AcapulcoGOLD
17.05.10,17:22
Dobrý deň,

prenajal som si maloobchodné priestory v ktorých by som chcel otvoriť darčekovú predajňu (darčekové predmety, uzatvorené víno a pod...). Je potrebné urobiť zmenu funkčného využitia priestorov na potravinársky maloobchod?

ĎAKUJEM!
wagner
17.05.10,15:29
Dobrý deň,

prenajal som si maloobchodné priestory v ktorých by som chcel otvoriť darčekovú predajňu (darčekové predmety, uzatvorené víno a pod...). Je potrebné urobiť zmenu funkčného využitia priestorov na potravinársky maloobchod?

ĎAKUJEM!

Stavebný zákon presne špecifikuje, kedy je potrebné robiť zmenu funkčného vuyžitia priestorov. Podstatné je, na čo bola stavba skolaudovaná. Pokiaľ je to skolaudované ako maloobchodná predajňa, tak je jedno, či tam budeš predávať darčeky, alebo potraviny. Je to obchod ako obchod. Ale pokiaľ chceš predávať potraviny, tak k tomu treba asi požiadať o stanovisko - súhlas hygienu. Viď stavebný zákon:

§ 85
Zmena v užívaní stavby

(1) Stavbu možno užívať len na účel určený v kolaudačnom rozhodnutí, prípadne v stavebnom povolení. Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmene spôsobu užívania stavby, jej prevádzkového zariadenia, v zmene spôsobu a v podstatnom rozšírení výroby alebo činností, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie ľudí alebo životné prostredie, vyžadujú rozhodnutie stavebného úradu o zmene v užívaní stavby; na konanie o zmene v užívaní stavby sa vzťahujú primerane ustanovenia § 76 až 84.

(2) Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby, prerokuje stavebný úrad pri stavebnom konaní a po jej dokončení vykoná kolaudáciu zmeny stavby. Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby spočívajúcou v stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby a nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, môže prerokovať stavebný úrad v spojenom konaní o zmene v užívaní stavby podľa odseku 1.

(3) Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmenách podľa odseku 1 a 2, stavebný úrad nepovolí, ak sú v rozpore so záväznou časťou územnoplánovacej dokumentácie
AcapulcoGOLD
17.05.10,16:23
Ďakujem za info!

Dá sa však s istotou tvrdiť, že nieje potrebná ďalšia rekvalifikácia? Doteraz som bol som informovaný že je to rozdiel.

Ďakujem!