alena10
17.05.10,10:45
Chcela by som sa opýtať, máme kontrolu na DPPO 2008 a dnes nám povedali, že nám na ten istý rok dávajú kontrolu na účtovnícvo-to nám ešte nikdy nedali-čo také by mohli vytknúť-zvykne byť aj takáto kontrola?Viem,že sa pýtam ako hlupaňa ale po tejto správe mi ani jesť nechutí.....ďakujem
betka
17.05.10,09:02
Myslím si, že kontrola účtovníctva tam sa dá vytýkať toho dosť. A to: dodržanie ZU, a postupov pre UJ
Tweety
17.05.10,09:05
Myslím si, že kontrola účtovníctva tam sa dá vytýkať toho dosť. A to: dodržanie ZU, a postupov pre UJ
A teraz dávajú viac pokút za účtovníctvo, než za dane.
betka
17.05.10,09:20
A teraz dávajú viac pokút za účtovníctvo, než za dane.

Ano, ano.:)
alena10
17.05.10,09:22
Ďakujem, tak asi nám niečo našli,keď dali tú kontrolu, a už potom asi nebude možné dať dodatočné DP?
JarkaL
17.05.10,09:25
Ďakujem, tak asi nám niečo našli,keď dali tú kontrolu, a už potom asi nebude možné dať dodatočné DP?
A možno nenašli nič a práve preto tá kontrola na účto - aby aspoň za niečo dali pokutu.:)

Keď prebieha kontrola, už opravné DP nemôžete podať.
jeso
17.05.10,09:25
dodatočné DP môžeš dať len do začatia kontroly - potom sa už nedá

držím palce , daj vedieť ako to dopadlo
Tweety
17.05.10,09:25
Ďakujem, tak asi nám niečo našli,keď dali tú kontrolu, a už potom asi nebude možné dať dodatočné DP?
Zbytočne sa nestresuj, všetko bude jasné z protokolu o kontrole.
promont maja
17.05.10,13:37
... v jednej takej našej spoločnosti sme dostali pokutu za nedodržanie ustanovenia Zákona o účtovníctve, v súvislosti so skutočnosťou, že našli bločky, ktoré už boli nečitateľné ... nakoľko účtovná jednotka zodpovedá za trvalosť účtovných dokladov ... aj keď sme ich mali ofotené, nepomohlo ... takže nestresuj sa, aj tak sa niečo nájde.

Zaujímajú ich aj smernice ... tie si vyžiadajú ako prvé.
betka
18.05.10,10:02
... v jednej takej našej spoločnosti sme dostali pokutu za nedodržanie ustanovenia Zákona o účtovníctve, v súvislosti so skutočnosťou, že našli bločky, ktoré už boli nečitateľné ... nakoľko účtovná jednotka zodpovedá za trvalosť účtovných dokladov ... aj keď sme ich mali ofotené, nepomohlo ... takže nestresuj sa, aj tak sa niečo nájde.

Zaujímajú ich aj smernice ... tie si vyžiadajú ako prvé.



§ 6
(http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Účtovná jednotka je povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi (§ 10). Doložila som účtovný prípad kopiou? Doložila

(2) Účtovanie účtovných prípadov v účtovných knihách vykoná účtovná jednotka účtovným zápisom iba na základe účtovných dokladov.

(Ano, existujú prechytralci, kt. toto zneužívajú, ale rozpisovať a komentovať nebudem.)

§ 8
(http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.

(2) Účtovníctvo účtovnej jednotky je správne, ak účtovná jednotka vedie účtovníctvo podľa tohto zákona a ostatných osobitných predpisov.

(3) Účtovníctvo účtovnej jednotky je úplné, ak účtovná jednotka zaúčtovala v účtovnom období v účtovných knihách všetky účtovné prípady podľa § 3 a za toto účtovné obdobie zostavila individuálnu účtovnú závierku, prípadne konsolidovanú účtovnú závierku, vyhotovila výročnú správu podľa § 20, prípadne konsolidovanú výročnú správu, zverejnila údaje podľa § 21 a má o týchto skutočnostiach všetky účtovné záznamy.

(4) Účtovníctvo účtovnej jednotky je preukázateľné, ak všetky účtovné záznamy sú preukázateľné (§ 32) a účtovná jednotka vykonala inventarizáciu.

(5) Účtovníctvo účtovnej jednotky je zrozumiteľné, ak umožňuje podľa § 4 ods. 8 jednotlivo aj v súvislostiach spoľahlivo a jednoznačne určiť obsah účtovných prípadov v nadväznosti na použité účtovné zásady a účtovné metódy (§ 4 ods. 2) a obsah účtovných záznamov v nadväznosti na použité formy účtovných záznamov (§ 31 ods. 2).

(6) Účtovníctvo účtovnej jednotky sa vedie spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov, ak účtovná jednotka je schopná zabezpečiť trvalosť po celú dobu spracovania a úschovy podľa § 31 až 36.

Trvalosť účtovného záznamu som si zabezpečila fotokopiou. Ak ja archivujem doklady na suchom a tmavom mieste, i tak stratím záznam z bločku. JE TO "VYŠŠIA MOC";)
Ja som dodržala zákon o účtovníctve par. 6.

Ak by som kúpila vrtačku 1/2010, za 1000 €, a bloček mi vybledne 6/2010 (uplne bežná vec, môžeme sa i poskladať na mieste), tak čo mám ho strornovať, aby bol dodržaný "základ" o účtovníctve??? T.j. verné a pravdivé??? Toto účto tým pádom nebude verné a pravdivé. V mojej UJ došlo k hospodárskej oprácii. Kúpila som vrtačku a moje súčasti UZ majú byť verné a pravdivé. A budú? Nebudú. Mám účtovať, súvahovo a výsledkovo.
- a čo taká inventarizácia?? Veď by mi chýbalo 1000 v pokladni
- a náhodou robím inventúru a zistím, že máme vrtačku, (závisí od IS ako oceňujem, či je to pre mňa DHM.....)

A teda základ účta : vernosť a pravdivosť, už keby som nezaúčtovala nie je splnená........

A nejdem sa jedovať. NAjvačšia múdrosť, ak Vám dali pokutu za vyblednutý bloček, kt. mal fotokopiu je, že asi týmto zakl. pojmom nerozumejú, a všetkým subjektom asi toto vyhadzujú...... Bisťu ale ma niečo takéto vytáča ...
JarkaL
18.05.10,10:09
Za toto by mal pokutu dostať ten, kto dovolil priznať certifikát takým ERP, ktoré vytlačia takýto blok, ktorý vybledne - t.j. štát. Ale to už je na ďalšiu tému...
evina
18.05.10,10:12
Najsmutnejšie na tom je, že nejdú dať pokutu tým, ktorí takéto bločky dávajú a väčšinou sú to veľké konglomeráty ....rep. že vôbec nezakázali používať zariadenia, kde do mesiaca a menej všetko zmizne...

Som zvedavá ako takéto bločky napr. z kancelárskych potrieb uchováva DÚ?
promont maja
18.05.10,12:25
... argument, pre ktorý nám neuznali fotokópie týchto bločkov zo strany kontroly bol ten, že takto nevieme preukázať, že predmetný obsah na ofotenej kópii bol aj na vyblednutom, resp. nečitateľnom origináli ...
... viem, že tu na porade je aj téma, ktorá sa tým zaoberala a vďaka tomu teraz viem, že sa to dalo uhrať aj tak, že by sme tieto nečitateľné bločky "podhriali" sušičom ... ale vtedy som o tom ani nepočula, a majiteľ sa nad tým iba pousmial ... takže stále platí, že všetko je o ľuďoch ... aj o tých, ktorí prídu na kontrolu.
JankaO
18.05.10,12:30
... argument, pre ktorý nám neuznali fotokópie týchto bločkov zo strany kontroly bol ten, že takto nevieme preukázať, že predmetný obsah na ofotenej kópii bol aj na vyblednutom, resp. nečitateľnom origináli ...
... viem, že tu na porade je aj téma, ktorá sa tým zaoberala a vďaka tomu teraz viem, že sa to dalo uhrať aj tak, že by sme tieto nečitateľné bločky "podhriali" sušičom ... ale vtedy som o tom ani nepočula, a majiteľ sa nad tým iba pousmial ... takže stále platí, že všetko je o ľuďoch ... aj o tých, ktorí prídu na kontrolu.
Ohľadom tohto vydalo DR SR usmernenie, keď ho nájdem pricapím. Zatiaľ prikladám aspoň takúto ich odpoveď:...
Podľa § 1 ods. 3 vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov daňový subjekt pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb vydáva kupujúcemu doklad vyhotovený pokladnicou, ktorého kópia sa uchováva na kontrolnej páske v pokladnici a ktorého údaje sú ustanovené v § 2 písm. j) cit. vyhlášky. Doklady vyhotovené podľa vyššie cit. ustanovení vyhlášky a vydané zákazníkovi, musia byť vyhotovené tak, aby tieto boli čitateľné a aby si zákazník, ktorý je účtovnou jednotkou mohol zabezpečiť trvalosť účtovných záznamov v zmysle ustanovenia § 8 ods.1 a 6 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Z uvedeného vyplýva, že daňový subjekt je zodpovedný, aby ním používaná elektronická registračná pokladnica vydávala také doklady, aby mohli byť splnené podmienky vyplývajúce z cit. ustanovenia zákona, t j. elektronickú registračnú pokladnicu zabezpečiť takou páskou, u ktorej výrobca garantuje uchovanie údajov. V prípade, že daňový subjekt, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu vydá doklad, u ktorého je predpoklad, že údaje z neho budú po čase stratené, odporúčame z takéhoto dokladu vyhotoviť fotokópiu a archivovať túto fotokópiu, ktorá bude slúžiť pre daňové účely. K uvedenej problematike je takéto stanovisko zaujaté aj zo strany MF SR.
Zdroj drsr.sk
(otázka: Firma podniká v oblasti predaja tovaru a je povinná viesť tržby elektronickou registračnou pokladňou. Po určitom čase (3 mesiacoch) sú vytlačené denné uzávierky nečitateľné i keď sa každý deň riadne archivujú. Predajca pokladne firme povedal, že si majú prefocovať pásky. Je to z daňového hľadiska v poriadku, že nie firma ale aj každý zákazník je povinný prefocovať pásky za nakúpený tovar, ktoré jemu slúžia ako daňový doklad ?)
evina
18.05.10,14:03
Ohľadom tohto vydalo DR SR usmernenie, keď ho nájdem pricapím. Zatiaľ prikladám aspoň takúto ich odpoveď:...
Podľa § 1 ods. 3 vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov daňový subjekt pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb vydáva kupujúcemu doklad vyhotovený pokladnicou, ktorého kópia sa uchováva na kontrolnej páske v pokladnici a ktorého údaje sú ustanovené v § 2 písm. j) cit. vyhlášky. Doklady vyhotovené podľa vyššie cit. ustanovení vyhlášky a vydané zákazníkovi, musia byť vyhotovené tak, aby tieto boli čitateľné a aby si zákazník, ktorý je účtovnou jednotkou mohol zabezpečiť trvalosť účtovných záznamov v zmysle ustanovenia § 8 ods.1 a 6 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Z uvedeného vyplýva, že daňový subjekt je zodpovedný, aby ním používaná elektronická registračná pokladnica vydávala také doklady, aby mohli byť splnené podmienky vyplývajúce z cit. ustanovenia zákona, t j. elektronickú registračnú pokladnicu zabezpečiť takou páskou, u ktorej výrobca garantuje uchovanie údajov. V prípade, že daňový subjekt, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu vydá doklad, u ktorého je predpoklad, že údaje z neho budú po čase stratené, odporúčame z takéhoto dokladu vyhotoviť fotokópiu a archivovať túto fotokópiu, ktorá bude slúžiť pre daňové účely. K uvedenej problematike je takéto stanovisko zaujaté aj zo strany MF SR.
Zdroj drsr.sk
(otázka: Firma podniká v oblasti predaja tovaru a je povinná viesť tržby elektronickou registračnou pokladňou. Po určitom čase (3 mesiacoch) sú vytlačené denné uzávierky nečitateľné i keď sa každý deň riadne archivujú. Predajca pokladne firme povedal, že si majú prefocovať pásky. Je to z daňového hľadiska v poriadku, že nie firma ale aj každý zákazník je povinný prefocovať pásky za nakúpený tovar, ktoré jemu slúžia ako daňový doklad ?)

Že by to platilo len pre nás a nie pre DU?....
betka
18.05.10,18:05
Niektoré veci sú smutné, ak sa nájde nejaká vetička v zákone, kt. sa človek chytí: napr. trvalosť záznamov.
Zaujímavé by bolo kontrolovať dodržiavanie ZU ako takého a hlavne postupov účtovania.

Nemenovaný známy teoretik a praktik audítor nám povedal: Je účtovníctvo verné a pravdivé? Odpovedala som mu: žiadne účtovníctvo nie je verné a pravdivé. Jeho odpoveď bola: "správne."

Ako dodržať túto základnú zásadu? No nedá sa., lebo máme v účte odhady.
Rezervu odhadujem, OP si taktiež vytvorí UJ rôzne.
A čo oceňovanie? Tak to sa absolútne nedá.
Ako si ja odhadnem prepokladanú dobu používania napr. automobilu? Nedá sa. Predpokladám, že ho budem využívať tri roky a odpisový plán si stanovím na 36 mesiacov??? Figu borovú. To by musela byť ZC auta nula. Ak si kúpim automobil za 50 tis. €, tak by sa mala stanoviť doba odpisovania podľa iných metod a techník.
To auto bude mať po 36 mes. ZC nula a predpokladaná predajná cena by bola cca 15 tis., čiže ZC by mala kumulovať okolo predajnej ceny. Ja by som nemala dosiahnuť zisk z predaja 15 tis. Ale predajná cena by sa mala pohybovať okolo nula € možno tisícky. Tieto konštatovania majú logiku......

A preto je účto veda nad vedy. Už sa každý naučil optimalizovať ZD, či je, alebo nie je daný náklad daňovým výdavkom. Ale účto sa jednoducho nedá na 100 PER.

Toto je veda nad vedy, uplne šialená (i keď ju milujeme), nedá sa nič predvídať, .......

Houk, takže bude hlúpe konštatovať a domnievať sa, že sa upozorní na chyby napr. v oceňovaní, keď sa bude šikanovať na banalitách ako opäť bločky.
Och, joj.

Dievčence, chlapčence, treba kopať jamy, rozmýšľať nebude treba...
promont maja
19.05.10,05:26
... no ja to asi celé zabijem ... ale u nás v Prešove sme neboli jediní a boli aj takí ( konkrétne viem o jednej takej spoločnosti, ktorá mala takých bločkov z čerpacej stanice veľmi veľa), čo sa súdili a prehrali ( nakoľko pokuta nesúvisela s porušením ustanovení Zákona o "daniach" ale Zákona o účtovníctve, takže im nedorubili dane ale dostali pokutu ...) a presne kvôli nečitateľným bločkom ( informáciu mám od daňovej poradkyne, ktorá bola prizvaná na súdne pojednávanie ako expert)... a po rozhovore s jednou našou metodičkou na ústredí DRSR, kde na školení pred všetkými povedala, že dala pokyn ( a tento mala na základe predchádzajúceho školenia priamo z Bratislavy), aby tieto bločky ľudovopovedané vyhadzovali ... a odpoveď na moju otázku, ako to teda máme zabezpečiť, aby tieto bločky nevybledli atď., som dostala odpoveď: klimatizovanou miesťnosťou, v ktorej tieto doklady máme archivované ( majú byť v tme a chlade). Takže tak ... aj tak še dá!

... je mi jasné, že aj vtedy som si v duchu povedala ... že život aj tak o niečom inom, a tieto jej argumenty sú minimálne scestné ... ale mala som potom podobnú skúsenosť ... .
betka
19.05.10,05:35
Maji, ľudovo povedané: " TAk toto je v riti".

Tankovanie cash do NA každý deň cca 150 l, tak to by mali čo vyhadzovať......
Hnus tento systém.
betka
19.05.10,05:53
Je elektronická faktúra plnohodnotným daňovým dokladom?
Niektoré účtovné doklady sa stávajú po čase nečitateľnými, v týchto prípadoch sa odporúča založiť do účtovníctva aj ich kópie

Iveta Jobová


* V súvislosti s ponukou mobilného operátora by som chcel vediet, či je elektronická faktúra plnohodnotným daňovým dokladom, tak ako to tento operátor tvrdí. Ak áno, ako je potrebné zabezpečiť archiváciu týchto faktúr pre potreby daňovej kontroly, resp. inú potrebu výkazníctva. V súvislosti s tým by som chcel vedieť, či je nutné faktúru ako daňový doklad podpísať a opečiatkovať fyzicky, ak sú na nej uvedené všetky údaje o spoločnosti, alebo je možné podpis a razítko dať tlačiť spoločne s faktúrou, resp. bez podpisu ju posielať len jej elektronickú verziu s ohľadom na schopnosť informačných systémov takéto elektronické faktúry spracovať?

Mobilný operátor vás správne informoval o tom, že elektronická faktúra

je plnohodnotná pre účely evidencie daňovej a účtovnej. Tu len podotknem, že pojem daňový doklad, ktorý ste použil vo vašej otázke, bol zavedený

v zákone o dani z pridanej hodnoty č. 289/1995 Z.z. Nový zákon o dani z pridanej hodnoty č.222/2004 Z.z., platný od 1. mája 2004, tento pojem už nepozná.

Vrátili sme sa k starému, kedysi zaužívanému pojmu, faktúra.

To znamená, že faktúrou nazývame aj „bločky“ z elektronickej registračnej pokladnice, ktoré musia obsahovať údaje podľa zákona č. 222/2004 Z.z.,

§ 71 ods. 5, v nadväznosti na ods. 2. Zjednodušene povedané - všetko okrem údajov príjemcu, len s jedným dátumom vyhotovenia, a nie je tu podmienka uvádzania jednotkovej ceny bez dane.

Je to však podmienené ešte cenou tovaru alebo služby do 50 000 Sk. Pokiaľ je táto cena vyššia, musíme mať faktúru už so všetkým požadovaným náležitosťami (podľa § 71).

Faktúrou je aj cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane. Tým som chcela poukázať na to, že aj tieto doklady sú vyhotovené elektronicky.

Pokiaľ tieto vymenované formy dokladov obsahujú meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, jeho identifikačné číslo pre daň, nie je podmienka, aby nám to podpísal, a aj opečiatkoval, fyzicky. Žiaden právny predpis neukladá používanie pečiatky – ako takej – súčasne s podpisom.

V § 75 Vyhotovenie faktúry ods. 7 sa píše: Faktúra môže byť vyhotovená písomne alebo so súhlasom zákazníka elektronicky. To znamená, že v prípade, že takúto faktúru príjmete, tak s ňou súhlasíte.

Na vašu otázku nadväzuje aj § 32 zákona o účtovníctve č.431/2002 Z.z.: Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, považuje sa účtovný záznam za preukázateľný, ak podľa § 33 je zabezpečený pred jeho zneužitím, poškodením, zničením, neoprávneným zásahmi doň a neoprávneným prístupom k nemu. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam.

Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy tohoto podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

V zákone o účtovníctve, § 8 ods. 1, sa ukladá účtovným jednotkám: Účtovníctvo viesť správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.

Pri faktúrach typu „ bločkov“ a cestovných lístkov sa stáva často, že tieto účtovné doklady sa stávajú po čase nečitateľnými. Správca dane pri posudzovaní daňových výdavkoch túto skutočnosť môže hodnotiť podľa § 34, ods. 5 tohto zákona – účtovný záznam, ktorý je nečitateľný alebo ho nemožno previesť do čitateľnej podoby, sa hodnotí, ako keby ho účtovná jednotka neviedla.

V praxi sa s týmito „vybielenými“ dokladmi stretávam často. Odporúčam robiť do účtovníctva kópiu, ktorú založíte s originálom.
promont maja
19.05.10,06:06
... a ja dodávam, že som si tu na porade kdesi prečítala, že bolo vydané Oznámenie Ministerstva financii SR č. 11886/2010-73 uverejnené vo Finančnom spravodajcovi 3/2010 práve v súvislosti s elektronicky zasielanými faktúrami ... a v kocke ide hlavne o informáciu, že táto elektronicky zasielaná faktúra má mať zaručený elektronický podpis ... čiže zase niečo, čo sa v praxi vo veľkom nedodržiava.

... jedinou dobrou stránkou v tomto celom je iba skutočnosť, že my účtovníčky za takéto bločky, či doklady nezodpovedáme, ... hoci máme minimálne povinnosť na tento stav našich klientov upozorniť. Dúfam, že sa už s podobnou kontrolou nestretnem a verím, že prídu ľudia na kontrolu ... .
betka
19.05.10,06:14
... a ja dodávam, že som si tu na porade kdesi prečítala, že bolo vydané Oznámenie Ministerstva financii SR č. 11886/2010-73 uverejnené vo Finančnom spravodajcovi 3/2010 práve v súvislosti s elektronicky zasielanými faktúrami ... a v kocke ide hlavne o informáciu, že táto elektronicky zasielaná faktúra má mať zaručený elektronický podpis ... čiže zase niečo, čo sa v praxi vo veľkom nedodržiava.

... jedinou dobrou stránkou v tomto celom je iba skutočnosť, že my účtovníčky za takéto bločky, či doklady nezodpovedáme, ... hoci máme minimálne povinnosť na tento stav našich klientov upozorniť. Dúfam, že sa už s podobnou kontrolou nestretnem a verím, že prídu ľudia na kontrolu ... .


Maji prepáč, už ma se.. tieto debilné tlačídka, chcela som užitočné a ....:mee::mee:

Vykopem aj s pod zeme nejaké záznamy o tomto
promont maja
19.05.10,06:20
Maji prepáč, už ma se.. tieto debilné tlačídka, chcela som užitočné a ....:mee::mee:

Vykopem aj s pod zeme nejaké záznamy o tomto
... cením si tvoje nasadenie, v nejednom prípade si mi už pomohla ... vrelá vďaka aspoň takto ..., pričom sa nechcem dotknúť aj ostatných, ste všetci skvelí, ale to som užmimotemy. A čo sa týka bodovania, z toho si nič nerob ... dôležité je to, že si tu a pomáhaš.
anna81
24.05.10,07:15
Je možné aby Du kontroloval DP k DPH a daň z príjmu PO za rok 2004? Nie je to už premlčaná doba?
A akú máte skúsenosť s DU, keď máte účtovnú závierku overenú audítorom, prihliadajú na to?
KEJKA
24.05.10,07:28
rok 2010 je posledný rok, v ktorom DU môže kontrolovať rok 2004.
DPPO za rok 2004 ste zrejme podávali do 31.3.2005 a od konca roku 2005 sa počíta 5 rokov, t.j. 2006, 2007, 2008, 2009, 2010.
Mám skúsenosť, že do istej miery zaváži, ale chyby samozrejme hľadajú, aj nájdu, audítor posudzuje podľa významnosti, hlavne ak príde až po závierke a nespolupracuje celý rok.
anna81
25.05.10,05:41
Ďakujem za odpoveď. Ešte som nemala kontrolu z DU, tak neviem čo mam očakávať a mám pocit že mám všetko zle.
No, po kontrole budem určite o skúsenosť bohatšia..