Kačena
14.05.10,10:17
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu.
Zamestnávateľ mi vystavil Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň za rok 2009, na základe ktorého som si urobila daňové priznanie dane z prímu.
Zároveň mi ten istý zamestnávateľ urobil Ročné zúčtovanie preddavkov na daň a teraz odo mňa chce, aby som si k tomu svojmu daňovému priznaniu podala dodatočné, ktorým to svoje daňové priznanie zruším.
Písomne som ho požiadala, aby opravil svoje ročné zúčtovanie preddavkov, pretože moje daňové priznanie je správne, mám tam uvedené aj iné príjmy.
Teraz odo mňa žiada, aby som mu zaslala kópiu môjho daňového priznania. Som ochotná mu poslať kópiu potvrdenia o podaní dp, aby mal doklad, že som dp podala, ale podľa môjho názoru k tomu, aby si opravil svoje ročné zúčtovanie preddavkov nepotrebuje ani to potvrdenie, ani moje dp.
Čo by ste mi poradili?
Tweety
14.05.10,08:21
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu.
Zamestnávateľ mi vystavil Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň za rok 2009, na základe ktorého som si urobila daňové priznanie dane z prímu.
Zároveň mi ten istý zamestnávateľ urobil Ročné zúčtovanie preddavkov na daň a teraz odo mňa chce, aby som si k tomu svojmu daňovému priznaniu podala dodatočné, ktorým to svoje daňové priznanie zruším.
Písomne som ho požiadala, aby opravil svoje ročné zúčtovanie preddavkov, pretože moje daňové priznanie je správne, mám tam uvedené aj iné príjmy.
Teraz odo mňa žiada, aby som mu zaslala kópiu môjho daňového priznania. Som ochotná mu poslať kópiu potvrdenia o podaní dp, aby mal doklad, že som dp podala, ale podľa môjho názoru k tomu, aby si opravil svoje ročné zúčtovanie preddavkov nepotrebuje ani to potvrdenie, ani moje dp.
Čo by ste mi poradili?
A Ty si ho vôbec o RZ žiadala? AK si mala aj iné príjmy, on Ti mal vystaviť potvrdenie(čo aj vystavil) a násl. si mala( čo si aj podala)DP spolu zo všetkých príjmov. On bez tvojej žiádosti nemal povinnosť RZD vôbec vystaviť. Tvoje DP nemá čo vidieť.
Jara
14.05.10,08:22
Ak si nedala zamestnávateľovi žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania, tak mu nič nemusíš dávať. Nemá žiadne právo vidieť doklad o podaní Tvojho DP, a v žiadnom prípade daňové priznanie. Za podanie DP si zodpovedá daňovník sám, prípadne požiada o jeho vykonanie zamestnávateľa.Chybu si musí odstrániť sám, nakoľko nemal podpísanú žiadosť o vykonanie zúčtovania a teda nech si ju odstráni sám.
Timka1
14.05.10,08:26
ak si písomne do 15.2.2010 nepožiadala zamestnávateľa o vykonanie RZD, nemal ho urobiť, ale do 10.3. mal zaslať Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch k daňovému priznaniu

urobila si správne, že si podala DP, nakoľko si mala aj iné príjmy ...
chybu urobil zamestnávateľ, takže nech si ju odstráni a ty nie si povinná mu nič žiadne potvrdenia poskytovať
Kačena
14.05.10,08:39
Díky za odpovede, ono to je trochu komplikované, totiž žiadosť som mu podpísala, ale hneď som ho upozornila, že som mala také a také príjmy. Na to sa on začal krútiť, že to mi nemôže urobiť ročné zúčtovanie a aby som si podala daňové priznanie sama. Tak som povedala ok, nech mi vystaví to potvrdenie, ktoré mi aj vystavil. Podľa mňa, tým pádom mal žiadosť hoci roztrhať a nerobiť mi ešte aj ročné zúčtovanie. Ale ďakujem moc za odpovede.
Timka1
14.05.10,08:41
Díky za odpovede, ono to je trochu komplikované, totiž žiadosť som mu podpísala, ale hneď som ho upozornila, že som mala také a také príjmy. Na to sa on začal krútiť, že to mi nemôže urobiť ročné zúčtovanie a aby som si podala daňové priznanie sama. Tak som povedala ok, nech mi vystaví to potvrdenie, ktoré mi aj vystavil. Podľa mňa, tým pádom mal žiadosť hoci roztrhať a nerobiť mi ešte aj ročné zúčtovanie. Ale ďakujem moc za odpovede.

do 15.2. si bola povinná mu dodať aj všetky podklady na vykonanie RZD, ak si tak neurobila, vystavuje ti potvrdenie o príjmoch a tým pádom nerobí RZD
Tweety
14.05.10,08:44
Díky za odpovede, ono to je trochu komplikované, totiž žiadosť som mu podpísala, ale hneď som ho upozornila, že som mala také a také príjmy. Na to sa on začal krútiť, že to mi nemôže urobiť ročné zúčtovanie a aby som si podala daňové priznanie sama. Tak som povedala ok, nech mi vystaví to potvrdenie, ktoré mi aj vystavil. Podľa mňa, tým pádom mal žiadosť hoci roztrhať a nerobiť mi ešte aj ročné zúčtovanie. Ale ďakujem moc za odpovede.
A tie príjmy si mala zo ZČ od iných zamestnáv.?
Kačena
14.05.10,08:59
nie, bol to honorár podľa §6
Tweety
14.05.10,09:03
nie, bol to honorár podľa §6
Tak potom tak, ako som už písala vyššie, nemala si vôbec o RZ žiadať, len o vystavenie potvrdenia o príjmoch.
veronikasad
14.05.10,09:10
Kačena, najednoduchším spôsobom ako to dať celé doporiadku (aby bol aj vlk sýty aj ovca celá), je vyžiadať si od zamestnávatela kopiu ročného zúčtovania dane a ak ti bola nejaká daň cez zamestnávatela vrátená, podať dodatočné daňové priznanie, kde túto skutočnosť zohľadníš. (nie stornovať tvoje DP)
Kačena
14.05.10,09:14
keď budem ja podávať dodatočné daňové priznanie, zaplatím ešte pokutu.
veronikasad
14.05.10,09:17
keď budem ja podávať dodatočné daňové priznanie, zaplatím ešte pokutu.
nie za podanie DDP nezaplatíš. Vracal ti zamestnávatel daň ? Ak ano, kolko ?
Kačena
14.05.10,09:25
Na to ddp som sa bola informovať na du, tam mi povedali, že za podanie ddp zaplatím cca 300 eur. Zamestnávateľ mi vrátil cca 18 eur, z dp mi du vráti cca 30 eur. Je nejaký problém pre zamestnávateľa urobiť opravu k svojmu podanému ročnému zúčtovaniu?
Kačena
14.05.10,09:27
opravujem 30 eur pokuta
veronikasad
14.05.10,09:32
Na to ddp som sa bola informovať na du, tam mi povedali, že za podanie ddp zaplatím cca 300 eur. Zamestnávateľ mi vrátil cca 18 eur, z dp mi du vráti cca 30 eur. Je nejaký problém pre zamestnávateľa urobiť opravu k svojmu podanému ročnému zúčtovaniu?

u zamestnavatela je väčší problém urobiť storno ročného zúčtovania ako u teba DDP. Sumu ktorú ti vyplatil zamestnávatel ako preplatok budeš musieť DU vrátiť.
Pokutu by si platila, keby si DP nepodala vôbec.

na stránke DR SR máš kalkulačku, hoď si tam sumu preplatku od zamestnávatela a počet dní do vrátenia na DU, určite ti nevyjdu žiadne penále
Kačena
14.05.10,09:41
ďakujem, skúsim to podľa tvojho návodu, len dúfam, že to na du pochopia tiež.
veronikasad
14.05.10,09:43
ďakujem, skúsim to podľa tvojho návodu, len dúfam, že to na du pochopia tiež.
nemal by s tým byť problém, len pri vyplňani DDP pracuješ s údajmi o dani z ročného zúčtovania dane, nie z potvrdenia o príjme.

DDP treba správne vyplniť ...
Jara
14.05.10,09:45
Nie je žiadny problém pre zamestnávateľa urobiť opravu chyby ktorú spravil. Jednoducho ti z výplaty daný preplatok stiahne a vysporiada si to s DÚ v prehľadoch do konca roka. Ja by som nič na Tvojom mieste nerobila. Nespravila si chybu a tak nemáš čo napraviť.
sameika
30.03.11,06:02
Čo robiť v prípade, že zamestnanec po vykonaní ročného zúčtovania zistil, že mal aj iné prijmy podľa par. 8 príležitostné príjmy. u zamestnávateľa mal preplatok na dani, ktorý má už aj finančne vysporiadaný. Má podať dodatočné daňové priznanie, kde vyčísli rozdiel oproti preplatku, ktorý jej vyšiel na ročnom zúčtovaní?
ďakujem
truch
30.03.11,06:07
Čo robiť v prípade, že zamestnanec po vykonaní ročného zúčtovania zistil, že mal aj iné prijmy podľa par. 8 príležitostné príjmy. u zamestnávateľa mal preplatok na dani, ktorý má už aj finančne vysporiadaný. Má podať dodatočné daňové priznanie, kde vyčísli rozdiel oproti preplatku, ktorý jej vyšiel na ročnom zúčtovaní?
ďakujem

Podá riadne DP, kde ako prílohu dá potvrdenie o ročnom zúčtovaní a preplatok, ktorý mu zamestnávateľ vyplatil zohľadní v DP. Pozor, ale len do zajtra!
sameika
30.03.11,13:56
Ďakujem za odpoveď, aj po vyplneni DP jej vysiel preplatok ale v nizsej sume ako v ročnom zúčtovaní, kde mám tento rozdiel potom uviesť? má na tento rozdiel upozorniť zamestnávateľa?
sameika
30.03.11,14:03
V ktorom riadku mám uviesť rozdiel z vypočítaného preplatku na dani a preplatku z ročného zúčtovania? zamestnávateľ jej vyplatil viac ako mala nárok podľa daňového priznania.