mirotn
14.05.10,14:19
Dobrý deň, potreboval by som radu týkajúcu sa postupu účtovania nákupu drevoobrábacieho stroja na splátky v JÚ- neplatca DPH.Podpísal som kúpnopredajnú zmluvu s platobnými podmienkami:
-60% pri odbere a zvyšných 40% rozdelených na 8 splátok.
konkrétne je to:
cena stroja 2 023 € s dph
-pri odbere uhradím 60% 1 213,80€ / VNZD???/ v hotovosti
-vždy do konca kalendárneho mesiaca 5% z celkovej sumy t.j. 101,15 €.- prevodom z účtu /VNZD???/
VOZD je to až po zaplatení celej sumy?
Dodaný tovar zostáva majetkom dodávateľa až do úplného uhradenia faktúry
Doteraz soml platil za strojčeky v hotovosti celú, no nie tak vysoku sumu /cca do 800€/ a nemám skúsenosť s účtovaním na splátky- čo si môžem dať do VOZD, alebo sú to už odpisy , ktoré budem účtovať na konci roka po zaplatení celej sumy stroja?. Mám v tom chaos. Dúfam, že som to zruzumiteľne napísal. Prosím o radu.
Jana Acsová
14.05.10,12:29
-pri odbere uhradím 60% 1 213,80€ / VNZD???/ v hotovostiÁno.



-vždy do konca kalendárneho mesiaca 5% z celkovej sumy t.j. 101,15 €.- prevodom z účtu /VNZD???/ Áno.



VOZD je to až po zaplatení celej sumy? Nie. Doplatenie nie je účtovným prípadom, ktorým by ste negovali pôvodne zápisy. Všetko ostáva. Prvá a ostatné splátky ostanú VNZD.

Daňovým výdavkom budú odpisy stroja a zaúčtujete ich cez uzávierkovú účtovnú operáciu peňažného denníka.
mirotn
14.05.10,12:46
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. To znamená teda, že zostavím odpisový plán. Tak aspoň viem, ktorým smerom treba teraz hľadať a študovať. Díky