sattelitka
18.05.10,09:27
ahojte,na aký účet dávate dlhodobézáväzky, napr. pri ročnej uzávierke za 2009 ste kam dali záväzok z roku 2006.2007.2008? Na ú.321 majú zostať len závazky z r 2009, nie?
hujer1
18.05.10,07:57
na 321 sa účtujú len krátkodobé záväzky do 1 roka, t.j. môže byť len závaäzky z roku 2009, dlhodobé záväzky preúčtuješ do triedy 4, skupina 47-dlhodobé záväzky, postupy účtovania §61 ods.2, podľa druhu záväzku zaúčtuješ na príslušný syntet.účet
liba2
18.05.10,08:05
ahojte,na aký účet dávate dlhodobé záväzky, napr. pri ročnej uzávierke za 2009 ste kam dali záväzok z roku 2006.2007.2008? Na ú. 321 majú zostať len závazky z r 2009, nie?Nejde o to v ktorom roku záväzok vznikol, ale aká je jeho doba splatnosti; to znamená, že ak mám DF z roka 2008 a jej splatnosť bola 14 dní , stále ide o krátkodobý záväzok napriek tomu, že sme v r. 2010.
Krátkodobý záväzok je ten, ktorého deň splatnosti je do 1 roka, a to sú takmer všetky došlé faktúry.
K 31.12. spravidla preúčtovávame dlhodobé záväzky do krátkodobých; dôvod je ten, že splatnosť dlhodobého záväzku sa už skrátila na dobu kratšiu ako 12 mesiacov.
liba2
18.05.10,08:30
Môže nastať aj prípad, kedy z KD záväzok preúčtujeme do dlhodobých.
Napr.:
Spoločník/konateľ poskytne spoločnosti pôžičku (dôvod: firma nemá financie na úhradu faktúr). Predpokladá sa, že ide o dočasnú situáciu (druhotná insolventnosť), spíše sa zmluva o pôžičke a uvedie sa splatnosť 6 mesiacov. Prijatá pôžička sa zaúčtuje ako krátkodobý záväzok.
Situácia sa však vyvinie nepriaznivo a firma ani po pol roku nemá financie vrátiť pôžičku a ani uhradiť ďalšie nové záväzky. Vedenie odhadne, že toto bude pretrvávať ešte 1 a 1/2 roka, preto sa spíše dodatok k zmluve o pôžičke, v ktorom sa dohodne nový dátum splatnosti ( o 18 mesiacov neskôr) - a to už bude dlhodobý záväzok, t.j. treba preúčtovať z KD do DD záväzkov.
hujer1
18.05.10,08:45
samozrejme je to tak ako píše liba2, zle som si to vysvetlil. Aj ja ďakujem za vysvetlenie
ajkariky
19.05.10,21:02
Mám problém omylom som dala do záväzkov už uhradenú fa. ani neviem ako učtujem v Pohode a neviem ako ju teraz zlikvidovať žeby ID ? alebo?
ajkariky
19.05.10,21:04
Zabudla som uviesť je to z roku 2009 zistila som to až po podaní DP, ďakujem za každú radu.
ondrejvla
19.05.10,21:16
Zabudla som uviesť je to z roku 2009 zistila som to až po podaní DP, ďakujem za každú radu.

A ako ti súhlasila kniha záväzkov, resp.kniha DF s účtom 321? Veď kým si nevysúhlasim otvorené položky, tak nemôžem uzavrieť rok. Alebo si urobila úhradu bez vyvolanie fa z knihy DF, ale to sa mi tiež nezdá, ja by som dala dodatočnú súvahu, lebo v PÚ ti to neovplyvní DP, ale ak je to v JÚ tak určite ovplyvní.
ajkariky
20.05.10,08:59
učtujem v JU ako mi to ovplyvní musím záväzok dať do príjmu?
liba2
20.05.10,11:14
Mám problém omylom som dala do záväzkov už uhradenú fa. ani neviem ako učtujem v Pohode a neviem ako ju teraz zlikvidovať žeby ID ? alebo?Znamená to, že 2x si dala do výdavkov úhradu DF? to si mala k tomu 2 doklady o zaplatení ? alebo to išlo 2x cez banku ? - to treba zistiť ako sa to stalo; a 1x stornovať.


učtujem v JU ako mi to ovplyvní musím záväzok dať do príjmu?
Ešte nevieme ako to máš v účtovníctve, zistíš a opravíš.
Ak to bolo 2x, tak si odviedla nižšiu daň a to treba urobiť DDP .
ajkariky
20.05.10,17:01
Uhradila som len 1x cez pokladňu ale ako sa mi fa dostala do záväzkov a zostala tam trčať tak to naozaj neviem
liba2
20.05.10,17:30
Mám problém omylom som dala do záväzkov už uhradenú fa. ani neviem ako učtujem v Pohode a neviem ako ju teraz zlikvidovať žeby ID ? alebo?


Zabudla som uviesť je to z roku 2009 zistila som to až po podaní DP, ďakujem za každú radu.


učtujem v JU ako mi to ovplyvní musím záväzok dať do príjmu?
Do príjmu idú skutočné príjmy; neuhradený záväzok nie je ani príjem ani výdaj.


Uhradila som len 1x cez pokladňu ale ako sa mi fa dostala do záväzkov a zostala tam trčať tak to naozaj neviem
Rozumiem tomu tak, že DF máš v evidencii záväzkov 2x zaevidovanú a v denníku len 1x uhradenú. Toto nebude mať dopad na základ dane, teda DDP sa nepodáva.
Treba z evidencie záväzkov odstrániť ten duplicit zápisu DF. Ak ide o to, že nevieš ako to urobiť, tak tu bohužiaľ ani ja neporadím, nepoužívam Pohodu. Ak sa ti podarí prepísať sumu záväzku na NULU, to bude stačiť.
Zostáva ešte ročný výkaz o majetku, kde ten záväzok bol uvedený. Ja teda neviem, či to treba opraviť vo vzťahu k DÚ, ale ak chceš mať "pokojný spánok", tak vyplň tento výkaz tak ako má byť správne a sprievodným listom, v ktorom uvedieš dôvod opravy (omylom 2x zaevidovaný záväzok), ho zašli na DÚ.
ajkariky
20.05.10,17:56
ďakujéééééém urobím to tak
Tina855
08.04.13,13:57
Prosím vás, čiže keď máme nezaplatené fa z 2011, ktorých splatnosť bola 30 dní, ale neuhradili sa ani k 31.12.2012, tak v súvahe budú stále ako krátkodobé. Tak? bez ohľadu na to, že sú nezaplatené viac ako rok. Dôležitá je doba splatnosti.