patanecka
14.05.10,10:55
Dobrý deň,
poprosila by som o radu: predajňa potravín inkasuje tržby za tovar aj stravnými lístkami, tržby účtujem mesačne cez pokladňu, kde neevidujem koľko bolo platené stravnými lístkami ( mesačná uzávierka na pokladnici mi túto sumu ale ukaže ), tieto stravenky neevidujeme ako ceniny, časť z nich sa da stravovacím spoločnostiam na preplatenie, peniaze prídu znížené o províziu na BÚ - toto účtujem ako PNOZD a províziu cez DF a úhradu provízie cez interný doklad- prevádzková réžia,
ďalšiu časť stravných lístkov použije podnikateľka ako platidlo v metre pri platbe za tovar do predajne- ako zaúčtovať tento nákup v jednoduchom účtovníctve( konkrétne v programe Alfa) ?
Ako ceniny evidujeme iba stravné lístky , ktoré nakupujeme pre svojich zamestnancov.
Ďakujem .
rodina1
14.05.10,09:31
Dobrý deň,
poprosila by som o radu: predajňa potravín inkasuje tržby za tovar aj stravnými lístkami, tržby účtujem mesačne cez pokladňu, kde neevidujem koľko bolo platené stravnými lístkami ( mesačná uzávierka na pokladnici mi túto sumu ale ukaže ), tieto stravenky neevidujeme ako ceniny, časť z nich sa da stravovacím spoločnostiam na preplatenie, peniaze prídu znížené o províziu na BÚ - toto účtujem ako PNOZD a províziu cez DF a úhradu provízie cez interný doklad- prevádzková réžia,
ďalšiu časť stravných lístkov použije podnikateľka ako platidlo v metre pri platbe za tovar do predajne- ako zaúčtovať tento nákup v jednoduchom účtovníctve( konkrétne v programe Alfa) ?
Ako ceniny evidujeme iba stravné lístky , ktoré nakupujeme pre svojich zamestnancov.
Ďakujem .
Aj tu:
patanecka
14.05.10,09:40
to som videla ale to nerieši môj prípad, tam je riešená iba prvá časť, ja neviem koľko a v akých hodnotách je tých stravných lístkov to mi nikto neeviduje :-(
Danielle369
14.05.10,10:11
Ale ved do Metra sa odovzdávajú str.lístky na " súpiska odovzdaných poukážok "...tak si pýtaj kopie súpisky od podnikatelky a presne zistíš kolko str.lístkov odovzdala a z Metra zase podnikatelka dostane súpisku vyúčtovaných str.lístkov.
patanecka
14.05.10,10:30
to som nevedela ako to robia, tie súpisky som v živote nevidela,mne ide aj o to, že pri tej tržbe mi nerobia súpis, koľko akých stravných lístkov zinkasovali
... a neviem si predstaviť ako viesť evidenciu cenín, keď máme jedny stravné lístky z tržieb a jedny pre zamestnancov ako to potom účtovať, máš s tým skúsenosti ?
Danielle369
15.05.10,16:20
Stačí, ak sa zastavíte pri Pulte služieb partnerom, odovzdáte stravné lístky a podpíšete odovzdávací protokol. METRO na svoje náklady doručí zásielku do našej spoločnosti, kde ju spracujeme štandardným spôsobom. Po kontrole lístkov informujeme Metro, akú sumu môžete u nich využiť na nákup tovaru. Navštíviť môžete ktorýkoľvek veľkoobchod METRO v SR.

Takže musíš pýtať od podnikatelky doklad o odovzdaní str.lístkov a doklad o výúčtovaní str.lístkov. Ináč nemáš o čom účtovať.
Metro posiela lístky na vyúčtovanie a za 7 dní si podnikatelka prevezme lístok a s tým platí pri pokladni. Učtuje sa to tak isto ako keby lístky poslala priamo napr. do Accoru ...
patanecka
15.05.10,17:37
No ja mám od nej iba doklad z Metra, kde je na doklade uvedené nie hotovosť ale: service voucher a suma, k tomu mám priložený doklad potvrdenka obchodníka - je na ňom uvedená suma zaplatená poukážkami, je to doklad ako pri platbe platobnou kartou.
.... mne bolo povedané, že Metro si neúčtuje províziu, čo je teda blbosť.... mám to chápať tak, že vlastne Metro to pošle na preplatenie stravovacej spoločnosti a až potom mu uznajú platbu stravnými lístkami.
Ja som tie stravné lístky nikdy neevidovala, nemala som k nim tú súpisku, keď prišli peniaze od stav. spoločnosti príjem som účtovala ako PNOZD a províziu cez DF ako som vyššie spomínala.

Ja som chcela z tržby v hotovosti cez VPD odčleniť sumu vo výške stravných lístkov( zároveň ich zaevidovať v knihe cenín, v deň použitia- platba v Metre ich dať do výdaja) a VOZD za nákup tovaru účtovať cez ID.
Danielle369
16.05.10,05:26
K tej faktúre z metra pýtaj ešte tú súpisku rozpísaných a odovzdaných lístkov...
Metro si neúčtuje províziu to je pravda.Metro to pošle len na preplatenie a provízia sa účtuje strav spoločnosti.
Môžeš to tak urobit ako píšeš. Ja dávam celú tržbu aj s lístkami do POZD.L ístky odošlem ako VNZD.
..Fa z Metra účtujem tak, že service voucher napr.80eur zaúčtujem ako PNZD..lebo to ako keby mi prišli peniaze na účet..a ostatný výdavok zaúčtujem ako VOZD
Doplním.. že províziu účtujem ako VOZD do réžie
Laco-monter
16.05.10,05:49
Učel použitia stravných lístkov, je zrejmý z ich názvu, že sú to STRAVNÉ lístky.

A nákoup v METRE platiť stravnými lístkami ???

V živote by ma to ani len NENAPADLO .
Danielle369
16.05.10,06:39
To Laco: v Metre odovzdáš len stravné lístky a oni ich pošlú na preplatenie stravovacej spoločnosti.Robia to ako službu zákazníkom
patanecka
17.05.10,08:49
Skúsme si to upresniť:
"Ja dávam celú tržbu aj s lístkami do POZD. - čiže z toho neodčleníš to čo je tržba stravenkami? Lístky odošlem ako VNZD. _ eviduješ lístky cez knihu cenín a na základe toho ich pošleš na preplatenie podľa tej súpisky ?
Mám chápať, že ty cez interný doklad najskôr zaúčtuješ príjem NOZD a zároveň iným ID nákup tovaru - platba za tovar Metru.

Ešte mi nie je jasné ako sa platí potom provízia stravovacej spoločnosti, viem, že sa mi dostalo raz do rúk vyúčtovacia fa od stravovacej spoločnosti, kde bolo uvedené, že posielajú preplatenie straveniek v určitej hodnote Metru. Ako sa platí potom tá provízia stravovacej spoločnosti, tá je vystavená na firmu podnikateľky, toto mi nie je celkom jasné. Skús mi to popísať krok za krokom prosím aj podľa ktorých dokladov tak účtuješ.Vopred vďaka.
Danielle369
17.05.10,10:37
Tržba: : 1000 eur
Str.listky : 40 eur
-----------------------
Tržba spolu. 1040 eur
Celú tržbu dám do POZD...Potom lístky spíšem na súpisku a odovzdám do strav.spoločnosti ( v tvojom prípade tá spoločnosť je Metro)..Odovzdané lístky na súpiske zaúčtujem v peňažnom denníku ako VNZD.Zapíšem ich aj do knihy pohladávok aj do knihy cennín. Potom mi strav.spoločnosť pošle peniaze na banku.Na vyúčtovacej faktúre máš vyúčtované str.lístky a proviziu.
Vyúčtované str.lístky zaúčtujem ako PNZD
Províziu zaúčtujem ako VOZD.

Ked do Metra dáš str.lístky na vyúčtovanie tak musíš mať tú súpisku ktorú odovzdáš .
A tú súpisku str.lístkov zaúčtuješ ako keby si ich poslala str.spol.
V tvojom prípade napr: 15.5.2010...Metro....40 eur...VNZD
Ked ideš do Metra na nákup tak dostaneš potvrdenie o výmene str.lístkov. Ideš k pokladni a zaplatíš polovicu tovaru eurami a zbytok service voucher(to sú tie zamenené str.lístky)
Ked faktúru účtuješ tak to service voucher zaúčtuješ ako PNZD( PRETO lebo tie lístky máš vlastne už v tržbe)
A za ostatný tovar normálne ako VOZD.

Jedno mi nie je jasné prečo provízia je písaná na majitelku.Províziu berie strav.spoločnosť. Pozri si to ešte raz
patanecka
17.05.10,11:33
Už som to pochopila, ty si myslel faktúru o vyúčtovaní zo strav. spoločnosti a ja faktúru- teda potvrdenku z Metra.
Je to v poriadku, ja som stale nechapala tu poviziu čo si učtuje stravovacia spoločnosť, je to vlastne tak isto ako keby sa to dalo napriamo preplatit im.
Uz mi to podnikatelka vysvetlila, ze jej uznaju platbu za tovar vo vyske , aku poukaze stravovacia spoločnosť Metru a zvyšok doplatí v hotovosti.
Ja som neúčtovala o pohľadávke v prípade odovzdania lístkov, preto som to celkom nechápala. Ďakujem.
ewita888
27.05.10,10:16
by som rada vedela, ako potom likvidujete tieto záväzky a pohľadávky.. keď odovzdám cez Metro strav. poukážky, a strav. spoločnosť mi pošle doklad, ten zaúčtujem do pohľadávok.. Metro doklad zaúčtujem ako záväzok.. len neviem, ako to potom zlikvidovať..
patanecka
27.05.10,12:00
....práve som si k tomu znovu sadla, a stale mi to vychádza na množstvo ID, ktorými to je poprepájané
Ak si zaúčtujem pohľadávku voči Metru, kde som odovzdala stravné lístky,uznajú mi sumu zníženú o províziu , čiže pri napárovaní to musím riešiť dvoma ID ja fyzicky peniaze nedostanem čiže účtujem cez ID alebo staci jedným akoby mi to preplatili celé a až potom účtovať iba záväzok voči strav. spoločnosti, ktorá si účtuje províziu ? Toto mi nie je jasné?
Nákup v Metre som účtovala priamo cez pokladňu ako výdaj za tovar, ak to bude platené celé cez service voucher riešim to cez ID, neplatím peniazmi z pokladne.
Čo v prípade ak je tak iba časť a časť je v eurách, vystaviť VPD iba na zvyšnú časť a cez ID riešiť iba DPH vstup vrátane nákupu tovaru ?
ewita888
28.05.10,05:37
....práve som si k tomu znovu sadla, a stale mi to vychádza na množstvo ID, ktorými to je poprepájané
Ak si zaúčtujem pohľadávku voči Metru, kde som odovzdala stravné lístky,uznajú mi sumu zníženú o províziu , čiže pri napárovaní to musím riešiť dvoma ID ja fyzicky peniaze nedostanem čiže účtujem cez ID alebo staci jedným akoby mi to preplatili celé a až potom účtovať iba záväzok voči strav. spoločnosti, ktorá si účtuje províziu ? Toto mi nie je jasné?
Nákup v Metre som účtovala priamo cez pokladňu ako výdaj za tovar, ak to bude platené celé cez service voucher riešim to cez ID, neplatím peniazmi z pokladne.
Čo v prípade ak je tak iba časť a časť je v eurách, vystaviť VPD iba na zvyšnú časť a cez ID riešiť iba DPH vstup vrátane nákupu tovaru ?
ja to riešim takto: odovzdané str. lístky/doklad od str. spoločnosti/ zaúčtujem ako pohľadavka voči str. spoločnosti-ja to mám v programe Pohoda v ostatných pohľadávkach
nákup v Metre: zaúčtujem ako došlú faktúru.. ak je časť v hotovosti, likvidujem to výdavkovým pokl. dokladom.. zostáva mi len zlikvidovať str. spoločnosť a Metrácku faktúru.. ako?
patanecka
28.05.10,08:54
no ja som sa rozhodla si to zjednodušiť: pri tržbe na konci mesiaca si oddelím tržbu v hotovosti cez PPD a tržbu stravenkami cez ID, zároveň zaevidovať stravenky ako ceniny, pri ich odovzdaní účtovať pohľadávku voči stravovacej spoločnosti, tú likvidovať cez ID na dvakrát, príjem peňazí + časť provízie ( samozrejme ak to je cez Metro , ak to je napriamo príde mi výpis o prijatí peňazí), potom zvlášt DF za províziu tiež
likvidovať cez ID. No a faktúru z metra podobne ten doplatok cez stravenky by som účtovala cez ID.
Danielle369
30.05.10,07:29
ja to riešim takto: odovzdané str. lístky/doklad od str. spoločnosti/ zaúčtujem ako pohľadavka voči str. spoločnosti-ja to mám v programe Pohoda v ostatných pohľadávkach
nákup v Metre: zaúčtujem ako došlú faktúru.. ak je časť v hotovosti, likvidujem to výdavkovým pokl. dokladom.. zostáva mi len zlikvidovať str. spoločnosť a Metrácku faktúru.. ako?

Mám zaúčtovanú pohladávku voči str.spol.
Na fa z Metra mám voucher service (to sú SL)..tento príjem kompenzujem s knihou pohladávok..týmto to zlikvidujem
ewita888
31.05.10,05:35
Mám zaúčtovanú pohladávku voči str.spol.
Na fa z Metra mám voucher service (to sú SL)..tento príjem kompenzujem s knihou pohladávok..týmto to zlikvidujem
toto mi je jasné, lenže v programe Pohoda cez interné doklady je to komplikovanejšie.. no nič, musím sa s tým popasovať...
Badko
14.06.11,10:45
Otváram znovu tému, platba service voucher cez spoločnosť Metro.

Pasujem sa s tým od rána a neviem sa vymotať.
Zhrniem: odovzdám stravovacej spoločnosti stravné lístky dojde mi faktúra, kde mi oznamujú, že hodnotu str. lístkov poníženú o províziu zasielajú do spoločnosti Metro. Účtujem pohľadávku voči str. spoločnosti - v celkovej sume stravných lístkov / VNZD / a keď dojde faktúra od str. spoločnosti tak do knihy záväzkov zaúčtujem províziu + dph / réžia firmy/

majiteľ ide do Metra a nakúpi napr.polovičku za hotovosť a polovičku nákupu za service voucher - to su tie preplatené stravné poukážky od stra. spoločnosti. A ako to to zaúčtovať?

Účtuje niekto v JU čo by sa mi na tento zamotaný prípad - teda pre mňa pozrel?
Badko
14.06.11,12:13
Nikto neúčtuje?
mizu24
14.06.11,19:49
to som vôbec netušila, že sú to str.lístky. U klienta tiež na faktúre z Metra figuruje service voucher, ale ja som to nijako špeciálne neriešila. Žiadna iná faktúra od stravovacej spoločnosti sa mi nedoslala do rúk. Ale je pravda, že ju možno klient niekde zapotrošil.
patanecka
15.06.11,06:20
Prečítaj si diskusiu vyššie, ja som to tam popísala. Ja ten nákup účtujem cez interne doklady v celej sume ako VOZD, v tom zaúčtujem aj DPH a na zvyšok, ktorý dopláca v hotovosti vystavím VPD ako VNZD.Nákup v Metre účtujem napriamo nie cez záväzky.