burič
18.05.10,06:31
Dobry den
Obraciam sa na Vasu poradnu s prosbou o radu, môze mi zamestnavatel doplnat moje nadcasove hodiny do chybajuceho uväzku? Asi takto v mesiaci februar a marec som odpracoval urcite hodiny nad ramec tyzdenneho planu. Nakonci mesiaca mi ich zamestnavatel nepreplatil a ani nedovolil vycerpat a na to vsetko mi v mesiaci april postavil plan sluzieb tak, ze mi naschval nenaplnil tyzdenny úväzok a vzniknuté minusove hodiny mi doplnil z mojich nadcasovych hodin, ktore som nadpracoval v mesiaci februar a marec./vtedy so mal uväzok naplneny/ Ma na to pravo? Prosim o radu, vopred dakujem. Viem,ze ma 3mesiace na preplatenie a ked nie tak sa musime dohodnut na sposobe cerpania nahrdneho volna, ale mna zaujima ci ma pravo mi s mojimi nadcasovymi hodinami takto manipulovat.
Danila
18.05.10,05:36
Prácu " nadčas " nariaďuje zamestnávateľ! Aj s podmienkami od A po Z.
Aj keď nie som členkou žiadnej poradne:), myslím si, že komepnzácia nadčasov možná je, ak v nariadení sa taká možnosť vyskytla. Opráš pokyn k práci nadčas a uvidíš. Ak taký pokyn nemáš, smola, nabudúce pýtaj.
burič
18.05.10,05:57
Dakujem, ale neodpovedala si mi k veci, ja sa nepytam ci mi môze zamestnavatel nariadit pracu nadcas, lebo to je samozrejme, ze môze, ale este raz, ci mi môze svojvolne bez môjho suhlasu zobrat uz moje ziskane nadcasove hodiny, ktore som ziskal v predchadzajucich mesiacoch a doplnit mi do terajsieho mesiaca, aby som mal plny uväzok. Postavil mi naschval plan sluzieb tak, aby som nenaplnil uväzok a aby mi takto doplnal uväzok tak si myslim, ze to nie je v sulade so zakonom
burič
18.05.10,06:21
Pokial viem, tak existuju dve moznosti cerpania nadcasovych hodin a to: 1.zamestnavatel môze do troch mesiacov preplatit nadcasove hodiny.2. ak ich nepreplati, tak sa musi dohodnut na spôsobe cerpania so zamestnancom. To hovori zakon o nadcasovych hodinach, ale ci mi môze svojvolne bez môjho suhlasu doplnit chybajuci uväzok som sa nikde nedocital.
ewita888
18.05.10,06:42
V ZP je uvedené: Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhr. voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhr. voľna. Čiže ak to nemáš v pracovnej zmluve alebo to nie je v kolektívnej zmluve, zamestnávateľ na to nemá právo.. podľa mňa..
susann2
18.05.10,07:59
Pokial viem, tak existuju dve moznosti cerpania nadcasovych hodin a to: 1.zamestnavatel môze do troch mesiacov preplatit nadcasove hodiny.2. ak ich nepreplati, tak sa musi dohodnut na spôsobe cerpania so zamestnancom. To hovori zakon o nadcasovych hodinach, ale ci mi môze svojvolne bez môjho suhlasu doplnit chybajuci uväzok som sa nikde nedocital.
Až som to dobre pochopila, chýbajú ti nejaké hodiny priamej vyučovacej činnosti do úväzku, ktorý máš dohodnutý v zmluve. Zamestnávateľ ti umožňuje, si tieto hodiny doplniť nadčasmi a ty napriek tomu nie si spokojný. Tak s taktýmto riešením by som ja určite nesúhlasila.

Zamestnávateľ nemal takýto stav pripustiť, ale mal skrátiť úväzok podľa počtu priamej výchovnej alebo vyučovacej činnosti. Potom si sa mohol so zamestnávateľom dohadovať čo s nadčasmi.
legolas
18.05.10,09:11
..podľa toho ako tu píšeš, pravdepodobne si vychovávateľ, pokiaľ je to tak, potom má právo ti doplňovať chýbajúce hodiny do úväzku podľa potreby tak, aby ti naplnil úväzok, podľa toho to robil správne...
llubenka
18.05.10,16:49
učitelia majú nadčasové hodiny vyznačené v rozvrhu. ak sú odučené tak sa zaplatia ak nie, tak nie sú zaplatené. nemôžu sa presúvať
pe.pe
18.05.10,17:25
Ja len nerozumiem jednej veci...si zamestnaný na plný pracovný čas - plný úväzok? Potom je zamestnávateľ povinný zabezpečiť vládnym nariadením týždenný stanovený rozsah priamej činnosti a za hodinu práce nadčas sa rozumie hodina nad takto stanovený týždenný rozsah priamej činnosti. A ako píšu predodpovedatelia, buď si uplatníš preplatenie, alebo si vyčerpáš NV. Iná možnosť nie je. Nesúhlasím s tým, aby NV bolo používané na doplnenie úväzku, veď hovoríme o voľne! Preto sa pýtam na tvoj úväzok a zmluvu, pretože podľa toho čo píšeš to vyzerá tak, že jeden mesiac máš plný úväzok, iný mesiac ho nemáš...?

Ak máš zluvu na plný pracový čas, zamestnávateľ je povinný zabezpečiť harmonogram služieb (ak si vychovávateľ) tak, aby všetci zamestnanci na plný úväzok ho mali aj naplnený. A je jedno či v jednom týždni, či v dvojtýždňovom cykle. Potom platí o práci nadčas to, čo som písal.
Ak máš zmluvu na skrátený prac. čas, podľa ZP Ti nie je možné nariadiť prácu nadčas.
xixix
19.05.10,18:28
Súhlasím s pe-pe.Výborná a zrozumiteľná odpoveď
legolas
20.05.10,04:36
Súhlasím s pe-pe.Výborná a zrozumiteľná odpoveď

..ja by som to nepovažoval za príliš zrozumiteľnú a výbornú odpoveď pretože stále nevieme, čo dotyčný robí, bolo by najlepšie ak by povedal čo vlastne robí a z toho by sa dal vydedukovať aj záver....
pavlinka
20.05.10,05:04
Keď sa bavíme o naplnení uväzku, tak čo sa robí v prípade, že učiteľ je zamestnaný na plný uväzok, ale v budúcom šk. roku mu nevychádza, zamestnávateľ mu ponúkne dohodu o zmene PZ na skrátený úväzok ale on nesúhlasí.
zdenka131
20.05.10,13:25
Keď sa bavíme o naplnení uväzku, tak čo sa robí v prípade, že učiteľ je zamestnaný na plný uväzok, ale v budúcom šk. roku mu nevychádza, zamestnávateľ mu ponúkne dohodu o zmene PZ na skrátený úväzok ale on nesúhlasí.

K pracovnému pomeru na kratší pracovný čas môže dôjsť len vtedy, ak si zamestnanec so zamestnávateľom dohodol v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený pracovný čas. Ak zamestnanec nesúhlasí s dohodou, potom zostáva len možnosť dať mu výpoveď z organizačných dôvodov a v tom prípade mu patrí odstupne.
miramax1
20.05.10,14:29
Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.