nr.zuzana
15.05.10,23:33
Dobrý deň,

prosím o radu:

Používam na firemné účely motorové vozidlo môjho brata. Chcem sa spýtať na aké výdavky, ktoré si môžem uplatniť v daňovom priznaní mám nárok - prípadne či musím viesť evidenciu jázd, kilometrov...alebo stačí ak si vypíšem cesťáky? (myslím, že amortizáciu si uplatniť nemôžem..správne?) Viem, že daň z motorových vozidiel platiť nemusím, dúfam, že ani môj brat nie kvôli tomu, že ho používam na podnikanie ja...


ĎAKUJEM !!!!!!!!!
zk24
15.05.10,21:43
V prípade, že nepoužívas na podnikanie svoje vlastné motorové vozidlo, más nárok na daňové výdavky vo výške spotrebovaných pohonných hmôt a vedľajších výdavkov. Na pausalnu nahradu mas narok ak si zamestnanec.

DMV neplatis, ani brat.

Odpisy nemozes, kedze nejde o automobil zaradeny do obchodneho majetku.

Stacia Cestovne prikazy a vyuctovania, knihu jazd netreba.

Si konatel firmy? Si zamestnanec firmy?
nr.zuzana
16.05.10,10:30
Ahoj, čiže si môžem spraviť cesťák, kde rozpíšem svoju cestu a môžem si uplatniť iba spotrebu pohonných hmôt, áno? Som SZCO.

Ďakujem za odpoveď.
Aldan
26.05.10,06:03
a ak si konateľ aj zamestnanec a auto využívaš ako zamestnanec? Podotýkam auto je písané na iného majiteľa.
nr.zuzana
12.06.10,18:56
tak teraz som uz popletena ako si to teda mozem dat do nakladov? alebo co z toho si mozem uplatnit?dakujem
KEJKA
13.06.10,06:17
použi vyhľadávač......... je tu hromada príspevkov.
veronikasad
13.06.10,07:32
tak teraz som uz popletena ako si to teda mozem dat do nakladov? alebo co z toho si mozem uplatnit?dakujem
Zuzana, si zamestnanec alebo živnostník ?
marjankaj
13.06.10,08:58
tak teraz som uz popletena ako si to teda mozem dat do nakladov? alebo co z toho si mozem uplatnit?dakujem
A z čoho môžeš byť popletená? Z toho jedného príspevku? č.2. Veď tam ti zk24 všetko napísala.
Čo sa týka auta môžeš si dať do nákladov iba náhradu za spotrebované PHL, podľa spotreby, ceny PHL a najazdených km.
nr.zuzana
17.06.10,19:08
ahoj som zivnostnik
nr.zuzana
17.06.10,19:13
A z čoho môžeš byť popletená? Z toho jedného príspevku? č.2. Veď tam ti zk24 všetko napísala.
Čo sa týka auta môžeš si dať do nákladov iba náhradu za spotrebované PHL, podľa spotreby, ceny PHL a najazdených km.

precitaj si druhu reakciu v poradi tak asi z toho...
veronikasad
17.06.10,20:58
Dobrý deň,

prosím o radu:

Používam na firemné účely motorové vozidlo môjho brata. Chcem sa spýtať na aké výdavky, ktoré si môžem uplatniť v daňovom priznaní mám nárok - prípadne či musím viesť evidenciu jázd, kilometrov...alebo stačí ak si vypíšem cesťáky? (myslím, že amortizáciu si uplatniť nemôžem..správne?) Viem, že daň z motorových vozidiel platiť nemusím, dúfam, že ani môj brat nie kvôli tomu, že ho používam na podnikanie ja...


ĎAKUJEM !!!!!!!!!
Zuzana, s bratom treba urobiť zmluvu o prenájme mot. vozidla, v ktorej si dohodnete, čo sa bude považovať za tvoj náklad spojený s prevádzkou mot. vozidla (PHM, výmena oleja, bežná údržba ...). Potom si výšku nájomného + náklady spojené s prevádzkou na základe nájomnej zmluvy môžeš zahrnúť do VOZD. Vedieš knihu jázd, v ktorej uvádzaš len použitie auta na podnikatelské účely.
Ak sa mýlim - opravte ma, ale podľa mňa musíš bratovo auto prihlásiť na DU kvoli dani z motorových vozidiel, podať DP k dani z mot.vozidiel a do konca januára nasl. roka DzMV zaplatiť. Táto povinnosť by sa na teba nevzťahovala, ak by si využívala cudzie auto ako zamestnanec.
JURI-MT
20.06.10,18:24
nr.zuzana: je potrebne aby si prihlasila bratovo auto k nasledujucemu dnu po dni prveho pouzitia MV na DzMV na miestne prislusnom DU, podla miesta evidencie vozidla.
A do konca januara 2011 podas DP a zaplatis dan.
JURI-MT
20.06.10,18:32
Len doplnim ze lehota na oznamenie vzniku danovej povinnosti k DzMV je 30 dni (t.j. oznamovacia povinnost)
nr.zuzana
29.06.10,13:17
Zuzana, s bratom treba urobiť zmluvu o prenájme mot. vozidla, v ktorej si dohodnete, čo sa bude považovať za tvoj náklad spojený s prevádzkou mot. vozidla (PHM, výmena oleja, bežná údržba ...). Potom si výšku nájomného + náklady spojené s prevádzkou na základe nájomnej zmluvy môžeš zahrnúť do VOZD. Vedieš knihu jázd, v ktorej uvádzaš len použitie auta na podnikatelské účely.
Ak sa mýlim - opravte ma, ale podľa mňa musíš bratovo auto prihlásiť na DU kvoli dani z motorových vozidiel, podať DP k dani z mot.vozidiel a do konca januára nasl. roka DzMV zaplatiť. Táto povinnosť by sa na teba nevzťahovala, ak by si využívala cudzie auto ako zamestnanec.


Dakujem - najlepsia odpoved.
A diky aj ostatnym za rady.
nr.zuzana
29.06.10,13:18
Len doplnim ze lehota na oznamenie vzniku danovej povinnosti k DzMV je 30 dni (t.j. oznamovacia povinnost)


Dakujem. Ale asi sa mi to takto neoplati...
Mirka K.
03.10.10,18:36
ahoj Veronikasad, presla som tu vsetky rady tykajuce sa DMV a sukromneho vlastnictva, Tvoja rada mi pride najlepsia. Ja som tu zadala otazku: Dan z aut za 2010+konatel+sukromne vlastnictvo,nikto zatial neodpovedal, ale to je jedno... Tvoja rada mi pride asi najlepsie zrozumitelna, niektore rady tu boli dost nezrozumitelne a na tu danu vec uplne odlisne! Len sa chcem opytat, vsetko mi je jasne a ked ide teda o konatela-zamestnanca, vlastnik v TP je sukromne konatel, tak DMV prihlasit na neho a odvediet tu DMV on ci ju prihlasi a odvedia firma, aj ked je vlastnik on sukromne? Ty to pises na konci, ze povinnost sa nevztahuje ak ide o zamestnanca. dakujem za odpoved
marjankaj
03.10.10,20:46
ahoj Veronikasad, presla som tu vsetky rady tykajuce sa DMV a sukromneho vlastnictva, Tvoja rada mi pride najlepsia. Ja som tu zadala otazku: Dan z aut za 2010+konatel+sukromne vlastnictvo,nikto zatial neodpovedal, ale to je jedno... Tvoja rada mi pride asi najlepsie zrozumitelna, niektore rady tu boli dost nezrozumitelne a na tu danu vec uplne odlisne! Len sa chcem opytat, vsetko mi je jasne a ked ide teda o konatela-zamestnanca, vlastnik v TP je sukromne konatel, tak DMV prihlasit na neho a odvediet tu DMV on ci ju prihlasi a odvedia firma, aj ked je vlastnik on sukromne? Ty to pises na konci, ze povinnost sa nevztahuje ak ide o zamestnanca. dakujem za odpoved

Za zamestnanca(konateľa) podáva daňové priznanie firma, podľa skutočného používania vozidla a aj zaplatí daň do 31.1.2011.
Oznamovacia povinnosť nevzniká.



§ 85
Daňovník

(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
Mirka K.
04.10.10,05:39
dakujem, cize ked ja som uz podala oznamenie na DU na tu sukromnu osobu - konatela zamestnanca firmy, tak ho mam zrusit - stornovat oznamenie a oznamenie na firmu uz nepodavat, len podat v 1/11 DP? a do nakladov vstupuje co? nafta, opravy a podobne? a ked ide o osobu, ktora nema ziadny vztah k firme, len pozicala svoje sukromne auto, tam je to ako s DMV ? dik este raz
zk24
04.10.10,05:51
dakujem, cize ked ja som uz podala oznamenie na DU na tu sukromnu osobu - konatela zamestnanca firmy, tak ho mam zrusit - stornovat oznamenie a oznamenie na firmu uz nepodavat, len podat v 1/11 DP? a do nakladov vstupuje co? nafta, opravy a podobne? a ked ide o osobu, ktora nema ziadny vztah k firme, len pozicala svoje sukromne auto, tam je to ako s DMV ? dik este raz

Do nakladov vstupuju vyplacane cestovne nahrady - opotrebovanie vozidla (pausalne), spotrebovane PHL podla spotreby uvedenej v TP (prip.stravne a vreckove) a DMV.

Opravy, dialnicne znamky, doplnky do auta a podobne veci si nemozes uplatnovat do nakladov kym nejde o automobil zaradeny do obchodneho majetku firmy.


dakujem, cize ked ja som uz podala oznamenie na DU na tu sukromnu osobu - konatela zamestnanca firmy, tak ho mam zrusit - stornovat oznamenie a oznamenie na firmu uz nepodavat, len podat v 1/11 DP? a do nakladov vstupuje co? nafta, opravy a podobne? a ked ide o osobu, ktora nema ziadny vztah k firme, len pozicala svoje sukromne auto, tam je to ako s DMV ? dik este raz

Firma si prenajala automobil (najomna zmluva) alebo konatel ma pozicany automobil (trebars od rodinneho prislusnika) a pouziva ho na pracovne cesty konatel, zamestnanec?
marjankaj
04.10.10,08:50
dakujem, cize ked ja som uz podala oznamenie na DU na tu sukromnu osobu - konatela zamestnanca firmy, tak ho mam zrusit - stornovat oznamenie a oznamenie na firmu uz nepodavat, len podat v 1/11 DP? a do nakladov vstupuje co? nafta, opravy a podobne? a ked ide o osobu, ktora nema ziadny vztah k firme, len pozicala svoje sukromne auto, tam je to ako s DMV ? dik este raz

Aj aké IČO si uviedla? Alebo rodné číslo? Ak má konateľ aj živnosť, potom musí podať aj daňové priznanie a zaúplatiť daň.:cool:
Mirka K.
04.10.10,10:13
to co som prihlasila DMV tak to je v TP majitel - sukromna osoba, len rodne cislo som prihlasila na DU, to je majitel - konatel-zamestnanec firmy? ja som to dala na oznam na DU na neho sukromne + prilozeny TP - drzitel on, cize toto neplati a budem to musiet stornovat na DU a oznamenie uz nepodavat na sro-cku? ok uz chapem, ale vsade tu su ine rady na tu istu problematiku, som si to vsetko vytlacila a kazdy radi inak...ale to je jedno, mne sa to zda podla Teba, jasne, ked auto nie je zaradene v majetku firmy, davam si do nakladov len amortizaciu na km to je teraz 0,183 eur na km + k tomu spotrebu podla TP + cenu za naftu za dany mesiac, tak ? + jasne diety na den nad 5 hodin na SR a podobne, dobre uvazujem? dik
Mirka K.
04.10.10,10:15
a ta 2. varianta ktoru som sa pytala, ze firma si prenajala auto od uplne nestrannej osoby ktora s sro-ckou nema nic, je to ex manzelka konatela - zamestnanca firmy, cize beriem nestranna, urobi sa najomna zmluva a ona prihlasi auto na DMV ci firma na seba? ci ako je to v tomto pripade ? dik
Ka-Be
19.10.10,14:04
Dobrý deň,
spoločník, konateľ, nie zamestnanec používa súkromné auto na podnikanie.
Pristupuje sa k tomu, ako keby zamestnanec používal auto alebo treba urobiť zmluvu o prenájme? Treba ho prihlásiť na DzMV?
ďakujem
Sarlotka
20.06.12,10:50
Dobrý deň,

rada by som sa poradila:

konateľ bude používať na služobne cesty v sro bratove auto.
Co vsetko treba spísať.

S bratom treba spísať zmluvu o prenájme? alebo stačilo by aj nejaké povolenie na používania auta na služobné ucely pre sro bezodplatne?
A s sro zmluva s konatelom o uzivanie sukromného vozidla bratovho na sluzovne cesty a preplacanie cestovneho?

dakujem za rady pripadne by som sa potesila aj nejakym vzorom.


dakujem pekne
Sarlotka
20.06.12,11:45
posuvam
Tweety
20.06.12,11:46
posuvam
Spísať zmluvu o nájme MV medzi spoločnosťou a majiteľom MV.
Sarlotka
20.06.12,12:06
Spísať zmluvu o nájme MV medzi spoločnosťou a majiteľom MV.

Tuto http://www.porada.sk/t31994-p2-konatel-ma-prenajate-auto.html prispevok 12,13
som sa docitala ze auto si ma prenajat konatel od brata - do nakladov pojde PHM, 0,183/km a stravné... dan z mv sa platit nebude

tento pripad by som potrebovala ozrejmit a ci je mozne len nejaké povolenie od brata a nasledne dohoda o pouzivani sukromneho vozidla toho a toho od brata na sluzobne ucely konatel sro ????

dakujem
Sarlotka
20.06.12,15:53
posuvam