MartinaAr
20.10.05,13:59
Dobry den prajem.

Ako zivnostnik v oblasti podnikania realit by som rada zamestnala zivnostnika. Je mozne mi prosim zaslat vzorovu zmluvu pre spolupracu, pripadne nevie mi niekto poradit,kde by som ju nasla? Dakujem za pomoc.
liba2
20.10.05,13:13
Dobry den prajem.

Ako zivnostnik v oblasti podnikania realit by som rada zamestnala zivnostnika. Je mozne mi prosim zaslat vzorovu zmluvu pre spolupracu, pripadne nevie mi niekto poradit,kde by som ju nasla? Dakujem za pomoc.Len malá poznámočka: živnostníka nemôžeš zamestnať.
Môžeš si u neho objednať služby a on ti ich bude poskytovať.
Ľuba
20.10.05,13:34
Prečo by nemohla zamestnať aj živnostníka, poznám kopec takých ľudí, ktorí sú zamestnaní a popri tom podnikajú.
liba2
20.10.05,13:47
Prečo by nemohla zamestnať aj živnostníka, poznám kopec takých ľudí, ktorí sú zamestnaní a popri tom podnikajú.... ale potom nezamestnáva živnostíka, ale občana, ktorý sa stane zamestnancom.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ajobs
20.10.05,14:50
Existujú len 2 možnosti:

1. občan, ktorý má živnosť bude pre iného živnostníka (obchodnú spoločnosť) poskytovať práce, alebo služby ako živnostník, to znamená, že ich vzťah sa bude riadiť zmluvou uzatvorenou podľa Obchodného zákonníka (zmluva o dielo, mandátna zmluva, komisionárska zmluva, innominátna-nepomenovaná zmluva a pod.),
2. občan, ktorý má živnosť bude pre iného živnostníka (obchodnú spoločnosť) pracovať v závislom vzťahu - to znamená, že zamestnávateľ mu bude dávať pokyny na prácu a on tieto pokyny bude plniť (pokiaľ nie sú v rozpore s právnymi predpismi), t.j. v takomto prípade musia uzatvoriť pracovnú zmluvu (DoVP), ale nič to nemení na skutočnosti, že živnostník si živnosť môže ponechať (na iné predmety činnosti), ale u konkrétneho zamestnávateľa bude pracovať ako zamestnanec.
liba2
20.10.05,16:41
Existujú len 2 možnosti:

1. občan, ktorý má živnosť bude pre iného živnostníka (obchodnú spoločnosť) poskytovať práce, alebo služby ako živnostník, to znamená, že ich vzťah sa bude riadiť zmluvou uzatvorenou podľa Obchodného zákonníka (zmluva o dielo, mandátna zmluva, komisionárska zmluva, innominátna-nepomenovaná zmluva a pod.),
2. občan, ktorý má živnosť bude pre iného živnostníka (obchodnú spoločnosť) pracovať v závislom vzťahu - to znamená, že zamestnávateľ mu bude dávať pokyny na prácu a on tieto pokyny bude plniť (pokiaľ nie sú v rozpore s právnymi predpismi), t.j. v takomto prípade musia uzatvoriť pracovnú zmluvu (DoVP), ale nič to nemení na skutočnosti, že živnostník si živnosť môže ponechať (na iné predmety činnosti), ale u konkrétneho zamestnávateľa bude pracovať ako zamestnanec.Mám totožný názor. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Reagovala som len na spojenie slov "zamestnávať živnostníka", čo mnohí používajú napriek tomu, že majú na mysli vzťah podľa Obch. zákonníka, t.j. podľa bodu 1. Napr.: zadávateľ otázky určite neuvažuje s pracovnou zmluvou (hľadá vzor inej formy zmluvy), napriek tomu spojenie slov "zamestnávať živnostníka" použil.