panslav
16.05.10,16:58
Dobry den. Som v takejto situacii. Mam podvojne uctovnictvo. Som Platca DPH. Tento mesiac planujem prerusit alebo zrusit svoju zivnost. Avsak, minuly tyzden som dokoncil jednu zakazku z ktorej mi pridu peniaze az o takych 50 dni. Plus, Fakturu za tu zakazku som stale nevystavil lebo sa este nevie na aku sumu bude. Moja otazka je: mozem prerusit (zrusit) zivnost a potom o tych 50 dni vystavit este fakturu, prijat peniaze a odviest DPH ? Dakujem.
Zuziana
16.05.10,15:15
Píšeš že prácu si dokončil minulý týždeň. Dodaním vzniklo zdaniteľné plnenie. Do 15 dní si povinný fakturovať. Živnosť hodláš prerušiť na budúci týždeň. Nevzniká tu žiadny časový problém. Pri ukončení živnosti požiadaš o zrušenie DPH. Daňový úrad ti určí posledné zdaňovacie obdobie, ktoré sa spravidla nezhoduje s ukončením živnosti, bude to pravdepodobne 2 alebo aj 3 štvrťrok 2010. Vtedy vysporiadaš DPH. Pri ukončení podnikania upravuješ základ dane o pohľadávky, záväzky a pod.
Ak živnosť len prerušíš a nepožiadaš o zrušenie DPH, zostávaš platcom a budeš podávať výkazy DPH podľa zdaňovacieho obdobia. Za tento kvartál odvedieš aj z poslednej vystavenej fektúry, následne budeš podávať nulové hlásenia.