Zita5
14.05.10,11:32
Nenašla som na Porade ešte tému z oblasti mnou uvedeného problému v jednoduchom účtovníctve.Uvádzam skutočnosti , ktoré možno pomôžu aj iným a zároveň prosím o odsúhlasenie .Budem uvádzať slovenské koruny .

Mám prípad - neuhradený záväzok z roku 1996. Na tento záväzok v roku 2000 bola začatá exekúcia .

Pohľadávka r.1996 183 650,10 SK
Úroky z omeškania od roku 1996 do roku 2008 činili 394 601,16 Sk
Trovy súdneho konania 7 344 Sk
Predbežné trovy exekúcie 80 000 Sk

V období 8/2008 prišlo k vyplateniu pohľadávky v hotovosti a zároveň k Dohode o odpustení časti DLHU .
Predmete dohody sa veriteľ a dlžník dohodli na spôsobe vysporiadania pohľadávky Veriteľa:
- pohľadávku vo výške 183 650,10 Sk v hotovosti
- úrok z omeškania 46 349,90 Sk
- súdne trovy vo výške 7 344 Sk
- veriteľ svojim podpisom aj potvrdil, že uvedené čiastky sa splatili zo strany dlžníka pred podpisom Dohody o odpustený časti dlhu .

Veriteľ v tejto dohode prehlásil, že zostatok dlhu vo výške 355 595,26 Sk dlžníkovi odpúšťa .Uvedená suma predstavuje výšku úrokov z omeškania .

Z pohľadu účtovníctva to riešim tak, že odpustenú výšku časti dlhu
355 595,26 Sk čo predstavuje vlastne úroky z omeškania interným dokladom zaúčtujem do príjmov OVZD - iný zdaniteľný príjem - uzávierkové operácie .Príjem zdaňuje na základe Zákona o dani z príjmu a to konkrétne
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html#hore)
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.



§ 2
Základné pojmy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html#hore)

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

To znamená , že sa mu odpustený dlh premietne aj do základu dane. Vzhľadom k tomu , že SZČO to takto nemal v danom roku riešené prostredníctvom daňového priznania 2008 , tak podávam DDP .O tomto prípade mu účtovníčka vôbec neúčtovala a chcela by som to uviesť na správnu mieru .

SZČO v danom roku mal len príjem zo zamestnania a z podnikateľskej činnosti nevykazoval žiaden príjem , ani výdaj.
Ak to takto ukončím, tak to znamená , že SZČO bude musieť odovzdať do Sociálnej poisťovne Výpis z DP za rok 2008 a tým pádom bude musieť doplatiť aj odvody do SP .Nakoľko jeho príjem bude vysoko prekročený .Zároveň by sa mala riešiť aj Zdravotná poisťovňa .

Odsúhlasite mi tento spôsob, alebo som na niečo zabudla resp. sa mýlim ?.

Za každý príspevok ďakujem .
Zita5
15.05.10,07:48
Takže zo stránky Sociálnej poisťovne som vyčítala nasledovné :

http://www.socpoist.sk/szco/1534s

Ak sa na základe dodatočného daňového priznania alebo na základe dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane zmení vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po predložení dodatočného daňového priznania správcovi dane alebo po nadobudnutí právoplatnosti dodatočného platobného výmeru.

Takže do zadu sociálne poistenie nedopláca.
Dúšava
15.05.10,12:11
Ja som prevzala firmu, opravovala som daňové a pretože to bol výmer za starý rok a už sa platilo z nového daňového, na sociálnu sa nič nedoplácalo. Len to bolo treba odovzdať. Ale zdravotná sa doplácala. Opravné ročné zúčtovanie.
Zita5
18.05.10,04:12
Ja som prevzala firmu, opravovala som daňové a pretože to bol výmer za starý rok a už sa platilo z nového daňového, na sociálnu sa nič nedoplácalo. Len to bolo treba odovzdať. Ale zdravotná sa doplácala. Opravné ročné zúčtovanie.

Ďakujem za príspevok .:)
Zita5
18.05.10,04:17
Čo sa týka zdravotnej poisťovne . V súvislosti s podaním dodatočného daňového priznania za daný rok v súlade so Zákonom o zdravotnom poistení podávam dodatočné RZZP v súlade l paragrafom


§ 19
Ročné zúčtovanie poistného
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#hore)
(19) Po uplynutí lehoty na podanie ročného zúčtovania poistného poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonáva ročné zúčtovanie poistného za zamestnanca podľa odseku 2, je povinný podať dodatočné ročné zúčtovanie poistného, ak zistí, že nedoplatok alebo preplatok platiteľa poistného je iný, ako bol uvedený v ročnom zúčtovaní poistného. Nedoplatok alebo preplatok z dodatočného ročného zúčtovania poistného je splatný do troch mesiacov odo dňa podania dodatočného ročného zúčtovania poistného. Ak nebude nedoplatok z dodatočného ročného zúčtovania poistného zaplatený ani v lehote podľa predchádzajúcej vety alebo ak poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonáva ročné zúčtovanie poistného za zamestnanca podľa odseku 2, pred uplynutím lehoty na podanie ročného zúčtovania poistného ročné zúčtovanie poistného vôbec v príslušnej zdravotnej poisťovni nepodal, právo zdravotnej poisťovne uplatniť si úrok z omeškania (§ 18 ods. 1) počítaný od pôvodnej lehoty na odvedenie nedoplatku príslušnej zdravotnej poisťovni nie je podaním dodatočného ročného zúčtovania poistného dotknuté.

Z uvedeného dôvodu výsledok RZZP bude potrebné doplatiť .
Zita5
18.05.10,04:31
Nenašla som na Porade ešte tému z oblasti mnou uvedeného problému v jednoduchom účtovníctve.Uvádzam skutočnosti , ktoré možno pomôžu aj iným a zároveň prosím o odsúhlasenie .Budem uvádzať slovenské koruny .

Mám prípad - neuhradený záväzok z roku 1996. Na tento záväzok v roku 2000 bola začatá exekúcia .

Pohľadávka r.1996 183 650,10 SK
Úroky z omeškania od roku 1996 do roku 2008 činili 394 601,16 Sk
Trovy súdneho konania 7 344 Sk
Predbežné trovy exekúcie 80 000 Sk

V období 8/2008 prišlo k vyplateniu pohľadávky v hotovosti a zároveň k Dohode o odpustení časti DLHU .
Predmete dohody sa veriteľ a dlžník dohodli na spôsobe vysporiadania pohľadávky Veriteľa:
- pohľadávku vo výške 183 650,10 Sk v hotovosti
- úrok z omeškania 46 349,90 Sk
- súdne trovy vo výške 7 344 Sk
- veriteľ svojim podpisom aj potvrdil, že uvedené čiastky sa splatili zo strany dlžníka pred podpisom Dohody o odpustený časti dlhu .


Rozoberiem to trošku konkrétnejšie :

Vznikli mi účtovné prípady , ktoré som účtovala nasledovne :

- úhrada pohľadávky 183 650,10 Sk - Výdavky neovplyvňujúce ZD - Dlhodobý majetok /pohľadávka sa týka výstavby objektu , ktorý sa má používať na podnikanie /
- úrok z omeškania 46 349,90 Sk - účtujem prevádzková réžia
/vychádzam aj z toho , že podľa postupov JU nemôže táto suma ovplyvniť OC DM/
- súdne trovy vo výške 7 344 Sk - účtujem prevádzková réžia
- trovy exekútora - účtujem prevádzková réžia

- Výška odpusteného dlhu na základe spísanej dohody355 595,26 Sk - účtujem príjem OVZD - iný zdaniteľný príjem .


Na základe Dohody som spravila účtovný zápis aj záväzkoch a vysporiadala som odpísanie dlhu , záväzky sa mi tým vynulovali .Ako doklad k zápisu mi slúži Dohoda o odpustení časti dlhu.
Zita5
20.05.10,09:27
To ste nikto neriešili prípad,ako mám ja ? Ja som vyrobila postup , aký som uviedla.Len ma zaujímalo, že či aj Vy ste robili obdobný prípad .:)
Iwett
12.04.11,06:16
Dobrý deň, nemá niekto vzor dohody o odpustení častí dlhu? Pomohla by mi.
Ďakujem.
Iwett
12.04.11,10:43
Prosíííííím, nemá niekto vzor tej dohody o odpustení dlhu? Ďakujem.