Inkaf
20.10.05,14:41
Prosím Vás o radu, SZČO na začiatku podnikania nakupovala PHM na vozidlo zaradené do podnikania platobnou kartou, ale bohužiaľ z osobného účtu, ten je na meno podnikateľa, ale ako to teraz zaviesť do PD? Dať doklad z ERP do výdavkov v hotovosti a doklad o transakcii z terminalu dat ako dotaciu do pokladne, prijem neovplyvňujúci ZD?

Môže si vôbec tieto náklady uplatniť?

Ďakujem za radu
Inka
slnko
20.10.05,12:54
áno príjem môžeš dať do pokladne ako osobný vklad podnikateľa a výdaj tak ako píšeš dáš z pokladne ako výdaj ovplyvňujúci ZD.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Inkaf
20.10.05,13:27
Ďakujem,
práve som zistila, že dokonca raz bola použitá aj súkromná kreditka, pri kreditnej karte to môžem spraviť rovnako, aj keď to nie je podnikateľská kreditná karta?
apo
21.10.05,10:53
Celkom nesúhlasím s predchádzajúcimi radami. MUSÍME sa vyhnúť formálnym účtovným operáciám. Ja to riešim tak, že príslušný doklad o nákupe PHM alebo čohokoľvek zaúčtujem ako výdavok v pokladni, ALE prevzal sa podpíše tá osoba, ktorá vykonala úhradu z osobného účtu. Je jedno či je to podnikatel, alebo zamestnanec, ktorý núdzovým spôsobom niekedy predíde nejakému problému. TEDA ŽIADNY vklad do poklane, načo veď účtovná jednotka nadobudla majetok, alebo prijala službu a z toho dôvodu sa musí znížiť hodnota iného majetku v tomto prípade pokladne.

Trochu obšírne vysvetlenie, ale je dobre keď účtovný postup vieme zdôvodniť tak, že sme neskreslili hodnotu majetku účtovnej jednotky. Vždu musí byť MA DAŤ a DAL aj v jednoduchom účtovníctve, kde nájsť ten správny postup je zložitejšie ako v podvojnom účtovníctve.

Zdraví APO
Paula
21.10.05,10:58
Prosím Vás o radu, SZČO na začiatku podnikania nakupovala PHM na vozidlo zaradené do podnikania platobnou kartou, ale bohužiaľ z osobného účtu, ten je na meno podnikateľa, ale ako to teraz zaviesť do PD? Dať doklad z ERP do výdavkov v hotovosti a doklad o transakcii z terminalu dat ako dotaciu do pokladne, prijem neovplyvňujúci ZD?

Môže si vôbec tieto náklady uplatniť?

Ďakujem za radu
InkaVypíš VPD, prilož kópiu z výpisu z účtu, z ktorého bolo platené. Na VPD ti podnikateľ podpíše príjem peňazí.
M0NIKA
21.10.05,11:08
Celkom nesúhlasím s predchádzajúcimi radami. MUSÍME sa vyhnúť formálnym účtovným operáciám. Ja to riešim tak, že príslušný doklad o nákupe PHM alebo čohokoľvek zaúčtujem ako výdavok v pokladni, ALE prevzal sa podpíše tá osoba, ktorá vykonala úhradu z osobného účtu. Je jedno či je to podnikatel, alebo zamestnanec, ktorý núdzovým spôsobom niekedy predíde nejakému problému. TEDA ŽIADNY vklad do poklane, načo veď účtovná jednotka nadobudla majetok, alebo prijala službu a z toho dôvodu sa musí znížiť hodnota iného majetku v tomto prípade pokladne.

Trochu obšírne vysvetlenie, ale je dobre keď účtovný postup vieme zdôvodniť tak, že sme neskreslili hodnotu majetku účtovnej jednotky. Vždu musí byť MA DAŤ a DAL aj v jednoduchom účtovníctve, kde nájsť ten správny postup je zložitejšie ako v podvojnom účtovníctve.

Zdraví APOSúhlasím a doplním: my sme kvôli prehľadnosti rukou na doklad dopísali, že sa jedná o platbu súkromnou kartou. Aby nikto neskôr nematuroval nad tým o čom to bolo...
bz5
16.01.07,07:21
Takže v prípade, že SZČO mesačne prevádza časť peňažných prostriedkov z BU na kreditku, tak tento pohyb môžem zaúčtovať v PD ako VNZD a následne, ked kreditkou platí PHM, tak stačí vypísať VPD, ktorý bude podložený bločkom z pokladne z benzínky a prípadne výpiso z účtu kreditnej karty? Bude to takto správne?