Lenka526
17.05.10,12:38
Dobrý deň. Rada by som sa s Vami podelila o moju novú skúsenosť. Dnes ma oslovil môj veľmi dobrý priateľ, vo veci jeho rozvodu.V r. 2008 podal žiadosť o rozvod.Mal pre to svoje dôvody.Nerozumeli si s manželkou, odcudzili sa,bývali spolu u svokrovcov.Svokra ho neznášala,oni sa hádali.Jeho manželka bola vždy na strane svojej mamičky.Nakoniec sa im podarilo ho istým spôsobom vyštvať z domu.On požiadal o rozvod.Je živnostník, no už takmer 2roky sa mu nedarí.Je odkázaný na pomoc priateľov.Dlhuje na sociálke, daŃovom i v TB, nakoľko si bral v roku 2007 úver.Súd ešte neprebehol, len BSM, o ktoré požiadala jeho manželka.Dnes mu prišiel návrh na určenie výživného ich dcéry.Ona je učiteľka na ZŠ, on živnostník, no bez príjmu.Ona požiadala o výživné vo výške 200Eur, s účinnosťou od augusta r.2008.Od augusta 2008 spolu nežijú(dôvody som opísala), no ona v návrhu uviedla, že bez vysvetlenia opustil spoloč.domácnosť.Snažil sa x krát skontaktovať min.s dcérou, no ona mu to nedovolila.Vzala jej aj mobil, aby on nemal možnosť sa s malou spojiť.Je pravda, že od augusta 2008 na malú neprispieva ani dobrovoľne, pretože si to ozaj nemôže dovoliť.Bez pomoci priateľov(i mňa), by bol s prepáčením pod mostom.Jeho ešte stále manželka býva v spoloč.domácnosti s jej matkou.Vieme, že jej príjem je dostačujúci na jej chod, no ona v návrhu opäť uviedla, že nie je.Ak môžte, poraďte prosím ako mu môžem v tejto chúlostivej veci pomôcť. Má sa dostaviť na súd do KE v júni. No on býva už dosť dlhý čas v SE okrese.Súd o tom upevodomil,i poslal žiadosť na súd do KE o preposlanie spisov do Se okresu.Neurobili tak. On si tú cestu nemôže však dovoliť, už vôbec nie také vysoké výživné, ešte k tomu so spät.splatnosťou od 08/2008. Viem,že nároky dieťaťa sú vysoké.Uvedomujem si, že zákon stojí vždy na strane toho, komu je dieťa zverené.No čo v prípade,aký je tento? Nechce sa vzdať svojho dieťaťa, no jednoducho finančná situácia mu to nedovoľuje.A súd jeho žiadosti neakceptuje.Ďakujem Vám za každú radu. Sme za ne veľmi vďační. Prajem Vám príjemný deň a ešte raz ďakujem.
arizona
17.05.10,11:52
Lenka526
17.05.10,12:51
Ahoj Arizona. Ďakujem za Tvoju odpoveď. Tebou zadané odkazy som si prezrela ešte pred tým, než som sem dávala túto tému.Bohužiaľ som nič , čo by súviselo s "mojou" témou nenašla. Preto som to sem napísala. Dokonca ani na nete som nič podobné nenašla. No každopádne ďakujem za Tvoju radu a rýchlu odpoveď.
Mgr.Shrek
17.05.10,13:10
Lenka napíše to, ako by to malo postupovať.
Súd by mal pri určovaní výšky výživného vychádzať zo situácie oboch manželov. Tvojmu známemu odporúčam, aby zaslal na súd daňové priznanie od rozvodu, 08/2008 až doteraz.
Je potrebné si však uvedomiť, že určite bude musieť niečo platiť, min. 30% životného minima.
Čo sa týka toho súdu, tak nech požiada o pomoc centrum právnej pomoci.
Odporúčal by som písomnú komunikáciu so súdom, ale to by v konaní o určenie výživného nebolo veľmi efektné.
Ťažko niečo v tejto situácii radiť, ale tým centrom právnej pomoci určite nič nestratíte.
arizona
17.05.10,13:21
Lenka, možno sú to otázky " z opačnej strany barikády", ale priložila som ich s tým, že čo všetko môže urobiť ex manželka tvojho priateľa a zároveň, čo všetko sa môže stať, ak platiť výživné na dieťa nebude.

Neplatenie výživného je trestný čin.
Súdy dennodenne riešia takéto situácie, ked rodič povie, že nemá z čoho platiť. Ale dieťa je na svete, je odkázané na svojich žijúcich rodičov, tí mu musia zabezpečiť všetko potrebné. A to bez peňazí nejde.

Píšeš, že tvoj priateľ podniká a dva roky je bez príjmu, odkázaný na svojich priateľov a rodinu.
Prepáč, nechcem súdiť, ale dospelý chlap, otec dieťaťa a spolieha sa na to, že mu niekto zaplatí ubytovanie, či kúpi niečo na jedenie? Dokedy chce takto fungovať? Ak mu podnikanie nejde tak dlhú dobu, nech to nechá tak a nájde si iné zamestnanie, aby mohol dôstojne žiť a postarať sa o svoje dieťa.

Píšeš, že ex podala žiadosť o zvýšenie výživného. Súd určite preskúma všetky okolnosti a rozhodne podľa toho (nevieme , ako to dopadne). Aj priateľ si môže podať žiadosť o zníženie výživného...
Je iba na sudcovi, ako rozhodne, či zvýši, alebo zníži výživné.

Ďalej píšeš to, že ex bráni otcovi v stretávaní s dieťaťom. V tomto linku : http://www.porada.sk/1402489-post3.html , by si našla odpoved, ako môže otec postupovať, ako sa domáhať svojich práv...
Lenka526
17.05.10,13:56
Pre Mgr.Shrek: Dobrý deň. Ďakujem za Vašu radu. Ohľadne daň. priznania...čaká na poslanie od jeho účtovníčky, ktorú má v KE. Hneď ,ako to dostane, prepošle to súdu v KE. Podľa toho, čo viem, že mu bolo dnes doručené, má 10dní na vyjadrenie.Dúfajme, že to stihne.Ohľadne toho centra...pokúsim sa zistiť, kde je najbližšie centrum právnej pomoci.Viem, že minimum bude musieť na malú platiť. On sa tomu nebráni. No 200Eur...si myslím , že je prehnaná suma, ak zohľadním, že jeho manželka má príjem min.700Eur čistého a býva spolu s jej mamou, ktorá má tak isto príjem(na rozdiel od priateľa).Čiže ešte raz ďakujem. Teraz nezostáva asi nič iné, len sa dobre obhájiť a snažiť sa, aby sa jeho situácia zmenila k lepšiemu. Prajem príjemný deň.
Lenka526
17.05.10,14:10
Pre Arizonu:I Vám ďakujem za Vašu opätovnú a rýchlu odpoveď. Viem,čo mu hrozí z "druhej " strany.Sama som rozvedená, čiže určité tie skúsenosti Bohužiaľ mám.Vlastne,i preto mu teraz pomáham,nakoľko v minulosti pomohol on mne(keď som,ako píšete,sa musela spoliehať na niekoho iného,aby som prežila). Taký je život.Raz dole,raz hore.Priateľ je už skoro 2r.dole.Áno, chyba,že nezrušil živnosť.No na druhej strane,ak by ju zrušil, ihneď mu príde vyrovnanie nedoplatkov.Možno dúfal,že sa to pohne(čo sa týka živnosti),no nepohlo.Preto je teraz na tom tak ako je.Prácu si hľadá neustále,no "vďaka" jeho zdr.problémom je máloktorá práca preňho vhodná.Po pravde, ani si nie je z čoho v dnešnej dobe vybrať.Myslím v okolí,kde on býva.A na cestovanie peniaze nemá.Jeho ex nepodala žiadosť o zvýš.,ale o určenie výživného.Nemá náhodou on nárok na výživné rozvedeného manžela?Čo sa týka bránenia v stretnutí s dcérou.Nie je to novinka.Jeho manželka mu bránila ju brať k jeho rodičom,keď spolu ešte bývali.Musel robiť presne to, čo mu bolo nakázané.Ale to je o inom.Teraz ide o to,aby konečne bral súd v KE do úvahy i jeho návrhy,nielen jej, čo bude asi ťažké.Ešte raz Vám ďakujem.Link si pozriem.Pekný deň prajem.
arizona
17.05.10,14:24
Príspevok na výživu rozvedeného manžela
§ 72 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine. V tomto zákone je upravená vyživovacia povinnosť medzi manželmi.

Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.
Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.
Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie
portal.gov

Pozri aj tento link, možno pomôže : http://www.vop.gov.sk/files/File/Letaky/vyzivne.pdf
Lenka526
18.05.10,18:39
Ahojte. Ohľadom rozvedeného manžela, ktorý nie je schopný sám sa živiť a požiada od býv.manžela, aby mu prispieval na výživu...Týka sa to i jedného z manželov, ktorý má založ.živnosť, ktorú nevyužíva?Ak jeho manželka má niekoľko násobne vyšší príjem? Alebo musí mať živnosť zrušenú a byť nahlásený na ÚPSVaR? Ďakujem....
Anife
28.05.10,19:30
Ahoj arizona.

Píšeš že, "Neplatenie výživného je trestný čin.".
Ale zanedbanie povinnej výživy neni "trestný čin" ale podľa Trestného zákona ide o prečin zenedbania povinnej výživy.
Flinstone
29.05.10,04:00
Ahoj arizona.

Píšeš že, "Neplatenie výživného je trestný čin.".
Ale zanedbanie povinnej výživy neni "trestný čin" ale podľa Trestného zákona ide o prečin zenedbania povinnej výživy.
to je už len hranie o slovíčka ako keby sme sa naťahovali či obraz zavesím na "hmoždinku" alebo na "príchytku na prichytávanie predmetov drevoskrutkou"
Pritom ak niekoho odsúdia, je mu jedno či dostane rok natvrdo za trestný čin, alebo prečin.
Aj keď možno presnejšie by bolo použiť vetu: "Neplatenie výživného je trestné"
A tak by bola aj ovca celá, aj vlk sýty:cool:
Anife
29.05.10,12:57
to je už len hranie o slovíčka ako keby sme sa naťahovali či obraz zavesím na "hmoždinku" alebo na "príchytku na prichytávanie predmetov drevoskrutkou"
Pritom ak niekoho odsúdia, je mu jedno či dostane rok natvrdo za trestný čin, alebo prečin.
Aj keď možno presnejšie by bolo použiť vetu: "Neplatenie výživného je trestné"
A tak by bola aj ovca celá, aj vlk sýty:cool:
Ahoj Flinstone,
- nejde o hranie sa so slovíčkami..... a prirovnávať to k vešaniu obrazu?
- keď sa Ti bude páčiť obraz hore nohami tak si obraz aj tak môžeš zavesiť, je to Tvoj obraz a Tvoja stena... o tom rozhoduješ len a len Ty...
- ale v prípade, že ide o niečo naozaj dôležité tak má byť snáď človek vo formulácii toho čo chce a očo vlastne mu ide presný aby nedochádzalo k nesprávnemu výkladu toho čo povedal....