zk24
17.05.10,11:41
ahojte,

Moze sa firma rozhodnut, ze zaciatkom noveho uctovneho obdobia zmenit sposob evidencie zasob? Prejst z uctovania sposbom A na sposob B a opacne?

Staci to poriesit dodatkom k internej smernici?

Dakujem.
Tweety
17.05.10,09:49
ahojte,

Moze sa firma rozhodnut, ze zaciatkom noveho uctovneho obdobia zmenit sposob evidencie zasob? Prejst z uctovania sposbom A na sposob B a opacne?

Staci to poriesit dodatkom k internej smernici?

Dakujem.
Viď postupy účtovania



Účtová trieda 1 – Zásoby
§ 43
Účtovanie zásob


(1) Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B. Účtovanie zásob podľa spôsobu A môžu použiť všetky účtovné jednotky, pre ktoré platí toto opatrenie. Účtovanie zásob podľa spôsobu B sa vzťahuje na tie účtovné jednotky, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť podľa § 19 zákona.
zk24
17.05.10,11:26
Dakujem Tweety.

Pokial firma nemala povinnost uctovat o zasobach sposobom A, ale robila to z vlastnej iniciativy alebo nevedomosti, podla mna zbytocne, mozem od januara 2010 zacat uctovat sposobom B? Staci to opatrit v internej smernici?
Tweety
17.05.10,11:35
Dakujem Tweety.

Pokial firma nemala povinnost uctovat o zasobach sposobom A, ale robila to z vlastnej iniciativy alebo nevedomosti, podla mna zbytocne, mozem od januara 2010 zacat uctovat sposobom B? Staci to opatrit v internej smernici?
Môžeš, len netreba zabudnúť túto zmenu účtovania zásob uviesť v Poznámkach k DP.
gabi2
10.01.12,09:29
Dobrý deň, účtujeme spôsobom A. Moja otázka : K nákupnej cene tovaru som pripočítavala dopravu a tým zvyšovala nákupnú cenu, čo nám moc nevyhovuje. Spolu so strojmi (väčšia hodnota) vozíme aj náhradné diely ( menšia hodnota jednotlivého kusu) a rozdeľovanie je dosť komplikované. Je možné od nového účtovného obdobia dopravu tovaru dávať hneď do nákladov (518)? Ak áno treba to hlásiť na DÚ, alebo len v poznámkach. Srdečná vďaka. Gabi
KEJKA
10.01.12,11:56
Náklady súvisiace s obstaraním tovaru do nákladov nemôžeš dať - teda nie hned. Členenie si môžeš zvoliť, napr. dopravné budeš prideľovať len k cene stroja a nie k ND, ak je obst.cena ND zanedbateľná v porovnnaí s cenou stroja. Prípadne iným pomerom, ktorým si uľahčíš priraďovanie.

Ak nechceš priraďovať k nákupnej cene na každú kartu, môžeš účtovať tieto náklady mimo skladovej evidencie na 132AU a pomernou časťou rozpúšťať pri predaji - mesačne na základe vyskladnenej hodnoty predaného tovary. Vždy ti na 132AU zostane nejaká časť pripadajúca na zásoby.
gabi2
10.01.12,12:22
Ďakujem s tou pomernou časťou je to zaujímavé. Srdečná vďaka. Gabi
Evulinta
07.03.13,08:36
Dobry den,
mam taky isty problem ze potrebujem kvoli jednoduchosti prejst z A na B uz mam nahodeny januar aj februar a som mesacny platca dph s.r.o viete mi poradit ako to v praxdi spravit aky je postup ?dakujem
KEJKA
07.03.13,09:44
Dopravne naklady suvisiace s obstaranim zasob nemozes uctovat v nijakom pripade do nakladov