Oregosaky
05.08.04,16:50
Dobrý deň.
Som tu prvý raz,tak ak som niečo zmrvil,tak mi napíšte.
Chcel by som niečo vedieť o fondoch EU.Ak chcem podnikať napr.postaviť Domov důchodcov,je možno na to nejako dostať financie?
Čo k tomu potrebujem a kde sa mám obrátiť?
Ak mi niekto odpovie vopred ďakujem.
Hlinkovx
09.08.04,11:13
Dadena
18.08.04,07:32
V prvom rade je podstatné, v ktorom z krajov Slovenska chcete tento projekt realizovať. Štrukturálne fondy (ERDF, ESF, EAGGF, FIFG) (povstupová pomoc), z ktorých sa dajú čerpať nenávratné finančné prostriedky (ďalej len NFP) sú rozdelené na cieľové oblasti: Cieľ 1 sú tu zaradené všekty kraje okrem Bratislavského, Cieľ 2, Cieľ 3 sa týka Bratislavského kraja. Ak by ste boli definovaný pre Cieľ 1 môžete na Váš "dom dôchodcov" čerpať v rámci Operačného programu Základná infraštruktúra, Opatrenie 3. podopatrenie 3.1.3 Budovanie a rozvoj sociálnej štruktúry. Ale pozor nie ako súkromný podnikateľ. Toto podopatrenie je pre verejný sektor (obce, VÚC a pod.) ale aj pre neziskové organizácie, nadácie. Čiže museli by ste si založiť napr. neziskovú organizáciu v zmysle zákona NR SR č. 213/97 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby. Riadiacim orgánom pre toto podopatrenie je Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR, kde na jeho www stránkach nájdete podrobné informácie k uvedenému podopatreniu, spolu s výzvou na predkladanie projektov, formulárom žiadosti, inštrukciami a atď..Minimálne náklady na jeden projekt v rámci totoho podopatrenia sú vo výške 12 500 EUR, maximálne 1,5 mil. EUR, pričom maximálna výška poskytnutých prostriedkov z ERDF je 80 % oprávnených nákladov, dotácia zo štátneho rozpočtu je 15 % oprávnených nákladov a spolufinancovanie vlastnými finančnými prostriedkami je vo výške 5 % (to sú Vaše prostriedky, resp. prostriedky neziskovej organizácie).
Pre bratislavský kraj, čo sa týka požiadavky Vášho projektu nie je žiadne opatrenie, v rámci ktorého by ste mohli žiadať NFP.