hanusvas
17.05.10,12:36
Ahoj, nevie niekto prosim poradit technologiu, aspon priblizne, ktorou sa da urobit udrzba rodinneho pomnika na cintorine? Mam na mysli predovsetkym akou technologiu sa cisti mramor od machu a pod. a akou sa robi premalovanie vrypov s napismi zlatou farbou. Aky typ farby sa na to pouziva? Kde sa to da zohnat...atp.
Dakujem vopred
han
hubatá
25.05.10,14:29
Ja pomník najprv spláchnem čistou vodou konvicou, potom si dám trocha jari do vody a kefou opatrne vydrhnem mach a aj škáry a písmenká. Nechám preschnúť a na handru si dám Pronto (ale už aj osvedčenú Diavu som použila) a natriem ho celý, troška nechám vsiaknuť a ešte ho preleštím handrou. Mám ho po dedkovi čo zomrel v roku 1952 a nebyť vandalov čo ukradli anjelička a vázu na boku, tak by bol celkom pekný. Trápi ma však že začína praskať a to teda neviem či existuje nejaký prípravok na praskliny v mramore. A zasa dať ho opraviť celý, tak vzhľadom na jeho vek by to bola veľká investícia. :o

A ešte tie písmenká ..... to dostaneš kúpiť v drogérii farbu buď zlatú alebo striebornú. Kúp si aj tenký štetec, dúfam že nie si nejaký trasľák, lebo potrebuješ pevnú ruku, každá chybička je vidno. Chce to trocha trpezlivosti - veď koniec koncov ako každá robota.
milláčikk
25.05.10,14:56
A ešte tie písmenká ..... to dostaneš kúpiť v drogérii farbu buď zlatú alebo striebornú. Kúp si aj tenký štetec, dúfam že nie si nejaký trasľák, lebo potrebuješ pevnú ruku, každá chybička je vidno. Chce to trocha trpezlivosti - veď koniec koncov ako každá robota.

A takéto by som asik nechal na profíkov.
KEJKA
31.10.11,18:48
KEJKA
01.11.11,16:50
v Baumaxe biela špárovacia tyčinka - môže byť vhodná aj na obnovu písma?
bupi
01.11.11,20:13
Technika uvedena na tejto stranke je zaujimava, ale dost zlozita.

http://amvslovakia.sk/sk/produkty/pismo/zlatenie-pismen

Ja som pouzila zlate pero, avsak trvanlivost farby pisma cca 2 az 3 roky. Zlatenie rozrabanou farbou v kelimku z drogerky je trvanlive tak asi jednu zimu. Pismo pisane pravym zlatom je vraj trvale.
Co ma vsak neprijemne prekvapuje, je casty vyskyt padu nahrobnej dosky, ktore poslednu dobu casto vidam. Asi je to sposobene vekom, ale padaju uz aj tie z rokov 70+ .Velmi nebezpecne. A tie nove nahrobne kamene upevnuju na jednom 8 mm hrubom a 3 cm vysokom koliku a doska olepena na dne tmelom. Ved to nemoze nic udrzat. Totalna fuserina.
misomiso
01.11.11,20:18
Joj a nechete to cele este aj nalakovat? Ved je to take pekne, ked to chyti taku patinu a trocha splynie s okolim...

Ved to nie je auto, ktore treba stale lestit. Ved ten zub casu je na tych pomnikoch prave to najkrajsie.
arizona
01.11.11,20:59
Na udrzbu starsich pomnikov je dobre pouzivat aj pastu na podlahy. Moja svokra tak udrzuje uz cele roky rodicovskky pomnik a vyzera to naozaj velmi dobre. Odpudzuje vodu a je jemne leskly...
Lubaba
01.11.11,21:15
Ja som kúpila prípravok z Lidla, a nič moc, budem musieť na jar vydrhnúť kefou a vyčistiť a klasika potom natrieť leštidlom na podlahy
lujza.j
01.11.11,21:19
moja matka natrela pomník diavou, ale to je prírodný kameň s leskom.