SMartina
15.05.10,14:01
Ahojte. Potrebovala by som poradiť. Mamička na rodičovskej dovolenke sa chce zamestnanať na DOVP. Na urad práce má doložiť kópiu DOVP a prehlásenie o tom, kto sa jej bude starať o dieťa počas jej práce. Ale moja otázka je: Aké povinnosti ju čakajú na Soc. poist.. Zamestnávateľ ju samozrejme prihlasuje na reg. liste ale ci ona má povinnosť niečo niekde náhlasiť a či by potom nemusela už sama za seba nič platiť na SP. Ďakujem. ;)
brčko
15.05.10,13:03
Ahojte. Potrebovala by som poradiť. Mamička na rodičovskej dovolenke sa chce zamestnanať na DOVP. Na urad práce má doložiť kópiu DOVP a prehlásenie o tom, kto sa jej bude starať o dieťa počas jej práce. Ale moja otázka je: Aké povinnosti ju čakajú na Soc. poist.. Zamestnávateľ ju samozrejme prihlasuje na reg. liste ale ci ona má povinnosť niečo niekde náhlasiť a či by potom nemusela už sama za seba nič platiť na SP. Ďakujem. ;)

za seba nič nemusí platiť na SP.

záleží
1. kto sa bude o dieťa starať počas jej práce na dohodu a
2. podla ktorého zákona začala poberať RP, resp. či požiadala o zvýšený RP.
3. odkedy dokedy je uzatvorená dohoda resp. či bude mať viac krátkodobých dohôd, čo je za určitých podmienok výhodnejšie, z dôvodu možnosti poberať RP, ak netrvá dohoda=netrvá prihlásenie v SP celý kalend.mesiac, t.j. nie je zárobkovo činná celý kalend.mesiac.

Ak sa počas práce na dohodu bude o dieťa starať osobne (napr. ide o prácu na doma, čo by som na jej mieste aj požiadala napísať do dohody), tak môže byť nadalej dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, lebo zákon požaduje OSOBNú starostlivsoť a vysvetlujú to v SP "celodenne=24hodin osobnú"

Ak poberá RP podla podmienok účinných pred 1.1.2010, t.j. nepožiadala o zvýšenie RP, tak nie je problém, ak by dohoda trvala aj pol roka a o dieťa sa starala napr. babka. Nárok na RP bude mať. Ale pravdepodobne nemôže byť dôch.poistná štátom, ak sa osobne nestará o dieťa.

O dôchodovom poistní popri práci na dohodu je tu jedna téma, kde mamičky písali premierovi a bolo to aj v TV Markíza.
SMartina
16.05.10,10:55
Ďakujem za odpoveď. Mám ešte jednu otázku. To, že nebude môcť byť dôch. poistená štátom, čo konktrétne znamená? Nebude sa jej toto obdobie počítať do dôchodku? Ďakujem.
Xanti
16.05.10,10:58
Ďakujem za odpoveď. Mám ešte jednu otázku. To, že nebude môcť byť dôch. poistená štátom, čo konktrétne znamená? Nebude sa jej toto obdobie počítať do dôchodku? Ďakujem.
Ano presne tak,
nebude sa jej rátať toto obdobie do odpracovaných dôchodkových rokov.
SMartina
16.05.10,11:01
Ďakujem. A ešte mám jednu otázku. Nebude musieť vypisovať žiadne tlačivo na ktorom oznamuje, že nebude dôchodkovo poistená od štátu? Ďakujem.
Xanti
16.05.10,11:06
Ďakujem. A ešte mám jednu otázku. Nebude musieť vypisovať žiadne tlačivo na ktorom oznamuje, že nebude dôchodkovo poistená od štátu? Ďakujem.
Nerozumiem otázke.
Myslíš zamestnávateľovi? Jeho to nezaujíma. A čo sa týka SP, tak tam mám pocit treba ísť vypísať tlačivá.
SMartina
16.05.10,11:10
Čo sa týka zamestnávateľa, tak odošlem prihlášku registračný list FO na dohodu. To viem. Ale potom tá pani či má nejakú povinnosť vypísať súkromne nejaké tlačivo na SP.
Tara1
16.05.10,18:52
Ako prosím postupovať v takomto zvláštnom prípade. Mamička na rodičovskom príspevku u svojho zamestnávateľa kde jej pracovný pomer trvá, odpracuje 4 hodiny týždenne na dohodu. Aj tu treba prihlasovať do SP? A doniesť dohodu na ÚP?
saskia26
16.05.10,19:09
Ako prosím postupovať v takomto zvláštnom prípade. Mamička na rodičovskom príspevku u svojho zamestnávateľa kde jej pracovný pomer trvá, odpracuje 4 hodiny týždenne na dohodu. Aj tu treba prihlasovať do SP? A doniesť dohodu na ÚP?

Samozrejme treba prihlásiť každú dohodu na SP.
Mamička musí dohodu taktiež nahlásiť na ÚP. Otázne je, či bude mať naďalej nárok na rodičovský príspevok. Odkedy je na rodičovskom príspevku? Bude jej dohoda trvať celý kalendárny mesiac?
Tara1
16.05.10,19:13
a ešte prosím...tej istej mamičke konči RP v máji, do práce nemôže nastúpiť, lebo dieťa jej prijmu do MŠ až v septembri. Môže to byť tak, že až do septembra by pokračovala v tejto dohode u svojho zamestnávateľa a do PP by nastúpila v septembri? Čo treba vystaviť, aké papiere? Mám v tom temno.
saskia26
16.05.10,20:03
a ešte prosím...tej istej mamičke konči RP v máji, do práce nemôže nastúpiť, lebo dieťa jej prijmu do MŠ až v septembri. Môže to byť tak, že až do septembra by pokračovala v tejto dohode u svojho zamestnávateľa a do PP by nastúpila v septembri? Čo treba vystaviť, aké papiere? Mám v tom temno.

V prvom rade treba vyriešiť, čo bude s pracovným pomerom v zamestnaní, ktorý stále trvá. Keď jej končí RP v máji, tak by mala nastúpiť naspäť do zamestnania...
ivka70
18.05.10,06:34
a ešte prosím...tej istej mamičke konči RP v máji, do práce nemôže nastúpiť, lebo dieťa jej prijmu do MŠ až v septembri. Môže to byť tak, že až do septembra by pokračovala v tejto dohode u svojho zamestnávateľa a do PP by nastúpila v septembri? Čo treba vystaviť, aké papiere? Mám v tom temno.

Musela by ale v praci cerpat neplatene volno a tam by nastala povinnoast platenia zdravotneho poistenia.

Podla mna by to mal zamestnavatel urobit inym sposobom, ukoncit dohodu, ona nastupi riadne do zamestnania a urobia dodatok k pracovnej zmluve platny od maja do 31.8., v ktorom bude definovany kratsi pracovny uvazok.
Alebo skusit poriesit prazdniny pribuznymi, rozdelenim dovolenky rodicov, vyuzit nejaku studentku VS a riadne sa zamestnat od maja.
Tara1
19.05.10,16:44
ďakujem vám za rady...nasmerovali ste ma na správne riešenie,zistili sme, že na ňu sa nový zákon o RP nevzťahuje a dohoda môže byť. Potom nastúpi na skrátený úväzok do konca augusta.