Hanka U.
20.10.05,12:37
Študentka VŠ - denné štúdium dostala ponuku na prácu. Podmienka zamestnávateľa je buď pracovná zmluva alebo živnosť.

Poraďte prosim Vás ak uzatvorí pracovnú zmluvu a neprestane byť študentkou denného štúdia na VŠ budú mať rodičia nárok na prídavok na dieťa a daňový bonus?

Vďaka za odpoveď.
kvet
20.10.05,10:53
Áno, zárobková činnosť študenta počas denného štúdia na VŠ sa nesleduje, nárok na prídavok na dieťa a daňový bonus patrí naďalej, až do skončenia štúdia na VŠ II. stupňa, resp. dovŕšenia 25 rokov veku dieťaťa, ak dieťa tento vek dovŕši ešte pred skončením štandardnej dĺžky štúdia na VŠ II. stupňa.
Hanka U.
21.10.05,09:57
Ďakujem za odpoveď. Prajem všetkým pekný víkend.Hana
Luckasari
27.10.05,11:17
ja by som predsa len ešte otvorila túto tému, chceli by sme zamestnať denného študenta VŠ na normálny 8 hodinový pracovný pomer (so školou si to už zariadime, tomu by som sa tu nechcela venovať), no a chcela by som sa opýtať, či je niekde napísané, že denný študent nemôže mať uzatvorený takýto pracovný pomer ... nie pracovný pomer na kratší pracovný čas, ale riadny pracovný pomer ... lebo že vraj to je niekde napísané, že denný študent nemôže mať uzatvorenú takúto pracovnú zmluvu ... tak by som si to chcela tu u vás overiť, ako to vlastne je
Luba2
27.10.05,11:19
A prečo by nemohol. Ak to stíha, samozrejme môže a platí na neho to, čo bolo písané aj v príspevkoch vyššie.
ajobs
27.10.05,11:21
ja by som predsa len ešte otvorila túto tému, chceli by sme zamestnať denného študenta VŠ na normálny 8 hodinový pracovný pomer (so školou si to už zariadime, tomu by som sa tu nechcela venovať), no a chcela by som sa opýtať, či je niekde napísané, že denný študent nemôže mať uzatvorený takýto pracovný pomer ... nie pracovný pomer na kratší pracovný čas, ale riadny pracovný pomer ... lebo že vraj to je niekde napísané, že denný študent nemôže mať uzatvorenú takúto pracovnú zmluvu ... tak by som si to chcela tu u vás overiť, ako to vlastne je
Podľa môjho vedomia a svedomia, ak študent začne pracovať na riadnu pracovnú zmluvu (8 hodín), prestane byť denným študentom a bude sa posudzovať ako každý iný občan z hľadiska daní a odvodov. Pretože keď bude cez deň robiť, nebude asi denne študovať (iba externe, alebo nejakou inou formou) ???:confused:
Luckasari
27.10.05,11:24
Podľa môjho vedomia a svedomia, ak študent začne pracovať na riadnu pracovnú zmluvu (8 hodín), prestane byť denným študentom a bude sa posudzovať ako každý iný občan z hľadiska daní a odvodov. Pretože keď bude cez deň robiť, nebude asi denne študovať (iba externe, alebo nejakou inou formou) ???:confused:
veď práve, toto sa mi nezdá, ale vraj to je aj niekde napísané, tak som to chcela nájsť ...
a keby sme uzatvorili pracovnú zmluvu napr. na 6 hodín ... to by asi mohlo byť, nie? :confused: neviem ozaj
ajobs
27.10.05,11:27
veď práve, toto sa mi nezdá, ale vraj to je aj niekde napísané, tak som to chcela nájsť ...
a keby sme uzatvorili pracovnú zmluvu napr. na 6 hodín ... to by asi mohlo byť, nie? :confused: neviem ozaj
Skutočne by ma zaujímalo, či bude aj fyzicky (nemyslím tým telesne:D) niekde pracovať, aj študovať, alebo je v tom nejaká finta ???:confused: :rolleyes:
Luckasari
27.10.05,11:32
bude normálne aj skutočne pracovať ...
ajobs
27.10.05,11:35
bude normálne aj skutočne pracovať ...
.......a stihne aj študovať:eek: ???????????
Luba2
27.10.05,11:36
Môže úplne normálne pracovať na osem hodín denne a pokiaľ nezmení druh štúdia bude stále posudzovaný ako denný študent. Ak prejde pri tej príležitosti na externé šútium, potom už nebude posudzovaný ako denný študent. A stíhať to môže napr. tak, že v škole bude do 14.00, v robote každý deň do 22.00 a vlasten to stíha.
Luckasari
27.10.05,11:39
Môže úplne normálne pracovať na osem hodín denne a pokiaľ nezmení druh štúdia bude stále posudzovaný ako denný študent. Ak prejde pri tej príležitosti na externé šútium, potom už nebude posudzovaný ako denný študent. A stíhať to môže napr. tak, že v škole bude do 14.00, v robote každý deň do 22.00 a vlasten to stíha.
:) tak tak, len mi ide o to, či ozaj môže, aby nestratil štatút denného študenta ...

no a potom mám ešte otázočku, tento pracovný pomer budem normálne posudzovať ako každý iný, riadne odvody, všetko tak ako to je pri zamestnancovi - nie študentovi?
Luba2
27.10.05,11:42
Áno ako pri každom inom zamestnancovi.
ajobs
27.10.05,11:42
Na odľahčenie jeden humorný príbeh, že " zamestnanec pracoval 24 hodín denne, a keď nemal hodinovú obedňajšiu prestávku, tak robil vlastne 25 hodín ! ":mad: :eek: Ale určite ten študent z nášho príspevku to stihne, veď ešte má k dobru celú noc:D :D :D
Luckasari
27.10.05,11:43
Luba2 veľmi pekne ďakujem za cenné infošky :)
Luba2
27.10.05,11:47
Na odľahčenie jeden humorný príbeh, že " zamestnanec pracoval
24 hodín denne, a keď nemal hodinovú obedňajšiu prestávku, tak robil vlastne 25 hodín ! ":mad: :eek: Ale určite ten študent z nášho príspevku to stihne, veď ešte má k dobru celú noc:D :D :D
Mala som tak zamestnaného jedného chalana, končil v tom roku VŠ - informatiku - dennú a v priebehu týždňa bol tuším 2x v škole. Tvrdil, že keby takto nemohol robiť, nudil by sa. Bolo to úplne bez problémov.
vladan
27.10.05,11:48
:) tak tak, len mi ide o to, či ozaj môže, aby nestratil štatút denného študenta ...
štatút denného študenta je tuším uvedený v nejakom "školskom zákone", a tuším to vôbec nesúvisí, či pracuje alebo nepracuje, ale či študuje, resp. či robí skúšky lepšie ako na číslu 4 ;)
Luckasari
27.10.05,11:50
Mala som tak zamestnaného jedného chalana, končil v tom roku VŠ - informatiku - dennú a v priebehu týždňa bol tuším 2x v škole. Tvrdil, že keby takto nemohol robiť, nudil by sa. Bolo to úplne bez problémov.
takto presne chceme aj my zamestnať, len on prišiel s tým, že sa pýtal mzdára, personalistu, a že mu povedal, že nemôže mať pracovný pomer na 8 hodín, že len dohoda o vykonaní práce, alebo kratší pracovný čas ... tak som si to začala overovať, ako to vlastne je
Luckasari
27.10.05,11:54
štatút denného študenta je tuším uvedený v nejakom "školskom zákone", a tuším to vôbec nesúvisí, či pracuje alebo nepracuje, ale či študuje, resp. či robí skúšky lepšie ako na číslu 4 ;)
Vladi díky, ty si taký mzdový a personálny poklad :)
a náhodou ešte čísielko toho školského zákona by si mi nevedela poradiť? že by som tam mrkla ...
Luba2
27.10.05,11:55
A nepovedal mu to náhodou preto, aby ste na ňom ušetrili na odvodoch? Keď mu dáš dohodu o brigádnickej práci študenta, neodvádzaš zdravotné a sociálne. Ale to je limitované polovicou fondu pracovného času v priemere za obdobie, počas ktorého u Vás má dohodu.
vladan
27.10.05,12:01
a náhodou ešte čísielko toho školského zákona by si mi nevedela poradiť? že by som tam mrkla ...pozri zákon č. 131/2002 o vysokých školách ... napríklad § 69
Luckasari
27.10.05,12:01
no veď práve práve, preto som to začala skúmať ... nevie mi nič konkrétne povedať len toľko, že vraj nemôže mať riadny pracovný pomer, ale kde je to napísané, to nevie, proste mu to len povedali
itomanova
03.08.07,19:31
Študovať a pracovať sa naraz dá. Ja takto fungujem už 2 roky. Je to iba na dohode so zamestnávateľom, či bude tolerovať, že z času na čas musí byť študent denného štúdia aj v škole. Mne osobne zamestnávateľ dáva na tieto dni platené voľno, príp. neplatené. :)

No niekto mi hovoril, že zamestnávateľ (v prípade zamestnania denného vysokoškoláka) by mal zo zákona poskytnúť študentovi nejaké dni voľna. Neviete niekto niečo o tom?:confused:
Jozef Mihál
03.08.07,19:58
Zákonník práce neukladá zamestnávateľovi žiadne povinnosti poskytnúť zamestnancovi z titulu denného štúdia na VŠ dni voľna.

Ak zamestnávateľ chce, môže voľno a dokonca s náhradou mzdy, poskytnúť, povinnosť to však pre zamestnávateľa nie je.

Pozrite Zákonník práce, § 140.

Zaujímavý môže byť aj § 155.
tibor
06.08.07,13:12
kolegova dcéra - študentka denného štúdia, pracovala minulý rok 2006 na pracovnú zmluvu u 2 zamestnávateľov, u jedného jan-marec, u druhého marec - dec..
kedže nepodpísala vyhlásenie u zamestnávateľov - tí za ňu neplatili nič iné - len 19% preddavok na dani - v termíne podala daňové priznanie a vyrovnala so štátom na daniach - po odpočítaní všetkých položiek vlastne mala preplatok na dani.

úhrn príjmov za rok 2006 mala 278.258 SKK

teraz ale k predmetu mojej otázky - urobila si teraz ročné zúčtovanie zdravotného - vyšlo jej nedoplatok vyše 30 tis, lebo ani zamestnávatelia za ňu neodvádzali. pýtam sa - má im niečo oznámiť, alebo všetko sama uhradiť (to jest 4% za seba a 10% za zamestnávateľov), resp. týka sa to len za príjmy nad hranicu 45.600?

poradíte ako s vysporiadaním sa tohoto?

kolegova dcéra nie je SZČO...
Jozef Mihál
06.08.07,17:49
tibor: ak mala príjem 278258 Sk, potom jej poistné ako zamestnanca sú 4% z 278258 Sk = 11131 Sk. Ak je zamestnávatelia neodvádzali žiadne preddavky na zdravotné poistenie (čo sa mi nechce veriť ale budiž), tak ona má zaplatiť do zdravotnej poisťovne sumu 11131 Sk.

Poistné, ktoré v ročnom zúčtovaní vypočítala za zamestnávateľov (10%) ona sama do zdravotnej poisťovne neplatí, ale zaplatia to samotní zamestnávatelia. Aby vedeli, o aké sumy ide, musí im to ona oznámiť na tlačive "Oznámenie zamestnanca..." a to najneskôr do 31.8.2007.
tibor
21.08.07,12:15
odpoveď od spoločnosti, kde kolegova dcéra pracovala. to som sa teraz dozvedel, že pracovala na dohodu:

"tak som zisťovala, ako je to s tým nedoplatkom zdravotného poistenia-bohužiaľ vás sa to netýka, lebo tak, ako som vám hovorila-vy ste boli študentka-robili ste na dohodu a vtedy má každý študent, ktorý zarobí mesačne nad cca 3,5 tis.Sk povinnosť odvádzať 14% na zdravotné poistenie. Vy ste to mesačne neodvádzali, teda vám vyšiel taký vysoký nedoplatok. To, čo ste mi spomínali-kedy to odvádza zamestnávateľ-to by bolo v prípade, že by ste robili na hlavný pracovný pomer.
Jozef Mihál
21.08.07,17:53
Aha. Potom skutočne mala povinnosť sama si podať RZZP - tlačivo C atď.

Ak úhrn príjmov za rok 2006 mala 278.258 Sk, tak pri 14% sadzbe je poistné 38957 Sk, ktoré musí do 31.10.2007 sama do svojej ZP zaplatiť.

Preddavky platiť ako študentka nemusela žiadne.

Zamestnávateľom neoznamuje nič, pretože v zmysle zákona o zdravotnom poistení firma zamestnávajúca dohodára na dohodu nie je považovaná za zamestnávateľa (na účely zákona o zdr.poistení).

Z morálneho hľadiska by som odporúčal "porozprávať sa" s tými firmami, pretože tým, že ju zamestnávali na dohodu, firmy ušetrili slušné peniaze ale ona sama musí zaplatiť zdravotné poistenie skoro 40 tis., čo nie je maličkosť. Tie firmy ak majú kúsok svedomia, by ju za to mohli primeraným spôsobom odškodniť - samozrejme žiaden zákon im to neprikazuje.
sveckati
29.11.07,06:28
Vedel by mi niekto vysvetliť výhody a nevýhody, ako si SZČO zamestná na 8hod. prac.pomer vlastné dieťa študujúce na VŠ? Je to vôbec možné ak dieťa študuje v zahraničí a prakticky sa 11 mesiacov nezdržiava v SR?
Thema
23.04.08,07:26
Dobrý deň, mohol by mi niekto poradiť, ak študent denného štúdia zamestnaný na hlavný prac. pomer ide na neplatené voľno, čo to pre zamestnávateľa a zamestnanca znamená v rámci odvodov, jedná sa o 3 dni NV.

Ďakujem
Thema
24.04.08,12:30
Dobrý deň, mohol by mi niekto poradiť, ak študent denného štúdia zamestnaný na hlavný prac. pomer ide na neplatené voľno, čo to pre zamestnávateľa a zamestnanca znamená v rámci odvodov, jedná sa o 3 dni NV.

Ďakujem




....neviete mi niekto poradiť ? :)
ajobs
24.04.08,21:14
Vedel by mi niekto vysvetliť výhody a nevýhody, ako si SZČO zamestná na 8hod. prac.pomer vlastné dieťa študujúce na VŠ? Je to vôbec možné ak dieťa študuje v zahraničí a prakticky sa 11 mesiacov nezdržiava v SR?

A tá výhoda má byť pre toho SZČO alebo pre toho študenta ? Však keď bude 1 mesiac tu (teda v SR), môže mať akýkoľvek príjem-čiže SZČO si zníži náklady.
tamara
04.06.08,07:04
Dobrý den, mam otazocku, chceme zamestnat studenta strednej školy, teraz končí, len nezmaturoval, tak ho čakajú opravné skúšky v septembri..chceli by som ho zobrat na zmluvu, je to mozne? su tam nejake obmedzenia? dakujem pekne
Pearadyne
23.07.09,06:20
Dobry den, chcel by som sa opytat,ci je naozaj nutne pri externom studiu pracovat na TPP alebo staci aj iny druh pracovneho pomeru?

dakujem
Tweety
23.07.09,06:28
Dobry den, chcel by som sa opytat,ci je naozaj nutne pri externom studiu pracovat na TPP alebo staci aj iny druh pracovneho pomeru?

dakujem
Iný druh PP? Aký máš na mysli? Podľa ZP je len jeden na PZ, alebo na nejaký druh dohody.
Pearadyne
23.07.09,06:55
hej dohoda, brigadnicka cinnost..
grammatika
23.07.09,07:06
Dobry den, chcel by som sa opytat,ci je naozaj nutne pri externom studiu pracovat na TPP alebo staci aj iny druh pracovneho pomeru?

dakujem


Ak si študent externého štúdia a nie si zamestnaný, môžeš byť evidovaný na ÚP (vtedy za Teba štát platí ZP).Ale ak sa neeviduješ na ÚP tak aj vtedy za Teba platí štát -potvrdené zo zdravotnej poisťovne, len musíš do ZP odniesť doklad o návšteve školy. link: http://www.porada.sk/813562-post6.html
Ak nemáš odpracované 3 roky v posledných 4, tak nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti. A predpokladám, že máš menej ako 26 rokov, takže Tvoji rodičia (ak s nimi žiješ v spoločnej domácnosti-máš tam trv.pobyt) majú povinnosť Ťa vyživovať, takže nemáš nárok na sociálne dávky.


Ak si evidovaný na ÚP, tak môžeš pracovať na dohodu, a môžeš zarobiť 136,38 €.

Alebo sa zamestnáš na TPP.
Pearadyne
23.07.09,07:31
aha cize aj ked budem studovat externe staci sa zaregistrovat na UP tympadom mozem brigadovat a UP bude za mna platit ZP, a ak spravne chapem rodicia potom uz za mna nebudu dostavat tie pridavky na dieta.a ano mam menej ako 26 rokov.
grammatika
23.07.09,08:14
Za Nezaopatrené dieťa sa považuje dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom.
Sústavná príprava dieťaťa na povolanie je i štúdium na vysokej škole okrem externého štúdia.

Čiže nárok na prídavky zaniká, pretože študuješ externe.

Upravila som svoj predchádzajúci príspevok, priložila som link. Nemusíš sa evidovať na UP, ak externe študuješ, pretože takisto za Teba platí štát zdrav.poistenie ako pri dennom štúdiu, ak spĺňaš podmienky v linku (tie spĺňaš).Čiže nemusíš sa stať samoplatiteľom.
plavčík
04.09.09,07:17
prosím -platí ešte že...Študentka VŠ - denné štúdium sa chce zamestnať na 1/2 prac.úväzok - na pracovnú zmluvu
- ak uzatvorí pracovnú zmluvu a neprestane byť študentkou denného štúdia na VŠ budú mať rodičia nárok na prídavok na dieťa a daňový bonus?

...kde si to môžem pozrieť...§ ?
Tweety
04.09.09,07:20
prosím -platí ešte že...Študentka VŠ - denné štúdium sa chce zamestnať na 1/2 prac.úväzok - na pracovnú zmluvu
- ak uzatvorí pracovnú zmluvu a neprestane byť študentkou denného štúdia na VŠ budú mať rodičia nárok na prídavok na dieťa a daňový bonus?

...kde si to môžem pozrieť...§ ?
Áno, platí, samozrejme, ak nemá viac ako 25 rokov. O DB hovorí Zákon o dani z príjmov v §33. o prídavku zas Zákon o prídavku na dieťa.
plavčík
04.09.09,11:16
ĎAKUJEM
vaci
15.06.11,15:56
ja by som sa chcel spýtať na danú situáciu, ktorú tu nikto nespomenul a každý sa čuduje že ako by mohol študent pracovať a študovať na dennom. Konkr. môj prípad, opakujem ročník kvôli jednej skúške v letnom semestri, čiže mam rok času v podstate,a uvedený budem ako študent denného štúdia ktorý opakuje tretí ročník a budem si chciet zohnať prácu napr. na rok na pracovný pomer, aké mám možnosti teda? či len ako brigádnik?
vaci
15.06.11,16:06
a ako to je keď som denný študent ale mam čas rok pretože opakujem ročnik kvôli jednej skúške, cize mam rok volna na prácu, môžem uzatvoriť pracovný pomer alebo pracovať len ako brigádnik?
Tweety
15.06.11,16:16
a ako to je keď som denný študent ale mam čas rok pretože opakujem ročnik kvôli jednej skúške, cize mam rok volna na prácu, môžem uzatvoriť pracovný pomer alebo pracovať len ako brigádnik?
Môžeš aj jedno, aj druhé.
vaci
15.06.11,16:34
a v tom prvom prípade že pôjde o pracovnú zmluvu sú tam nejaké výhrady alebo nejaké veci ohľadom toho poistenia zdravotného načo by som si mal dať pozor pri podpisovani prac. zmluvy alebo niečo také z čoho by som mohol mať problém?
Tweety
15.06.11,17:02
a v tom prvom prípade že pôjde o pracovnú zmluvu sú tam nejaké výhrady alebo nejaké veci ohľadom toho poistenia zdravotného načo by som si mal dať pozor pri podpisovani prac. zmluvy alebo niečo také z čoho by som mohol mať problém?
A prečo by si ho mal mať? Zo mzdy budeš odvádzať odvody a daň rovnako, ako ostatní zamestnanci.
vaci
15.06.11,21:24
jaaj čiže ak budem mat pracovnu zmluvu bude mi zamestnavatel normalne strhavat odvody ako ostatnym no to chapem, no ale pri pracovnej zmluve budu este moji rodičia dostavat pridavky namna ako doteraz? a zase kebyze robim na dohodu a zarobim viac ako tych 150 eur či kolko tak by som si musel platit zdravotne 14% ako to tu niekto spominal? to by ma vyslo riadne nevyhodne ked tak nadtym rozmyslam.