Ibaka
20.10.05,17:32
vediem JU, neplatca DPH. Viem že nebudem mať nikdy uhradenú jednu faktúru z roku 2004, a nechem to prenášať do ďalšieho roku. Ako ju mám zlikvidovať či zrušiť? Ďakujem
renča1
11.02.06,19:50
Podmienkou na uznanie daň.nákladu je jeho zaúčtovanie a použitie tohto nákladu na dosiahnutie, zabez., a udržanie zdan.príjmov. Vyplýva to z ustan. § 2 písm.i) zákona o dani z príjmov.
Účtovanie úprav príjmov a výdav. podľa podmienok zákona o dani z príjmov sa vykonáva v rámci uzav.účtovných operácií, kde je možno zohľadniť aj dopad odpisu pohľadávky. Odpis pohľadávky sa vykoná v knihe pohľadávok.V peňaž.denníku sa neúčtuje , lebo nejde o pohyb peňazí a nie je to v žiadnom prípade ani daň.výdavok podľa zákona o dani z príjmov. Pri vzniku pohľadávky táto totiž nevstupovala do zdan.výnosov, ako je tomu v prípadoch v PÚ . Na vznik pohľadávky však boli potrebné určité výdavky, ktoré sa premietli do výdavkov s vplyvom na zákla dane, preto pri odpise pohľadávky sa bude musieť stornovať relevantná suma výdavkov potrebných v minulosti na vznik odpísanej pohľadávky. Preto odpis pohľadávky v JÚ nie je opodstatnený. Pohľadávky v JÚ sa vysporiadajú úpravou základu dane pri skončení podnikania.
STRELEC
11.02.06,23:36
vediem JU, neplatca DPH. Viem že nebudem mať nikdy uhradenú jednu faktúru z roku 2004, a nechem to prenášať do ďalšieho roku. Ako ju mám zlikvidovať či zrušiť? ĎakujemNeuvádzaš, aký dôvod je pre Tvoj predpoklad, že faktúra nebude nikdy uhradená.
Jedna z možností je, že napríklad bola fakturovaná služba, ktorá nikdy nebola odobraná alebo niečo podobného. V tomto prípade by som vec riešil normálnym účtovným dobropisom a tak dostal faktúru z pohľadávok.