tinky-binky
14.05.10,13:52
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom exekúcie na nehnuteľnosť. V roku 2008 na mňa rodičia prepísali byt(darovacou zmluvou). Teraz som sa však dozvedela, že otec mal v tom čase exekúciu na zrážky zo mzdy. On tvrdí, že o dopade na nehnuteľnosť ho exekútor neinformoval a ani na katastri v liste vlastníctva nebola žiadna ťarcha ani plomba. Zrážky zo mzdy mu začali sťahovať o mesiac neskôr ako bol byt na mňa napísaný. O rok neskôr, v r.2009, som polovicu svojho bytu darovala svojmu manželovi. Chcem sa len opýtať, aký dopad má táto exekúcia na náš byt a či sa dá celý tento proces prepisovania bytu nejako anulovať, čiže prepis by bol neplatný. Môžme o byt prísť teraz my alebo tá exekúcia sa týka len môjho otca?
Ďakujem a prajem všetkým pekný deň.
Mária27
14.05.10,14:56
Otcov veriteľ by mohol odporovať právny úkon darovania bytu vtedy, ak by mu otec nebol schopný splatiť dlh inak, napr. by mu nemohli dlh zrážať zo mzdy alebo exekuovať iný majetok. Pozri § 42a (Odporovateľné právne úkony) a nasledujúce.

Teba sa osobitne týka § 42a ods. 3:
(3) Odporovať možno tiež právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a
a) osobou jemu blízkou (§ 116 a 117), b) právnickou osobou, v ktorej má dlžník alebo osoba uvedená v písmene a) majetkovú účasť aspoň 10 % v čase, keď sa uskutočňuje tento právny úkon,
c) právnickou osobou, v ktorej je dlžník alebo osoba uvedená v písmene a) štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, prokuristom alebo likvidátorom,
d) právnickou osobou, v ktorej má osoba uvedená v písmene c) majetkovú účasť aspoň 34 % v čase, keď sa uskutočňuje tento právny úkon,
alebo ktorý dlžník urobil v uvedenom čase v prospech osôb uvedených v písmenách a), b), c) alebo d); to však neplatí, ak druhá strana preukáže, že nemohla ani pri náležitej starostlivosti poznať úmysel dlžníka ukrátiť svojho veriteľa.