ninai
16.05.10,09:13
Dobrý deň,
slovenský podnikateľ, plátca DPH, vedie JU. Rád by kúpil pozemok na Slovensku a dal postaviť na ňom penzion za účelom podnikania. Zaujíma ma, čo je potrebné mať ako predmet podnikania na živnostenskom liste, aby si všetko mohol dávať do výdajov a uplatňovať DPH. Teraz má živnosť na nákup a predaj + niektoré odborné činnosti. A ešte či má mať ten iný predmet podnikania uvedený na ŽL ešte pred nákupom pozemku a výstavbou alebo stačí, keď je už stavba skolaudovaná a ide sa skutočne výužívať.
Ďakujem.
IvoM
17.05.10,06:53
Podľa mňa by mal mať na ŽL určite ubytovacie a pohostinské služby.
Zita5
17.05.10,07:10
Dobrý deň,
slovenský podnikateľ, plátca DPH, vedie JU. Rád by kúpil pozemok na Slovensku a dal postaviť na ňom penzion za účelom podnikania. Zaujíma ma, čo je potrebné mať ako predmet podnikania na živnostenskom liste, aby si všetko mohol dávať do výdajov a uplatňovať DPH. Teraz má živnosť na nákup a predaj + niektoré odborné činnosti. A ešte či má mať ten iný predmet podnikania uvedený na ŽL ešte pred nákupom pozemku a výstavbou alebo stačí, keď je už stavba skolaudovaná a ide sa skutočne výužívať.
Ďakujem.

Moja poznámka: zriaďte si živnostenský list - s doporučeným predmetom činnosti ešte pred kúpou pozemku , stavebným povolením a výstavbou .
akina
17.05.10,11:51
Ak bude prevádzkovať penzión, ktorý bude v triede ** alebo ***, musí mať povinne zriadené pohostinské odbytové stredisko, a to už bude spadať do skupiny viazanej živnosti: ubytovacie služby v ubytovacích zariadeniach s prevádzkovaním pohostinských činností v týchto zariadeniach a násl.
Ak to bude penzión triedy *, bude mať živnosť voľnú, v rámci ubytovania bude podávať raňajky.