Richard
20.10.05,17:10
Od 07.10.2005 sa dá prostredníctvom EZU registrovať zamestnancov.

Podobne ako u mesačných výkazov, prikladajú sa xml súbor (obsahuje údaje z Registračného listu FO) a tradične aj konfirmačný súbor.

Už som to testoval. Zatiaľ mi to prijalo dokumenty, zaradilo, ale stále ich vykazuje ako neskontrolované a nespracované. Tiež vykazuje chybu v databáze a nedokážem si nahratý dokument prezerať.


Výhody:
- konečne nie je potrebné robiť zdvojenú registráciu (tzv. elektronickú a potom papierovú)
- ak prihlasujete viac zamenstnancov naraz, stačí vám vytvoriť "hromadný" RLFO súbor a ten nahrať do EZU

Nevýhody:
- očakával by som registráciu aj prostredníctvom formulára, nielen hotového súboru, čo by bolo vhodné najmä pre tých, ktorí nemajú potrebný softvér,
- na konci mesiaca sa musí vytlačiť sumár RLFO za mesiac, podpísať, opečiatkovať a odoslať /najlepšie doporučene/


No a teraz čakáme na ELDP, ohlasovanie PN, atď .-)
endrju
20.10.05,15:21
Richard, podľa informácií prezradených pánom Hamašom na stretnutí s SW firmami 29.9.2005 nás predtým čaká väčšia "sranda":
Synchronizácia registrov poistencov podľa evidencie zamestnávateľov a podľa evidencie SP.

Predpokladám, že je to práca najmenej na pol roka.
V praxi to bude znamenať, že SP prevedie evidenciu prihlášok/odhlášok/stornovaní prihlášok z "krabicovej" podoby do elektronickej podoby. Následne chce SP uznávať len také mesačné výkazy, v ktorých budú vykázaní všetci poistenci prihlásení týmto zamestnávateľom.
"Teším" sa na túto synchronizáciu ako malé decko:o
Richard
21.10.05,07:19
No ja som osobne očakával, že so spustením EZU-RLFO bude aj nejaké saldokonto prihlásených zamestnancov. Viem ze vela firiem ma v neporiadku databazu - register zamestnancov (v SP). Napr. ich systém nevie dobre rozlišovat dohodárov.
K výkazom je napr. saldokonto platieb.
Jana Motyčková
21.10.05,07:35
Myslím, že väčší problém je u SP - ako Endrju napísal - krabicová podoba prihlášok, odhlášok v SP. Ak v SP nebudú mať v systéme nahodeného dohodára, ktorého sme hlásili trebárs v auguste na papieri, nastane problém pri zasielaní výkazov. Takže SP musí stihnúť previesť krabicovú podobu do elektronickej.
Jana Motyčková
21.10.05,10:03
Chodí už niekomu elektronická registrácia?
endrju
21.10.05,10:10
Ešte nebol voľný čas na testovanie. :o Neviem odpovedať:(
tonkat
21.10.05,10:56
Chodí už niekomu elektronická registrácia?
Momentálne je prihlasovanie do socpoist nedostupné. Chcela som to vyskúšať, ale nedá sa.
tonkat
21.10.05,11:21
Výhody:
- konečne nie je potrebné robiť zdvojenú registráciu (tzv. elektronickú a potom papierovú)

Ja som to pochopila tak, že miesto papierovej registrácie môžeme robiť elektronickú, ale nikde nepíšu, že odpadá niektorá registrácia. Prihlasovanie zamestnancov elektronicky alebo faxom - to je samostatné tlačivo, ktoré treba potvrdiť listom alebo elektronicky na RLFO. Alebo pred vznikom pracovného pomeru posielate faxom RLFO? Prikladám aj vyjadrenie soc. poisťovne z ich stránky:
Podľa zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, sú zamestnávatelia povinní informovať Sociálnu poisťovňu o vzniku, zániku, prerušení a zmenách poistného vzťahu fyzickej osoby - zamestnanca na predpísaných tlačivách - Registračný list FO (ďalej len RLFO). Podľa zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov sú zamestnávatelia povinní nahlásiť do Sociálnej poisťovne, do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia informácie o zamestnancoch pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu, najneskôr pred začatím výkonu práce. Oznámenie je možné vykonať doručením údajov pobočke Sociálnej poisťovne priamo na predpísanom tlačive RLFO, faxom alebo elektronickou poštou na tlačive "Prihlásenie - odhlásenie zamestnanca do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia", alebo informáciou odoslanou prostredníctvom SMS. Zamestnávatelia sú povinní doručiť potvrdenie správy na určenom tlačive RLFO najneskôr do troch dní od odoslania oznámenia faxom, elektronickou poštou alebo SMS.
V záujme zjednodušenia zasielania údajov RLFO umožnila Sociálna poisťovňa okrem vyššie uvedených možností zasielania RLFO tiež možnosť elektronického zasielania RLFO prostredníctvom internetu s využitím systému elektronického zberu údajov (EZU).
Vroblová
24.10.05,09:19
Richarde, poraďte mi:
- kde získám schéma xml souboru pro RLFZ - hromadný registrační list zaměstnanců
- zda existuje Definice pravidel validace xml souboru (jako pro Měsíční výkaz)

Děkuji
endrju
24.10.05,09:50
Richarde, poraďte mi:
- kde získám schéma xml souboru pro RLFZ - hromadný registrační list zaměstnanců
- zda existuje Definice pravidel validace xml souboru (jako pro Měsíční výkaz)

Děkuji
Skúste si pozrieť tento link:

https://podatelna.socpoist.sk/Resources/dokumenty/EZU_eRLFO.html

prípadne sa skontaktujte cez mail so spracovateľmi na ústredí sociálnej poisťovne. Na tejto stránke nebudem riskovať zverejnenie príslušnej adresy (SPAM).
brm
24.10.05,11:13
Momentálne je prihlasovanie do socpoist nedostupné. Chcela som to vyskúšať, ale nedá sa.nejde to...chcela som, móóc som chcela poslať RL, ale asi je na záhradníckej tlaková výš, lebo slnko síce svieti...ale zrejme to zle vplýva na stránku socpoist.sk
Richard
08.11.05,14:34
Už to niekomu robí korektne? Myslím registrácie zamestnancov...
Však to je vtip mesiaca zo strany SP! (alebo roka? podľa ich stránky to má fungovať od feburára .-) ... áno februára 2005 :o)
brm
08.11.05,15:40
riško, nebuc naivný...neregistroval si v správach tú srandičku o tom, že prepustili šéfa čo mal mať na starosti informačné systémy? nič im nefunguje, tak to hodili na neho...
jozefIK
08.11.05,16:18
Na testovacej stránke SP do chodí OK, až na niektoré "kozmetické detaily".
ALDA
08.11.05,18:03
riško, nebuc naivný...neregistroval si v správach tú srandičku o tom, že prepustili šéfa čo mal mať na starosti informačné systémy? nič im nefunguje, tak to hodili na neho...
Karkul, nehodili to na neho:D On si to dohodil sám:D
Eva Farkasová
08.11.05,18:16
Richard, podľa informácií prezradených pánom Hamašom na stretnutí s SW firmami 29.9.2005 nás predtým čaká väčšia "sranda":
Synchronizácia registrov poistencov podľa evidencie zamestnávateľov a podľa evidencie SP.

Predpokladám, že je to práca najmenej na pol roka.
V praxi to bude znamenať, že SP prevedie evidenciu prihlášok/odhlášok/stornovaní prihlášok z "krabicovej" podoby do elektronickej podoby. Následne chce SP uznávať len také mesačné výkazy, v ktorých budú vykázaní všetci poistenci prihlásení týmto zamestnávateľom.
"Teším" sa na túto synchronizáciu ako malé decko:o
To je nejaká sranda, nie?
endrju
09.11.05,07:32
Nie je to sranda. Takto to bolo prezentované na stretnutí sociálky so softvérovými firmami 29.9.2005 v BA. Zúčastnilo sa na tom stretnutí asi 80 ľudí.
tomare
02.04.06,16:29
Ešte sme nepodávali regis.list elektronicky. Aké sú Vaše skúsenosti po takmer pol roku fungovania?
Ďakujem za názor.
abel
02.04.06,17:37
Ja mám len dobré skúsenosti, jediný problém býva, keď robia na stránke nejaké tech. úpravy a vtedy je nedostupná, inak je to fajn. Ušetrí to kopu času a máš prehľad o úhradách.
Jana Motyčková
03.04.06,07:32
Ja mám len dobré skúsenosti, jediný problém býva, keď robia na stránke nejaké tech. úpravy a vtedy je nedostupná, inak je to fajn. Ušetrí to kopu času a máš prehľad o úhradách.

Naozaj hovoríš o registračných listoch ?
Nám nechodia - vždy to zahlási chybovú správu NULL. Obvolávali a dopisovali sme si so SP, ale nikto nám k tomu nevedel nič povedať.
ricij
03.04.06,10:49
Ešte sme nepodávali regis.list elektronicky. Aké sú Vaše skúsenosti po takmer pol roku fungovania?
Ďakujem za názor.
Mno, prihlásil som 4 zamestnancov a jedného odhlásil. Vytlačil som si sumár a šiel to odniesť na pobočku. Tam chlapík pozeral na tie papiere :eek: a hovorí, že to ešte nevidel. Tak som mu vysvetlil, že som ich poprihlasoval cez internet. Nato mi on povedal, že to nefunguje. A ja na to, jak že nefunguje, vľavo hore je napísané, že je to akceptované. :rolleyes: On mi vysvetlil, že predsa on o tom musí vedieť viac, že to sa len TVÁRI, že to funguje, ale v skutočnosti to nefunguje a že MUSÍM to prepísať do ich tlačiva.:mad: A tak som ich všetkých ručne ešte poprepisoval. Rozumiete tomu niekto? Tak ako to teda je? Funguje to alebo nefunguje? Iné pobočky ako v Prešove RLFO prijímajú cez net?
Aňuška
03.04.06,11:14
Mám podobné skúsenosti ako Ricij. EZU sa tvárila "OK", všetko
prebehlo ako malo, len na SP /v Trnave/ mi povedali, že to ešte
týmto spôsobom nefunguje, vraj je to len v skúšobnej prevádzke,
a pekne krásne som to musela prepísať na tlačivo.
Je problém na stránke SP uviesť, že to funguje iba ako skúška a pobočky
nepreberú protokol prevzatých a akceptovaných RLFO?
Povedané slovami Shakespeara : "Niečo je zhnité v tomto štáte dánskom..."
abel
03.04.06,14:54
Prepáč, mala som na mysli mesačné výkazy, ospravedlňujem sa. Ale už aj to idem skúšať.
Richard
04.04.06,06:12
ricij ja som to skúšal ešte na začiatku, veselo som prihlasoval a nefungovalo to poriadne ani v EZU, nieto ešte v Sociálke.
Inak na stránke to majú v pohode vyhodené od októbra ako aktualitu, že to je funkčné....

Sociálna poisťovňa je KING nefunkčnej byrokracie na Slovensku.
ricij
04.04.06,09:57
Po mojej sťažnosti na SP som dostal takúto odpoveď (aspoň že rýchlo):

Dobrý deň

Kolega má bohužial pravdu. Je to otvorene povedané takto:

Proces odosielania registračných listov cez elektronickú podateľňu nie je úplne doriešený. Tento SW sa v súčasnosti dopracováva o pripomienky a ďalšie nadväznosti (súvisí s ďalším spracovaním RLFO po prijatí elektronického formátu). Preto pobočka SP žiada doručiť vždy aj formulár RLFO (klasický registračný list) mimo systému elektronickej podateľne, bez ktorého nie je registrácia pracovníka akceptovaná a vykonaná.

Týmto sa vám ospravedlňujeme za duplicitné spracovanie RLFO v tomto prípade.

V prípade akýchkoľvek nejasností a potrieb sa obráťte na vašu pobočku SP, ktorá je v tejto záležitosti kompetentná a je súčasne výkonným pracoviskom.

K papierovému spracovaniu RLFO môžte využiť aj pripravený formulár, ktorý je možné vyplniť na vašom PC a vytlačiť. Formulár nájdete na stránke www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) po zvolení volieb: Klienti a poistenie – Poistné – Formuláre (táto voľba je umiestnená na ľavej strane obrazovky). Zobrazí sa vám zoznam formulárov v ktorom vyhľadáte časť týkajúcu sa Registračných listov FO. Z uvedených zvolíte ten, ktorý potrebujete vyplniť. Je tu aj samostatný súbor „Poučenie k vyplneniu registračného listu FO“, kde sa uvádza ako v tomto prípade vyplniť údaje RLFO.

Druhá časť EZU – zasielanie mesačných výkazov poistenia kompletne funguje a prináša úspory zamestnávateľom.

Hrdlička


Kliniec do oka....
Milan Benka
22.05.06,10:54
Už dorobili tie registrácie cez internet ???
Sitka
02.06.06,07:26
Aj ja som registrovala prihlášku cez ezu na pobočku v Rim.Sobote ale pani hľadela na mňa ako keby som chcela niešo extra, lebo žiaľ toto ešte nefunguje a neni isté v akom časovom horizonte to bude funkčné. A tak pekne krásne som posielala riadnu. žiaľ človek mieni... Veľký problém je prefaxovať deň vopred pred nástupom. Tak potom ako na to?
nikulik
02.06.06,08:25
Nebolo by najsprávnejšie na mieste sociálnej poisťovne napísať aspoň na stránku SP, že odosielanie RLFO elektronicky ešte nie je doriešené, aby to zamestnávatelia zatial nerobili takto???? :rolleyes:

Veď to je ako v Kocúrkove.... :D
ricij
16.02.07,12:49
Už to funguje. Ale kocúrkovo to teda vyše roka bolo. Zavesia na net, že môžme posielať RLFO elektronicky. To teda môžme, ale, že je to zbytočné, nie je uvedené nikde.
Jana Motyčková
16.02.07,12:51
Potvrdzujem, fuguje to. Konečne.
Ančika
20.02.07,10:04
Potvrdzujem, fuguje to. Konečne.
No neviem či funguje. Ja sa pokúšam sporadicky od 14.2.2007, kedy SP oznámila, že to funguje, odoslať RLFO, ale stále mi ho vracia ako neakceptovaný. Zoznam chýb je dlhy a v agličtine, keď ho chcem vytlačiť, napíše: chyba:null a to je všetko. Už som to vzdala a pokračujem v klasike, t.j. 2xvytlačený odoslať do SP.
Jana Motyčková
20.02.07,12:49
Nám to funguje, máme to v stave nespracované, akceptované. Zrejme máš chybu v štruktúre.
JankaV
23.02.07,08:31
Neviem či som správne, ale prosím Vás kto je v zmluve o EZU odvádzateľ poistného v prípade, že ide o externé účto? Účtovníčka alebo firma?
ďakujem
drobeceva
23.02.07,09:07
Prosím, pomôže mi niekto našepkať, ako sa dostanem do registrácie zamestnancov RLFO do SP elektronicky? Ako si mi to nejde.
Ančika
26.02.07,10:22
Prosím, pomôže mi niekto našepkať, ako sa dostanem do registrácie zamestnancov RLFO do SP elektronicky? Ako si mi to nejde.
A máte zmluvu so SP o prístupe do elektronickej podateľne?
Zoltán Kovács
26.02.07,10:23
Neviem či som správne, ale prosím Vás kto je v zmluve o EZU odvádzateľ poistného v prípade, že ide o externé účto? Účtovníčka alebo firma?
ďakujem


Jednoznačne firma a nie externá účtovníčka. Veď odvody platí firma a nie učtovníčka.
brm
27.02.07,12:32
idú vám tie registračné listy? lebo mne nejdú a nejdú...:(
drobeceva
27.02.07,12:35
A máte zmluvu so SP o prístupe do elektronickej podateľne?
Jasné, mám, veď mesačné výkazy podávam elektronickou formou už dávno, dávno...
drobeceva
27.02.07,12:36
idú vám tie registračné listy? lebo mne nejdú a nejdú...:(
Aj dnes som skúšala a oni mi nejdú. Mne by to tak pomohlo, lebo mám veľký pohyb zamestnancov.
Prosím, kto pomôže?
drobeceva
27.02.07,12:49
Ešte raz prosím tých, čo majú skúsenosti s registráciou zamestnancov RLFO do SP - kde, v čom si mám pripraviť ten RLFO?
brm
27.02.07,15:02
postup je ten istý ako pri posielaní výkazu...len si namiesto výkazu navolíš registračný list
brm
28.02.07,19:41
bingoooo...už mi to funguje...hurá hurá hurá...a hned mám jednu otázku...ak sa mi teda konečne podarí prebúrať sa na stránku sociálnej poisťovne, ak sa mi podarí otvoriť elektronickú podateľňu a ak nebodaj prejde registračný list a je akceptovaný...treba ten krycí list odniesť na sociálku alebo je už všetko ok? ak posielame výkazy elektronicky už krycí list nedávame...ako je to s registračnými listami?
ricij
01.03.07,07:03
Mám info, že netreba.
drobeceva
01.03.07,07:16
postup je ten istý ako pri posielaní výkazu...len si namiesto výkazu navolíš registračný list
Ja mám problém, kde si ten registr.list "vytvoriť". Výkaz mi ťahá zo mzdového programu, uložim si ho na disk a odtiaľ ho odosielam na SP. To je O.K.
Personálny program nemám, takže neviem, kde si ten list pripraviť.
brm
01.03.07,12:38
a nie je tam niekde ručné typovanie?
tonkat
13.04.07,14:12
Prosím, aká má byť výnimka , ak zamestnanec nastúpil 26. 3 2007, teda odpracoval len 6 dní a výkaz do sociálnej poisťovne mi hlási chybu - výnimka VZ. Má tam byť výnimka? Prosím, pomôžte mi, robím to v MONEY. VĎAKA
endrju
13.04.07,20:16
Prosím, aká má byť výnimka , ak zamestnanec nastúpil 26. 3 2007, teda odpracoval len 6 dní a výkaz do sociálnej poisťovne mi hlási chybu - výnimka VZ. Má tam byť výnimka? Prosím, pomôžte mi, robím to v MONEY. VĎAKA
Si mimotemy

V tejto téme je diskusia najmä o elektronickom odosielaní RLFO. Príloha mesačného výkazu je iné tlačivo ako RLFO. A najmä konkrétny problém s výnimkou VZ je už úplne "mimo".

Okrem toho v Tvojom príspevku chýbajú niektoré informácie, na základe ktorých by bolo možné odpovedať jednoznačne. Pokúsim sa "uhádnuť" dôvod chybového hlásenia. Pravdepodobne jeho vymeriavací základ nedosahuje "povinné minimum", ktoré za tých 6 dní predstavuje sumu:

7600 / 31 * 6 = 1471,- Sk.

Druhou možnou príčinou môže byť to, že nie je správne uvedený počet kalendárnych dní poistenia.

Treťou príčinou môže byť to, že vypočítané poistné nezodpovedá VZ, ktorý uvádzaš v prílohe.
ricij
14.04.07,15:38
Prosím, aká má byť výnimka , ak zamestnanec nastúpil 26. 3 2007, teda odpracoval len 6 dní a výkaz do sociálnej poisťovne mi hlási chybu - výnimka VZ. Má tam byť výnimka? Prosím, pomôžte mi, robím to v MONEY. VĎAKA
Môj typ je zasa taký, že nemá uvedenú výnimku na karte zamestnanca: Choď na kartu zamestnanca - mzdy - platby a v dolnej polovici máš uvedené výnimka z vymeriavacieho základu. Štandardne tam uveď 0.
endrju
14.04.07,16:44
Môj typ je zasa taký, že nemá uvedenú výnimku na karte zamestnanca: Choď na kartu zamestnanca - mzdy - platby a v dolnej polovici máš uvedené výnimka z vymeriavacieho základu. Štandardne tam uveď 0.
Priznám sa, že táto alternatíva mi akosi neprišla na myseľ. :rolleyes:
Zatiaľ som nemal tú česť stretnúť MONEY "v akcii".
Väčšina softvérov (aj ten "náš" ;) ) si automaticky doplní výnimku "0", ak mzdárka "nepovie" programu, že treba použiť nejakú inú hodnotu. :D
tonkat
16.04.07,08:25
Môj typ je zasa taký, že nemá uvedenú výnimku na karte zamestnanca: Choď na kartu zamestnanca - mzdy - platby a v dolnej polovici máš uvedené výnimka z vymeriavacieho základu. Štandardne tam uveď 0.
Presne toto bol problém. Ďakujem všetkým za ochotu a ospravedlňujem sa za zlé zaradenie. Ináč tiež mi vadí na Money, že niektoré veci mu treba dať ručne a nezabudnúť na ne. Bola som zvyknutá, že takéto veci doplňal sám program.
A ešte jedna vec, keď som si pozrela cez manuálny vstup ten pôvodný a nový odoslaný výkaz do soc. poisťovne, nevidela som tam žiaden rozdiel.
Ďakujem ešte raz.