oneway
18.05.10,00:24
Potrebujem dat do prenajmu nehnutelnost (byt) iba za realne naklady, bez navysenia. Pri googleni som zachytil, ze na to dokonca existuje pravny ramec (tusim vypomoc alebo nieco podobne, zial uz to neviem najst).

Vie mi niekto poradit so zmluvou a nasledne so zdanenim ?

Je vobec potrebne v takomto pripade tuto cinnost povazovat za prenajom nehnutelnosti, registrovat sa na DU a podavat DP za prenajom ?
martinez
18.05.10,09:59
to, za koľko to prenajímaš nemá nič spoločné s registráciou na DU... ak prenajímaš, misíš to oznámiť na DÚ a to bez ohľadu na výšku nájomného.

viď §31,2,a zákona o správe daní
oneway
18.05.10,10:39
Ja ale zvazujem, ci je potom to, ze niekto, kto byva v mojom bytea hradi komplet naklady na prevadzku bytu 1:1 vratane vyuctovani, je vobec klasifikovatelne ako prenajom. Obdobna situacia je, ak su ludia resp. viacgeneracne rodiny v spolocnej domacnosti a prispievaju na "najomne".
Stina
18.05.10,10:49
Nájom je právny pomer, na základe ktorého jeden účastník (prenajímateľ - vlastník nehnuteľnosti) prenecháva za odplatu druhému účastníkovi (nájomníkovi) vec, aby ju dočasne, v dohodnutom čase alebo bez časového určenia užíval alebo z nej bral úžitky.
oneway
18.05.10,11:55
super, dik za definiciu, takze ked niekoho necham byvat u seba v byte (rodinny prislusnik, kamarat a pod.) a on bude prispievat na prevadzku, je to bez zmluvy nic a so zmluvou prenajom ... spravne ?
marjankaj
18.05.10,12:07
super, dik za definiciu, takze ked niekoho necham byvat u seba v byte (rodinny prislusnik, kamarat a pod.) a on bude prispievat na prevadzku, je to bez zmluvy nic a so zmluvou prenajom ... spravne ?

Prečítaj si zákon o dani z príjmov §6. ods(3). Ak máš príjem z prenájmu, na zmluve nezáleží. Musíš sa prihlásiť na DÚ. Tá by ti pomohla v prípade ak by ti neplatili nájomné.
Mária27
18.05.10,19:43
Výpožička ale nie je nájom. Upravuje ju občiansky zákonník:

ZMLUVA O VÝPOŽIČKE

§ 659
Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať.

§ 660
Požičiavateľ je povinný odovzdať vypožičiavateľovi vec v stave spôsobilom na riadne užívanie. Ustanovenie § 617 platí primerane aj pre užívanie veci.

§ 661
(1) Vypožičiavateľ je oprávnený užívať vec riadne a v súlade s účelom, ktorý sa v zmluve dohodol alebo ktorému obvykle slúži; je povinný chrániť ju pred poškodením, stratou alebo zničením.
(2) Ak nie je dohodnuté inak, nesmie vypožičiavateľ prenechať vec na užívanie inému.

§ 662
(1) Vypožičiavateľ je povinný vec vrátiť, len čo ju nepotrebuje, najneskôr však do konca určenej doby zapožičania.
(2) Požičiavateľ môže požadovať vrátenie veci aj pred skončením určenej doby zapožičania, ak vypožičiavateľ neužíva vec riadne alebo ak ju užíva v rozpore s účelom, ktorému slúži.
Laco-monter
18.05.10,20:20
one way dobre rozmýšĺaš ,

len je škoda, že mnoho ľudí na SVK , vrátane zákonodarcov ešte nedospelo na Tvoju úroveň

ale NEVZDÁVAJ SA !
ondrejvla
18.05.10,20:23
Ja ale zvazujem, ci je potom to, ze niekto, kto byva v mojom bytea hradi komplet naklady na prevadzku bytu 1:1 vratane vyuctovani, je vobec klasifikovatelne ako prenajom. Obdobna situacia je, ak su ludia resp. viacgeneracne rodiny v spolocnej domacnosti a prispievaju na "najomne".

Omylom som klikla na užitočné, to tie neposlušné klávesy...
ondrejvla
18.05.10,20:26
Výpožička ale nie je nájom. Upravuje ju občiansky zákonník:

ZMLUVA O VÝPOŽIČKE

§ 659
Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať.

§ 660
Požičiavateľ je povinný odovzdať vypožičiavateľovi vec v stave spôsobilom na riadne užívanie. Ustanovenie § 617 platí primerane aj pre užívanie veci.

§ 661
(1) Vypožičiavateľ je oprávnený užívať vec riadne a v súlade s účelom, ktorý sa v zmluve dohodol alebo ktorému obvykle slúži; je povinný chrániť ju pred poškodením, stratou alebo zničením.
(2) Ak nie je dohodnuté inak, nesmie vypožičiavateľ prenechať vec na užívanie inému.

§ 662
(1) Vypožičiavateľ je povinný vec vrátiť, len čo ju nepotrebuje, najneskôr však do konca určenej doby zapožičania.
(2) Požičiavateľ môže požadovať vrátenie veci aj pred skončením určenej doby zapožičania, ak vypožičiavateľ neužíva vec riadne alebo ak ju užíva v rozpore s účelom, ktorému slúži.

Bolo by to fajn. len neviem, či DÚ bude brať v úvahu, že nehnuteľnosť je vec, obávam sa, že tu by asi výpožička nebola účinná.
Mária27
18.05.10,20:31
Určite sa to takto dá, aj sa to tak tobí. Všetky náklady pritom znáša ten, kto nehnuteľnosť užíva.

§ 119 obč. zák. (Hnuteľné a nehnuteľné veci)

(1) Veci sú hnuteľné alebo nehnuteľné.

(2) Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.