jamirtrade
14.05.10,13:18
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc.

Prevzala som účtovníctvo po našej účtovníčke a začala som si v našej firme účtovať sama. Na konci roka nám zostali v 321 tri neuhradené faktúry. Tie som v januári uhradila, ale zistila som, že jednu z nich mala účtovníčka zaúčtovanú v záväzkoch so zlou sumou. Ako si to mám opraviť? Ďakujem
brendova
19.05.10,09:03
Bola tá suma vyššia alebo nižšia ako mala byť? A čoho sa faktúra týkala?
jamirtrade
20.05.10,10:11
Zaúčtovaná bola nižšia suma, išlo o faktúru za elektrinu. podľ všetkého zaúčtovala sumu bez DPH, ale v tom čase som ešte nebola platcom DPH, takže išlo o chybu
Tweety
20.05.10,10:13
Zaúčtovaná bola nižšia suma, išlo o faktúru za elektrinu. podľ všetkého zaúčtovala sumu bez DPH, ale v tom čase som ešte nebola platcom DPH, takže išlo o chybu
Kľudne faktúru zaúčtuj do spotreby, ako opravu dokl. ....
jamirtrade
20.05.10,10:16
ĎAKUJEM
brendova
20.05.10,10:22
Len by som doplnila, že treba doúčtovať len ten rozdiel, aby ti to sadlo.
jamirtrade
20.05.10,10:48
To je jasné, trápim sa s tým už dlho, ale ďakujem. A ešte, ak uhradím z BÚ niečo, čo sa netýka firmy, môžem to zaúčtovať ako nejaký nedaňový náklad, napr. do 548. Alebo čo stým?
Tweety
20.05.10,10:50
To je jasné, trápim sa s tým už dlho, ale ďakujem. A ešte, ak uhradím z BÚ niečo, čo sa netýka firmy, môžem to zaúčtovať ako nejaký nedaňový náklad, napr. do 548. Alebo čo stým? Účet 548 je daňovo uznaný, ale môžeš si k nemu urobiť nedaň. analytiku, náklady zaúčtuj tam, kam obsahovo patria, len si urob nedaňovú analytiku.
jamirtrade
20.05.10,11:01
Urobila som si 548,1 - náklady nedaňové, tak to mala aj stará účtovníčka. Zostal mi po nej hrozný zmätok a nedá sa s ňou komunikovať. Aj na účte mi z minulého roku zostalo 604,40 € - to mám aj v 701 a v skutočnosti na výpise z banky 184,- €, to už som úplne na prášky. Musím to nejako dať dohromady
liba2
20.05.10,11:01
Ak z toho výdavku za firemné peniaze mal prospech konateľ, spoločník alebo zamestnanec, tak ide pre o nich o nepeňažný príjem. Mali by vrátiť firme peniaze, alebo zaplatiť 19% daň z príjmu.
jamirtrade
20.05.10,11:08
Díky
a_je_to
20.05.10,20:02
To je jasné, trápim sa s tým už dlho, ale ďakujem. A ešte, ak uhradím z BÚ niečo, čo sa netýka firmy, môžem to zaúčtovať ako nejaký nedaňový náklad, napr. do 548. Alebo čo stým?


Urobila som si 548,1 - náklady nedaňové, tak to mala aj stará účtovníčka. Zostal mi po nej hrozný zmätok a nedá sa s ňou komunikovať. Aj na účte mi z minulého roku zostalo 604,40 € - to mám aj v 701 a v skutočnosti na výpise z banky 184,- €, to už som úplne na prášky. Musím to nejako dať dohromady

Úhrada cudzieho výdavku nemôže ísť na 548, lebo to nie je náklad firmy. Malo by to ísť na 378, aj keby to bolo voči konateľovi, alebo spoločníkovi a žiadať náhradu. Zostatok na bežnom účte v účtovníctve a na výpise musí súhlasiť na cent. Rozdiel 420,40 Eur znamená rozdiel nielen pre účet 221, ale aj nejaký zabudnutý súvzťažný záväzok, alebo aj náklad. To je tak na opätovné otvorenie účtovných kníh, novú závierku a možno aj dodatočné daňové priznanie. Napokon aj zle zaúčtovaná faktúra za elektrinu k tomu smeruje .... aj k pochybnosti o celom účtovníctve. Ak nebol inventarizovaný a v závierke odkontrolovaný ani len bežný účet, tak ako boli inventarizované zostatky ostatných účtov ?
Nemusíš to riešiť ihneď. Zaúčtuj súrnejšie veci, urob si časovú rezervu, preskúmaj riadne stav minulého roka a potom sa vráť k chybám a urob potrebnú nápravu.
Betina2
23.05.10,20:18
Okrem 378 by bol použiteľný aj účet 335 a 355, podľa toho, voči komu bude vystavená pohľadávka (kto má dsponibilné právo k účtu alebo k platobným kartám). Môj postup, ak mám vo výpise niečo, čo mi nevedia zdokladovať alebo ak jednoznačne ide o osobnú spotrebu nesúviasiacu s firmou je takýto:
BV 335,355,378/221
súčasne OP zaevidovanie pohľadávky v knihe pohľadávok, ale bez zaúčtovania s tým, že požadujem vrátenie peňazí do pokladne alebo na účet.
BP resp HP príjem úhrady OP 221,211/335,355,378 a súčasne týmto úhradovým dokladom (BV, HPP) likvidujem pohľadávku v knihe pohľadávok.
Saldo sedí, pohľadávky sedia a nič mi takto neovplyvní nákladové ani výnosové účty, ani sa to neprejaví na ich obrate.
Keď sme už pri tých bankových výpisoch - akákoľvek by to bola platba, firemná, súkromná, nezdokladovaná.....nikdy na bankovom výpise nesmieš účtovať o nákladoch a výnosoch (5xx, 6xx) s výnimkou účtovania úrokov a poplatkov, ktoré si strháva za svoje služby banka v súvislosti s daným účtom !!! Ak
potrebuješ účtovať o náklade alebo výnose nesúvisiacom s bankovým účtom, tak to musíš nejako prehnať cez pohľadávky alebo záväzky.
No a k tomu rozdielu, čo Ti visí na 221 nemám slov! Inventarizácia sa nekonala? To nechcem vidieť zbytok účtov...ako spomínali nado mnou, vyzerá to na kompletnú kontrolu minulých období, dohladanie rozdielov a zaúčtovanie bud ako nevýznamné chyby do tohto roku (ale ako nedaňový náklad, výnos by som zdanila) alebo otvoriť účto, poopravovať chyby, spraviť nanovo UZ a kompletne dodatočné DP s novými výkazmi a poznámkami.
jamirtrade
06.06.10,22:03
Jeeemine, ale aj tak ďakujem a veľmi.