky sme hradili z účtu - tie boli bez DPH a požičanie vozidla v USA bolo tiež zaplatené, no mám len zmluvu a platené to bolo z firemnej karty.V zmluve nieje zmienka o DPH. Časť nákladov musím prefakturovať dotyčnému SZČO- platca DPH.
Fakturu vystavím : letenka- §46 bez DPH,ale ubytovanie, poplatok víza, zapožičanie auta tiež bez DPH?- na čo sa odvolať? Je to dodaná služba v tretích krajinách. Ďakujem za pomoc
erino12
25.05.22,11:17
stanovisko FS na podobnú otázku - PO A platca DPH v SR má faktúru od spoločnosti v Taliansku za ubytovanie, toto ubytovanie refakturuje spoločnosť A na inú spoločnosť B v SR (je aj táto platcom DPH, ale nie je to vôbec dôležité):

v prípade, ak ide o poskytnutie služby obstarania ubytovacích služieb uvádzame v zmysle zákona o DPH, že podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.

Ubytovanie je služba vzťahujúca sa na nehnuteľnosť, to znamená, že bude zdaňovaná v štáte, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. v inom členkom štáte - Taliansku (§ 16 ods. 1 zákona o DPH). Ak sa obstaráva ubytovanie v inom členskom štáte, potom obstarávateľovi služby odporúčame informovať sa na svoje daňové, resp. registračné povinnosti aj spôsob fakturácie v štáte dodania - Taliansku.

Legislatíva:
Podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
V prípade, že zdaniteľná osoba dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť v inom členskom štáte, miestom dodania je podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH iný členský štát a poskytovanie týchto služieb nie je predmetom dane v SR v zmysle § 2 ods. 1 písm. b) zákona o DPH, ale podlieha legislatíve daného členského štátu