Iulius
17.05.10,17:34
Zdravim poradaci

Chcem sa len spytat ci je mozne aby mi poistovna posielala vyzvu na zaplatenie zml. pokuty alebo dokonca ukoncenie poistnej zmluvy beznou postou, nie do vlastnych ruk , ani doporucene. a ze vraj ma aj informovala sms podla nejakej ich databazy sms-iek.
Mária27
17.05.10,15:53
Keď to pošle obyčajnou poštou, nebude môcť zaslanie dokázať. Ak je však tvoja povinnosť platiť, môžu ti narásť úroky, aj keď sa to nedozvieš.
Iulius
17.05.10,16:19
dakujem za odpoved, ale moze sa potom poistovna vo vypovedi odvolavat na takto poslane listy, ktore mi neboli dorucene?
Tweety
17.05.10,16:57
dakujem za odpoved, ale moze sa potom poistovna vo vypovedi odvolavat na takto poslane listy, ktore mi neboli dorucene?
Pozri predch. príspevok, odpoveď tam už máš.
danushka
17.05.10,17:12
dakujem za odpoved, ale moze sa potom poistovna vo vypovedi odvolavat na takto poslane listy, ktore mi neboli dorucene?

V princípe sa poisťovňa nemusí odvolávať na nič. Základom sú zmluvné podmienky, ktoré ste si dojednali pri podpisovaní zmluvy.
Treba čítať aj malé písmenká a poriadne, poisťovacie zmluvy sú takými písané.
Chobot
18.05.10,13:47
Zdravim poradaci

Chcem sa len spytat ci je mozne aby mi poistovna posielala vyzvu na zaplatenie zml. pokuty alebo dokonca ukoncenie poistnej zmluvy beznou postou, nie do vlastnych ruk , ani doporucene. a ze vraj ma aj informovala sms podla nejakej ich databazy sms-iek.

Neviem, o akú zmluvnú pokutu ide, ale vo všeobecnosti poisťovňa nie je viazaná žiadnym všeobecne právnym predpisom zasielať čokoľvek doporučene. Záleží len na rozhodnutí poisťovne, akou formou bude s klientom komunikovať, avšak prípadné následky si musí vopred premyslieť.

Napr. v prípade neplatenia poistného je poisťovňa povinná pred zrušením poistky z dôvodu neplatenia doručiť klientovi výzvu na uhradenie dlžného poistného a až na 30. deň po doručení takejto výzvy môže poistku zrušiť.

Ak sa klient pri zrušení poistky ohradí, že žiadnu výzvu neobdržal, je na poisťovni dokázať, že mu výzva bola doručená. Ak to nevie dokázať, tak je možné požadovať obnovenie poistenia, lebo bolo zrušené nezákonne.

Už samotné oznámenie o zrušení poistenia alebo nejaké iné výzvy na úhradu dlžnej sumy nie je poisťovňa povinná zasielať doporučene, či preukazovať ich doručenie. Z dôvodu znižovania nákladov preto takého listy (ktorých sú inak mesačne tisíce a tisíce) posiela obyčajnou poštou.

Takže ak chceš presne poradiť, treba presne uviesť, o čo v tvojom prípade išlo - či o zrušenie poistky, či o výzvu na uhradenie dlžného poistného či o oznámenie o zrušení poistenia.
Iulius
18.05.10,18:24
dakujem za ozrejmenie, v tomto pripade islo o to, ze poistovna zrusila poist.zmluvu na zaklade nezaplatenia poistneho. Stalo sa, zabudlo sa na to, ale poistovna neupozornila na tieto dlzne sumy, resp. povedala ze to poslala beznou postou a sms spravou co vsak nie je pravda. Prisiel uz iba rozsudok z rozhodcovskeho sudu ze boli porusil zml. podm. nezaplatenim poist. a samozrejme vysoka zml. pokuta.
Chobot
19.05.10,06:49
dakujem za ozrejmenie, v tomto pripade islo o to, ze poistovna zrusila poist.zmluvu na zaklade nezaplatenia poistneho. Stalo sa, zabudlo sa na to, ale poistovna neupozornila na tieto dlzne sumy, resp. povedala ze to poslala beznou postou a sms spravou co vsak nie je pravda. Prisiel uz iba rozsudok z rozhodcovskeho sudu ze boli porusil zml. podm. nezaplatenim poist. a samozrejme vysoka zml. pokuta.

Treba sa voči rozsudku odvolať a tvrdiť, že žiadna výzva nebola doručená. Nech poisťovňa preukáže doručenie výzvy o dlžnom poistnom. Oni to mohli poslať, ale tebe to nemuselo byť doručené, mohla to pošta zapatrošiť. Ale to už sa teraz nebude riešiť, dôležité je, že poisťovňa nemá doklad o tom, že ti výzvu doručila.