sarita
14.05.10,10:27
Dobrý deň, chcela by som sa podeliť o nasledujúce skúsenosti s bytovým družstvom. Chceme zateplovať dom 16 bytov, tento rok si bytové družstvo spomenulo, že pri zateplovaní a všetkých papierovačiek okolo toho majú oveľa viac práce ako doteraz a chce nám dať schváliť zmluvu o určitom poplatku za tieto práce, mi sme túto zmluvu neschválili, pretože si myslíme, že mesačné poplatky od nás sú na to, že nás predsa spravujú, čo znamená, že robia všetky úkony, ktoré potrebujeme. Im sa to zdá málo a bez toho, že tú zmluvu neschválime, mi povedali, že sa s nami ani nebudú baviť, čiže zateplenie ani úver nevieme vybaviť, pretože potrebujeme k tomu podklady z bytového družstva. Pripadá mi to ako vydieranie, pretože vedia, že to potrebujeme, čiže budeme nútení tú zmluvu schváliť.
Vie mi niekto povedať, či vôbec majú na to právo, sú ako štát v štáte. Nie je nad nimi žiadna kontrola. Myslia si , že potrebujeme mi ich a nie opačne. Nevieme, čo máme teraz robiť.
Na koho by sme sa mali obrátiť?
58vlasta
14.05.10,08:55
Skúste sa obrátiť na kontrolnú komisiu Osbd alebo potom na SOI...
sito
14.05.10,09:14
Nikto, OSBD je samostatná právnicka osoba. Najvýššie je schôdza členov OSBD, potom Zhromaždenie delegátov, a potom predstavenstvo. No vždy môže rozhodnúť súd.

Na 16 vlastníkov bytov! Vypovedať OSBD zmluvu o výkone správy, najsť si nového správcu, prípadne si založiť SVB. Ale aj tak, vybavenie zateplenia bude niečo stáť, nikto vám to nespraví zadarmo. Alebo zaplatiť OSBD.
Laco-monter
14.05.10,09:50
Dneska firmy nemaju toĺko zákaziek, trhaju sa o robotu,

preto nerozumiem v čom je problém,že treba nejaké ťažké vybavovanie okolo zateplenia.
verkaz
14.05.10,09:55
Najlepšie je ako radí "sito" založiť si SVB. Je pravda, že je s tým viac roboty, ale banky vychádzajú veľmi v ústrety pri vybavovaní úveru. Namala so s tým žiadny problém. Samozrejme sú k tomu potrebné nejaké podklady alebo údaje, a tie je Váš správca povinný Vám dať. Po vypracovaní projektu a stavebného povolenia na výber firmy je dobré osloviť viacerých odborníkov, prípadne dať si ponuky posúdiť.
Čo sa týka neochoty družstva s tým si ťažko poradíte a je to na dlhú dobu. Pravdepodobne z Vášho malého bytového domu majú malé provízie.
sito
14.05.10,10:04
Dneska firmy nemaju toĺko zákaziek, trhaju sa o robotu,

preto nerozumiem v čom je problém,že treba nejaké ťažké vybavovanie okolo zateplenia.

Robota, zateplenie je jedna vec a zabezpečenie zateplenia je druhá vec. No, ale najprv musí byť spracované jeho zabezpečenie, projekt, financie, výber firmy, atď a potom zabezpečiť jeho vykonanie, robotu. Až potom ho môžu vlastníci využívať. Na 100 %???
svojar
15.05.10,06:18
Určite v zmluve o správe nemáte takéto vybavovanie. Bežná správa je jedno a rekonštrukčné práce druhé. Takže by bolo treba zaplatiť. My sme SVB, zateplenie zatiaľ neplánujeme, ale predpokladám, že keby k tomu došlo, tak by ten kto by to všetko vybavol dostal dajakú "prémiu".
lubica_02
15.05.10,10:26
Prečo riešite kto je nad OSBD - dom je Váš, Vašim najvyšším orgánom je schôdza vlastníkov bytov - zhromaždenie SVB za prítomnosti správcu najlepšie prehodnotíte výhody a nevýhody ponúkanej nadštandardnej služby správcu a potom sa podľa toho zariadite.
Ak nebudete chcieť aby uver a všetko ohladom obnovy domu zabezpečil správca, objednáte si túto službu u niekoho iného, správca je povinný vydať všetky potrebné podklady vlastníkom bytov, aby mohli odsúhlasené práce vykonať.
Ak nie Ste spokojní so správcom - najdite si nového.
Myslím, že toto je ľahšie ako hľadať cestičku, kto pohrozí OSBD - obyčajne je to zbytočne zabitý čas.
kokolačík
15.05.10,11:20
Nikto, OSBD je samostatná právnicka osoba. Najvýššie je schôdza členov OSBD, potom Zhromaždenie delegátov, a potom predstavenstvo. No vždy môže rozhodnúť súd.

Na 16 vlastníkov bytov! Vypovedať OSBD zmluvu o výkone správy, najsť si nového správcu, prípadne si založiť SVB. Ale aj tak, vybavenie zateplenia bude niečo stáť, nikto vám to nespraví zadarmo. Alebo zaplatiť OSBD.

Ja by som odporúčal opačné poradie.
sito
15.05.10,12:02
Ja by som odporúčal opačné poradie.

Aj v zákone 182/1993 je najprv § 7, SVB, až potom § 8, správca domu. Podstatné nie je poradie. Podstatné je, že či sa rozhodnú a pre čo sa rozhodnú. Na jedno i druhé potrebujú odvahu, spraviť ten krok.

Vlastníci bytov nemôžu kontrolovať OSBD, len ak by boli zároveň členmi OSBD.

Ale vlastníci bytov majú právo a teda aj povinnosť kontrolovať činnosť správcu domu.
Laco-monter
15.05.10,12:20
Mne raz babka vyprávali , že nad všetkými nami je len Pánboch.
jarmilaka
20.05.10,12:26
Zapojím sa do debaty ako nový člen. Zastupujem spoločnosť, ktorá celý inžiniersky servis okolo obnovy bytoviek robí už 4 roky. Stretli sme sa s rôznymi reakciami správcov, teda aj bytových družstiev keď sme vlastníkom bytov ponúkli pomoc pri organizovaní obnovy bytovky. Ale nakoniec sme sa vždy dohodli a poväčšine správcovia s radosťou presunuli túto činnosť na nás. Je to proces, ktorý nie je jednoduchý (hlavne keď bytovka chce využiť dotácie alebo podporu zo ŠFRB) a tak sú radi keď to nemusia robiť. Pre nich je jednoduché "spravovať", vyberať platby, vyúčtovať platby, sem tam nejaká údržba a prípadne riešiť neplatičov.
Tak moja rada znie, obráťte sa na niekoho, kto vám celý inžiniersky servis - od schôdze, úveru, projektu, výberu stavebnej firmy, stavebného dozoru zabezpečí. Môžete mi zavolať na 0917 747818. Rada poradím aj osobne.
:)
sito
20.05.10,15:29
Ako - kde. Sú aj taký správcovia, ktorí to využijú ako špendlík. Prišpendlia si dom pod svoju správu do doby splatenia úveru. A tak majú zaručenú správu domu na 10 - 20 rokov.
Julian
22.05.10,17:06
Matias.S
21.06.10,08:53
Aj v zákone 182/1993 je najprv § 7, SVB, až potom § 8, správca domu. Podstatné nie je poradie. Podstatné je, že či sa rozhodnú a pre čo sa rozhodnú. Na jedno i druhé potrebujú odvahu, spraviť ten krok.

Vlastníci bytov nemôžu kontrolovať OSBD, len ak by boli zároveň členmi OSBD.

Ale vlastníci bytov majú právo a teda aj povinnosť kontrolovať činnosť správcu domu.


Chcem sa opytat, ci sa mozem odvolat pri poziadavke na potvrdzovanie reviznych kontrol v bytovom dome na tento zákon o kontrole cinnosti OBD. V nasom pripade si uctuju standarne revizne kontroly, servis ... ale neoslovuju zastupcu vlastnikov ani nikoho povereneho vo vchode, aby im tieto kontroly prevzal a potvrdil cez preberací protokol. Neviem ich k tomu donutit ? Vies mi poradit ?
sito
21.06.10,09:23
1. Treba si prečítať zmluvu o výkone správy. V nej by mali byť všetky dohodnuté podmienky, medzi družstvom a vlastníkmi.

2. Vyhradené technické zariadenia na tých je treba robiť pravidelne revízie. Tie sú povinné zo zákona. Ale správca by mal vlastníkov informovať kedy a aká revízia bude v dome vykonaná. Výťahy, plyn, elektrina, hydranty...

Ak ste zároveň členom družstva, môžete požiadať o vyjadrenie kontrolnú komisiu, ak ju má družstvo ustanovenú, malo by mať.
Matias.S
21.06.10,13:41
1. Treba si prečítať zmluvu o výkone správy. V nej by mali byť všetky dohodnuté podmienky, medzi družstvom a vlastníkmi.

2. Vyhradené technické zariadenia na tých je treba robiť pravidelne revízie. Tie sú povinné zo zákona. Ale správca by mal vlastníkov informovať kedy a aká revízia bude v dome vykonaná. Výťahy, plyn, elektrina, hydranty...

Ak ste zároveň členom družstva, môžete požiadať o vyjadrenie kontrolnú komisiu, ak ju má družstvo ustanovenú, malo by mať.

V zmluve máme napísané, že pravidelné kontroly je správca oprávnený vykonať v súlade zo zákonom. No od bývalého správcu som dostal aj pečiatku družstevnú. Inak ak sme vo vchode zástupca za vlastníkov (v tomto prípade JA) a momentálne som presvedčil aj nájomcov, aby sa zvolala schôdza a zvolili si zástupcu z radov nájomníkov. Môžme každú revíznu kontrolu potvrdiť preberacím protokolom a touto pečiatkou ? Predtým to tak fungovalo, no po odstúpení bývalého zástupcu to družstvo prestalo praktizovať. Je možné ich k tomu opäť naučiť ? :D
verkaz
21.06.10,14:23
Pokiaľ to nemáte odobrené v zmluve, tak radšej nie. Dohodnite sa so správcom, ten je za to zodpovedný, keď prebral správu.
Matias.S
21.06.10,17:32
Pokiaľ to nemáte odobrené v zmluve, tak radšej nie. Dohodnite sa so správcom, ten je za to zodpovedný, keď prebral správu.

Tak práve tu vidím problém, ja ako vlastník bytu som musel pristúpiť k zmluve o správe, ktorú nemôžem nijako ovplyvniť.Dôvodom je, že náš správca je Bytové družstvo, ktoré je v podstate väčšinovým vlastníkom bytov - vo vchode sme iba 3 vlastníci a v dome sme 5 vlastníci. (menšina (16 bytov na vchod). No myslím, že ak by sme to dokázali odsúhlasiť na schôdzi (čo väčšina aj požadovala), tak by mali na to pristúpiť či nie ?:rolleyes:
sito
21.06.10,21:24
V zmluve máme napísané, že pravidelné kontroly je správca oprávnený vykonať v súlade zo zákonom. No od bývalého správcu som dostal aj pečiatku družstevnú. Inak ak sme vo vchode zástupca za vlastníkov (v tomto prípade JA) a momentálne som presvedčil aj nájomcov, aby sa zvolala schôdza a zvolili si zástupcu z radov nájomníkov. Môžme každú revíznu kontrolu potvrdiť preberacím protokolom a touto pečiatkou ? Predtým to tak fungovalo, no po odstúpení bývalého zástupcu to družstvo prestalo praktizovať. Je možné ich k tomu opäť naučiť ? :D

(7) Ak nedôjde k prevodu vlastníctva všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, je pôvodný vlastník domu vlastníkom ostatných bytov a nebytových priestorov v dome, spoluvlastníkom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku a má práva a povinnosti vlastníka bytov a nebytových priestorov v dome.

Byty, ktoré neboli prevedené do osobného vlastníctva zostali vo vlastníctve družstva. V tom prípade má družstvo počet hlasov na schôdzi rovnajúcemu sa počtu neprevedených bytov. Členovia družstva, bývajúci v bytoch nemajú hlasovacie právo na schôdzi. Podľa Zákona 182/1993 rozhodujú len vlastníci.
verkaz
22.06.10,06:09
Keď nesúhlasia so správcom(družstvom) aj tí, ktorí nie sú vlastníkmi bytu, poraď im, nech si podiel od družstva odkúpia a budete o všetkom môcť rozhodovať sami. V skutočnosti je to tak, že až vtedy, keď sú s niším nespokojní sa začínajú títo družstevníci uvedomovať, že nemôžu o ničom rozhodovať.
Matias.S
22.06.10,10:34
Keď nesúhlasia so správcom(družstvom) aj tí, ktorí nie sú vlastníkmi bytu, poraď im, nech si podiel od družstva odkúpia a budete o všetkom môcť rozhodovať sami. V skutočnosti je to tak, že až vtedy, keď sú s niším nespokojní sa začínajú títo družstevníci uvedomovať, že nemôžu o ničom rozhodovať.

Ano myslim, ze si to pomaly zacinaju uvedomovat, pretoze mame 2 vchody po 16 bytov, no v nasom vchode je v podstate aj skoro vsetko v pohode. Sem tam nejaky nesuhlas. Vo vedlajsom vchode to je uplne naopak. Doteraz sme si kazdy vchod robili schodze sami a spolocne sme sa skoro ani nevideli. Minuly rok nastal problem so zatekanim strechy a tu sa zacali nezhody. Zacal som sa tomu trochu venovat (po zvoleni za zastupcu vlastnikov bytov - 5 bytov z 32) na podnet toho ze zastupca najomnikov odstupil a UBD prevzalo vsetky nalezitosti zvolavania schodze co im aj vyhovovalo. Vo vedlajsom vchode sice maju tiez zastupcu najomnikov ale tam je problematicke zvolat aj potrebny pocet najomcov. Zajtra prebehne nova volba zastupcu najomnikov v nasom vchode, tak verim ze konecne budeme moct podniknut aj kontrolne cinnosti voci UBD a usmernovat ich vydavky z nasho fondu :---
verkaz
23.06.10,15:10
Tak ti držím palce a nech ti to dobre dopadne.:D:D:o